Teitä ateisteja rassaa, että kouluissamme opetetaan vielä uskontoa. Miksi kukaan ei teistä kommentoi tätä karmeaa uutista palstalla. Moraalimme rappio näkyy hirveällä tavall jopa perusopetuksessa. Ihmisillä ei ole mitään käsitystä mikä on oikein, mikä on sallittua. Varmaan on tilanteita, jossa opettaja haluaa vain lohduttaa surullista oppilasta: silittää päätä tai hieroo hartioita ja kieroutunut mieli tulkitsee sen seksuaaliseksi lähentelyksi. Kun seksiä tuupataan tuutin täydeltä joka taholta, mielikuvitus ja ajatusmaailma vääristyy: seksiä nähdään siellä missä sitä ei ole ja vastaavasti ihmiset ovat ylivirittyneitä seksin suhteen.
En mitenkään väheksy tutkimuksen tulosta. Vakavaa, jos noin on!
Saattaa olla että lapsi kokee kaiken hellyyden liittyvän seksiin ja on oppinut reagoimaankin niin. Kyllä tämä' nykyaika on sairasta. Ihmisillä ei ole mitään todellisuuden tajua.
En mitenkään väheksy tutkimuksen tulosta. Vakavaa, jos noin on!
Saattaa olla että lapsi kokee kaiken hellyyden liittyvän seksiin ja on oppinut reagoimaankin niin. Kyllä tämä' nykyaika on sairasta. Ihmisillä ei ole mitään todellisuuden tajua.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Niin, mikä tutkimus? Missä?
Mmmmm, seksiä... Huoh.
Mutta siinä olet oikeassa, samalla tavalla kuin uskontokaan ei sovi lapsille niin ei niille sovi seksikään. Kaikki aikanaan ja lapsuus lapsuutena.
Ehkä niin.
Mitä ehdotat ratkaisuksi?
Äläkä hyvä ihminen ehdota lisää uskonnonopetusta.
"Miksi kukaan ei teistä kommentoi tätä karmeaa uutista palstalla. Moraalimme rappio näkyy hirveällä tavall jopa perusopetuksessa. Ihmisillä ei ole mitään käsitystä mikä on oikein, mikä on sallittua. Varmaan on tilanteita"
-asiat ovat nykyään paljon paremmin kuin ennen vanhaan, miksi haluat huonontaa tilannetta?
Äitini tuossa muutama päivä sitten juuri kehui kuinka nykyään nuoret ovat kohteliaampia, fiksumpia ja avoimempia kuin hänen nuoruudessaan 80 luvulla. Hän on asiakaspalvelussa töissä ja tapaa kymmeniä eri ihmisiä päivittäin. Tietää kyllä mistä puhuu. Mutta ehkä se on totta että ne joilla menee huonosti, menee sitten todella huonosti. Onneksi apua on saatavilla enemmän kuin ennen ja ihmiset oikeasti välittävät.
haluaisin heti muutta vastaavaan ihme maailmaan, täälä kohtilain pikku lapsi (n. 3v.) haukku kaupan kassaa huoraksi kun ei saanu karkki pussia ja vanhemmat vaan nauro hyvälle komennukselle (ja tämä siis kohteliaimmasta päästä).
Muuta vain, ja olet Jumalaa aktiivisimpi parantaja!
Vaikka noin olisi ollutkin, niin ei se mitään todista. Kerran yllätin pari pikkupoikaa skootterini päältä istumasta ja räpläämästä, komentaessani heitä pois alkoivat huorittelemaan. Kun kysyin tietävätkö he mikä se edes on, niin sain vastaukseksi "äitis". Onhan näitä ollut aina. Yksittäistapauksia. Oma käsitykseni oman ikäisistä ja vähän nuoremmista on että fiksuja ovat.
-.-
Uskovaiset tuputtavat Jeesustaan joka forumille, uskovasilla Ihmisillä ei ole mitään todellisuuden tajua.
- Ovatko he edes ihmisiä?
Uskoavaiset haluavat kertoa toisillekkin , miksi he tulivat uskoon, ja miten uskon voi saada. Jos niitä on joka foorumilla, niin he ovat varmaankin toisia uskovaisia jotka eivät tiedä näistä toisista. Uskovaiset ovat löytäneet uskon, ja haluavat mieluummin kertoa siitä kuin pitää sen vain itsellään, omana salaisuutenaan ja aarteenaan.
Usko ei vaan halua joutua uskoaisten Gang-Bang rakkauden uhriksi, kun hetero on
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/02/sadat_nuoret_kokevat_koskettelua_koulussa_1432437.html
Itse olen opettaja ja sanoisin, että asiassa on kaksi puolta. Varmasti yksikin sopimaton koskettelu on liikaa, mutta kyllä oppilaatkin saattavat värittää juttuja omalla tavallaan. On myös alle kymmenvuotiaita oppilaita, jotka huutavat "älä tule minua nussimaan" jos heitä koskettaa olkapäähän. Hyvä joka tapauksessa että asiasta nyt puhutaan, ja molemmat puolet saavat sanoa sanottavansa, niin että saadaan sopivat pelisäännöt oppilaitoksiin.
Tänään olen tehnyt niin karmean teon, että pyyhin 7-vuotiaan oppilaan kasvot nenäliinalla kun hänelle tuli vaikeasta tehtävästä itku silmään. Silitin vielä päätäkin. Oi, olenpa kamala ihminen.
Tutkimusten mukaan kun noin 80% kaikista tuomituista pedofiileistä on ollut kristittyjä
kirkonmiehiä. Moraalinen seksuaalinen rappio näkyy tosiaankin räikeästi ja sen rappion
on meille tuonut kristinusko ja kristityt.
http://www.finnqueer.net/juttu.cgi?s=237_32_1
http://www.finnqueer.net/juttu.cgi?s=251_1_1
http://www.logosmedia.fi/artikkeliarkisto/pedofilia.html
http://www.teologia.fi/opinnaytteet/pro-gradut/250-pedofiliaskandaali-piinaa-katolista-kirkkoa
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/ulkomaat/selvitys-irlannin-kirkko-pimitti-pedofiilipappien-rikoksia/507240
http://www.logosmedia.fi/uutisarkisto/0073.html
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1525752
Mutta eivät pedofiilit yleensä ole uskovaisia, vaikka niitäkin löytyy myös uskovaisistakin. Tiedätkö miten monta ratsiaa poliisi on tehnyt sivustoilla, jotka ovat pedofiilien sivustoja, ja kuinka monta sataa tavallista maallista ihmistä niitä pedofiilejä on? Ei kaikista voisi sellaista mitenkään kuvitellakkaan, ulkonäön perusteella et mitenkään löytäisi kaikkia pedofiilejä.
Oletko katsellut televisiosta ainakin joku aika taaksepäin tullutta ohjelmaa: pedon jäljillä? He ottavat siinä kylmiltään pedofiilejä kiinni, enkä itse havainnut yhtään kirkon pappia heidän joukossaan.
http://www.aamulehti.fi/sunnuntai/teema/asiat_paajutut/4107737.shtml
lapset on ovelia, jos ne ei tykkää jostain opettajasta, ne vaikka valehtelee, että se kourii!