salkkarimogat...

kertokaa mitä kaikkii mokia ootte huomannu salkkareissa!! yks minkä mä huomasin tos vähä aikaa sit oli et elina taas raivos et se halus päästä suihkuu ja sit heti ku suihku meni pois päältä ni riku tuli sielt housut jalas pois...ei kukaa voi nii nopee olla...sit yks kerta ku ossi soitti rikulle ni se laitto vaa luurin korvaa ja sano et terve riku...ei antanu ees hälyttää...näit mokia on just hauska ettii...=)
93196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ullan kaatuessa sen likaympäri oli tyhjä, vaikka Ulla jälkeenpäin sanoi Sievisten äidille (nimi hakusessa...), et mitä yhdestä vastapestylle lattialle kaatuneesta likaämpäristä...

Äänestä

esim taalasmaiden kirjahyllyssä on vuosikausia (alusta asti muistaakseni) ollut kahteen kertaan väinö linnan täällä pohjantähden alla -romaanit, välillä jopa siististi rinnakkain.

Äänestä

Koko ohjelma on pelkkää suurta mokaa!!!!

Äänestä
  • Huomasit..Et se sarja on P*****

    Äänestä

Tämmösiä kommentteja kirjoitettiin viime syksynä tälle palstalle:



Saunasta mennään suoraan pukuhuoneeseen. Eikö ne käy ollenkaan suihkussa?!

Sisällä ollaan kengät jalassa.

Kun sarjassa riidellään, se tapahtuu aina rappukäytävässä, kaikkien kuultavana.

Aamu ja Dan suutelivat rapussa, eivätkä muka kuulleet ulko-oven ääntä tai askeleita, että joku oli tulossa.

Kaikki Helsingin ihmiset pääsevät kellariin, vaikka ovessa on lukko.

Aamu diivailee minkä kerkeää ja kuvittelee että jätkät lakoaa sen jalkoihin.

Sisäsiittoisuus! Kohta Pihlajakatu julistautuu itsenäiseksi valtioksi ja ryhtyy sotimaan muuta Suomea vastaan.

Barbaarissa voi jättää maksamatta.

Usein jätetään vielä tilattu juomakin tiskille ja lähdetään pois.

Barbaari on mukamas niin siisti paikka, ja silti Kari sauhuttelee baaritiskillä, jossa yleensä on tupakointi kielletty.

Niin ja Maarit se vaan sikaria Ismon kaupassa tupruttelee.

Kun Pihlajakadun tyypit lähtevät syömään illallista, dokaamaan tai vaikkapa työpalaveria pitämään, niin aina ne ryömivät joko Barbaariin tai Geeliin.

Jos joku ihminen on kateissa ja hänet pitää löytää heti, niin tottakai hän löytyy joko Barbaarista tai Geelistä.

Geelissä ei sitä paitsi ole ikinä minkäänlaista tungosta, vaikka se on stadin kovin menomesta.

Geelissä aina sama jumputus (Mighty44).

Taalasmaan asunto. Kun tulee ulko-ovesta sisään Taalasmaille ja kun kääntyy eteisestä oikeelle, siinä on olohuone, ja siitä oikealle on keittiö. Ja kun siitä vielä katsoo oikealle niin on ikkuna pihalle. Mutta eikö siitä ikkunasta periaatteessa pitäis näkyä käytävään?

Suuressa talossa ei ole enempää huoneistoja kuin Ismon Korhosten kämppä, Salinien kämppä (Aleksi Sofia), Salinien toinen kämppä (Jukka Maarit), Jennin Camillan kämppä, Lauran/Karin kämppä, Taalasmaiden kämppä ja Danin Kenin Amin Aamun kämppä?

Ja kukaan ei voi ikinä muuttaa muualle kuin samaan taloon, jonkun toisen asuntoon.

Miksi Jaanalla alkaa vasta nyt mennä taloudellisesti huonosti? Eihän hän ole ollut töissä aikoihin... Ismon köyhä puljuko on koko sakin on elättänyt aiemmin?

