Onko kukaan kuullu, että Italiassa on kuulemma ollut taas yksi case tullut ilmi? Joku kauneudenhoitoalan yrittäjä oli pitänyt sivuelinkeinoa.
Italian toiminta
tasapainoista?
9312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Italia: Vanhin piti bordellia
Italialainen jehovantodistajamies on jäänyt kiinni kauneussalongiksi naamioidun bordellin pitämisestä. Ilotytöt ottivat viikoittain vastaan kymmeniä seksiasiakkaita.
Mies toimi seurakunnanvanhimpana ja piti puheita myös konventeissa. Häntä odottaa oikeustuomion lisäksi erottaminen seurakunnasta.
http://veljesseura.org/?q=uutiset/italia-vanhin-piti-bordellia
Siellä myös linkkejä uutiseen.
Voiko olla niin, että päivisin toimitaan toisin ja sitten vasta illalla ollaan erilaisia? Onko tuo "vanhin" kaikkein iäkkäin jt kirkossa? Ja tietysti ihmetyttää se, että ketkä olivat sitten niitä asiakkaita ikänestorin "kauneushoitolassa"? Onko heidän taustojaan tutkittu?
Itse tunsin kerran erään "must be" jt:n, joka ulkomailla harrasti vähän samanlaista toimintaa asiakkaan roolissa. Ja se oli naimisissa Suomessa.
"Vanhin" on jehovantodistajille paikallinen johtovirka, jota ei varsinaisesti ole sidottu ikään. Myös mormoneilla on vanhimpia. Eräänlainen pappi siis.
Jehovantodistajien opin mukaan vanhimmat ovat pyhän hengen nimittämiä. Opin mukaan heistä tulee "ruhtinaita" (eräänlaisia hallintoviranomaisia) jehovantodistajien maanpäällisessä paratiisissa.
Eli siis vanhimmat on pappeja ja ruhtinaita, mutta eihän maanpäällä ole paratiisia ollut kuin ennen syntiinlankeemusta?
Mouritzin vuonna 1972 pitämän puheen mukaan paratiisin rakentaminen alkaa(alkoi 1975).
Olin itse paikalla kuuntelemassa tuota puhetta.Joten nyt vain ulos katselemaan sitä paratiisia:"hop,hop".
Jos et sitä kaikesta huolimatta näe,niin se on vain joidenkin yksittäisten julistajien liian suurta mielikuvitusta.H.V.Mouritz lavalta puhuessaan antoi vääränlaista toivoa 6000 kuulijalle vartiotornipyhähengen johdolla.Vartiotorniseuran henki tekee tälläisiä,mennen tullen.Se henki haisee pahalta.
Heh. Olis hauska tietää moniko asiakkaista oli isokenkäisiä JT-veljiä.
Huorissa käynti on oltava jokseenkin yleistä koska se otettiin erikseen puheeksi mm viime kerralla kun vastuuveljiä kurssitettiin. Sanottiin että on niin helppoa ottaa vaikka hotellihuoneeseen maksullinen nainen. Olin siis siellä kurssilla ite.
Niin ja ketkä siellä olivat sitten töissä? Johtokunta ja pyörittäjä rinkihän on jo selvillä, mutta ketkä olivat työportaassa ja asiakaspalvelussa töissä? Voisikohan tässä olla joku vyyhti vielä selvitettävänä? Kuten kenelle palvelut oli ja ketkä tekivät töitä, jne? Mutta en tiedä onko oikeus istunut jo tämän asian tiimoilta, koska sieltähän totuus kuitenkin saadaan näihinkin asioihin varmaankin sitten ajan kanssa? Entä voisiko meillä Suomessa olla jotain samankaltaista olemassa, jossain muodossa? Vaikka yhteistyönä tiettyjen asioiden suhteen?
tuomitko. Hän oli pyhän hengen nimittämä .
Onko oikeasti jehovan todistajissa moraalittomuutta näin paljon? Pidetäänkö haureus omana tietona? Onko jotain katumis järjestelyjä eksyneille? Tunnen entisen jehovan todistajan,joka kertoi itse seurakunnan johtajille,että seurustelee ja on harrastanut seksiä luvattomasti. Hänet erotettiin.