Uskotteko, että luterilaiseen kirkkoon tulee vielä herätys vai kuoleeko se pystyyn tai hajoaa sirpaleiksi.
Tämmösenä se tuskin jatkuu kauan.
Jotenkin kuin haalea tiskirätti.
Tämmösenä se tuskin jatkuu kauan.
Jotenkin kuin haalea tiskirätti.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Jos kirkossa olisi yksikin jäsen, jonka oma sydän on herännyt, kirkko ei olisi haalea tiskirätti. Mutta kun kaikki ovat yhtä eksyksissä, kuka sitä sanomaa levittää? Omasta mielestään oikeassa olijoita riittää, mutta ei ketään, joka olemuksellaan välittäisi tietoa Jumalan hyvyydestä.
Tarkoitatko sitä samaa VT:n jumalaa, joka tappoi kansoja israelin tieltä?
Vaiko lutteria, joka puhdisti uskon niin, että myös juutalaisia voitiin tappaa?
Ei tule mitään herätystä Suomeen. Ne ajat ovat olleet ja menneet. Vaikka maa järiseisi tämä kansa ei herää. On tapettu jo kymmeniä nuoria kouluammuksissa, niin ei kukaan lotkauta korviaankaan Jumalan puoleen.
Syy on liberaalipappien julistuksessa. Kaikki pääsevät taivaaseen ja helvettiä ei ole olemassakaan.
Suuri eksytys ja luopumus tulee ennen Jeesuksen tuloa ja ylöstempausta. Uskokaa tai älkää, mutta näin se vain menee.
Sehän kirkko oppeineenja pappeineen joka meikkaa heilluttaen on tappamut Jumalan ja Jeesuksen omia ja kouluttanut harhassa olevia palvelemaan herraa (epä)jumalana.
Raamatussa on Jumalan Moosekselle antama Laki jonka Jeesus vahvisti. Harhauttaja opettaa herransa väärennöksen, esimerkki:
Luder/Lutherin katekismus; ensimmäinen käsky:
"Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia."
HUOMAA pilkun (,) paikka! tuossa tehdään herrasta (epä)jumala.
Jumalan Mooseksella antama sama tieto on näin:
(Suomen kielellä - Raamattu 1933/38)
3 Älä pidä muita jumalia minun rinnallani.
”Älä anna väärää todistusta”
Siis herraa (epä)jumalana palvelminen on Jumalan ja Jeesuksen antaman Lain vastainen rikos.
Vai sitäköhän Jumalaa tarkotettaisiin, joka on kaiken hyvän takana?
Eiköhän kyse ole siitä, että ihmiset nimenomaan ovat heränneet. Mytologiset sadut ja valheet eivät enää vuonna 2010 nappaa samalla tavalla kuin menneinä aikoina.
vanhat ei kestä ne pakahtuisi / hajoaisi aina vain pahemmin
Ihmisethän ennen pakko-liitettiin kirkkoon ja kun tuli lait uskonnonvapaudesta niin jäsenmäärä on laskenut siitä saakka.
Ei pakottaminen ole mikään herätys.
Miksi täällä möliset, kun et asiasta mitään ymmärrä? Aina asian vierestä ja satasella ohikin,kuten nyt.
luterilainen kirkko luopuu lasten pakkokastamisesta jäsenikseen
Kyllä tulee.
Sen saa jokainen uskoa tai olla uskomatta. Nyt elämme kirkossa erämaavaelluksen aikaa, pystytetään kultaisia patsaita ja kumarretaan epäjumalia kuten Mooseksen aikaankin. Kannattaa muistaa, että niin Mooseksen aikana kuin nytkin on kansassa myös se toivorikas uskollisten yhteisö rukoilemassa, mutta Jumalan vastaus tulee silloin kuin Hän sen parhaaksi näkee. Kuin Nooan aikana on nytkin pilkkajoukko nauramassa, mutta Jumalalla on omat ajat ja vielä tulee se kuudeskin "herätysliike". Jonkin verran olen saanut aistia sen sisällöstä, mutta se jääköön keskeneräisten näkyjen usvaan, toistaiseksi.
