Torstaina JIMiltä

Nostrataamuksen ja Mayojen järkyttäviin 2012 vuoden ennustuksiin päteytyvä kaksiosainen kauhusarja. Siinä tämän topicin väelle sitä asenne "viihdettä".
8487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ymmärrettävästi ennenkuin viestität ajatuksiasi tänne!
Ohjelma saattaa olla hyvinkin mielenkiintoinen, ei sitä katsomatta tiedä! Hölynpölystäkin voi tehdä ihan kiinnostavaa katsottavaa, kuten ohjelma UFO tutkimuksista samalla kanavalla.
Moniko on muuten nähnyt UFO:n oikeasti?
Pallosalamaakin pidettiin taruna ja mielikuvituksen tuotteena, kunnes toisin todistettiin!
Ainoa josta ei ole oikeastaan yhtäkään pitävää todistetta on Jeesuksen ihmeteot, on vain toisen käden tarinoita aikansa häiriköstä, joskin kieltämättä karismaattisesta henkilöstä!

Äänestä
  • Mikä on ihme ?, onko ihmeitä edes olemassa vai onko kyse vain ihmisen käsityskyvyn rajallisuudesta.

    Aivan samoin kun ihminen sanoo että jokin on mahdotonta !, jospa onkin kyse vain ihmisen ymmärryksen rajallisuudesta.

    Äänestä

  • SpiritOF... kirjoitti:

    Mikä on ihme ?, onko ihmeitä edes olemassa vai onko kyse vain ihmisen käsityskyvyn rajallisuudesta.

    Aivan samoin kun ihminen sanoo että jokin on mahdotonta !, jospa onkin kyse vain ihmisen ymmärryksen rajallisuudesta.

    Ihmeenä sitä, että jo osittain mädäntynyt, haiseva ihmisen ruumis saadaan uudelleen hengittelemään ja tallustelemaan muina miehinä, niin kuin mitään järisyttävää ei olisi tapahtunutkaan.
    Ymmärrän ns. valekuolemat, niitä sattuu tänäkin päivänä väärän diagnoosin seurauksena, mutta että osittain jo mädäntynyt ja haiseva?
    Jos noin on tapahtunut, niin se on kyllä ihme!
    Totuus on varmasti tuossakin asiassa aivan toisenlainen, sillä pesemätön hikoillut keho varmasti tuoksahtaa, mutta ellei kaverilla ollut spitaalia eläissään, ei hänen silti pitäisi mädäntyä.
    Kyseisessä taudissahan voi ruumiin jäseniä irrota ja vaikka nenä pudota keskenkaiken.
    Tässä nyt vain yksi mainintanoista väitetyistä ihmeteoista jotka ovat jo kliinisestikin täysin mahdottomia!

    Äänestä

  • OLI AIKANSA HÄIRIKKÖ. TULET VIELÄ KOKEMAAN JA NÄKEMÄÄN MIKÄ JEESUS OLI JA ON.MINÄ OLEN ENSIMMÄINEN JA VIIMEINEN. JOKAISEN ON POLVISTUTTAVA HÄNEN EDESSÄÄN, MUTTA SITTEN ON JO LIIAN MYÖHÄISTÄ SAADA ARMOA. PELASTUS ON VIELÄ TARJOLLA, MUTTA ARMONAIKA LOPPUU.....

    Äänestä

  • Ihmisten tekemiä juttuja omista uskomuksistaan!
    Kallista huuhaata hölmöille!
    Kai muistatte suuren ihmeiden tekijän amerikkalaisen naisen katrin kuhlmanin (Nimi todennäköisesti väärin kirjoitettu, oikaiskoon kuka haluaa), tuo rouva teki "ihmeitä" joita miljoonat ihmiset olivat eri kokouksissa todistamassa, kunnes tuo aevostettu jumalan lähettiläs ja oikea käsi havaittiinkin pesunkestäväksi huijariksi!
    Tuollaiset ihmeidentekijät saavat ihmisen skeptiseksi!

    Äänestä

  • Skeptikko kirjoitti:

    Ihmisten tekemiä juttuja omista uskomuksistaan!
    Kallista huuhaata hölmöille!
    Kai muistatte suuren ihmeiden tekijän amerikkalaisen naisen katrin kuhlmanin (Nimi todennäköisesti väärin kirjoitettu, oikaiskoon kuka haluaa), tuo rouva teki "ihmeitä" joita miljoonat ihmiset olivat eri kokouksissa todistamassa, kunnes tuo aevostettu jumalan lähettiläs ja oikea käsi havaittiinkin pesunkestäväksi huijariksi!
    Tuollaiset ihmeidentekijät saavat ihmisen skeptiseksi!

    oli aikansa Herran lähetti, joka ohjasi monet kestävään rauhaan.

    Äänestä

  • Katrin Kuhlman kirjoitti:

    oli aikansa Herran lähetti, joka ohjasi monet kestävään rauhaan.

    Oli todellakin aikansa suurin, mutta ei laisinkaan herran lähetti, vaan amerikan suurin huijari, joka manipuloi avustajineen suuret väkijoukot tempuillaan uskomaan ihmeisiin. Hänestä olisi saattanut tulla vaikkapa uusi Harry Houdini.
    Kerta toisensa jälkeen tuollaiset saarnaajat on osoitettu huijareiksi, eikä heillä ole ihmetekojen kanssa mitään tekemistä, temppujen kanssa kylläkin.
    Koskee myös Niilo Ylivainiota, joka sai puheillaan jähmeät suomalaisetkin hysterian rajoille. Mutta niin sai muuten Hitlerkin puheillaan koko saksan kansan manipuloitua ja hyväksymään heidät erään ihmiskunnan historian kaameimman joukkomurhan. Samoin Josef Stalin, joka sai murhautettua kymmeniä miljoonia oman kansansa jäseniä, uskomalla omiin harhoihinsa!
    Uskotpa siis mihin hyvänsä ja olet sujuva ja hyvä puhuja, saat muutkin uskomaan kuvittelusi todeksi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lerpa kirjoitti:

Nostrataamuksen ja Mayojen järkyttäviin 2012 vuoden ennustuksiin päteytyvä kaksiosainen kauhusarja. Siinä tämän topicin väelle sitä asenne "viihdettä".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu