vauva 2kk paha ihottuma

sophia123

Vauvallani alkoi noin 2 viikon iässä kasvoille tulemaan punaista ihottumaa mm poskiin.. mutta yhtäkkiä se hävisi kun käytin decubal rasvaa..vieläkin silloin tällöin vähän punoittaa mutta ei ole läheskään niin paha ku sillon alussa. 1kk iässä alkoi pahasti kaula punottaa ja märkimään..pikku hiljaa alkoi käsien taipeetkin punoittaa ja märkii ja sitte melkeen heti perään alkoi jalkojenki taipeet punoittaa ja märkii. Käytiin neuvolassa..käskettiin käyttämään sibicortia 5-7 päivää.. 2 päivää ehittii käyttää niin iho parani selvästi mutta yhäkkiä punoitus palasi vaikka vielä rasvaa käytettiin 4 päivää..kuuri loppui ja iho paheni taas entiseen kuntoon eli punoitti ja märki tosi pahasti. käytiin neuvolalääkärillä eikä hän osannut sanoa yhtään mitään ihosta muuta kuin että onpa tosi pahannäköinen. hän laittoi kuitenkin lähetteen ihotautilääkärille.. tässä odotellaan sinne pääsyä. olisiko kellään tietoa mistä tämä voi johtua? säälittää vauva.. vauvaa iho ei tunnu kuitenkaan häiritsevän muulloin kuin ihon pesee tai rasvaa niin selvästi siihen koskee koska vauva alkaa heti huutamaan. vauva syö kuitenkin hyvin, on hyväntuulinen ja nukkuu hyvin. Itselläni on psoriaasis mutta ei ole ikinä ollut muuta ongelmaa ihon kanssa.. psoriasis puhkesi 7 vuotta sitten..sain hoidettua sen pois eikä enää ole palannut. vauvan isällä ei ole mitään..eikä meidän kummankaan suvussa ole mitään allergioita.

3

1935

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • n

      Olen viiden lapsen äiti ja todennut että poskille ensin ilmaantuva ihottuma on merkki siitä että suolisto ei voi hyvin, joku ruoka-aine on joka ärsyttää pienen masua. Voisit koittaa maidotonta ja gluteenitonta ruokavaliota jos imetät niin omassa ruokavaliossasi tai jos lapsi syö korviketta niin hanki maidoton korvike. =)

    • Kutinaa ja näppyä

      Meillä alkoi vauvalla vastaavanlainen ihottuma n. 3 viikon iässä. Neuvolalääkäriltä saimme kahta eri voidetta käyttöö, mutta ei kummastakaan ollut apua. Taipeet, posket, leuka, korvantaukset olivat täynnä punaista märkivää näppyä. Vaatteiden pesuaineet vaihdettiin kaikki, muutin omaa ruokavaliota mutta ei miään auttanut. Useamman kerran kävimme neuvolalääkärillä, joka ehdotteli joka kerta eri voiteita.

      2kk iässä ihottuma paheni niin, että meidät laitettiin neuvolalääkäriltä päivystykseen, josta tyttö jäi minun kanssa osastolle hoitoon. Siellä hoitivat rasvalla, ja "valvoivat" omaa ruokavaliotani. Kahdessa päivässä ihottuma hieman helpotti. Verikokeita otettiin. Mitään ei tuolloin kuitenkaan dignosoitu. Vaan vauvalla todettiin oelvan kuiva iho, joka sitten pahasti kuivuttuaan rupesi märkimään.

      Tyttöä on jouduttu rasvaamaan erilaisilla voiteilla monen monta kuukautta, välillä oli helmpompaa, välillä ihottuma todella pahana. Imetin kuitenkin tyttöä 7kk ikään.

      Välillä ruopkavaliostani oli pois maito (ei apua), kokeilin gluteenitonta ruokavaliota (ei apua) jne.
      Kiinteät aloitettua ihottumat vain sitten taas paheni. Kävimme monet tutkimukset ja lopulta vaiva helpottanut. Tytöllä todettiin kuitenkin lopulta maitoallergia, sekä paljon muita allergioita. Nyt ollut gluteenittomalla ja maidottomalla ruoalla 2kk, ja ihottumat kadonneet.

      Lastenlääkärin mukaan kuitenkin ihan pienenä kärsinyt samasta vaivasta, mutta mulle lääkärin määrämäät viikon kokeilut gluteenittomalla ja maodottomalla eivät yksinkertaisesti vaikuttaneet niin että olisi kerinnyt näkyä lapsen ihossa. (vauva oli siis täysimetyksessä). Meillä muilla lapsilla (4kpl) ei ole mitään allergioita, eikä meillä vanhemmillakaan. Joten tuntui "vieraalta" ajatukselta että tyttö olisi näin pahasti allerginen kaikelle mahdolliselle. Nyt onneksi ruokavaliolla saatu iho kuntoon, ja tyttö voi nauttia elämästään ilman kutinaa ja ihottumaa:) Kannattaa siis tutkituttaa ihottuman syy tarkkaan, jos ei helpota.

      • tiinuska<3

        No meidän pojalla tuollaista samanlaista ja käytiin sitten yksityisellä lääkärillä joka heti totesi että pojalla märkärupea ja siihen saatiin sitten antibioottikuuri. Pojalla tuo kutisee kamalasti,toivottavasti pian helpottaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      101
      1795
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1170
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      444
      1139
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1043
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      131
      822
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      821
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      766
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      763
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      718
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      681
    Aihe