Nurmijärven kouluilla on sitten taas lisää supistuksia tiedossa,Sijaisia ei saa palkata kun kunta säästää.Opettajat joutuvat pahimpina päivinä hoitamaan kahta luokkaa yhtäaikaa.
Lasten kannalta masentavinta oli varmasti kun talviliikuntapäivä peruutettiin viime tingassa vaikka bussiaikataulutkin oli jo vanhemmille ilmoitettu.Meillä ainakin pojan pettymys oli suuri,oli nimittäin odottanut tuota päivää jo syksyltä asti.
Taitaisi olla taas adressin paikka että tuollaiset typerät päätökset saataisiin kumottua!
Säästöjä säästöjä
3
209
Vastaukset
- näinkö hyvä
Suomella on varaa ottaa maahanmuuttajia mutta ei sijoittaa suomalaisiin.Kai katsoit MOT-ohjelman jossa selvitettiin näitten kustannuksia,valtio maksaa näitten suomeen tulonkin,asumiskustannukset,toimeentulo tuen,kotihoidon tuen,lapsilisän,äitiys-vanhempainrahaa,käynnit kotimaassa vaikka ovat ns,turvapaikan hakioita,ym,tukia.Siinä monen suomalaisen sappi kiehahtaa kun on tehnyt ikänsä töitä ja huomaa miten näille rahaa annetaan,siinä ei säästellä.Päättäjät ovat suoraan sanottuna perseestä,hamuavat vain itselleen eivätkä välitä mitään kansan mielipiteestä muilon kuin vaalien alla.
- Rannankuhat
Saa nähdä jakaako kulttuuri rahoja RIPASKA porukalle ameriikkaan tekemään Nurmijärveä tunnetuksi.Mielenkiinnolla odotetaan vai onko laulut tältä vuodelta laulettu.
Olin lukevinani jostakin, että päätös ei enää olekaan aivan absoluuttinen, vaan rehtorit saavat päättää, otetaanko sijainen.
Olisi melkomoinen kaaos ja varmaan vahinkojakin sattuisi, jos pari 28 tenavan luokkaa jäisi yhden opettajan tai jonkun ulkopuolisen varaan. Kuka vastaisi, jos jotakin sattuisi?
Tietysti oppilaslauman voisi viedä juhlasaliin harrastamaan laululeikkejä, mutta mitä opettamista se on!
Tämä homma kaipaa priorisointia: Opetus ja oppiminen urheiluhallien ja koirapuistojen edelle.
Rohkeutta rehtoreille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3768283Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1672627- 76948
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60873- 12860
- 25836
- 55833
- 64812
- 46786
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss69725