Tärkeintä on, että Jumala ei koskaan kansaansa ja uskollisiaan hylkää! Uskollisia on niin kirkoissamme kuin vapaissa suunnissa ja eri uskonnollisissa yhdistyksissä. Kun pilkkalaulannan jälkeen kansa löytää Jumalan tien, niin puhdas tuuli puhaltaa sydämiin ja taivastie on taas oikein viitoitettu. Mutta se herätys ei ole sellainen, miksi sitä luulemme. Se on aivan erilainen, yllättävä ja raikas.
Muistakaamme, kun yö on synkimmillään, rukouksen pitää olla runsaimmillaan uutta päivää odotellessa.
piirissä herätys on jo alkanut. Se ei tietenkään näy millään tavalla kirkon teologiassa tai kirkon muissa virallisissa edesottamuksissa. Herätys on siellä ruohonjuuritasolla, aivan tavallisten penkinkuluttajien keskuudessa ja myös pienessä osassa papistoa. En usko, että virallinen kirkko häviää mihinkään, mutta kuolee kyllä ja se onkin hengellisesti lähes kuollut.
seurakunnissa. Ruohonjuuritason rukoilijat pitävät sitä liekkiä vireänä.
Esimerkkijä vaikkapa oma luterilainen paikallisseurakuntani. Se on suhteellisen nuori väestönkasvualueella. Sillä on ollut vuosia, ellei vuosikymmeniä aktiivista ohjattua piensolujen rukousta seurakunnan ja erityisesti työntekijöiden puolesta. Rukouksiin vastauksena seurakunnan luultavastikin kaikki papit ja muutkin työntekijät vaikuttavat olevan elävässä uskossa ja pyrkivät kasvamaankin siinä. Seurakunnan tavallisissa sunnuntaimessuissa käy lähes joka sunnuntai keskimäärin toistasataa ihmistä. Uusia ihmisiä tulee jatkuvasti uskoon seurakunnassa. Seurakunnan muukin toiminta on aktiivista. Seurakunnallisissa vaaleissa äänestysvilkkaus on nykyajalle harvinaista. Seurakuntalaiset äänestivät itselleen elävimmän hakijan asetettujen vaalisijojen häntäpäästä.
että tälläisiä yhteisöjä on kirkon piirissä. Kotikokoukset on hienoja hetkiä. Se on jotain ihan erilaista, kuin se messu siellä kirkossa. Tähän suuntaan Jumala onkin viemässä. Minä uskon, että aika on lähellä, jolloin elävät uskovat tuntevat, että eivät kuulu enää tähän järjestelmään. He tuntevat, että eivät voi olla enää osallisena siinä yhteisössä, joka on hylännyt Raamatun totuuden ja sen mukana Jumalan. Jumala vie meidät takaisin siihen, mistä me pois lähdimme, takaisin alkuseurakunnan päiviin. Muromahan jo aikanaan näki, että tulee aika jolloin kirkon piirin uskovat tulevat kokoontumaan kodeissa.
"Älä hylkää seurakuntakokousta" on vanha raamatullinen tapa. Vain yhdessä seurakunta voi hengellisesti virkistyä, ei muodostamalla eriseuroja ja lahkoja ja ryhmiä, joilla on terve tai alkuseurakunnan usko. Se on sielunvihollisen kuiskuttelua. Seurakuntakokous muuttuu vain jos seurakunta on yhdessä, palvellen matkalla muita. Rukoillen ja työtä tehden.
Koko ajan syytetään kirkkoa ja sen johtoa, mutta unohdetaan se kylmennyt seurakunta, jolla ei ole öljyä kannussaan. Ei ole henkeä eikä näkyä.
Hyvät kristityt, kirkkomme ja yhteisömme on juuri sellainen, miksi itse sen teemme ja minkä itse sallimme ja mitä itse siinä olemme.
