Tervehdys teille keskustaväki! Oletteko huomanneet,minkälaisen tunnekuohun viime aikoina on saanut suomeen kohdistuva maahanmuutto afrikasta? Elätettävien suuri määrä ja heidän kohtuuttoman suuret sosiaaliedut aivan oikeutetusti ovat saaneet kansan syvät rivit ärtymään ja huolestumaan .Mitenkä siis keskusta puolueena aikoo terävöittää maahanmuuttopolitiikkaansa? Itsekin keskustalaisena olen huolissani äänivuodosta keskustasta perussuomalaisiin juuri tämän asian takia.Jos aiomme pysyä isänmaallisena,suomalaiset huomioonottavana kansanliikkenä vastakin,niin varsinkin näin lama-aikana pitää ENSISIJAISESTI huolehtia oman maan vähävaraisten asiasta-Alkion oppien mukaan-muuten keskustan hukka perii.
Keskustan maahanmuuttopolitiikka
pohjan poikanen
1240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Nykyinen maahanmuuttajien kotouttamislaki on valmisteltu vuonna 1999 ja tuli voimaan samana vuonna, jolloin lain valmistelusta ja päätöksistä vastasi Lipposen hallitus. Lakia on paikkailtu viimeksi vuonna 2005 eräiltä osin, jota tällä hetkellä noudatetaan.
Lain perusteet lähtee perustuslaista, jonka mukaan kaikkia Suomessa asuvia on kohdeltava samanarvoisesti ihonväriin tai uskontoon katsomatta. Tämä siis lain perusteluissa määräävä tekijä, johon nykyinen ulkomaalaisiin maahanmuuttajiin kohdistettu kotouttamislaki perustuu.
Lukemalla eri puolueiden maahanmuutoa ja kotouttamista koskevat linjaukset voi jokainen käydä lukemassa internetin sivustoilta ilman välikäsien kommentointia.