Jos Aamu kerran opiskelee, miksei se muka saa opintotukea, vai onko Jaanalla muka niin hyvät tulot, että ne vaikuttaa? Silti he siellä näyttävät rahattomina olevan.

... ja silti on varaa elää suhteellisen leveesti keskellä Helsinkiä!

Miten ne asiakkaat muka vasta nyt vähenee Ismon Valinnasta? Luulis, että Hgissä on ostoskeskuksia, joista saa halvalla kaikkea just mitä haluaa. Eihän kioskeissa ole esim pottuja, hedelmiä tms... että mitähän ne talolaiset on syöny, jos ne on muka ennen tehny ostoksensa vaan Ismon valinnassa, mikroruokaako? No en tosiaalta ihmettelis, helsinkiläisistä kun on kyse.

Kuinka valtava mahtaakaan olla Ismon Valinnan takahuone? Siellähän on jatkuvasti joku tyyppi (toisinaan jopa kaksi) järjestelemässä "varastoa" kuntoon.

Ja silti Ismo valittaa, ettei tuotevalikoimista löydy sitä ja tätä.

Niin ja kuitenkin asiakkaat (ne harvat) tavallisesti löytävät aina kaiken haluamansa Ismon puljusta - kiskurihintaan luonnollisesti. Muistelen Ullankin(?) kehuneen tässä hiljattain, kuinka Ismolta saa aina tuoretta salaattia (silloin multa kyllä taisi päästä spontaani nauru). Ilmeisesti tuo Ismon vihannes- ja hedelmätiski on juuri siellä takahuoneessa.

Entäs kun Seppo siivosi talon pihaa, niin siinä edessä oli 2 lasten (4-8 vuotiaiden) polkupyörää. Kenelleköhän ne kuuluivat, kun talossa ei asu muita lapsia kuin Niko ja Sofia, ja ne eivät osaa vielä 3-pyöräiselläkään ajella.

Nuo pyörät olivat aivan "pakasta vedettyjä"... Oli varmaan haettu jostain pyöräliikkeestä lainaan ja viety sitten takaisin.

Yhdessä erittäin vanhassa jaksossa Seppo puhui puhelimessa ja käveli puhelimen kanssa pitkin taloa. Kun se käveli niin sen puhelimen kanssa tuli töpseli perässä, eli se puhelin ei ollut seinässä kiinni.

Kun jollekin soitetaan, niin puhelimeen vastataan heti, hyvä että ehtii edes hälyttää.

Ja aikoinaan kun kaikilla oli Nokia 5110, niistä kuului soidessa ja tekstarin saapuessa sellaisia ääniä, joita siinä puhelimessa ei edes ole. Eikä siihen edes voinut tilata uusia soittoääniä.

Silloin kun Jenni etsi netistä deittiseuraa ja kun Jaana laittoi nettiin Madam Tellervo -ilmoitukset, aina kun niille tuli muka sähköpostia, niin kuului sellanen koneen varoitusääni *dink* (Meillä samainen ääni tulee Windowsilla varoitusäänenä) ja heti "Jee mä sain sähköpostia". Pitikö se Salkkareiden ohjaaja meitä niin tyhmänä, että piti oikein ääniä päästää, että me tajutaan, että jaaha tais tulla sähköpostia.

Joku tulosti tietokoneelta jotain ja tulostimen ääni oli sellaisen vanhan matriisikirjoittimen ääni, vaikka tulostin oli mustesuihku.. Onpas niillä printterit hyvässä kunnossa.

Kerran joku pelasi hedelmäpeliä Ismon Valinnassa ja pelistä kuului käynnistäessä sellaisen yksikätisen rosvon ääni (eli vanha "vedettävä" automaatti).

Aikoinaan Hanna ja Aleksi olivat jollakin mökillä salaa muhinoimassa, mutta Jukka tiesikin asiasta ja seurasi heitä sinne. Tämän jälkeen Jukka päästi Hannan & Aleksin autosta moottoriöljyt pihalle. Kun Aleksi yritti käynnistää auton, ei mitään tapahtunut (edes startti ei pyörittänyt). Tämän jälkeen Aleksi meni konepellin alle ja "älysi" heti katsoa öljyt.
Hölmöä tässä on se, että öljyjen poistaminen ei millään tavalla estä starttaamista - startti pyörittää ja moottori käynnistyy. Tosin kovin pitkään se ei taatusti toimi ilman voiteluainetta.
Ja Aleksin pitäisi muka vielä olla autonasentaja...