On niin helppo vierittää kivi toisen kaulaan, mutta itse jäämme sivusta ruikuttamaan. Ei näin! Emme voi omaa syyllisyyttämme vierittää tisten niskaan. Sehän on oman syntisyytemme kieltämistä.
Sunnuntain messu kirkossa on se päätapahtuma. Siellä on vuosisatainen ja -tuhantinen hyväksi havaittu kaava, jossa on kristillisen uskon peruselementit mukana ja nykyään säännöllisenä Herran Pyhä Ehtoollinen.
Kodeissa pienryhminä, alle 10 henkeä mielellään, joissa tutkitaan Raamattua ja rukoillaan seurakunnan ja sen työtekijöiden puolesta ja erityisesti jokasunnuntaisen messun puolesta ja myös kunkin ryhmäläisen omien henkilökohtaisten asioiden puolesta.
##"Älä hylkää seurakuntakokousta" on vanha raamatullinen tapa. Vain yhdessä seurakunta voi hengellisesti virkistyä, ei muodostamalla eriseuroja ja lahkoja ja ryhmiä, joilla on terve tai alkuseurakunnan usko.##
Jumalalla ei tosiaankaan ole mitään eriseuroja tai lahkoja. Me itse olemme sellaisia perustaneet. Kaikkialla missä on Jeesuksen omia koolla, niin siellä on silloin seurakunta koolla. Jos vaikka eri puolilta maailmaa kokoontuu joukko Jeesuksen omia yhteen, niin siinä on silloin seurakunta koolla.
kaavoista Jumala tahtoo meidät vapauttaa. Näistä omista ohjelmista. Minä olen nyt rehellinen ja sanon, että silloin, kun minä en vielä ollut uskossa, niin ajattelin kaikesta tästä ohjelmasta ja kaavoista ja opituista tavoista, mitä me olemme kehittäneet, että jos Herra uskonelämä on tälläistä, niin minä en halua tulla uskoon. Minä halusin enemmän. Minä halusin elävää yhteyttä Jumalaan. Meidät on opetettu ja me olemme kasvaneet tälläiseen kristilliseen kulttuuriin. Mutta Jumala ei tahdo näin.
Jumalanpalvelus. Mitä tämä sana tuo sinulle mieleen. Kun menet Jumalanpalvelukseen kirkkoon, niin menetkö sinä palvelemaan Jumalaa, vai menetkö sinne sen vuoksi, että Jumala palvelisi sinua.
Jumala ei tarvi meidän ohjelmia. Jumalalla on ohjelma jo valmiina, mutta se edellyttää sitä, että kuuntelemme Häntä. Alkuseurakunnassa ei ollut seurakunnan työntekijät niitä jotka jakoivat niin kuin tahtoivat. Ei heillä ollut mitään valmista, kun he tulivat yhteen. Ei ollut opetusta, ei kuoroa, ei mitään.
Ei mitään muotomenoa. Kun he tulivat yhteen, niin Pyhä Henki oli se joka jakoi niin kuin tahtoi. Aina armosta käsin tultiin Jumalan eteen.
1. Kor. 14:26
Kuinka siis on, veljet? Kun tulette yhteen, on jokaisella jotakin annettavaa: millä on virsi, millä opetus, millä ilmestys, mikä puhuu kielillä, mikä selittää; kaikki tapahtukoon rakennukseksi.
1. Kor. 12:11
Mutta kaiken tämän vaikuttaa yksi ja sama Henki, jakaen kullekin erikseen, niinkuin tahtoo.
Jopa opetus on Pyhältä Hengeltä. Opettaja on yhtälailla siinä opetettavana silloin.
Paljon enemmän kuin sitä, että tuomme jatkuvasti omia rukousaiheitamme Jumalalle, niin paljon enemmän meidän pitäisi kuunnella Jumalaa.
Psalmi 81
13 (81:14) Oi, jospa minun kansani minua kuulisi ja Israel vaeltaisi minun teilläni,
14 (81:15) niin minä pian masentaisin heidän vihollisensa ja kääntäisin käteni heidän vihamiehiänsä vastaan.
