vauva 2kk paha ihottuma

sophia123

Vauvallani alkoi noin 2 viikon iässä kasvoille tulemaan punaista ihottumaa mm poskiin.. mutta yhtäkkiä se hävisi kun käytin decubal rasvaa..vieläkin silloin tällöin vähän punoittaa mutta ei ole läheskään niin paha ku sillon alussa. 1kk iässä alkoi pahasti kaula punottaa ja märkimään..pikku hiljaa alkoi käsien taipeetkin punoittaa ja märkii ja sitte melkeen heti perään alkoi jalkojenki taipeet punoittaa ja märkii. Käytiin neuvolassa..käskettiin käyttämään sibicortia 5-7 päivää.. 2 päivää ehittii käyttää niin iho parani selvästi mutta yhäkkiä punoitus palasi vaikka vielä rasvaa käytettiin 4 päivää..kuuri loppui ja iho paheni taas entiseen kuntoon eli punoitti ja märki tosi pahasti. käytiin neuvolalääkärillä eikä hän osannut sanoa yhtään mitään ihosta muuta kuin että onpa tosi pahannäköinen. hän laittoi kuitenkin lähetteen ihotautilääkärille.. tässä odotellaan sinne pääsyä. olisiko kellään tietoa mistä tämä voi johtua? säälittää vauva.. vauvaa iho ei tunnu kuitenkaan häiritsevän muulloin kuin ihon pesee tai rasvaa niin selvästi siihen koskee koska vauva alkaa heti huutamaan. vauva syö kuitenkin hyvin, on hyväntuulinen ja nukkuu hyvin. Itselläni on psoriaasis mutta ei ole ikinä ollut muuta ongelmaa ihon kanssa.. psoriasis puhkesi 7 vuotta sitten..sain hoidettua sen pois eikä enää ole palannut. vauvan isällä ei ole mitään..eikä meidän kummankaan suvussa ole mitään allergioita.

3

1843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • n

      Olen viiden lapsen äiti ja todennut että poskille ensin ilmaantuva ihottuma on merkki siitä että suolisto ei voi hyvin, joku ruoka-aine on joka ärsyttää pienen masua. Voisit koittaa maidotonta ja gluteenitonta ruokavaliota jos imetät niin omassa ruokavaliossasi tai jos lapsi syö korviketta niin hanki maidoton korvike. =)

    • Kutinaa ja näppyä

      Meillä alkoi vauvalla vastaavanlainen ihottuma n. 3 viikon iässä. Neuvolalääkäriltä saimme kahta eri voidetta käyttöö, mutta ei kummastakaan ollut apua. Taipeet, posket, leuka, korvantaukset olivat täynnä punaista märkivää näppyä. Vaatteiden pesuaineet vaihdettiin kaikki, muutin omaa ruokavaliota mutta ei miään auttanut. Useamman kerran kävimme neuvolalääkärillä, joka ehdotteli joka kerta eri voiteita.

      2kk iässä ihottuma paheni niin, että meidät laitettiin neuvolalääkäriltä päivystykseen, josta tyttö jäi minun kanssa osastolle hoitoon. Siellä hoitivat rasvalla, ja "valvoivat" omaa ruokavaliotani. Kahdessa päivässä ihottuma hieman helpotti. Verikokeita otettiin. Mitään ei tuolloin kuitenkaan dignosoitu. Vaan vauvalla todettiin oelvan kuiva iho, joka sitten pahasti kuivuttuaan rupesi märkimään.

      Tyttöä on jouduttu rasvaamaan erilaisilla voiteilla monen monta kuukautta, välillä oli helmpompaa, välillä ihottuma todella pahana. Imetin kuitenkin tyttöä 7kk ikään.

      Välillä ruopkavaliostani oli pois maito (ei apua), kokeilin gluteenitonta ruokavaliota (ei apua) jne.
      Kiinteät aloitettua ihottumat vain sitten taas paheni. Kävimme monet tutkimukset ja lopulta vaiva helpottanut. Tytöllä todettiin kuitenkin lopulta maitoallergia, sekä paljon muita allergioita. Nyt ollut gluteenittomalla ja maidottomalla ruoalla 2kk, ja ihottumat kadonneet.

      Lastenlääkärin mukaan kuitenkin ihan pienenä kärsinyt samasta vaivasta, mutta mulle lääkärin määrämäät viikon kokeilut gluteenittomalla ja maodottomalla eivät yksinkertaisesti vaikuttaneet niin että olisi kerinnyt näkyä lapsen ihossa. (vauva oli siis täysimetyksessä). Meillä muilla lapsilla (4kpl) ei ole mitään allergioita, eikä meillä vanhemmillakaan. Joten tuntui "vieraalta" ajatukselta että tyttö olisi näin pahasti allerginen kaikelle mahdolliselle. Nyt onneksi ruokavaliolla saatu iho kuntoon, ja tyttö voi nauttia elämästään ilman kutinaa ja ihottumaa:) Kannattaa siis tutkituttaa ihottuman syy tarkkaan, jos ei helpota.

      • tiinuska<3

        No meidän pojalla tuollaista samanlaista ja käytiin sitten yksityisellä lääkärillä joka heti totesi että pojalla märkärupea ja siihen saatiin sitten antibioottikuuri. Pojalla tuo kutisee kamalasti,toivottavasti pian helpottaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3255
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      118
      1302
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1235
    4. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1011
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1008
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      183
      972
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      947
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      911
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      66
      890
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      77
      827
    Aihe