Adventistit kertovat lakihenkisinä kerskaten mielellään että he ovat jo läpäisseet sapattilain ja pelastuneet, mutta onko tämä totta?
Onko kymmenykset adventtikirkossa pakollisia että kaikkien pastoreiden pitää maksaa kymmenykset "sapattilain mukaan"?
Onko kymmenykset adventtikirkossa pakollisia että kaikkien pastoreiden pitää maksaa kymmenykset "sapattilain mukaan"?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Pealastuuko Ellen White?
Adventisteille ei jää muuta tehtävää kuin odottaa Jeesuksen paluuta (Jumalan Tuomiota) jossa varhaisadvbentistit epäonnistuivat surkuhupaisasti v. 1844 Suuressa Eksytyksessä.
Onneksi tuli Ellen White joka selitti v. 1844 Suuren Eksytyksen ja 7. päivän adventismista tuli virallinen valejuutalaisten lahko.
se sieluasi aamumantrasi hekumoi, mutta kävisit aamulla polvitietä ensin Isän eteen ja kysy Jeesukselta, miksi hän on sapattinsa antanut Aadamille ja miksi hän puhui kymmenyksistä, joka kuvaa Kristukselle antamisesta. Eli eilen sinulle jo vastattiin näihin samoihin asioihin, vai onko ikä tekemässä B. ushmannille jo dementiavaivoja.
Äetevanhuksella joskus alkoi oireet kesällä ja muisti oli tuollainen 10 minuutin kela.
Sinulla jo vuorokausi tekee tiukkaa ja kela pyöräyttää nauhan alkuun.
Äeteelle se altshaimeriin saatiin lääkitys ja jopa sain otettua hänet sairaalasta kotiin ja omaishoitajana sain hoidettua häntä pitkään.
Eli muistilapulle kannattaa laittaa vastaukset ja koneen näppäimistön viereen ; )
Muuta ei voi vastata henkilölle, jolla vanha-aatu laittaa kirjoittamaan vanhaa uudelleen ja uudelleen ja uudelleen ja uudelleen......
Kuten Kol. 1:14-17 antaa ymmärtää, on Universumin Luoja, JHWH, Herra Jeesus Kristus tullut ihmiseksi ja sovittanut sekä lunastanut ihmiskunnan itsensä kanssa, vrt. 2. Kor. 5:19. Tässä on ehdottomasti ainut pelastuksemme perustus. Näin me adventistit uskomme todellisuudessa. Kaikenlaiset muut vääristelyt ovat valhetta tai surullista väärinymmärrystä! Missä tässä on lakihenkisyys??? Ilman uskoa Kristukseen on edessä vain tuho helvetissä ja ikuinen, totaalinen ihmissielun kuolema.
Mitä sitten tulee lepopäivä- tai kymmenystotuuksiin, ne ovat tuon vastaanotetun pelastuksen, uudestisyntymisen eli uskoontulon seurauksia suuressa pelastuksen kiitollisuudessa ja vastarakkaudessa rakasta Vapahtajaamme ja Armahtajaamme kohtaan. Ei niiden noudattaminen ketään pelasta, mutta toisaalta Jumalan käskyn tahallinen, TIETOINEN, rikkominen ilman synnintunnustusta ja katumusta loppuun asti kadottaa, sillä se on itseasiassa uskonsuhteen menettämistä Jeesukseen.
Itseasiassa emme voi edes pitää Jumalan käskyjä ilman uskoa Kristukseen, joka on ne pitänyt puolestamme täydellisesti. Käskyjen pitäminen kun menee Jeesuksen vuorisaarnan mukaan aivan ajatustasolle, sydämemme ytimeen saakka. Voimme vain ulkonaisesti pyrkiä noudattamaan Jumalan rakkauden lakia, mutta sen täyttämiseen tarvitsemme Kristuksen vanhurskautta, jonka kautta Isä-Jumala näkee meidät täydellisinä. Tämä on todellista, evankelista adventismia! Meidän kerskauksemme on siis yksin Kristuksessa, ilman häntä ei ole mitään - ilman häntä emme ole mitään! Aamen!
käskyineen on loppunut noin 1977 vuotta sitten. Raamattua tuntemattomat ja ihmisoppehin uskovat väittävät sellaista, joka ei perustu Raamattuun, mm. adventistit.
on isästä perkeleestä.
mitään Jumalan sanalla? Minä teen niin, mikset sinä tee?
paremmin perustellut sinäkään Raamatulla vain sanoit että käskyt on loppunut 1977 vuotta sitten, ei tuota vuosilukua Raamatussa ole.
Kohdallasi lakiliitto jumalan kanssa on siis lopunut!?
Kerrohan seuraavaksi, mistä vankilan kirjastosta kirjoittelet?
" Minä olin Hengessä Herran päivänä,...Ilm 1: 10
Myös maallisella herra jumala paavilla on päivä: " Minä olin hengessä herra paavin päivänä, sunnuntaina...kertoo katolinen munkki ex-hirvas?
kysymys sinulta benedi, koska annat ymmärtää, että tunnet Raamattua. Mutta vastaan ihan mielelläni kotikoneen äärestä, että israelilaisille annettu lakiliitto käskyineen loppui uuteen liittoon. Ja korjataan vielä se, vuosimääräkin, eli Jeesus kuoli noin 1987 vuotta sitten (vuonna 33.