15 (81:16) Ne, jotka Herraa vihaavat, matelisivat hänen edessään, ja heidän kohtalonsa kestäisi iankaikkisesti.
16 (81:17) Mutta kansaansa hän ruokkisi parhaalla nisulla; minä ravitsisin sinua hunajalla kalliosta."
Mutta toisaalta, eikös Jeesuskin mennyt tapansa mukaan pyhättöön?
Jumala on järjestyksen Jumala!
Seurakuntayhteys on myös jumalanpalveluksessa, jossa sanaa saarnataan ja synnit anteeksi luetaan.
Muista että Jumala toimii aivan omalla tavallaan ja ajallaan, ihmisten kaavoista välittämättä tai jopa niiden avulla. Jumalaa ei pidä kutistaa toimimaan omalla tavalla tai oman näkemyksensä mukaiseksi.
Opettele näkemään Jumalan työ kaikissa ihmisissä ja kaikenlaisen toiminnan kautta, myöskin siellä "naapurissa".
##Jumalaa ei pidä kutistaa toimimaan omalla tavalla tai oman näkemyksensä mukaiseksi.##
Pitää antaa Jumalalle vapaus toimia niin kuin Hän haluaa. Tottakai seurakuntayhteys on tärkeä. Jumalan armolahjatkin tulee esiin seurakunnassa, kyllä myös seurakunnan ulkopuolella ja siellähän niitä tarvitaan, jotta voimme voittaa sieluja Jumalalle.
Alkuseurakunnassa Pyhä Henki jakoi, niin kuin tahtoi. Se ei tarkoittanut sitä, että olisi ollut epäjärjestys, sillä niin kuin juuri sanoit Jumala on järjestyksen Jumala. Me olemme vain itse kehittäneet tai kirkko on kehittynyt tälläiseksi, mutta tosi asia on, että Raamatun jälkeen ei voi tulla mitään kehitystä. Seurakunta on perustettu Kristuksen apostolien ja profeettain perustukselle. Ei voi tulla enää mitää uutta ilmoitusta. Raamatussa meille on annettu seurakuntamalli ja ilmoitus siitä, kuinka seurakunta toimii. Se ei ole vanhanaikainen, vaan moderni malli. Jumalan Sana ei ole vanhanaikaista eikä vanhaa, vaan ihan yhtä tuoretta kuin silloin alkuseurakunnan aikaan.
Raamattu ei suinkaan sanoudu irti "muotomenosta", päinvastoin Paavali korostaa järjestyksen merkitystä seurakunnassa. Alkukirkon jumalanpalvelus pohjautui juutalaiseen synagogaperinteeseen, jossa luettiin Jumalan sanaa ja rukoiltiin tietyn järjestyksen mukaan. Tätä järjestystä ei missään Raamatussa kyseenalaistettu, vaikka Jeesukseen uskomattomia juutalaisia muuten arvosteltiinkin. Pyhän Hengen työn suurin este ei suinkaan ole jäykkä muoto, vaan sydämen murtmattomuus. On toki niin, että jos sydämet etääntyvät Jumalasta, muoto jää jäljelle pelkkänä kuorena vailla sisältöä, mutta kuollutkin seurakunta jossa luetaan Raamattua voi periaatteessa herättää uskon. Sen sijaan jos täysin boheemi kotikokous paatuu ja kadottaa elävän Hengen yhteyden, ei jäljelle jää edes muotoa mihin tarttua. Siksi ylistän Jumalaa, että vuosisataisesta kirkosta on edes muoto jäljellä. Siinä muodossa on herätyksen siemen.
Tulin itse aikoinaan uskoon nuorten raamattu- ja rukouspiirin rukousten saattelemana yksinäni kotonani. Piiri sai kokoontua seurakunnan tiloissa, mutta seurakunnalta ei riittänyt ketään opettajaksi.
Siinäkin oli edeltävänä ilmiönä vanhojen ihmisten samanlainen piiri ja monet niistä nuorista olivat näistä uskovista kodeista ja paljon uusiakin tuli mukaan.
