Anteeksi kapiaiset

Titari

Olin armeijassa titarina joskus sata vuotta sitten. Saimme kaverini kanssa parin viikon komennuksen kertausharjoitusporukan mukaan radisteiksi. Suuntasimme venäläisillä radioautoilla Kokkolaan, josta erinäisten kommellusten myötä reserviläisille pidetyn muutaman päivän kertauskoulutuksen jälkeen jatkoimme leirille Lohtajalle.

Aika tuolla verrattuna normaaliin päivärytmiimme oli todella mukava. Kaupunkivaruskunnassa ei ollut niitä eristyneiden kasarmiolojen tuottamia kusipäisiä sotahulluja tai muuten vaan perushulluja, vaan aivan normaaleja ihmisiä. Tietenkin reserviläiset toivat sen oman perusmeininkinsä mukaan.

Lohtajalla oltuamme viikon verran kesähelteelä oli joka jamppa kuitenkin hikinen ja paskainen, haiseva afgaanisissiin verrattava karvakuontalo. Syyhytti.

Sitten leiriimme saapasteli joku rautakaula ilmoittamaan, että juuri minut on valittu vapaaehtoiseksi. Jotenkin siellä saatiin asia aina kuulostamaan siltä, että tätähän mä olen aina halunnut, joten tietenkin intoa puhkuen suostuin. Saatiinkin sitten kuulla, että kyse on saunan lämmittämisestä. Ilmapiiri olikin varsin myönteinen lähtiessäni, tottahan kaikille nyt sauna maistuisi.

Sauna oli iso ja melkoinen homma pieniä halot ja kantaa vedet. Selvisi siinä aloittaessa, että kapiaisten saunaehtoo se vain on. Lähtivät korkkailemaan ja jättivät minut luottamustehtävääni hoitamaan, jonka tietysti hyvin hoidinkin.

Palatessani omaan osastoon lienee pettymys ollut melkoinen, kun tiedotin, ettei meillä olekaan saunaa tänään. Mutta mutta. Vähäosainen on vähästä tyytyväinen. Kun on pakko.

Että miksikö pyydän anteeksi? No, taisi tulla kusastuksi sinne pataan. Olen ihan v*tun pahoillani:))

0

541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

        Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
        Maailman menoa
        138
        2368
      2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

        Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
        Maailman menoa
        69
        2280
      3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

        Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
        Maataloustuki
        66
        1959
      4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

        Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
        Maailman menoa
        74
        1654
      5. Mitä kirjainta kaipaat?

        Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
        Ikävä
        104
        1523
      6. Topi osti Askon

        Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
        Maailman menoa
        102
        1498
      7. Oliko se oikeasti epäselvää

        sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
        Ikävä
        119
        1391
      8. Uskomatonta touhua!

        Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
        Haapavesi
        32
        1244
      9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

        Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
        Kaste
        219
        1191
      10. Miten hän sinua katsoi?

        😊😊😊😊😊😊
        Ikävä
        81
        1134
      Aihe