Joillakin on harrastuksena puhua puhelimessa jopa toista tuntia. He luulevat, että kaikilla on aikaa kuunteluun. Sitten loukkaantuvat, kun ystävä ei jaksa kuunnella.
Ymmärrän, että joskus, jos on paljon asiaa, puhutaan jopa 10 minuuttia. Mutta lörpöttelyyn ei pidä haaskata minuuttiakaan.
Menetin tänään yhden ystävän tämän asian tähden. Hän on terrorisoinut minua jo toista vuotta usein toistuvilla kolmen vartin - tunnin puheluilla. Nyt sanoin hänelle pelisäännöt, että voi soittaa yhtä usein, kuin ennenkin,. mutta max 10 minuuttia kerrallaan. Hän loukkaantui.
Nyt on pari samanlaista ystävää vuorossa. Teen heille saman ehdotuksen: 10 min./puhelu.
Jospa joku operaattori kehittäisi palvelun, jolla saisi säätää yhden puhelun maksimi pituudeksi 10 minuuttia. Maksaisin sellaisesta palvelusta hyvinkin. Ei tarvitsisi loukata ketään.
Harrast. puhelim. lörpöttely
Ajansäästäjä
2
301
Vastaukset
- Vinikiääää
puheripuliin on kehittää kuuntelun katkaiseva todellinen ripuli.
- Viisastuva
Tyhmä puhuu paljon. Viisas pääsee vähemmällä.
Missä on paljon sanoja, siinä on tyhmä äänessä.
Viisas puhuu vähän, mutta sanoo paljon.
tyhmä puhuu paljon, eikä sano mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.142033Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161861569Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1541404Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt991317Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381198- 84938
Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu49902Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas134844Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks13817Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.138813