aatami9

heitti aika hyvin:

"Jos X sai viime vuoden alussa 5 % palkankorotuksen ja tämän vuoden alussa 4 % palkankorotuksen, niin hihhulilaskuopin mukaan se tarkoittaa sitä, että X:n tulot pienenivät tämän vuoden alussa.

Sitä se teettää, kun perustaa kaikki mielipiteensä kirjaan, jonka mukaan 3=1. "
5145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Raamatussa ei numerot ja laskuopit olikein ole hallussa. Esim. pii on raamatun mukaan tasan kolme.

Äänestä
  • Tokko vanhan testamentin juutalaisilla oli edes koko piin käsitettä.

    Äänestä

  • esiin kirjoitti:

    Tokko vanhan testamentin juutalaisilla oli edes koko piin käsitettä.

    Piin arvo on Raamatussa virheellinen

    Raamattu (1. Kun 7:23) ei tiedä piin arvoa, vaikka egyptiläiset olivat osanneet laskea piin arvon
    desimaalien tarkkuudella melkein 5000 vuotta sitten – ilman mitään ”yliluonnollista ilmoitusta”. 1
    Kun.7:23 mukaan

    ”Hiram valoi myös pyöreän altaan, jota kutsuttiin mereksi. Se oli reunasta reunaan
    kymmenen kyynärän levyinen, korkeutta sillä oli viisi kyynärää, ja vasta
    kolmenkymmenen kyynärän pituinen mittanuora ulottui sen ympäri.”

    Pii on ympyrän kehän pituuden ja halkaisijan suhde. Piin arvo on kyseisen Raamatun kohdan
    mukaan tasan 3,0, vaikka todellisuudessa piin arvo on noin 3,1415.

    http://www.argumentti.fi/kristinuskon_kritiikki/raamattu_kristinusko_uskontokritiikki.pdf

    Äänestä

"Jos X sai viime vuoden alussa 5 % palkankorotuksen ja tämän vuoden alussa 4 % palkankorotuksen, niin hihhulilaskuopin mukaan se tarkoittaa sitä, että X:n tulot pienenivät tämän vuoden alussa."

Vain ateistin mielestä oleellista on summan suuruus. Todellisuudessa kannattaa huomioida myös rahan arvo http://vanha.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1998/23.tammikuu/INF398.HTM

Äänestä
  • "
    Vain ateistin mielestä oleellista on summan suuruus. Todellisuudessa kannattaa huomioida myös rahan arvo "

    että eri "sieluiset" ovat eriarvoisia?

    Se on kyllä ihan linjassa Raamatun kanssa missä orjia saa piekseä, barbaareja tappaa ja naisia alistaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7878883 kirjoitti:

heitti aika hyvin:

"Jos X sai viime vuoden alussa 5 % palkankorotuksen ja tämän vuoden alussa 4 % palkankorotuksen, niin hihhulilaskuopin mukaan se tarkoittaa sitä, että X:n tulot pienenivät tämän vuoden alussa.

Sitä se teettää, kun perustaa kaikki mielipiteensä kirjaan, jonka mukaan 3=1. "

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu