Jumalan salaisuudet paljastuvat

Onko kukaan muu katsonut lauantaisin klo 20.00 TV Viisi?
Aika rankka ohjelma. Minun uskoni mureni heti.
6169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minun pitää laittaa sinullekkin tiedoksi tämä lukemani kohta Raamatusta, ja se käsittelee lopun aikoja.

Otamme nyt puheeksi Herramme Jeesuksen Kristuksen tulemisen ja sen, että meidät kootaan hänen luokseen. Me pyydämme, veljet, ettette heti menetä malttianne ja säikähdä, jos joku vedoten Hengen ilmoitukseen tai muka meidän puheeseemme tai kirjeeseemme väittää, että Herran päivä on jo käsillä. Älkää antako kenenkään millään tavoin johtaa itseänne harhaan. Ennen tuota päivää näet tapahtuu uskosta luopuminen ja ilmaantuu itse laittomuus ihmishahmossa, kadotuksen ihminen. Hän, Vastustaja, korottaa itsensä kaiken jumalana pidetyn yläpuolelle, asettuu itse istumaan Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala. Muistattehan, että puhuin teille tästä jo silloin kun olin luonanne. Te tiedätte, mikä häntä vielä pidättää, niin että hän ilmestyy vasta kun hänen hetkensä koittaa.

Vääryyden salainen vaikutus on jo olemassa. Sen, joka sitä on vielä pidättämässä, on vain ensin poistuttava tieltä; silloin ilmestyy tuo vääryyden ihminen, jonka Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja tuhoava tulemisensa kirkkaudella. Vääryyden ihminen tulee Saatanan vaikutuksesta suurella voimalla, tehden petollisia tunnustekoja ja ihmeitä. Hänen vääryytensä pettää ne, jotka joutuvat kadotukseen, koska he eivät ole rakastaneet totuutta, joka olisi pelastanut heidät.

Siksi Jumala lähettää rajun eksytyksen, jotta he uskoisivat valheeseen, ja niin saavat tuomionsa kaikki ne, jotka eivät ole uskoneet totuuteen vaan ovat valinneet vääryyden.

Äänestä
  • "Otamme nyt puheeksi Herramme Jeesuksen Kristuksen tulemisen"
    voisin lyödä sinun kanssasi vetoa siitä että jeesus ei ilmesty.

    Äänestä

  • Todellisuus = in kirjoitti:

    "Otamme nyt puheeksi Herramme Jeesuksen Kristuksen tulemisen"
    voisin lyödä sinun kanssasi vetoa siitä että jeesus ei ilmesty.

    Raamatun jakeissa, Jeesus itse ilmoittaa sen oman paluunsa kuolemasta ja tuonelasta joka tapahtui hänen ylösnousemuksensa myötä. Eikä sitä voi enää näin jälkikäteen kiistää. Toisesta tulemisestaan hän ei ole lupausta antanutkaan. Koska sen hän itse kiistää samaisen Raamatun mukaan, Johanneksen ilmestyskirjan luvuissa, lupamaalla kuitenkin lähettää puolustajan itsensä sijaan. Toisaalta, hän lupaa olla läsnä kuolemastaan lähtien uskovaisten keskuudessa joka päivä hamaan maailman loppuun saakka. Joka tietenkin tarkoittaa jotakin muuta läsnäoloa kuin fyysistä.

    Äänestä

  • landerdus. kirjoitti:

    Raamatun jakeissa, Jeesus itse ilmoittaa sen oman paluunsa kuolemasta ja tuonelasta joka tapahtui hänen ylösnousemuksensa myötä. Eikä sitä voi enää näin jälkikäteen kiistää. Toisesta tulemisestaan hän ei ole lupausta antanutkaan. Koska sen hän itse kiistää samaisen Raamatun mukaan, Johanneksen ilmestyskirjan luvuissa, lupamaalla kuitenkin lähettää puolustajan itsensä sijaan. Toisaalta, hän lupaa olla läsnä kuolemastaan lähtien uskovaisten keskuudessa joka päivä hamaan maailman loppuun saakka. Joka tietenkin tarkoittaa jotakin muuta läsnäoloa kuin fyysistä.

    Tämä Jeesus on tuleva samalla tavalla, kuin te näitte hänen taivaaseen menevän Ap.t.1:11.
    Sillä itse Herra on tuleva alas taivaasta käskyhuudon kuuluessa 1Tess.4:14-17.
    Minä olen A ja O, sanoo Herra Jumala, joka on ja joka oli ja joka tuleva on, Kaikkivaltias Ilm.1:8.

    Ynnä lukemattomat vanhan testamentin, ja Hänen itsensä evankeliumeissa ilmoitetut, Paavalin kirjeet vahvasti tulemusta, erityisesti Tess. yhtä lukua lukuun ottamatta.
    Seuraava suuri toteutuminen on seurakunnan tempaaminen, 7v. myöhemmin hän tulee pyhien kanssa öljymäelle Sak.14:3-, jolloin alkaa kansojen tuomio Matt.25:31-.

    Äänestä

Ei vissiin kukaan muu katso.

Äänestä

Usko mihin? Taikureihin vai?

Joskus vuosia sitten luin kirjoitusta, jossa joku itseään entiseksi uskovaiseksi "mainostanut" kertoi siitä, miten hänen uskonsa Jumalaan murentui. Hän kuvaili kirjoituksessaan myös juuri sitä hetkeä, jolloin muutos tapahtui ja mikä siihen muutokseen vaikutti. Jotain tällaisia kohtia siinä kertomuksessa oli:

- Oli juuri aloittanut opiskelunsa yliopistossa.

- Muistaakseni ensimmäisellä viikolla joku opettaja oli sanonut jotain sellaista, jossa kyseenalaisti joko Jumalan olemassa olon tai Raamatun Jumalan vaikuttamana kirjana.

- Tämä mieltään muuttanut kertoi siitä, kuinka nämä sanat olivat hetkessä muuttaneet käsityksen kaikesta. "Oma uskoni onkin ollut harhaa! Kaikki se, mitä olen ennen uskonut, onkin ollut vain kuvittelua!" Henkilö kertoi siitä, kuinka häneltä putosi hämmästyksestä kynä lattialle, ja muistaakseni korvissa kaikuivat sen jälkeen sekä opettajan sanat että sen lattialle pudonneen kynän ääni... Ja kaiken tämän oli aiheuttanut se, että opettaja yliopistossa oli sattunut sanomaan jotain sellaista, jossa kyseenalaisti Jumalan...

Kun tuotakin kirjoitusta luki, niin tuli mieleen, että HEI HALOO!

Jos "uskosi" on murentunut jonkun tuollaisen ohjelman takia, niin nyt minä murennan uskoasi lisää. Kohta uskot jostain muustakin asiasta toisin kuin tähän asti. Kas tässä:

KÖÖPENHAMINA ON SUOMEN PÄÄKAUPUNKI!

No niin, nyt et enää usko, että Helsinki (tai Bryssel...) olisi Suomen pääkaupunki. Uskosi näihin asioihin on nyt varmasti murentunut.

Nyt sitten voit kirjoittaa siitä, kuinka uskosi tähän Suomen pääkaupunki -asiaan on murentunut...!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Foulheart kirjoitti:

Onko kukaan muu katsonut lauantaisin klo 20.00 TV Viisi?
Aika rankka ohjelma. Minun uskoni mureni heti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu