moi! hienoa, että meillä on Suomessa näin hieno vanhustenhoito, josta itselläni vain positiivisia kokemuksia ja näinhän sen täytyy olla muuallakin Suomessa, en usko että suomessa muualla kohdeltaisiin ´vanhuksia eriarvoisesti!!! en sitte ikinä! Aivan upeeta on palvelu, "liiankin" hyvää, jolla tarkoitan, että ihan tavallinen perushoitokin olisi ihmisarvon mukaista , mutta tämän paikan tunnolliset hoitajat vaivojaan säästelemättä paljoavat vielä paljon enemmän!! Joku katkera-vähänkoulutettu-rassukka alemmassa viestissä kyseli mitä on liian hyvä hoito. En tietenkään tarkoita että ketään liian hyvin voi hoitaa, siksi termi olikin lainausmerkeissä, mutta vähän-koulutetut-rassukat ei sitä ymmärrä, jota en sattunut huomioimaan. Tarkoitin siis sitä että terveydenhuollonlaista annetun mukaista hyvää PERUShoitoa annetaan tietenkin joka paikassa, mutta vanhukseni saavat extrakohtelua, kuten kaikki ko. laitoksessa. Joku lukivammainen suomalainen (kukas muu?!!) kyseli vielä vanhustenhoitokodin nimeä! Heh! Luuletko pässi että sen tänne kertoisin? Ja jos kertoisin, niin luuletko että JUURI SINÄ olet se etu oikeutettu ihminen joka tosta vaan veisi pohjoisessa elävän vanhuksesi tänne etelään. eihän vanhuksilla ole edes oikeuksia vaihtaa kotipaikkaansa, ne oikeudet on hallituksemme viety, mutta niinhän te paukapäät olette halunneet, itsehän te niitä SAMOJA juntteja sinne vuodesta toiseen äänestätte!!!!
kyllästynyt teihin
asiantuntija
16971
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei edes perushoitoa ole enää varaa antaa, vaan vanhukset opetetaan kusemaan housuihin ja tainnutetaan vuoteisiin liikkumattomiksi möhkäleiksi, joita on helppo nostella, pistellä, täyttää ja tyhjentää.
Mutta kerro nyt sittenkin missä tuo ihana hoitola on, jossa vanhukset saavat LIIAN hyvää hoitoa, eihän ole nimittäin mitään vaaraa, että vanhukset muualta sinne pääsisivät, koska heiltähän on ajat sitten viety oikeus muuttaa ja valita itse kunta ja hoitokoti, missä he tahtoisivat vanheta.
On suuri ongelma, kun lapset eivät saa vanhempiaan lähemmäksi, koska vanhoilla ei enää ole muutto-oikeutta.
Vanhukset opetetaan kusemaan housuihin ja tainnutetaan vuoteisiin liikkumattomiksi yms... Huomaa kyllä, ettei sinulla ole minkäänlaista tietoa siitä, mistä puhut.
Se on se parantumaton sairaus, joka ne vanhukset sinne vuoteisiin tainnuttaa ja silloin annetaan vaan perushoitoa. Kun vanhuksella on dementoiva sairaus, niin siinä menee ensin muisti, toimintakyky, liikuntakyky ja kyky tunnistaa rakon ja suolen toiminta. Ja kaikkein viimeisemmaksi menee nielemisrefleksi. Vielä kerran, dementoivaa sairautta ei voi parantaa.
Perushoito on juuri sitä, että vuodepotilasta nostellaan voinninmukaan istumaan sekä käännellään vuoteessa painehaavojen ehkäisemiseksi. Koska moni vanhus ei enää tunne rakon ja suolen toimintaansa, niin siksi hänellä on vaipat. Ja siksi myös vatsaa toimitetaan. Koitapa itse olla viikkotolkulla ummetuksella, tuskin kovin mukavaa... Ja nykyään vaipat ovat erittäin imukykyisiäkin, joten niiden vaihtaminen neljä kertaa päivässä tarpeen mukaan riittää.
Kyllä se dementoituneitten liikuttaminen ja kuntoutus on olematonta laitoksissa.
Heitä voi aivan hyvin kuntouttavallakin työotteella hoitaa.
Ei pidä noin vain antaa sairauden viedä ylivaltaa.
Dementiakin etenee niin eri tavoin eri henkilöillä.
On kamalaa että hoitohenkilökunnan koulutuksessa korostetaan juuri dementian toivottomuutta.
Nykyisin on tultu toisiin tuloksiin.
Dementian kanssa voi elää ja elämänlaatua on pidettävä yllä kaikin tavoin, ei vain passiivisena seurattava sivusta,miten dementoitunut taantuu kaiken virikkeellisen ja liikunnallisen toiminnan puutteessa.
Mitä tuohon nyt sanoisi? Meidän koulutuksessa on aina korostettu kuntouttavaa työotetta, sehän on jo kaupungin tai kunnankin etu, että potilaat saadaan ulos kalliilta hoitopaikalta.
Kysymys onkin nyt siitä, koska ja ketä kannattaa kuntouttaa, kun näitä kuntoutettavia on paljon ja työntekijöitä vähän. Yleensä kun tehdään työtä, mitä tahansa, on siinä oltava myös järki mukana.