Nuoret hajaantuivat enimmäkseen muille paikkakunnille opiskelujen ja töiden perässä ja satunnaisten tapaamisien perusteella arvioituna monet ovat aktiivisina/vähemmän aktiivisina paikallisseurakuntiensa elämää elävöittämässä.
Nykyseurakunnassani on kirkon työntekijän aktivoima ja ylläpitämä rukousrenkaiden piiri ja linee ollut vuosikymmeniä. Se löytyi omassa hätätilanteessa, jolloin tarvitsi rukoustukea. Pientä, hiljaista huomaamattoman näkymätöntä toimintaa, joka kantaa runsasta hedelmää. Rukousaiheita levitetään tekstiviestein ja sähköpostein. Kukin ryhmä ja yksilö rukoilee tavallaan. Ja kiireellisessä rukoustarpeessa vastauksen saa minuuteissa, mistä on kokemusta.
Seurakunnan kaikkien työntekijöiden rukoustuen lisäksi kaikki vuoden rippikoululaiset jaetaan esirukoiltavaksi.
Rukousrenkaiden eräs kokous poiki yleisen ja vapaan rukousryhmän kirkolle jokasunnuntaisen messun jälkeen. Saa tulla kuka haluaa ja tarvitsee. Seurakunnan papit käyvät toisinaan pyytämässä rukousta omasta puolestaan haasteellisiin tehtäviinsä. Seurakunnalla on lisäksi koulutettuna vapaaehtoisia rukouspalvelijoita, jotka ovat valmiina rukoilemaan ihmisten kanssa messujen jälkeen ja tuomasmessuissa ja rukouskokouksissa.
Toistaiseksi täkäläisistä papeista ei ole löytynyt pätevää opettajaa armolahjoista. Naapuriseurakunnassa oli opetusjakso niistä. Kiertävät puhujat jotkut ovat lyhyehkösti käsitelleet niitä. Armolahjat ovat toiminnassa ainakin joissakin (kaikista ei ole tarkkaa tietoa) pienpiireissä ja niissä myös opiskellaan armolahjojen toimintaa kirjoista ja käytännössä.
Kysyit, mitä tarkoitusta varten menen jumalanpalvelukseen: Menen sinne sitä varten, että Jumala saa konkreettisesti palvella minua ja minä saan palvoa Häntä yhdessä muiden pyhien kanssa. Ja sillä voimalla palvelen lähimmäisiäni viikon arjen askareissa.
Erittäin hyvin sanottu!
Toivon mukaan tulee, se olis hyvin toivottavaa.
Sen mukana tulisi myös muutos.
se tulee ulkopuolelta. Raamattua tottelevat papit ovat vähemmistönä. Nykyisten epäjumalanpapppien pitää hyväksyä marjaliisat, homot, sateenkaaret, naispapittaret ja ties mitä muuta perkeleen eksytystä !
Jos pappi on oikeasti jotain omaa tai Raamatun mieltä, häneltä lähtee virka. Olemme saanet viime aikoinakin nähdä tästä useita esimerkkejä.
Eli herätykse on tultava ulkopuolelta !
Se vanha virallinen kirkko ei voi enään perääntyä siitä liberalismista missä se nyt jo on, vaan saastuu edelleen!
Luterilaisuus on nykyisin "homojen, lesbojen, ja homo ja lesbopappiparien kirkko"! Eli totaalisesti Raamatun vastaisesti toimiva kirkko! Kristillisyys on vain jokin hailea sana saastuneiden pappien suussa, ei mitään muuta!
Kun kirkko hyväksyy homot ja lesbot papeiksi, niin sen on silloin hyväksyttävä kaikenlainen muukin saasta sinne! Heillä toki on omat hyväksyjänsä ja pysyvät siellä koska eivät riittävästi tunne Raamtun sanaa, mutta toivon vilpittömästi, että Jumala avaa niiden silmät jotka aidosti ovat uskossa Jeesukseen ja äänestävät kannatuksensa jaloillaan ja lähtevät pois "porton seurasta"!
mathetes
En osaa sanoa tuleeko kirkko pysymään tuossa kokoonpanossaan kuin se nyt on. Vielä vaikeampaa on sanoa tuleeko luterilaiseen kirkkoon vielä jotain isompaa herätystä.
