Odotettu ja terve päätös. Asia on tutkittu ja selvitetty, kaasuputken rakentaminen alkakoon EU:ssakin. Baltit ja Puola tuskin malttavat olla repimättä pelihousujaan :)
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2010/02/suomi_antoi_luvan_kaasuputkelle_1439048.html?origin=rss
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2010/02/suomi_antoi_luvan_kaasuputkelle_1439048.html?origin=rss
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kahden kauppa.
Keski-Eurooppa tarvitsee nopean ja luotettavan putkilinjan.
Ukrainan linja ei ollut kapasiteetiltaan riittävä, sekä oli niitä toimitusongelmia, kun Ukraina jätti laskuja maksamatta ym.
Nyt nuo Ukrainan ongelmat jää historiaan kun Jutshenko ja Timosenko jäävät historiaan ja Ukrainan presidentivaalit voitti Janukovits.
Suomeen muuten tulee oma kaasuputki, on tullut jo yli 30 vuotta.
Rahastahan tuossa on ollut kysymys... Viroa, Liettuaa, Latviaa ja Puolaa kismittää ajatus, etteivät pääse rahastaan transittomaksuja Gazpromilta.... ei kun EU:n kaasua käyttäviltä kuluttajilta.
Nyt rakennettavalla putkella kaasun siirtokustannukset tuovat säästöä --- tai jos ei säästöä, niin kaasuyhtiöt voivat paremmin. Hyvä vaan, että rakentavat suoran putken.
Katsokaa Pohjanmerta !!!
Selkärankaa on vielä, toisin kuin balteilla ja vaikka puolalla.
Vanhanen on täysin oikeassa.
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2010/02/vanhanen_tyytyvainen_kaasuputkipaatokseen_1440803.html
hihhulit, huru-ukot jotka hakivat kaivoslupaa itämereen estääkseen putken, sanovat että suomi luovutti nyt itämeren venäjälle. mistä noita idiootteja sikiää. :-) uutiset tv1 juuri.
Nää äijät ovat Norjalaisen (CIA) öljy-yhtiön palkkalistoilla!