Meillä omaiset ovat aktiivisia ja odottavat että kuntoututetaan pitkälle dementoitunutta vanhusta. Mutta, entä jos kuntoutettava ei ymmärrä edes mitä tarkoittaa kun pyydetään siirtämään jalkaa toisen eteen, nostamaan jalkaa tai kättä? Tämä ymmärtämättömyys on osa dementikon sairaudenkuvaa. Sitä me emme pysty muuttamaan, sairasta emme saa terveeksi kuntouttamalla.
Ja jos uhraamme monta tuntia viikossa yhden dementikon kuntouttamiseen..joku toinen..jolla on myös edellytyksiä kuntoutua..jää paitsi..kuntoutusta. Ammattitaito on siinä, että kykenee näkemään sen, keta kannattaa kuntouttaa ja kuka jätettävä sen ulkopuolelle.
Ei ole mieltä ja on itse asiassa työntekijän älyn ja lahjojen aliarvioimista se, että hänen täytyisi kuntouttaa ihmistä, joka ei ymmärrä kuntoutuksen käsitettä, ei ymmärrä sanojen sisältöä, ei ymmärrä tehdä ohjeitten mukaan. Kukaan ei voi kävellä dementikon puolesta, se hänen on tehtävä itse.
Sitten on tämä syöminen; suurin osa vanhuksista syö itse, se on myös kuntoutusta, samoin on muiden pikkujuttujen tekeminen, vaan..yllätys..omaiset eivät pidä tätä kuntoutuksena..vaan heitteillejättönä. Vain se on kuntoutusta monen mielestä, että jumpari tulee ja repii ylös telinejumppaan tai vuoteessa nosta..jalkaa..laske jalkaa-käskyt. Nämäkin ovat lumekysymyksiä; kun saman asian tekee hoitaja..se ei ole mitään..mutta jos sen tekee fysioterapeutti, kaikki onkin hyvin. Mitä tämä kertoo ihmisistä? No..päätelkää itse kukin.
Mietin pitkään kannattaako tähän kirjoitukseen vastata, onko kyseessä vain täky..johon vastaamisen seurauksena on taas mieletön haukkumisryöppy joltain "Merjalta tai potilasasiamieheltä". Saa nähdä, mutta sen havaitsin, ettei kirjoittaja ole kyllä vanhustenhuollossa toiminut, sen verran hataraa oli tuo tietopohja. MUTU-pohjalta ei kannata kirjoittaa.
Dementoitunutta voi oikein hyvin kuntouttaa kun ottaa kädestä kiinni ja tekee liikkeet hänen kanssaan, sama jaloilla.
Hoitajat voivat aivan hyvin tehdä näitä liikkeitä, samoin omaiset.
EI tällaisiin yksinkertaisiin liikkeisiin tarvita fysioterapeuttia.
Itsekin voi keksiä liikkeitä, joita tekee kädestä pitäen (tai jalasta) potilaan kanssa.
Et kommentoinut itse asian ydintä, tuota aikaa ja sen puutetta. Ai niin..enhän tuota itse huomannutkaan..koko päivä yhdelle potilaalle ja vielä vapaa-aikakin, kyllä kuntoutuu aivokuollutkin.
Irman keino on silti täysin toteutettavissa.
Kysyithän miten dementoitunutta voi kuntouttaa kun häntä ei enää pysty verbaalisesti ohjaamaan, ja siihenhän tuo kädestä - ja jalasta pitäen menetelmä on oikein hyvä.
olis toi niska- perse ote ja pihalle.
Kysymys on että kenen pihalle, sinunko vai?
olis kyllä, 2000 neliön hyvin hoidettu tontti, 250 neliön tiilitaloni ympärillä, mutta porvarillisen idyllin särkisi pahasti paskat housuissa pihassani vaappuva dementikko, joten ei käy.
Odotahan vaan niin voit vaappua sinäkin vielä paskat housussa. Idyllisi on katoavaista. Olethan valmiina. Tahtoisitkohan silloin inhimillisen kohtelun vai... toisaalta olet nyt jo täys paskakasa.
sossuluukun elätti siellä oikeen juputtaa, toiset ne tekee töitä ja kartuttaa omaisuuttaan, sinunlaises loiset ne vaan elää yhteiskunnan tuella, miltäs makarooni ja tonnikala maistuu päivästä toiseen?
Sossuluukulla tosiaan olen, mutta toisella puolen kuin sinä luulet. Olen nähnyt ja kuullut sinunlaisiasi niin monia. Mitään et saa mukaasi, kun aikasi tulee täyteen. Paskannat siinä missä muutkin. Maallistaa mammonaa sinulla nyt jo on, joten Kehoittaisin sinua nyt kiinnittämään huomiotasi muihin puutteisiisi. Aloita yläpäästä. Viivy siellä kauan... ehkä ei tule valmista koskaan...mutta yritä kuitenkin. Kauniita kevätpäiviä sinulle
Ihanaa, että ajattelet noin
elää aivan kuten muutkin: voit ottaa dementoituneen omaisesi mukaasi vaikka lätkämatsiin - housuistaan tuleva kusen ja paskan haju tuntuu varmaan kotoisalta.
Väliajalla voit syödä jätskin - dementikko voi syödä ne paperit(tulee kierrätettyä).
Ja vielä ne väittää, että dementia estää normaalia elämistä!!!!
vai että nutturapää sosiaalitantta siellä vinkuu, mä en tollasen kuvotuksen kanssa ala edes väittelee, että suksi suohon vaan.