VW kuplan öljy ja vaihtoväli?

................

Kuplan koneilla aikoinaan ajeltiin kuulemma semmoiset 200.000 km kunnes oli vaihtokunnossa. Moottorista puuttuu öljynsuodatin joten sillä lienee osuutta käyttöikään? Jos tuommoisen moottorin koneistaisi täysin, eli porattas, hoonattas, uudet männät, laakerit ja täyd. kansityöt niin mielellään huomioisi tämän öljyhommankin.

Mikään täyssynteettinen litku tuskin olisi paras vaihtoehto tämmöseen? Ajattelin että jos vaihtovälinä pitäisi 3500km ja kaatelisi koneeseen aina jotain halpaa teboilin silveriä vaikka (semisynteettinen 10w-40)?

20

11155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Öljyn vaihtoväli 7500 km, mineraali tai osasynteettinen. Nykyaikaisella osasynteettisellä öljyllä tulee kuitenkin vastaan ZDDP:n puuttuminen. Vanhoissa moottorirakenteissa tämä sinkkiyhdiste antoi kulumissuojan nokka-akselin ja työntötankojen/venttiilikoneiston pinnoille. Nykyöljyissä sinkkiyhdisteitä ei ole koska ne ovat katalysaattorille haitallisia aineita. Muiden valmistajien mineraaliöljyistä en tiedä, mutta Millers Oils Classic-sarjan öljyissä ZDDP on mukana:
      http://www.monitoimi.org/classic-20w50-litraa-p-834.html
      Jos aiot ajaa talvella niin tässä yksiasteöljy talvikäyttöön:
      http://www.monitoimi.org/pistoneeze-litraa-p-826.html

      • dsrrgwerg

        on vähentynyt mutta ei täysin kadonnut kaikista öljyistä. Hyvin toimiva kesäkäyttöön voisi olla esim. Mobil Delvac 15W-40 mineraalipohjainen diesel-öljy jossa on myös hyvät bensaluokitukset. On myös olemassa öljyn lisäaineita joissa on tuota sinkkiyhdistettä.


      • entinen kuplisti
        dsrrgwerg kirjoitti:

        on vähentynyt mutta ei täysin kadonnut kaikista öljyistä. Hyvin toimiva kesäkäyttöön voisi olla esim. Mobil Delvac 15W-40 mineraalipohjainen diesel-öljy jossa on myös hyvät bensaluokitukset. On myös olemassa öljyn lisäaineita joissa on tuota sinkkiyhdistettä.

        Se öljynvaihtoväli oli aikoinansa 3500 km. On niissä suodatin, kärpäsverkoa vastaava tosin. Taitava rakentelija voisi varmaan rakennella nykyaikaisen suodatusjärjestelmän, ehkä voisi sillä pidentää hiukan vaihtoväliä?
        Itse käytin kesällä Neste Special 20W50 ja talvisin Neste Farm Universal 10w30, mutta mistään lisäainevaatimuksista en ymmärrä yhtään mitään.


    • dadadadaedddd

      sai aikoinaan asennusarja joka sisälsi tavallisen öljynsuodattimen.

      • mie vaa

        'tokihan kuplan koneeseen saa vieläkin öljypumppua jossa jalka suodattimelle.Ja aikas moni on tuon lisänny omaansa.
        200tkm.joskus 60-70 luvulla kuppelin koneella kuullostaa aika uskomattomalta määrältä.


      • 1303 S
        mie vaa kirjoitti:

        'tokihan kuplan koneeseen saa vieläkin öljypumppua jossa jalka suodattimelle.Ja aikas moni on tuon lisänny omaansa.
        200tkm.joskus 60-70 luvulla kuppelin koneella kuullostaa aika uskomattomalta määrältä.

        Kyllähän se kuplan koneen tavallisin kone rikko oli että jos venttilivarren ohjureita ei korjattu 130-150000 km jälkeen niin se venttiililautanen katkesi männän päälle, ja öljysuositus oli 60-70 luvulla 30 yksiaste-öljy.


      • pp
        1303 S kirjoitti:

        Kyllähän se kuplan koneen tavallisin kone rikko oli että jos venttilivarren ohjureita ei korjattu 130-150000 km jälkeen niin se venttiililautanen katkesi männän päälle, ja öljysuositus oli 60-70 luvulla 30 yksiaste-öljy.

        minäkin aina olen sanonut että kuplan käynti muistuttaa ruohonleikkuria. Sama öljykin kun sopii. Seuraava automme onkin todennäköisesti kupla tai elämäntapa bussi. Pääsee näistä nykykotteroista eroon.


      • 1303 S kirjoitti:

        Kyllähän se kuplan koneen tavallisin kone rikko oli että jos venttilivarren ohjureita ei korjattu 130-150000 km jälkeen niin se venttiililautanen katkesi männän päälle, ja öljysuositus oli 60-70 luvulla 30 yksiaste-öljy.