Mutta rukoilla sopii ja varsinkin niiden jotka kuuluvat luterilaiseen kirkkoon ja joiden sydän on siihen altis. Vaikka itse en enää kuulu tuohon ryhmittymään, tunnen sydämessäni suurta surua vanhan kansankirkon rappiotilan vuoksi.
Toivon, että suuri herätys vielä saapuisi meidän kansamme luterilaiseen kirkkoon.
Valitettavasti herätyksen ajat ovat olleet ja menneet. Maailman tilanne pahenee erittäin paljon. Jeesus tulee pian.Toki sitä ennen tulee vaikea ja lyhyt antikristuksen aika jolloin monet eksyvät, koska antikristus esiintyy messiaana ja ilmestyessään tekee ns. valerauhan maailmaan.
Ennen tätä valemessiasta tulee erittäin suuri sota lähi-itään. Aluksi Iranin ja Israelin välille ja silloin Harmageodilla on rautaa. Lukekaa ja tulkitkaa Raamattua oikein.
mikä on luvattu Raamatussa on se, kun Israel jälleen kääntyy Jumalansa tykö. Silloin kun peite otetaan pois ja he sanovat: Siunattu olkoon hän, joka tulee Herran nimeen.
Mutta miksi ei tule herätystä? No siksi, että herätys olemme me, me uskovat. Meidän kauttamme Jumalan rakkaus ilmenee maailmassa. Ei Herralla ole ketään muuta kuin me, joita Hän voisi käyttää. Herätystä ei tule vain rukoilemalla, se tulee tekemällä. Meidän pitää viedä se herätys kansan keskuuteen. Ei se kansa tule sinne seurakuntaan, jos me vain rukoilemme siellä. Ei se rukous paljon auta, jos me emme tee mitään.
Hyvän esimerkin tästä kuulin noin kolme viikkoa sitten. Eli jos me rukoilemme vain, että pelasta tämä, pelasta tuo ja se siellä ja pelasta pelasta pelasta jne. Ja varjele Herra ettei kukaan sekopää vain polta meidän rukoushuonettamme ja siitä huolimatta joku sinun tuntemasi ihminen poltti sen, niin mitä sitten? Kuinka Jumala nyt salli tämän tapahtua, vaikka minä rukoilin varjelusta. Niin, eikö sinulta jäänyt jotain kuitenkin tekemättä. Jäikö sinulta evankelioimatta tuo ihminen, joka poltti rukoushuoneen.
Kun saarnataan synti synniksi niin tulee herätys. Tarvitaan sellaisia saarnoja joista tulee synnin tunto ja armon ikävä, mutta eipä niitä luterilaiselta puolelta monesti kuule.Jos joku uskaltaa näin saarnata hän saa varoituksen ja jopa erotuksen virastaan.
esim sopisi Urho Muroma tänä päivänä kirkkoon julistamaan. Voi olla, että kansa tykkäisi tai ainakin osa, mutta ylemmältä taholta (ei Jumala) tulisi nootti hyvin pian.
Käsitys siitä että luterilainen kirkko Suomessa olisi vääjäämättä luisumassa homoparien siunaamiseen ja muutenkin paatumassa lopullisesti ei perustu todelliseen tietämykseen siitä mitä kentällä tapahtuu vaan kritiikittömään lööppimedian uskomiseen. Kirkossa on herätystä, ja liberaalit ovat toistaiseksi vähemmistönä, eikä ole lainkaan varmaa että heistä tulisi enemmistö. Joka on oikeasti huolissaan, rukoilee kirkon puolesta. Joka oikeasti haluaa tietää, mitä kirkossa tapahtuu, kysyköön Pyhältä Hengeltä eikä medialta tai tällä palstalla liikkuvilta äärihihhuleilta. Outoa miten paljon vääriä todistuksia krisittynään pitävät katsovat asiakseen ladella....