Ismo hautoi aikanaan itsemurhaa aikoen (ehkä) heittäytyä junan alle. "Onneksi" Ismon läheiset löysivät olohuoneensa pöydältä juna-aikataulukirjan ja älysivät siitä Ismon aikeet.
Kuinkahan nuo Ismon läheiset mahtoivatkaan tietää, että Ismo löytyy juuri nimenomaan Linnunlaulun kävelysillalta? Ja toisaalta, Helsingissä ei todellakaan tarvitse tutkia aikatauluja hypätäkseen junan alle - niitä menee ja tulee ihan parin minuutin välein.

Äänestä
  • Jos nyt tarkkoja ollaan niin siellä takahuonneessa on OIKEASTI sarjan katering tilat eli sellanen jumalton paikka joss tehään sarjan ruoat.


    Ja koita jkasella vaikka kuuluikin matriisitulostimen ääni.



    Joo ja käytävästä kun mennään ullaan on iso aula ja sisältä kun kuvataan niin on seinä metrin päässä.



    ja muutenkin KOKO TALOSSA ON VAIN YKSI KERROS ne on vierekkäin siellä ja portaiden päässä on vaan pieni taso...


    ja ikkunoiden takana on kuperavalokuva...





    mut pihaa ei oo tehty studioon joten ne fillarit oli sen talon oikeiden asuakkaiden.



    sit vielä se geeli on siinä ismon valinnan seinän takana ja barbaari samasoisa paikoissa.

    Joo ja barbaarissa ei oo lavatekylmiötä joka näkyi vaan kerran kun elina jäi vangiksi sen joknu äijän kaa sinne van se kylmiö oli joku oikee.



    jossain 45 minuutissa vierailtiin kerra n niissä lavasteissa ja ne kuvataan noin 5 metriä korkeassa hallissa.



    Sen takia myöskään katosta riippuvia lamppuja ei ole

    Äänestä

  • Todella hyviä huomioita,oli kiva lukea :)

    Äänestä

  • Tepsu84 kirjoitti:

    Todella hyviä huomioita,oli kiva lukea :)

    lauran naulakossa on pari takkia(joskus) mutta ei yksiäkään kenkiä.


    miksi ohjelman nimi on salatut elämät, kun kaikki tietää kaiken muiden asiosta.

    aamu ja teemu eivät olleet ikinä koulussa.


    jaana unohti lapsensa hyvin pian..

    marco bjuström tuli jonkun helsinkiläisen pikkukioskin avajaisiin. luulisin ettei hemmolla ole aikaa moiseen.


    ja yllättäen ulla oli marcon täysi fani.


    saku, silja eikä kalle käy ikinä kotona, tai ei ne edes lähetä postia.

    elina oli muka menestyneen kahvilan pomo yli kolmekymppisenä ja asui ennen vanhempiensa luona.

    ja kaikki valehtelevat aina.

    Äänestä

Nii ja ootteko huomannu, että Salinien (ent.Aleksi ja Hanna) vessaan/suihkuun aukeava ovi on sisään tultaessa vasemmalla puolella. Mahtaa olla pieni vessa koska käytävästä katsottuna heti ulko-oven vasemmalla puolella on seuraavan asunnon ulko-ovi (olisko ollu Lauran&Karin).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vintiö88...xD kirjoitti:

kertokaa mitä kaikkii mokia ootte huomannu salkkareissa!! yks minkä mä huomasin tos vähä aikaa sit oli et elina taas raivos et se halus päästä suihkuu ja sit heti ku suihku meni pois päältä ni riku tuli sielt housut jalas pois...ei kukaa voi nii nopee olla...sit yks kerta ku ossi soitti rikulle ni se laitto vaa luurin korvaa ja sano et terve riku...ei antanu ees hälyttää...näit mokia on just hauska ettii...=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu