Rehellinen, hyvä veronmaksaja.
Sain aiheen pohtia mikä se semmonen on ja missä niitä on nähtävissä?
Koskaan en ole tavannut kuin kieroja lusmuja jotka valehtelevat mitä tahansa saadakseen verojaan huojennettua tai niitä kokonaan välttääkseen.
Ajoittain joku kuitenkin vetoaa rehellisyyteensä ja hyvyyteensä veronmaksu asioissa mutta ei elämässä vaan netin keskustelupalstoilla. Ovatko nämä virtuaalihahmoja joita ei lainkaan liiku väestön keskuudessa silmin nähtävästi ja korvin kuultavasti?
Sain aiheen pohtia mikä se semmonen on ja missä niitä on nähtävissä?
Koskaan en ole tavannut kuin kieroja lusmuja jotka valehtelevat mitä tahansa saadakseen verojaan huojennettua tai niitä kokonaan välttääkseen.
Ajoittain joku kuitenkin vetoaa rehellisyyteensä ja hyvyyteensä veronmaksu asioissa mutta ei elämässä vaan netin keskustelupalstoilla. Ovatko nämä virtuaalihahmoja joita ei lainkaan liiku väestön keskuudessa silmin nähtävästi ja korvin kuultavasti?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Aivan sama vaikka ei enää kukaan maksettais latin latia minnekään. Nehän menee kuitenki jonneki afrikkaan, tai niillä otetaan tänne musuja tai nekruja, tai sitten ne vain lähetetään jonneki ilmasto, tai sikapiikki hömpötykseen. Ja sittenhän niillä elätetään härre ja bättrefolk kans, ja yritetään opettaa meille pakkoruotsia, siis meidän omilla rahoillamme.
Uskoisin että jos me ei enää maksettais mihinkään mitään ,niin jopa Zomaleilla tulis hätä, ja menisivät varmaan johonkin muuhun maahan hyvin äkäsesti. Samoin musut.
Oikeastaan se olis aika helppo ja nopea keino tyhjentää maamme mamuista.
en edes tie miten niitä veroja vois välttyä ja miksi pitäis??
elää vähän köyhimmin ja maksaa enmmän veroo ja palautukset tulee joulun alla lahjoihin malttaina takaisin 8)
sekin tuli tietooni kun en niistä tie hölkäsen pöläystä, että ite pitää päivittää että välttyy mätkyiltä..
kelvannut pimeä raha, jos on kysytty. Siis AINA! Jonkun verran pitää toki tehdä verokirjalla, ettei verottaja ala kyselemään, että millä tulee toimeen.
Eiköhän se ole niin,että rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy.Mutta parempi olla köyhä ja maanläheinen,kuin ahne ja vallan haluinen,joka vaikka myy äitee muorinsa saadakseen lisää rahaa ja tavaraa.
Kyllä se lopussa katsotaan,että kuka päätyy taivaaseen ja kuka helvettiin. Usko Jeesukseen Kristukseen pelastaa ja Jumala voi muuttaa ihmistä.Jumala on oikeuden mukainen.
Mää ainakin nukun laattialla vaa patjan päällä ja mikäs siinä.
niin pitkälle työ elämässä päässytkään.
pimeätä ei se ole hyvä ratkasu edes yrittäjälle.
otetaan huomioo jos työtekijä on huono, niin potkujen anto onkin vaikeaa 8/
sänkyä ole hommattu(raha tiukalla) saatikaan verhoja olkkarissa(roskasäkit varmaan pitäis laittaa sit roikkuun)..
pennit lasketaan tällä hetkellä todeella tarkkaan.
Niin ja asuuhan suomessa roskiksissakin porukkaa ja ne ainakin on tyytyväisiä ihan vähään mitä saavat.
Rikkailla politiikoilla ja elittiilä on elämä tyhjää ja kokoajan pitää suunnitella,että mistäs ryövätään "laillisesti" rahaa ja aina pitää suunnitella,että mitenkä tavallinen kansa saadaan alistettua ja puhuttua niille kaikkia valheita ja aina pitää olla uusi auto ja uusi,joka tavara.Ne on varmaan tehneet saatanan kanssa liiton,että saavat kaikkea maallista niin paljon.Mutta sielunsa ovat myynet sen takia pirulle.No Jumala senkin yksin tietää,että mihinkä he ovat tällä menolla menossa.
No aika tiukalla taloudella elätte. Tulee mieleen ajat silloin joskus, melkein lapsena kun yhteen piti muuttaa tyttöystävän kanssa vaikka rahaa ei ollut, ei aina edes ruokaan.. mutta rakkautta onneksi riitti noina vaikeina mutta herkkinä aikoina :)
Joo meikäläinen ajaa 20-vuotta vanhalla kotterolla.Kuten varmaan moni muukin tavallinen Suomalainen.Verhot on vuosia vanhat ja vaatteita ei juuri tule ostettua,kun mies olen. =-)
Sukkia ja alkkareita silloin tällöin.Tietokonekin on vuosia vanha ja varmaan parempi niin.Ei hajoa ainakaan heti. =-)
Tv:tä ei ole,koska ei sieltä tule oikein mitään.Niin miksi sellaisesta maksaisin.No kohta siitäkin ilmeisesti maksetaan väkisin se media maksu.Vaikka ei telkaa hankkisi.Netistä näkee paljon kaikenlaista.Dokkareita ja leffoja ja uutisia.Kirjastosta voi lainata DVD leffoja joita katsoa tietsikalla.Niin ja kirjoja voi lukea,jos tulee kotona aika pitkäksi ja ei ainakaan mun työn teolla rikastu juuri.Säästöön ei saa oikeastaan mitään.
ainakaan en laita mustia roska säkkejä, verhoiksi kun alkaa naapurit varmasti pitää silmätikkuina.
tänäkin päivänä kaikki mitä teen ja pyrin, vaikka sillan alimman kautta niin se ratkasu voi olla parhain.
en usko luojaan, uskon omiin tekoihin, niinkuin olen tehnyt parempaa suuntaa menemällä 8)
Rehellinen veronmaksaja on sellainen jonka mahdollisuudet veijarointiin ovat olemattomat, mieluiten kokonaan mahdottomat. Kyse on yleensä palkkatyöstä elantonsa saava jolla ei ole omaisuutta eikä mitään mahdollisuutta kierrättää tulojaan firman tai pörssin kautta vaan elää käytännössä kädestä suuhun eli juurikaan säästöjä ei kerry. Kaikkein rehellisin ja ankarimmin verotettu on huvittavasti työtön joka saa perusavustusta ja josta menee aina 20% veroa.. niitä ei kierrä kukaan.
Melko rehelliset yrittävät keinotella minkä pystyvät tulonhankkimis ja muilla vähennyksillä mutta se ei ole laitonta jos vain on tositteita esittää eli rehtejä ovat hekin.
Rehellinen + hyvä on sellainen joka on jompaa kumpaa noista, polttaa tupakkaa ja juo paljon alkoholia, kuolee juuri ennen eläkeikää eikä jätä perillisiä jälkeensä.
Loput ovat ketkuja.
esimerkiksi näin sabotoin liikkkumista ja sitten otan porukkaa firmaanitöihin pistämään tiet kuntoon.
Kataisesta joka käyttää törkeästi hyväkseen verovaroja asumalla espoossa ja olemalla kirjoilla siilinjärvellä että saa paremmat kulukorvaukset verottomana tietenkin?
Katainen on vilunkimiehiä, ahne pirulainen ja paska jätkä kaikinpuolin.