En ole koskaan ollut lakiliiton alainen israelilainen, joten minun kohdallani ei sellainen ole loppunut, koska sitä ei ole koskaan ollutkaan.
Ette te ole koskaan perustelleet Raamatulla sitä aikaa, jolloin laki olisi tullut pakanuudesta kristinuskoon kääntyneille.
Miten pakanat olisivat voineetkaan noudattaa Mooseksen liittoa, kun eivät israelilaisetkaan siihen kyenneet?
Eivätkä adventistit noudata muita paremmin!
"En ole koskaan ollut lakiliiton alainen israelilainen, joten minun kohdallani ei sellainen ole loppunut, koska sitä ei ole koskaan ollutkaan."
Minäkään en ole syntynyt mihinkään muuhun liittoon Jumalan kanssa kuin vain armoliittoon, jonka sitten
hyväksyin ja se päteväksi tuli uskon kautta. Vain evankeliumin merkeissä olen tekemisissä Jumalan kanssa.
Room. 3:21
Mutta nyt Jumalan vanhurskaus, josta laki ja profeetat todistavat, on ilmoitettu ilman lakia,
Luuk.16:16
"Lain ja profeettojen aika kesti Johannekseen asti. Siitä lähtien on julistettu hyvää sanomaa Jumalan valtakunnasta, ja jokaista vaaditaan tulemaan sinne.*
[Jakeen loppu voidaan kääntää myös: "ja jokainen tunkeutuu väkisin sinne."]
[Matt. 11:12,13 | Luuk. 9:2,60]
Antti
Room. 3:20 osoittaa Jumalan lain tehtävän olevan synnin osoittaminen ja synnin tunnon kokeminen.
Näinollen ilman lakia emme voi tuntea syntiä synniksi. Vaikka teemme mitä synnillistä tahansa, ei se meitä liikuta, jos kerran olemme hylänneet Jumalan lain. Tällä periaatteella juuri toimi kirkkohistorian pimeinä vuosina paavikunnan alainen jesuiittajärjestö inkvisiittoreineen, jotka kiduttivat ja murhasivat kymmeniä miljoonia toisinuskovia ja harhoissaan uskoivat tehneensä tämän kaiken Jumalan kunniaksi. Tosiasiassa he toimivat Saatanan tahdosta rikkoen törkeästi Jumalan tahtoa ja hänen lakiaan vastaan.
Vaikka ei ihminen voikaan tulla vanhurskaaksi lain käskyjä noudattaen, kuten sama Room. 3:20 sanoo, niin ihminen voi kuitenkin menettää pelastuksensa, jos tietoisesti, katumatta, anteeksipyytämättä koskaan jatkaa Jumalan lain rikkomista.
Raamattu kyllä tekee täysin selväksi sen, että Jumalan laki on loppuun asti voimassa ja koskee jokaista ihmissielua maan päällä. Kristukseen uskovat eivät ole tästä mikään poikkeus, sillä Paavalikin yhtyi sisällisen ihmisensä puolesta Jumalan lakiin, kuten hän todistaa Room. 7:22. Kristitty ei kuitenkaan ole lain tuomion alla pysyessään uskon kautta Vapahtajassaan ja siinä mielessä Paavalikin todistaa, ettemme ole lain alla.
Kuitenkin lopunajan kristityillekin osoitetaan selvä sana Ilm. 14:12: "Tässä kysytään pyhiltä kestävyyttä, niiltä jotka noudattavat Jumalan käskyjä ja uskovat Jeesukseen."
Se, joka ei tuosta ymmärrä Jumalan käskyjen voimassaoloa, ei jostain syystä osaa lukea Raamattua niin kuin siinä lukee.
Eikä sapatin pitäminen tai vaihtoehtoisesti kymmenysten maksaminen tahi kahvinjuonnista pidättäytyninen
takaa pelastusta vähääkään. Ei edes puhdas omatunto pelasta! Vaan pelastuu se kenet Herra pelastaa:
1. Kor. 4:4
Minulla ei ole mitään tunnollani, mutta ei minua vielä sen perusteella ole todettu syyttömäksi.
Minun tuomarini on Herra. [Ap. t. 23:1]
Room. 9:15
Hän sanoo Moosekselle:
"Minä armahdan kenet tahdon ja osoitan laupeutta kenelle tahdon."
[2. Moos. 33:19]
http://www.youtube.com/watch?v=991ugfaioiQ
Siksipä Uusitestamentti kertoo heidän jääneen erämaahan ja kuolleen, sekä näin ollen olevan lopun ajalle varoittava esimerkki kuten Sodoma ja Gomorra.
Perinnäissääntöoppi kaiversi Jeesuksen aikana näitä lainopettajan ja Jeesuksen välisiä keskusteluja.
