Hei!
Sain tänään tuon S-etukortti Visa debitin.Huomasin,kun aloin lukemaan kortin mukana tullutta vihkosta,että kummatkin toiminnot sekä S-etu ja Visa liitetäänkin suoraan s-tiliin.Ymmärsin koko ajan,että Visa toiminto liitetään Nordeassa olevaan tiliini ja S-etu ominaisuus S-tiliin!(Jep olen idiootti,joka osaa tosi hyvin lukea!)
Tarkoittaako tämä nyt sitten sitä,että minulla on kaksi Visa korttia?Voinko maksaa ostokseni vanhalla Visa Electronilla,mutta ottaa S-Bonukset uudella?Kuitenkaan tuolla S-tilillä ei paljoa rahaa ole,joten vanhaa visaa ei kannata ottaa pois käytöstä!Harmittaa, kun luulin,että tämä korttien määrä lompakostani vähenisi.Voiko Visa ominaisuutta laittaa Nordean tilille?Kiitän kovasti vastauksista!
S-Etukortti Visa Debit ja vanha visa electron kokemuksia?
8
3030
Vastaukset
- ...
Sinulla on yksi Visa Electron , ja yksi Visa Debit.
S-Pankin korttia ei voi liittää Nordean tiliin sen enempää kuin vieraiden ihmisten tileihin, vaan joudut hakemaan uutta korttia Nordeasta saadaksesi sen Nordean tiliin.
Kaupassa voit käyttää tuota S-etu Debit -korttia pelkkänä bonuskorttina ja maksaa Nordean kortilla, tai sitten voit vaikka nettipankissa siirtää kuukauden ruokaostosten verran rahaan Nordeasta S-pankkiin, ja maksaakin kaikki ostoksesi samalla kortilla. - Tixu80
Olethan ymmärtänyt, että VisaDebit on pankkikortti?
Sillä ei ole mitään tekemistä Visa-luottokortin tai VisaElectron kortin kanssa.
Eli sinulla on pankkikortti (VisaDebit) s-pankin tiliisi ja VisaElectron kortti Nordean tiliisi.- Nordea ja S-pankki
Jos et ole Nordean avainasiakas, kannattaa lopettaa se Nordean Visakortti, jos sinulla sellainen on, koska Nordealla ko. ominaisuus nykyisin maksaa aika paljon ja S-pankissa toistaiseksi ei mitään. Lisäksi, jos joskus et maksaisi laskua kerralla, Nordean Visalla korko on huomattavasti suurempi.
Muuten tuo aikaisempi neuvo oli hyvä, kannattaa siirtää kerran-pari kuukaudessa sopiva summa S-tilille ja maksaa S-kortilla sen ryhmän toimipaikoissa. Saat bonusten lisäksi 0,5 % maksutapaetua ja selviät kassalla yhdellä kortilla. Näin teen itse, kätevää. - epsanja
Mitenkäs on tekeekö tuolla s-pankin VisaDebit kortilla mitään esim. Kanarialla?
- maksukorteilla
"Tarkoittaako tämä nyt sitten sitä,että minulla on kaksi Visa korttia?"
-Kyllä, sinulla on Visa Electron Nordeasta ja Visa Debit S-pankista. Molemmat toimivat aika pitkälle samalla tavalla, kummastakin veloitetaan ostokset pankkitililtä, eikä niihin kuulu luotto-ominaisuutta.
"Voinko maksaa ostokseni vanhalla Visa Electronilla,mutta ottaa S-Bonukset uudella?"
-Voit maksaa. Bonukset keräät S-pankin kortilla ja ostokset maksat Nordean kortilla. Voit kuitenkin siirtää rahaa S-tilille ja maksaa S-pankin kortilla myös muissa kaupoissa (esim. K-marketissa), näistä ostoksista ei tietenkään S-bonuksia kerry.
"Kuitenkaan tuolla S-tilillä ei paljoa rahaa ole,joten vanhaa visaa ei kannata ottaa pois käytöstä!"
-S-tilille kannattaa siirtää rahaa ja ostaa S-ryhmän kauppojen ostokset siltä tililtä. Maksamalla tuolta saat (muistaakseni 0.5%) maksutapaetua, joka on siis rahaa joka siirretään takaisin tilillesi. Me esimerkiksi saadaan tuota vuositasolla n.30e, siis pelkästäään siksi että maksamme ostokset tuolta tililtä.
"Voiko Visa ominaisuutta laittaa Nordean tilille?"
-Ei voi, mutta voithan lopettaa Nordean visa electronin.
Minulla on tällä hetkellä S-pankin Visa Debit, Nordean visa electron ja Nordean visa-pankki-yhdistelmäkortti. Tuon electonin olen aikeissa sulkea kun se alkaa pian maksaa. Pankkikortti/visa-yhdistelmän valitettavasti joudun pitämään nordeassa, sillä S-pankki ei myönnä minulle Visa Credit ominaisuutta korttiini. :( S-pankki kun ei muiden pankkien tavoin myönnä opintoviikkoihin sidottua luottokorttia. - Ei Master Cardia
Nordeasta soitettiin ja vihjattiin että Visa saattaa lopua ja suosittelivat Master-korttia.
Olen ollut ko pankkietjun asiakas 55 vuotta.
Jos Visa lopetetaan Nordean taholta vaihdan pankkia. Ei kiinnosta hölmöilla eri korteilla. Hankin Visan toisesta pankista.Johan se onkin aika vaihtaa pankkia.- jojoijoij
Selvä. Ja miten tämä liittyy vuonna 2010 tapahtuneeseen sekoiluun kahden eri pankin visa-korttien kanssa?
Jos nyt tuohon sinun viestiisi kuitenkin kommentoin, niin
a) saattaa = ehkä mahdollisesti joskus, joten sinun ei tarvitse tehdä asialle mitään nyt
b) Mastercard toimii ihan yhtä hyvin kuin Visa, ne ovat kaksi kilpailevaa kansainvälistä firmaa enkä ymmärrä millä perusteella toinen niistä olisi parempi kuin toinen
c) pankkeja kannattaa kilpailuttaa säännöllisesti, mutta en nyt tiedä onko kortissa oleva logo se kaikkein tähdellisin syy pankin valintaan
- Korttitohtori
Kannattaa maksaa kaikki ostokset OP:n Visalla, saat maksutapaetua kaikista ostoksista kotimaassa, ulkomailla ja netissä. Lisäksi ostoksiin tulee ostoturva, joka on todella hyvä etu esimerkiksi elektroniikkaostoksissa. S-kortilla ei saa mitään etua muualla kuin s-kaupoissa, joissa on jo valmiiksi ylikalliit hinnat.
Toinen hyvä kortti on Stockmannin maksuton MasterCard. Sillä saa 0,5 prossaa alea heti maksutapahtuman yhteydessä.
Erinomaisen hyvä kortti on myös Hypopankin maksuton Snellman Visa. Markkinoiden halvin luottokorko ja saat samalla maksuttoman verkkopankin käyttöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2083306Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391658Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971513- 921419
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461354Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601286Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121218Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55872