uskovatko Jt;eet tuohon Raamatun kertomukseen ja jos niin miten se Nooa ehti hakemaan kaikista eläin lajeista parit ,esim jääkarhun ja miten se laittoi ne sinne arkkiinsa,miten järjestys säilyi kun ajattelee leijonaa ,tiikeriä ja muita isoja petoeläimiä ja myrkyllisiä käärmeitä,miten se sai ne kiinni??
Nooan Arkki
mietin vain ite
16430
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Raamatusta. Eläimet menivät sinne itse Jehovan ohjaamana.
jep jep.
Missä kohtaa, aloitettuasi tutkimisen hurahtaneiden jeppuloiden kanssa, päätit lopettaa ajattelun ja terveen järjen käytön?
kaikki siivelliset ötökät ?Johan tuollaisen joukon kokoomiseen menee hirveesti aikaa!!!Miten petoeläimet eivät syöneet toisia eläimiä?Entäs se ruoka niille kaikille eläimille?En kyllä ymmärrä!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kysy profeetta Veikko Leinoselta. Hänellä on suora yhteys Jumalaan. Hän selittää, tootuutta puhuu ei valehtele. (joskus vähä)
arkissa olisi ollut vesi. Koska se missä arkki seilaili oli suureksiosin suolaista mervettä. Siis juomakelvotonta.toiseksi sellaista kelluvaa arkkia ei pysty Nooa eikä kukaanmuukaan rakentamaan johon kaikki silloiset maaeläimet olisi koottu. Jo välimeren ja Punaisenmeren alueen eläimet olisivat niin suuri populaatio, että se olisi mahdotonta. Arkin rakentaminen olisi vaatinut satojen ammattimiesten työn ja aikaa vuosia. Ainoa mahdollisuus oli Jumalan ihme joka edesauttoi hankkeen toteutumisen.
Se on pelkkää tarua, vaatii jo sen verran suuren aluksen n.1.5 miljoonaa eläintä ja niille pari, nooan arkki "oli" n.11 000 neliöä lattiapinta-ala. miljoonallekkin olis pitänut olla miljoona neliöä. Eli ei se olematonkaan olis saanut sopiin osaakaan. Eikä maapallo ole ollut veden alla kuin osittain, se taru on aivan paikallinen tulva jota luullaan aivan muuksi uskovien piirissä!!!
kaikki elämet hyvin sinne sopi. Siitä oli vasta hyvä esitelmä ja arkin pienoismalli näytillä Kankaanpään tekemä.
aivan mahottomia.Selitä asia vaan ihmeenä, kuten tuossa aiemmin joku ehdotti. Siihenhän voi sitten uskoa ken haluaa. Uskoonhan oppi Jumalastakin perustuu vai oletko eri mieltä ?
ei voi valmistaa todenmukaisesti koska mallia ei ole. Taiteilijoiden maalaukset ja piirrokset eivät kelpaa esikuviksi.
Jos olisin ollu jumala, en olisi käskenyt mitään arkkia tekeen vaan napsinut pois "väärät" ihmiset vai mitä ne oli? Tai jättänyt kuivan kohdan niin kuin mooseskin ylitti lätäkön kuivin kengin. Eli jää kyllä ihmetyttään tuo tarina arkista. löytyy toki vanhempikin todiste mitä oli nooan arkista, jossa eräs mies pelasti tulvan armoilta eläimiä ja ihmisiä, ja tämä on ilmeisesti väännetty raamattuun aivan muuna, ja tämä on vielä tutkittu vuosia. ja tälläkin hetkellä iso järvi on monien kylien päällä, tai meri paremminki.
Mitä minä tiedän uskovaisten vainoharhaisuudesta niin väitän että "uskovat". HEH HEH HEH ...
Onneksi en ole uskis.
äläkä
Mikä on kysymyksenne?
koko asia on käsittämätön minulle ainakin
Näin uskomattomia satuja ei edes tänä päivänä pystytä keksimään. Tuo satu oli tuolloin varmasti ajan hengen mukainen.
Koetappa nykyään keksiä satu, jossa kaikkien maailman eläinten edustajat sullotaan Ruotsinlaivalle samalla kuin koko maapallo peittyy mysteerisesti ilmestyvän veden alle. Eläimiltä ei toki lopu ruoka tai juoma(makea vesi). Saati maa aikanaan, vetten hävittyä johonkin(mihin?!), olisi täynnä ravintoa noille elukoille. Seuraavaksi pari ihmistä sikiäisi nopeammin kuin kanit, täyttäen maan n500 vuodessa...
Pari muuta epäkohtaa kuten aborginaalit, pingviinit, Uuden-Seelannin ja Madagaskarin eläimistö, tuon ajan tunnetut kansat, napojen jääpeitteet ym. on jo sivuseikkoja, eikä kunnon jeppula kyseenalaista vt-seuraa.
Ovatko jt:t ja kressut samaa sakkia?