        Melko monella tuttavallani se Kuplan kesto oli pikemminkin max 20 kuin 200 tuhatta km. Yleensä laakerit petti. Alkoivat runkolaakerit pyöriä lohkoissa. Ylikokoon poraaminen auttoi seuraavat max 20 tuhatta km.
        Onneksi ei ole koskaan tarvinnut tuollaiseen sortua..


    • mikkoca

      itse olen käyttänyt kuplassa teboil moniaste 15w-40 mineraaliöljyä. en henk. koht. laittaisi synteettistä. vähän liian juoksevaa on nuo synteettiset, pahimmassa tapauksessa tukkii öljykanavat kun paskat lähtee ikivanhasta motista liikkeelle. eli ei turhan ''huuhtovaa'' kannata laittaa. Saatan toistaa aiempia viestejä, mutta sama tuo.. en jaksanut kokonaan lukea :DD

      Itsellä on hyvin toiminut noilla öljyillä. suositusvaihtoväli ilmeisesti on joku 3-5 tkm, itsellä tulee kesässä max. n. 6000 km ja vaihdan aina kesäkauden alussa kun otetaan auto talviteloilta pois. samalla puhdistan öljysiivilän ja laitan uudet tiivisteet öljysiivilän kanteen ja itse siivilään.

      Huolto-ohjeita niitä tarvitsevalle:
      http://www.fvwa.fi/kupla/262-kuplan-huolto?start=1

    • Öljynvaihto kerran kesässä ja aina mineraaliölyillä.Ei mitään nykyöljyjä kuplaan,jossa on ihan tolkuttoman isot toleranssit ilmajäähdytteisyydestä johtuen.Silloin öljyn pitää olla mahdollisimman "paksua",jopa 20w-30.
      Kone kestää joka tapauksessa alle 50 000km eli 5-8 kesän jälkeen pitää tehdä kevyt koneremontti,ainakin männänrenkaat ja kannet.
      Mutta se remonttihan on mukavaa terapiaa konemiehille...

      • 2646374634734

        Opettelisit vähän mitä viskositeettimerkinnät tarkoittaa... Tuo 20w-30 on siitä "ohuimmasta" päästä, 30 on hyvin matala kuumaviskositeetti. 20w-30 on paksua ainoastaan kylmänä mikä on pelkästään huono asia.


    • S.Permanto

      -71 kuplasta aikoinaan hajos vesipumppu, vitosvaihteen synkrot ja ohjaustehostin..

      • Olihan noita varuste

        Olihan noita varusteita.

        Vesikansien pumput kesti saman kuin normaalijärjestelmien pumput. En myöskään muista kuusilovisen vaihteiston olleen herkkä synkronien suhteen, taisi olla Porshen laatikko, vai olisiko erityisesti kuplaan tehty. Ohjaustehostimia en muista kenenkään kuplaansa laittaneen.


    • kuplasti

      Että hajos vesipumppu... ????

    • Temekki

      "-71 kuplasta aikoinaan hajos vesipumppu, vitosvaihteen synkrot ja ohjaustehostin.."

      Heh, hyvä vitsi! Kas kun ei sentään kaasupurkausvalotkin temppuillut ja ilmastointi ollut aina rikki.

    • Onko siinä kenties magneettista öljyproppua keräämässä metallihileet öljynkierrosta, kun suodattimena on pelkkä metalliverkko?
      Hyvän öljyn lisäksi voi myös harkita tuota magneettista M14 x 1,5 proppua pidentämään moottorin elinikää.

    • Anonyymi

      Kuplassa pitää käyttää 20W-50 öljyä.

    • Anonyymi

      Jep. Ja kausikäyttöisen ajoneuvon öljyt vaihdetaan aina syksyllä eikä vasta kevällä. Kuplassa toimii mainiosti myös synteettiset kunhan on viskositeetiltään tuo 20W-50.. Talvikäytössä 10W-40. Kaikki yleisesti myynnissä olevat moottoriöljyt ovat nykyisin peseviä ja olleet jo pitkään.

      Isälläni oli aikoinaan useampi kupla. Kyllä ne kestivät reilusti yli 200 000 km. Olivat myydessäkin vielä hyvässä kunnossa. Missään nimessä kuplalla ei saa ajaa yli 3500 km samoilla öljyillä jos siihen ei ole tehty suodatin konversiota. Magnettiroppua kannattaa käyttää kaikissa ajoneuvoissa.

    • Anonyymi

      Jos jotain öljyistä tietäsitte niin kupla paras ööly on Mobil Super 2000 X1 10W-40

    • Anonyymi

      Saa van olla mukana se täydennysöljykannu.:-DD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7613
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4037
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      47
      3586
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      3004
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2702
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2552
    7. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2504
    8. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2471
    9. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2419
    10. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      29
      2258
    Aihe