hei! minun pitäisi saada todistus kelalle peliruuppuvuudesta. mistä saan siihen todistukset tai kuka sen voisi todistaa? kiitos asiallisista vastauksista!:)
peliriippuvuus-todistus
12+17=?
10789
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
lääkäriltä, sillä peliriippuvuus on psykiatrinen sairaus. Luulisin että mielenterveystoimiston lääkäri voisi antaa. Kai sinun pitää todistaa riippuvuutesi, mutta en osaa neuvoa mitä todisteita. Kysy sieltä MTT toimistosta vaikka.
mutta MTT ei voi asiassa auttaa.
Peliriippuvuus on vain luonteen heikkoutta, eikä mikään sairaus. Kasvata itsellesi selkäranka.
olenko sanonut että se on sairaus. ihan sama mulle,kiitos kun kerroit. tarvin silti sen todistuksen.
Jos peliriippuvuus ei ole sairaus niin silloin et voi saada todistusta sairaudesta. Ensimmäinen askel on myöntää sairautesi.
ei voi auttaa?
riippuvuuksia hoitavat mm AA-klinikat ja niissä on myös lääkäri/lääkäreitä. Soitapa lähimmälle AA-klinikalle ja kysy sieltä neuvoa ja apua. Ehkä saat sieltä todistuksen. Mutta miksi Kela vaatii todistusta? Mitä varten?
..ei se kela vaadi vaan opintotukilautakunta. kiitos neuvosta, otan tuonne yhteyttä!
linkissä on enemmän tietoa. Siis tarkoitin A-klinikkaa. Tuli kaksi aata kirjoitukseeni ...
http://www.paihdelinkki.fi/Tietoiskut/412-peliriippuvuus
http://www.peluuri.fi/