Tapaus: Jeesus

Kuinka moni nyky uskovaisista enää oikeasti uskoo että Jeesus on tulossa takaisin? Satoja ennustuksia tulee vuosittain siitä milloin ja minne Jeesus palaa.
Ja mitenhän se kun oletetaan että Jeesus tulee. Hän tulee Amerikkaan. Hän kertoo kaikille: Minä olen Jeesus Kristus. Päätyykö hän pehmustettuun koppiin vai palvotuksi?
Entä kuinka ihmiset erottavat Jeesuksen Antikristuksesta?
En kysy tätä ivatakseni vaan ihan vain tietääkseni kuinka vahva tämä usko on nykypäivänä.
2121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

MInä uskon, ja kaikki jotka ovat uskossa uskovat myös. Jeesus palaa sinne mistä hän silloin lähtikin. Se tulee olemaan niin suuri tapahtuma, että kaikki näkevät sen, ja teknologiakin on jo niin kehittynyttä, että näin on. Jos joku vaikka kadulla väittää sinulle, että Jeesus on tuolla, niin älä usko häntä ja lähde seuraamaan, koska eksytystä tulee. Kun Jeesus tulee takaisin, se ei ole mikään pikkujuttu, vaan maailmanlaajuinen erittäin iso tapahtuma. Jumala on suunnattoman paljon ihmistä viisaampi, ja hän tietää kaiken kaikesta, kuten uudistuvan teknologian taidoista ja uusista aseista. Ei Jeesus päädy yhtään minnekkään, vaan tapahtuu suuria asioita niinkuin Raamatussa sanotaan.

Äänestä

tuhat vuotta on kuin yksi päivä. Herramme ristiinnaulitsemisesta kuluneet 2000 vuotta ovat Isä Jumallle siis vain pari päivää :) Jeesuksen toinen tuleminen on varma kuin pläkki.

Mutta on myös muistettava, että ensin tulee Antikristus, vale-Jeesus. Tämä eksyttää monet, jopa valitutkin. Todennäköisesti Antikristus näyttää juuri siltä miltä porttokirkon kuvissa näytetään. Sellainen valkoisiin vaatteisiin pukeutunut pitkätukka-hippi. Tätä alkaa suurin osa ihmisistä palvomaan Messiaana/Mahdina/Maitreyana ja ne, jotka uskovat Raamattuun, eivätkä kumarra Saatanan esikoiselle, joutuvat vainon kohteeksi. Oikeassa uskossa olevat uudestisyntyneet tietenkin erottavat vale-Messiaan ikeasta.

Antikristuksen puhemiehenä tulee olemaan Väärä profeetta, joka viittaa antikristuksen uskonnon edustajaan. Tämä Antikristuksen uskonto tulee koostumaan ainakin katolilaisuudesta ja islamista, joten Väärä prefeetta on paavi tai joku suurmufti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Foulheart kirjoitti:

Kuinka moni nyky uskovaisista enää oikeasti uskoo että Jeesus on tulossa takaisin? Satoja ennustuksia tulee vuosittain siitä milloin ja minne Jeesus palaa.
Ja mitenhän se kun oletetaan että Jeesus tulee. Hän tulee Amerikkaan. Hän kertoo kaikille: Minä olen Jeesus Kristus. Päätyykö hän pehmustettuun koppiin vai palvotuksi?
Entä kuinka ihmiset erottavat Jeesuksen Antikristuksesta?
En kysy tätä ivatakseni vaan ihan vain tietääkseni kuinka vahva tämä usko on nykypäivänä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu