Jämijärven, Kankaanpään ja Parkanon demareilla on Posarissa julistuksenomainen kirjoitus, jossa suitsutetaan kuntaliitoksen ihanuutta. Julistus on sisällöltään ympäripyöreä ja kumisee tyhjyyttään. Merkittävintä siinä on se, mikä siitä puuttuu: Ikaalisten demarien allekirjoitus.
Kuntaliitoskeskusteluun tarvitaan konkreettisempaa otetta. Kyttääminen on lopetettava ja poliittisten ryhmien on tuotava kantansa selvästi esille.
Politiikka on asioiden eteenpäin viemistä eikä puskassa piilottelua, jolta tämä Ikaalisten meininki nyt näyttää.
Kuntaliitoskeskusteluun tarvitaan konkreettisempaa otetta. Kyttääminen on lopetettava ja poliittisten ryhmien on tuotava kantansa selvästi esille.
Politiikka on asioiden eteenpäin viemistä eikä puskassa piilottelua, jolta tämä Ikaalisten meininki nyt näyttää.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Nii mihkäpäin ollaan menos ku ei mitää kuulu ja ylijäämääkin ois takataskussa vois lainata hämeenkyrölle ja parkanollekin hyvällä korolla vai remonttirahaa rahkolaan ? työttömiä ei kaupunki muista jotain niillekki ku ovat aikansa töitä tehneet älkää nukkuko ääniharavat nyt toimintaa kaivataan!!
Ilmeisesti Ikaalisten demarien allekirjoitus puuttui, koska se olisi tulkittu kannanotoksi Kankaanpää-liitoksen puolesta. Tähänkään ei siis demareiden rohkeus riittänyt, vaan yritettiin uida ikaalilaisten liiveihin naapurikuntien demarien avulla.
En voi mitään sille, että joskus tuntuu surkuhupaisalta seurata Ikaalisten kunnallispolitikkaa.
Hämeenkyrön suuntaan myöhässä;
http://www.aamulehti.fi/uutiset/pirkanmaa/hameenkyro-ja-orivesi-tampereen-seutukuntaan/168372
se oliki ny niin, että Ikaalisten demareita ei huolittu allekirjottaan tota sun julistuksenomaiseksi tituleeraamaa kirjoitusta. Yrittivät tunkee mukaan, mutta muut pysy lujana eiväkkä sortuneet naurettavuuksiin.
Lopeta nää typerät kirjottelus ja pidä sanas ettei enää tänne kirjottele.
Ja eikö sinulla demaripellellä ole mistään asiasta mitään mielipidettä?
ovat sen verran naurettavia, ettei enää kannata lissä vitsejä vaatia.
Ei ollut niukkarisesta pitämään lupaustaan edes siinä että ei tänne enään kirjoittele. Pistäis hameen päälleen kun ei tuon vertaa ole miestä. Kuvittelee varmaan itse olevansa kova jätkä ja tietävänsä kaikesta lähes kaiken, kumma vain että täällä ovat lähes kaikki kirjoittajat asiasta eri mieltä. Otappa nyt niukkarinen lusikka kauniiseen käteesi ja lopeta täällä kirjoittelu kuten lupasit. Nousee täälläkin älykkyysosamäärä huomattavasti.
joutuvansa töihin, jos talous vielä kohenee kun loputkin kunnan lainat
työnnetään vesiyhtiölle
Työttömät pitää velvoittaa lumihommiin, latujen tekoon, jääteiden aukaisuun, vanhusten
ulkoiluttamiseen yms
Näköjään repa kinttunen ja muut demarit keskittyvät jälleen henkilökohtaiseen solvaukseen asiakysymysten sijasta.
Se ei kuitenkaan asiaa miksikään muuta. Demarit pelaavat jälleen jotain peliä. Nyt kuntaliitosasiassa.
Mitkäs ovat omat mielipiteesi? Vai jääkö tuolle "kaikki hiljaa, asioista ei saa puhua"-linjalle? Näköjään.
ny liiotella. Ei sunkaan vesiyhtiö niin kantokykynen ole, mutta siinä oon sun kanssa samaa mieltä, että velvotetaan vaan työttömät ulkoiluttaan vanhuksia ja niistä lukutaitoset lukeen heitille sanomalehtiä ja heti huomenna pikkusurkeeta. Virkistyisivät ittekki, meinaan ko lukisivat sitä pikkusurkeeta.
Kuulehan niukkarinen, nyt on vain niin että en ole demari, olen kyllä poliittisesti valveutunut kansalainen.
