leikata vanha ja huonosti kukkiva Norjanangervo, syksyllä vai keväällä.
Kuinka alas se leikataan? Jos keväällä leikkaa, niin kukkiiko se jo vuoden 2011 kesällä?
Milloin on sopiva aika
4
560
Vastaukset
- kasvattaja
Keväällä on paras aika leikata, jos haluaa että se kukkii ensin, niin silloin vasta kukinnan jälkeen. Jos ei halua ihailla kukintoa keväällä, heti vaan poikki kun lumet ovat sulaneet.
Itse olen jättänyt vajaa 5 senttiä vanhaa vartta. Leikkauksen jälkeen juurelta rikkaruohot pois ja tilalle lannoitetta ja uutta hyvää multaa.
Meillä kasvoi hyvin koko kesän ja seuraavana vuonna kukki, aika pienihän se vielä on toisena vuonna.- Tietämätön
Oikein kynnet syyhyää päästä leikkaamaan. Lumen täytyy vajeta metrin verran ennenkuin pensaitten lähelle pääsee kahlaamatta haarojaan myöten lumessa.
- ryhdy hommiin
Angervo kukkii edellisvuoden versoihin, siis kevätleikkuulla saa kukkia jo ens vuonna, kun tarpeeksi aikasin leikkaa. Toimeen voi ryhtyä, kun pakkaset loppuu. En odottas kukintaa, vaan säästäsin koko kasvukauden uusiutumiseen.
Toinen hoitotoimi on mullata maata juurella, lisätä jotain eloperästä ja lannottaa reilusti. Esim . nurmikon leikkuujäte katteeksi, ja hyvä tulee.
Oikein vanhan ja umpeen kasvaneen yksilön voi jakaa. Kaivaa ylös ja istuttaa vain osan takaisin muokattuun ja paranneltuun maahan. Saa komean pensaan nopeammin kuin kaupan pikku taimista ja halutessaan useammankin. - ränsistyneen
ongelmasi. leikkaisin sen hetimmiten, vaikka jo ihan heti, jos haluaa antaa saksille kyytiä ja (lumimonoille:)- johonkin 30 senttiin. kyllä kukkii jo heti samana kesänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 923392
- 623097
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342604- 802393
- 802343
- 962076
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j402046Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan211679- 121676
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil391614