Vaihtoehtoinen kokemus

Ketään ei kehoteta kokeilemaan päin vastoin pysymään vain erossa.
Dokumentti on myös tieteellinen joten siksi se on täällä.
Ehkä oikeassa paikassa tai sitten väärässä paikassa.
http://vimeo.com/9215898
152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Shamanismin tietyssä suuntauksessa, Castanedan taltioimassa soturishamanismissa lähestytään tätä ajattelua, kysyen selitystä sille miksi näin on. Castanedan opettaja, yaqui tietäjä Don Juan esittää vastauksen suunnilleen niin, että maailma on sellainen kuin on ja toimii niin kuin toimii, vain siksi, että sinulle on syntymästäsi asti selitetty ja opetettu maailman olevan tietynlainen ja näyttävän tietynlaiselta.

Näet puun tietn laisena, koska sinulle on syntymästäsi asti opetettu, että tietyn näköinen, muotoinen ja tietyllä tavalla toimiva kokonaisuus on nimeltään puu. Näet ihmisen tietynlaisena, koska sinulle on opetettu mikä tekee ihmisen. Maailma toimii tietyllä tavalla, koska sinut on opetettu, eräällä tavalla ohjelmoitu ajattelemaan mikä on mahdollista ja mikä ei, mikä on totta ja mikä epätotta.

On ihmisille hyödyllistä, että maailmassa on tietty, yhdessä sovittu järjestys. On hyvä, että asioista on jokin yhtenäinen käsitys ja yhteinen selitys. On erinomaista, että tietyt energiamuodot ja asiat määritellään sanoilla. Ilman kaikkea tätä yhdessä sovittua maailmanselitystä, ihmisten kanssakäyminen olisi hankalaa.

Ongelmia syntyy vasta siinä vaihessa, kun selityksestä tulee ainoa olemassa oleva vaihtoehto. Silloin hyödyllisestä apulaisesta onkin tullut diktaattori, palvelijasta isäntä joka ei kykenekkään hoitamaan kaikkia maailmaan kuuluvia asioita tai ilmiöitä. Totuttu maailman selitys on pulassa silloin, kun ihmiselle tapahtuu jotain selittämätöntä, tai hän vahingossa näkee välähdyksen maailman tuntemattomasta.

Castanedan kirjoissa tätä osaa ihmisestä, joka hallitsee sanoilla ja pitää ihmisen maailmankuvaa yllä tietyillä jo lapsuudesta opituilla selityksillä, kutsutaan nimellä tonaali. Tonaaliin sisältyy kaikki mitä voit nimetä ja minkä määrittelemiseen on olemassa sana. Tämä ei kuitenkan ole koko totuus maailmasta, eikä myöskään kaikki mikä on sanottavissa ihmisestä.

Ihmisessä on olemassa toinen puoli ja maailmassa toinen osa, jota Castaneda nimittää naguaaliksi. Naguaali on se määrittelemätön Voima joka virtaa Voimaverkossa ja jokaisen ihmisen sanan ja ajatuksen takana oleva jokin, joka vaikuttaa siihen, että sanomasi ja ajattelemasi vaikuttaa fyysiseen ympäristöösi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Älästee25 kirjoitti:

Ketään ei kehoteta kokeilemaan päin vastoin pysymään vain erossa.
Dokumentti on myös tieteellinen joten siksi se on täällä.
Ehkä oikeassa paikassa tai sitten väärässä paikassa.
http://vimeo.com/9215898

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu