Mikä se viisastenkivi oli Stalinin ideoimissa massamurhissa? Mitä järkeä oli tapattaa kymmeniä tuhansia suomalaisia eupäässä kommunisteja, Karjalan tasavallassa. Mikä strategia isä aurinkoisella oli tapattaa satoja tuhansia virolaisia, vielä Viron Neuvostoliitoon liittymisen jälkeenkin ja sodan jo loputtua.
Miksi Stalin oli niin kova
MURHAMIES
485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eihän sinne valtaan olisi muuten saatu omia käskyläisiä.
Minun käsittääkseni ne olivay venäläiset NKVD miehet, jotka tappoivat näitä ihmisiä Stalinin käskystä. Stalin kyllä tappio pankkirosvona, mutta hän oli silloin nuori.
Stalinin vallan alla oli se suuri tasvoite. Ensin pantiin puolue järjestykseen, sitten armeija. Seuraavaksi lahdattiin kaikkien vähermmistökansojen ne jäsenet ja varsinkin johtajat, jotka saattoivat ajatella omilla aivoilaaan. Suomalaiset olivat tässä jonon kärjessä. Näin saatiin kansa vastustelematta tottelemaan Stalinin ruoskaa. Pakkovalta hallitsee pakkokienoin. Ei siinä mitään hnekilökohtaista ollut.
Stalin oli itseään vihaava georgialainen joka yritti olla venäläinen. Ei vaan saannut puhuttua venäjää ilman georgialaista murretta.
Omituinen mies.