Nyt vanhan virastotalon purun yhteydessä on poistettava toinen ajokaista Anttilan edestä. Tämä siksi jotta yhdenmukaisuus kaupungin liikennesuunnittelussa ei lipsu. Kun jussintori rakennettiin niin samassa yhteydessä kavennettiin hämeenkatu 2-kaistaiseksi. Kaupungin edustama viranomainen kertoi tällöin ihmetteleville kaupunkilaisille että näin on tarkoituskin kehittää kaupunkia. Liikenteen ei kuulukaan olevan sujuvaa vaan keskusta on muutettava kyläraitinomaiseksi. Tämä oli virallinen kanta silloin. Siis kaista pois nytkin niin kylänraittiin saadaan lisää pituutta.
Tie kapeeksi
Mies varjoista
6299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Näin suurten purkuoperaatioiden alkaessa olisi järkevää varmistaa prosessin jatkuvuus.
Ehdotan ja vaadin, että kun keskusta on purettu kokonaan, seuraava kohde on uimahallirakennus.
Se täyttää ja ylittääkin hyvinkääläiset purkuehdot.
1. Rakennus on riittävän vanha, yli 30 vuotta.
2. Se on hyvinkääläisen arkkitehdin suunnittelema ja kaikkine kummallisine ulokkeineen tosi ruma.
3. Sitä on remontoitu jatkuvasti ja säännöllisesti kalliilla rahalla.
4. Uimala on täydessä toimintakunnossa.
tämä mies varjoista. Kaupunkikuvaan keskeisenä elementtinä kuuluu olla ajoneuvojen kulkutiet. Teitä käyttävät yksityisautoilijat, julkinen liikenne, hälytysajoneuvot ja jakeluliikennne. Miten ihmeessä päälle 45000 asukkaan kaupunki toimii, jos ydinkeskustan liikennejärjestelyt on kuin kylänraitilla? Jos hämeenkatu kavennetaan 2-kaistaiseksi vaikeutuu käyttäjistä kolme viimemainittujen liikkuminen. Esim. hälytyajoneuvoilla ei ole tilaa kiertää katuosuudella muuta liikennettä ja muu liikeene taas ei pääse mhinkään väistämään. Yksityisautoilijat hämeenkadulla pärjäävät kyllä, mutta jatkuva autojen seisoskelu kapealla hämeenkadulla hanaloittaa myös heidän asiointiaan keskustan lähivuosina parantuviin palveluihin ja myös ilmanlaatuun tuo vaikuttaa. Tiedoksi, jussintorin kohdalta hämeenkatu kavennettiin 2-kaistaiseksi
euromarketin/restelin vaatimuksesta. Tämä tahot kun vaativat, että heillä tulee olla 8 pysäköintiruutua liikerakennusten edessä. No siinä ne nyt ovat pullonkaulana hämeenkadun liikennevirrassa. Tätä pullonkaulaa helpotettiin alikululla jokelankadun-suokadun välille. Kalliiksi tuli, mutta on toiminut hyvin.
Veikkaan, että järkikin voittaa tässä asiassa!
on kylänraittimalli ollut liikennesuunnittelun ajatuksena.Ei liikenteen halutakaan toimivan.Kun vielä tuolle alueelle ängetään kauppakeskus niin avajaisvaiheessa nähdään melkoiset ruuhkat kapeilla kujilla.Sen jälkeen moni katsookin uuden suunnan kauppareissuilleen ja ruuhkia ei ole.Tämä nyt ei ole mikään uusi asia,sillä liikennöintiä käytännössä ymmärtävät ovat puhuneet tästä kauan.
vastaa että vaatimus tien kaventamisesta on luonnollisesti heitetty kieli poskessa. Vaan kun sitä ei tiedä mitä kaupungin virkamiehet asioista ajattelevat niin nostin kissan pöydälle että ei kai vaan samaa typeryyttä enään toisteta mikä jussintorin kohdalla tehtiin. Silloin oli käytössä n.100m leveyssuunnassa tilaa mutta siitä riitti tilaa vain kahdelle kaistalle. Nyt hyvinkääläiset saavat kärsiä näiden piipertäjien aiheuttamasta pysyvästä haitasta. On se niin väärin, mutta niin kaupunki makaa kuin äänestäjät haluaa.
Hyvinkää on mun koti!