Ymmärtänetköhän sinä lainkaan kirkon todellista tilaa? Kirkkohan on jo lesbo ja homopappien kirkko!!!
Kirkko on siis jo lujaa vauhtia luisunut julkisyntiselle maailmantielle!!! Eli sehän on jo tosiasia, etkö sinä näe sitä!? On enää vain ajan kysymys "MILLOIN" kirkko alkaa "virallisesti vihkimään" homo- ja lebo- pareja!
Siis koska pappeja on jo homoja ja lesboja papinvirka toimessaan ja heitä on "rekisteröitykin" parisuhteseen, niin sehän on siis jo täysin näkyvää syntitoimintaa Jumalaa vastaan Raamatun sanan ilmoituksen mukaan! Kirkko on täysin liberalisoitunut ja maallistunut synnintyyssija! Jo pelkästään nainen seurakunnan paimenena on Raamatun sanan vastainen virka! Siis jo pelkästään se on selkeä näyte kirkon rappiotilasta Jumalan sanan ilmoitusta vastaan, saatika nuo homo ja lesbopapit!
Homous on Raamatun sanan mukaan iljetys Jumalan silmissä ja ellei siitä tehdä parannusta ja luovuta siitä, niin sellainen ihminen ei peri Jumalan valtakuntaa! Etkö sinä tunne Raamatun sanaa senvertaa??? Kyllä papit tuntevat tuon sanoman hyvinkin Raamatusta, mutta julkijumalattomuudessaan he eivät siitä välitä, vaan he omalla syntisellä välinpitämättömällä toiminnallaan saastuttavat seurakuntansa ja muutkin seurakuntalaiset samaan riettauden lätäkköön harjoittamaan kanssaan samoja Jumalanvastaisia tekoja! Koska he siis itsekin harjoittavat tuollaista riettautta!
Etkö sinä siis tosiaankaan näe että kirkko on jo mennyt "virallisestikin" sellaiselle tielle josta se ei enään voi palata takaisin, vaan saastuu edelleen liberaalisella tiellään ja toiminnallaan johon se on luisunut!
Jos kirkko pysyy pystyssä, niin sehän tarkoittaa silloin vain sitä, että ne jotka sinne jäävät, he itsekin hyväksyvät synnin harjoittamisen seurakunnassaan - syntiä harjoittavien pappiensa tavoin! Kirkko on jo nyt julkijumalaton kirkko ja sitä se tulee olemaan jatkossakin! Olla uskovana jäsenenä syntiä harjoittavassa seurakunnassa, tarkoittaa silloin sitä, että itsekin hyväksyy Jumalan vastaisen synnin harjoittamisen!
Jos vain sulkee silmänsä sellaiselta, niin tiedätkö mitä siitä seuraa Jumalan edessä kun kerran täältä aika jättää!? Lue Raamattua niin tiedät!
Jeesus sinun sydämesi silmät avatkoon sanallaan näkeviksi ettet eksyisi!
Siunausta ja Kristusvaloa elämääsi!
Terv, mathetes
Pieni lisäys!
Piti vielä sanoman, että "uskova ihminen on seurakuntatilan ja hengellisen herätyksen väline"!
Mutta jos tuo seurakunnan "hengellinen väline = pappi" on saastunut, niin miten se enään voi toimia hengellisenä apuna ja Jumalan toimintavoimana seurakunnassaan tuolla julkijumalattomalla synnin harjoittamisellaan jota siis monet homo- ja lesbo- papit elämässään harjoittavat ja siten antavat väärän signaalin seurakuntalaisilleen saada toimia siten kuin hekin!
Terv, mathetes
tulee.
tämä kirkko tarvitsee, herätystä ja liberaaleja uskoon.
Mutta ei luultavasti ainakaan sellainen, kuin luulevat ne, jotka tässä ketjussa ovat ajamassa liberaaleja ulos kirkosta.
