Tervehdys. Minulla on mastercard kortti, mutta ei verkkopankki-tunnuksia tällä hetkellä lähettyvillä, ja äsken ku kävin OTTO-pisteellä, tarkoituksena nostaa luotolta parisataa, niin tuli "Tapahtuma hylätty, tilin kate ei riitä". Syötti minulle kuitin jossa on:
Tilin saldo 2133,35-
Tililtä nostettavissa 0,00
Törkkäsin kortin uudestaan sisään, ja katsoin tilitapahtumia, siellä näkyy iso liuta tapahtumia, mutta tuo samainen 2133,35 mutta merkki perässä? Eli:
Korttiluoton tilanne EURO
Tilin saldo 2133,35
Tililtä nostettavissa 0,00
Kysyisin mitä tämä tarkoittaa? Onko luottolimitti ylittynyt noin paljon, vai onko sitä tuon verran käytettävissä mutta esim. päivittäinen raja tullut vastaan? Verkkopankistahan sen pystyisi tosiaan tarkistamaan, mutta ei tunnuksia nyt saatavilla ainakaan loppuviikoksi kun olen reissussa..
Kiitos jo etukäteen!
OTTO- TILITAPAHTUMAT *APUA TARVITAAN*
12
3458
Vastaukset
- HALOO..
"Kysyisin mitä tämä tarkoittaa? Onko luottolimitti ylittynyt noin paljon"
Etkö itse tiedä ilman verkkopankki tunnuksia että paljonko "suurinpiirtein" olet käyttänyt luottoa?
nimittäin jos limitti on ylittynyt "noin" paljon, niin pitäisi kyllä tietää, ei tuollainen "paridonaa" tuu ihan noin vaan vahingossa tietämättä itekseen....
Siis haloo, jos et tiedä paljonko olet käyttänyt korttiasi niin sakset esille ja pankkiin sitten.. - ww
niin sinulle on tulossa 2133,35 luottolasku.
-----------------------------------------
Korttiluoton tilanne EURO
Tilin saldo 2133,35
Tililtä nostettavissa 0,00
TUOSSA LASKETAAN YHTEEN LUOTOLLA OSTAMASI ASIAT ja olet ostanut yli 2000 tonnilla tai on lyhentämätöntä velkaa.
---------------------------------------------
Tilin saldo 2133,35-
Tililtä nostettavissa 0,00
TUOSSA KERROTAAN TOLISI SALDO, eli sinulla on velkaa tuo 2133 euroo ka on joskus maksettava.
(kai tiedät että luottokortilla on luottotililtä kallista ottaa rahaa,
jos kortissasi on pankkipuoli Debit tai sinulla on toinen kortti, sillä kannattaisi aina ottaa rahat eli otaa rahat pankkitililtäsi, eikä kasvattaa luottoa.
sinähän olet tyytyväinen 5 % palkankorotuksestasi, tajuatko että luottokortilla eläminen on vähän sitä että palkkaasi alennettaisiin 5-10 % olisiko se kivaa. - jesz
Ottopisteellä tuo merkintä tarkoittaa, että olet käyttänyt luottoa 2133.35e. Ilmeisesti luottorajasi on alle tuon verran, koska luottotililtä on nostettavissa 0.
- ironmaiden
tilin saldo 60e
tilitä nostettavissa 10e
yön aikana kadonnut 50e
ei näy tilitapahtumissa mitään onko tietoa mistä toi voi johtua regards ig- 9+6
Kenties yksi tai useampia katevarauksia 50€ arvosta?
- Anonyymi
9+6 kirjoitti:
Kenties yksi tai useampia katevarauksia 50€ arvosta?
Kenties
- luotto1
Jos kerta olet ollut reissun päällä, mikset ole etukäteen ladannut rahaa luottltilille? Ei olisi tullut yllätyksenä summa. Tai ladannu pitkin matkaa rahaa. Vai onko käynyt sellainen, että kortti on kopioitu ja käytetty ulkomailla?
- Anonyymi
etukäteen!
- Anonyymi
käteen!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
käteen!
etukäteen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
etukäteen
käteen
- Anonyymi
Anteeksi tyhmä kysymys, minulla ei näes ole luottokorttia.
Jos ihmisellä on luotto jonka määrä on 2000€, niin se on merktty kuittiin tai kuukauden laskuun miinus etumerkillä. Tappiin vedetyn 2000€ , niin tilin saldo on nolla.
Tuo alle 2000€ määrään mennyt summa kertoo vain, että saldoa on ylitetty, ja velkaa on enemmän kuin luottoa. Mielestäni viidessätoista vuodessa luottotilin ylitys on muuttunut mahdottomaksi. Vaikka ylitys ei ole kuin sata euroa niin se paljon. Nykyäänhän kaupan kassa pingaa limitin ylityksen ja kortti on kiellossa. Joskushan pankit sulkevat kortin ja kassa saa pyynnön takavarikoida tilinkäyttöväline. Arvatkaas mitä, kortin haltia joutuu maksamaan pankin kautta palkkion takavarikon tehneelle kassa hemkilölle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1845055- 141701
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621605Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1261490Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91393Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit491100Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961074Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249299957- 191926
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7770