Mutta sinä olet mielestäni ikävä paskanpuhuja, mikä on ikävää, koska olen joskus nähnyt sinulla täällä hyviäkin kommentteja. Valitettavasti kaikki hyvät ideasi hukkuvat siihen suoltamaasi paskanjauhantaan, kukaan ei ota sinua sen vuoksi tosissaan. Pysy asiassa tai ota asioista selvää ennenkuin kirjoitat tai ole sitten yksinkertaiseti kirjoittelematta tänne.
Mollas muita vaalituki asioissa, mutta ovatkin itse pumpanneet tän "kansalaisopistonsa" kautta käyttäen SAK:ta.
Hurraa Punikit
Vihdoinkin jotain tai jokin taho ottaa kantaa näihin kuntaliitos ja kuntientulevaisuuteen tälläkin seudulla.
Kannanotto on aika varovainen mutta avauksena rohkeana sellaisena ihan hyvä. Vahinko vaan, ettei porukassa ole meidän Ikaalislaisten nimiä. On kuitenkin hyvä muistaa, että Ikaalinen jäi tämän neuvottelukuvion ulkopuolelle. Virheellinen päätös sekin.
Huonosti menee täällä. Pohjoisrajan Demareilla tuntuu olevan aito halu mennä eteenpäin. Jos tuostaa kolmen kunnan kuviosta syntyy jotain jää Ikaalinen kuten sanonta kuluu ei kenenkään maaksi. Tai jää tänne möykärit, öykkärit ja palleista itseään kiinni pitävät pikkupoliitikot.
Mikä mahtaa olla keskustan kanta kuntaliitokseen. Kankaanpäässä ja Parkanossa täällä se on ilmeisesti kielteinen. Kankaanpään, Jämijärven ja Parkanon väkiluku menee yli kahdenkymmen tuhannen. Kaikki tietää mitä se merkkaa. Paras lain edellyttämä kohta täyttyy.
Mahdollinen kuntaliitos merkitsee todennäköisesti veroprossan laskua laajempia omia terveyspalveluja. Eikös sillä Parkanolla ja Kankaanpäällä ole jotain yhteityötä paivystysten suhteenkin jo olemassa. Koulutuspuolellakin yhteishankkeita on viritelty kaikessa hiljaisuudessa.
Ikaalisten allekirjoitus puuttui varmaan siksi, että Parkano, Kankaanpää ja Jämijärvi neuvottelevat asiasta keskenään. Ikaalinenhan on ulkona näistä keskusteluista. Se vasta olisikin typerää jos Ikaalisista olisi joku ryhmä mukana ominpäin.
Kirjoitus oli kai lähinnä kohdistettu Jämijärven politikoille. Onhan P-S myös Jämijärven paikallislehti.
Paljon melua tyhjästä, niinkuin niukan tapana on.
Demarien vaatimuksesta lopetan kirjoitteluni tälle palstalle nyt.
Olkaa onnellisia te kaikki laiskat virkamiehet ja saamattomat luottamusmiehet.
Poistun parempien palstojen ääreen.
ÄLÄ NY LEIKISTÄ SUUTU KYL TÄÄ ON PALJO PÖLHÖMPIIKI POLITIIKKOJA MATKAS JOTKA TEKIVÄT IKAALISIIN HIIHTOMÄENKIN NYT OLIS LUNTA ETTEI TARTTE EPÄTOIVOSESTI LUMETTAA KUIN MENNEINÄ TALVINA VESISATEES TEHTIIN LUNTA MIKSEI SITÄ NY VALTUUSTO LAITA TOIMINTAAN KU SE AIKOINAAN PITI VÄKISI SAADA ?? kysyn vaan verorahat meni huh hei
Eiköhän tuo mäki ollut kylpylän bisnestä. Jos kaupunki oli mukana, niin mahtaako sen ajan poliitikkoja enää olla remmissä mukana. Eikä sitä ainakaan viimevuosina kaupungin rahoilla lumetettu.
Ehkä vähän ajankohtaisemmat asiat olisivat nyt tärkeämpiä.
Toivottavasti lupaus nyt myös pitää.Oli sitten demarien vaatimuksesta tai minun toivomuksestani, joka olen persu.
kehtaat oikeesti tunnustaa olevas persu.HAHA ja lippalakkivinoon :)
JUMALA ARMAHTAA MINÄ EN!(on onneks kuollu)
Martyyrin elkeet, voi voi. Itke ny ja ime tissiä.
Päkättänyt vaaan oilet, mitään kaupungin tai sen asukkaiden hyväksi et ole tehnyt.