Olen tilaamassa ulkomailta muutamalla sadalla eurolla tavaraa myyntiin yritykseni nettikauppaan. Miten alv-asiat menee? Minulta pyydettiin VAT-numero ja laskussa näkyy VAT-määrät. Tarkoittaako tämä, että maksan alvit heille suoraan? Peritäänkö minulta Suomen päässä alvit uudestaan? Entäs tulli, sitäkö ei tarvitse maksaa, jos tilaa EU:n sisältä? Olen tilaamassa tavaraa Tsekistä ja Taiwanista.
Mitenköhän tilisiirrolla maksaminen onnistuu? Laskussa näkyy vain pankin nimi ja joku SWIFT-koodi ja fee code.
Ulkomailta tilaaminen
12
1569
Vastaukset
- M
Soita pankkiisi, ne kyllä neuvoo. Tulli asioissa eteläiseen tullipiiriin vaimikäsenytoli.
- PetraJ
Joo selvitinkin jo tuon tilisiirto-ongelman.
Tullin sivuille en lähde seikkailemaan, sieltä ei ikinä löydä vastausta. Täytyy kai soitella huomenna, jos kukaan ei osaa nyt vastata?
- vfvvds
Minäkin meinaan juuri tilata parilla satasella koe-erän. Pitää siis selvittää varmaan samoja asioita.
Kysyikö se myyjä sulta jotain VAT-koodia omiin tietoihinsa? Onkohan se joku verohallinnon antama alv-koodinumero sun yritykselle?
Olettaisin, että sä maksat niille sen alvin osana hintaa ja sitten voit jonkun systeemin kautta (miten tarkalleen, onko www.vero.fi:ssä jotain lomakkeita?) haet palautusta alvista niin kuin ostoista yleensäkin. Sä maksat Suomessa verohallinnolle alvia sitten, kun myyt jotakin, eli pitää sisällyttää se alv määrä tuotteen myyntihintaan. Jos ostat jotain ja maksat siinä alvia myyjälle, niin saat sen alv-osuuden hakemuksesta takaisin verottajalta. Paitsi jos et ole alv-velvollinen, niin sitten kai vaan maksat sen ostohinnassa, muttei tarvitse itse periä kun myy tuotetta eteenpäin.
Tsekki taitaa olla EU-maa, eli luulen ettei tarvitse maksaa tullia, sehän on koko EU:n idea. Taiwanista takuulla pitää.
Tullista on tosi vaikea saada tietoa, olen yrittänyt soittaakin monta päivää, mutta aina tyyttää varattua. Miten ihmeessä se voi olla niin huonosti hoidettu asiakaspalvelu!- PetraJ
Joo kysyi tilauksen yhteydessä VAT-koodia. Se on siis alv-koodi, jonka eteen laitetaan maa-koodi (eli FI) ja kahden viimeinen numeron välistä viiva pois.
Joo kyllä noi alv-asiat on muuten suht selvillä, mutta mietin vain ulkomaista tilausta. Eli tuon tilauksen ei siis pitäisi jäädä tulliin? Eikä mun tarvi Suomen päässä maksaa siihen päälle enää mitään? Paitsi Taiwanin tapauksessa tulee se tullimaksu. - econoomi
Kyllähän se nyt on niin, että ei Tsekkiin maksettua alvia voi suomessa vähentää. sentakiahan se alv-tunniste ilmoitetaan myyjälle että vero vähennetään jo siellä kohdemaassa tavaran hinnasta.
Tämä siis eu:n sisällä toimivassa kaupassa. Ja valvontailmoitus on annettava kuukausittain verottomista ostoista (ja myynneistä) erikseen verottajalla, ei siis tavallisella alv-ilmoituksella.
- Helposti-
Tilaat tavaran ja maksat etukäteen. Tavara ei saavu koskaan, joten ei tarvitse mistään huolehtia.
- PetraJ
:) Siksi tilaankin ensin pienen koe-erän. Ainakin tuo Tsekissä majaileva yritys on iso ja vaikuttaa luotettavalta, yhteydenpitokin toimii.
- klkökllk
PetraJ kirjoitti:
:) Siksi tilaankin ensin pienen koe-erän. Ainakin tuo Tsekissä majaileva yritys on iso ja vaikuttaa luotettavalta, yhteydenpitokin toimii.
Itse olen tullista kysynyt sähköpostilla ja vastaus on yleensä tullut vuorokauden sisällä.
- Syrittäjä
Taidankin perustaa sivustoja, jotka myyvät jälleenmyyjille halvalla tavaraa ja vinkkaan omia sivujani aina kun täällä joku kyselee mistä voi ostaa. Saanpahan ainakin kerättyä näiden kokeilijoiden rahat. Taidan pistää että jos tilaatte yli tonnilla tavaran saa puoleen hintaan, luulisi ainakin ahneimpien käyvän koukkuun aika helposti.
- PetraJ
Syrittäjä kirjoitti:
Taidankin perustaa sivustoja, jotka myyvät jälleenmyyjille halvalla tavaraa ja vinkkaan omia sivujani aina kun täällä joku kyselee mistä voi ostaa. Saanpahan ainakin kerättyä näiden kokeilijoiden rahat. Taidan pistää että jos tilaatte yli tonnilla tavaran saa puoleen hintaan, luulisi ainakin ahneimpien käyvän koukkuun aika helposti.
Vähän pakko ostaa ulkomailta, kun ei Suomesta saa. Se on se ongelma, kun keksii uuden idean, jota ei Suomessa ole vielä kysynnästä huolimatta toteutettu. :) Toisaalta ulkomailta saa kyllä tosi edullisesti... Mutta en kyllä paria sataa euroa enempää lähtisi ensimmäisellä kertaa tilaamaan juuri tuon luotettavuuden takia. Onneksi järki sanoo, mitkä yritykset vaikuttaa epäilyttäviltä.
Ilmoittelen vaikka tänne miten kävi. :) - Yrjö Yrittäjä
PetraJ kirjoitti:
Vähän pakko ostaa ulkomailta, kun ei Suomesta saa. Se on se ongelma, kun keksii uuden idean, jota ei Suomessa ole vielä kysynnästä huolimatta toteutettu. :) Toisaalta ulkomailta saa kyllä tosi edullisesti... Mutta en kyllä paria sataa euroa enempää lähtisi ensimmäisellä kertaa tilaamaan juuri tuon luotettavuuden takia. Onneksi järki sanoo, mitkä yritykset vaikuttaa epäilyttäviltä.
Ilmoittelen vaikka tänne miten kävi. :)Niin neuvottele valmistajan kanssa sopimus yksinoikeudella myyntiin Suomessa tai ainakin omalla talousalueellasi, muuten teet turhaa työtä.
- hhkkj
Yrjö Yrittäjä kirjoitti:
Niin neuvottele valmistajan kanssa sopimus yksinoikeudella myyntiin Suomessa tai ainakin omalla talousalueellasi, muuten teet turhaa työtä.
Onko muuten riskialtista antaa luottokortin tiedot sähköpostitse, jos firmasta ei ole vielä mitään kokemusta ja se voi olla epäilyttävä? Siinähän kuitenkin pitäisi olla turva maksaessa, että veloitus tulee jälkikäteen itselle ja luottokunta voi puuttua mahdolliseen huijariin? Eikö se ole parempi kuin vain siirtää rahat tilille itse?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 906352
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303803törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283170Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859