Muistaakseni Jeesus sanoi, että perinnäissäännöillä tehdään tyhjäksi Jumalan laki.
Ollaanko me parempia?
Siinäpä oiva kysymys.
Hymyillään kun tavataan.
"Muistaakseni Jeesus sanoi, että perinnäissäännöillä tehdään tyhjäksi Jumalan laki."
Jeesus opetti että perinnäissäännöillä eli lainvaatimisella tehdään tyhjäksi armoliittoa.
Niskoittelijoilla tarkoitetaan niitä synbtisyytensä tunnustavia jotka vetoavat vain armoon,
eivätkä perinnäissääntöjen ja ellensääntöjen noudattamiseen.
Room. 3:21
Mutta nyt Jumalan vanhurskaus, josta laki ja profeetat todistavat, on ilmoitettu ilman lakia,
Luuk.16:16
"Lain ja profeettojen aika kesti Johannekseen asti. Siitä lähtien on julistettu hyvää sanomaa Jumalan valtakunnasta, ja jokaista vaaditaan tulemaan sinne.*
[Jakeen loppu voidaan kääntää myös: "ja jokainen tunkeutuu väkisin sinne."] [Matt. 11:12,13 | Luuk. 9:2,60]
Matt.7:12
"Kaikki, minkä tahdotte ihmisten tekevän teille, tehkää te heille. Tässä on laki ja profeetat.
"Niskoittelijoilla tarkoitetaan niitä synbtisyytensä tunnustavia jotka vetoavat vain armoon,
eivätkä perinnäissääntöjen ja ellensääntöjen noudattamiseen."
Niinpä. Kuningasprofeetta Daavid todistaa ..
Ps. 68:18 (68:19)
Sinä astuit ylös korkeuteen, otit vankeja saaliiksesi, sait ihmisiä lahjaksesi:
niskoittelijatkin joutuvat asumaan Herran Jumalan tykönä.
Kun ei lue itseään lainnoudattajaksi eli mukamas virheettömäksi, saa paljon anteeksi.
Pikkulapsikin kyselee keikenlaista olematonta, niinkuin sinä nyt.
Herran sapatti on se mikä se on ja sinun Jumalan pilkkasi ei sitä muuta. Sapatti on yksi käskyistä, ivaile vain kyllä kerran tulet huomaamaan ketä ivailit. Suuret sanasi pienenevät ja hupenevat olemattomiin kanssasi.
Herraa kunnioittava Ei-adventisti
Toisesta suupielestä pilkkaat kaikkeuden Herraa ja toisesta uikutat itsellesi armahdusta. Kuinka onkaan ymmärryksesi laita? Etkö edes pelkää sitä ikuista helvettiäsi?
Ei siinä mitään pilkkaa ollut
"Adventistit kertovat lakihenkisinä kerskaten mielellään että he ovat jo läpäisseet sapattilain ja pelastuneet, mutta onko tämä totta?"
Ihan kohtalon kysymys tuo. Luottaako adventisti itseensä vai Armonruhtinaaseen?
Tunteeko todella laintuomion nahoissaan, lainnoudattamisensa aivan puutteelliseksi.
Mutta mutta .. vain Mikkelin a-seurakuntako tulevaisuudessa alkaa kehdata
esillä pitää "seitsemättä päivää"?
http://turku.adventtikirkko.fi/
http://sykkivasydan.palvelee.fi/
http://lohja.adventist.fi/
http://leppavirta.adventist.fi/
http://aitolahti.adventist.fi/
http://www.ecredo.fi/e4mikkeli/yhteysverkostossa/mikkelin_adventtiseurakunta/
http://mikkeli.adventist.fi/
5. Moos. 31:26
"Ottakaa tämä lain kirja ja pankaa se Herran, teidän Jumalanne, liitonarkin sivulle, olemaan siellä todistajana sinua vastaan.
Ei tosiaan tarvitse pelätä lakia sen joka ei koske liitonarkkiin eikä lakiin.
1.Joh.4:17
Jumalan rakkaus on saavuttanut meissä täyttymyksensä, kun me tuomion päivänä astumme rohkeasti esiin. Sellainen kuin Jeesus on, sellaisia olemme mekin tässä maailmassa. Pelkoa ei rakkaudessa ole,
18 vaan täydellinen rakkaus karkottaa pelon. Pelossahan on jo rangaistusta; se, joka pelkää, ei ole tullut täydelliseksi rakkaudessa.
19 Me rakastamme, koska Jumala on ensin rakastanut meitä.
20 Jos joku sanoo rakastavansa Jumalaa mutta vihaa veljeään, hän valehtelee. Sillä se, joka ei rakasta veljeään, jonka on nähnyt, ei voi rakastaa Jumalaa,
jota ei ole nähnyt.
Jer. 3:16
"Kun te tämän jälkeen lisäännytte ja täytätte maan, ei kukaan kysy: 'Missä on Herran liitonarkku?'
Se ei tule enää kenenkään mieleen, sitä ei muisteta eikä kaivata eikä uutta enää tehdä. [Jer. 31:33]