Sillä sellaisia liikkeitä on jo paljon, joissa keskitytään tuomitsemiseen, toisten syyttelyyn ja siihen että muita lyödään raamatunjakeilla päähän. Heitä ovat helluntailaiset, lestadiolaiset, ja mitä näitä kaikkia onkaan.
Mutta viimeisimmät uutiset osoittavat, ettei näissä liikkeissä ole vapauduttu pahasta eikä saavutettu sen syvempää uskoa. Lestadiolaiset vain piilottelevat pedofiliaa ja raiskauksia puitteissaan, eikä ole törkeämpiä virsitekstejä kuin helluntailaisten vääristellyt virsitekstit. Niiden hirvittävän raaka seksuaalisuus kauhistaa tavallista, kunnollista, ei-uskovaa kansalaista. Niitä lukiessa ei voi tulla muuhun ajatukseen, kuin että kirkko on uponnut seksin ja väkivallan suohon paljon syvemmälle kuin ei-uskovat.
Niinpä onkin selvää, että jos kirkko esiintyy julkisuudessa pelkästään toisiaan syyttelevien joukkiona, jonka puitteista ei kuulu muuta kuin "naiset ulos, homot ulos" vuorotahtiin, on selvää että sellaisesta haluaa pysyä mahdollisimman etäällä.
nyt on jo ehdoteltu, että joku kiva pedofiilisetä pitäisi kotikokouksia ja kotipyhäkouluja lapsille. Naiset ja naispapit kun haittaavat toimintaa kirkoissa.
ÄLKÄÄ ANTAKO LAPSIEN MENNÄ HEIDÄN TYKÖNSÄ.
Nukutus tulee, ei herätystä
jos uskovaiset viisastuu ja suomessakin noin 80% lopettaa tukemasta lapsiakin tappaneen pedofiili rikollisuuden toimintaa niin Jumalan ja Jeesuksen tahto voittaa!
Vai sieluttomat pitävät yllä rikollisuuta herra epäjumalaan uskomalla.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Usko_ja_tieto
Usko ja äly
Professori Richard Lynnin mukaan älykkäät ihmiset ovat muita harvemmin uskossa. Älykkyys vähentää uskon merkitystä paitsi yksilölle myös kokonaisille yhteiskunnille. Viime vuosisadalla kiihtynyt länsimaisten yhteiskuntien maallistuminen on yhteydessä keskimääräisen älykkyysosamäärän kasvuun. Professorin mukaan uskonnollisuus väheni ja keskimääräinen älykkyys lisääntyi 137 kehittyneessä maassa 1900-luvulla.[22] Kehityspsykologi Satoshi Kanazawan tutkimuksen mukaan ateistit ovat keskimäärin älykkäämpiä kuin muu väestö.
Näyttää siltä että se maallistuu enenmän ja enenmän.. ihmisten jäsenmäärä ja heidän mielistely tuntuu olevan tärkeämpi kuin Jumalan sana ja sen totuus. Se täytyy uudistua ja jos ei se sitä tee niin on parempi että kuolee pois kun saattaa ihmiset harhaan.
Uskovat ovat jo ihan muualla kuin evl.kirkossa.
Juuri noin se menee. Lutehr kirkosta on uskovia pieni jäännös. Veronmaksajia kyllä,mutta sillä ei päästä taivaaseen.
Kuinka monta kertaa täytyy toistaa se tosiasia, että kirkko on yhtä kuin sen jokainen erillinen jäsen YKSILÖNÄ. Sun täytyy siis käydä kaikki kirkon jäsenet erikseen läpi totuudenmukaisen kuvan saamiseksi. :)
Ja mitä haaleaan tiskirättiin tulee, niin lisää Patrick Tiaisiako kaipaat?
Vapauteen Kokkolan Uskon Sana - srk:sta Osa 1
https://www.youtube.com/watch?v=y3BS98AaJms
Vapauteen Kokkolan Uskon Sana - srk:sta Osa 2
https://www.youtube.com/watch?v=wOsEH-tNWlM