Hei,
onko kukaan nähnyt luetteloa tuomituista. En tarkoita niitä varsinaisia Nurnbergissä vaan tälläisiä kapteeni-majuri tasoisia
onko kukaan nähnyt luetteloa tuomituista. En tarkoita niitä varsinaisia Nurnbergissä vaan tälläisiä kapteeni-majuri tasoisia
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuskin niistä luetteloita on upseereista erikseen. Kyse on kuitenkin tuhansista tuomituista jo pelkästään Saksoissa, siis miehistö mukaanlukien, upseerien määrää en tiedä. Tuolla materiaalia Saksojen oikeudenkäynneistä ja listaa syytetyistä:
http://www1.jur.uva.nl/junsv/
Mihin tarkoitukseen mahdat moista luetteloa kaivata?
Hei,
ymmärrän uteliaisuutesi. Otsikkohenkilön kerrotaan olleen Gestapo ylin päällikkö Suomessa jatkosodan öaikana.
Eräät romaani-tasoiset "vakoilukirjat" ovat ilmeisesti sekoittaneet keskenään henkilöitä siten, että isänikin identiteettiä kerrotaan käytetyn. En usko näihin juttuihin. Niissää on useita ristiriitaisuuksia. Olen kuitenkin ajatellut tonkaista otsikkohenkilän taustoja ja yksi vihje on hänen tuomiostaan sodanaikaisista rikoksista Saksassa.
Tässä syy eli yksityinen uteliaisuus.
Jaa, jaa. Ainakaan noista saksalaisista tuomiolistoista ei kaveria löydy, jos kohta ne ei ole likimainkaan täydellisiä lähinnä henkilötietojen suojasta johtuen. Taustojen tonkimisessa voisi auttaa myös kysely USA:n arkistoihin, NARA:n arkistoihin Brossin tiedot on CIA:n osalta näemmä julkistettu muutama vuosi sitten, tuolta läytyy arkistosijainti:
http://www.archives.gov/iwg/declassified-records/rg-263-cia-records/first-release/name-files-b.html