EU:n pyramidihuijaus

Eräät asiantuntijat ovat ennustaneet EU:n talouspolitiikan romahdusta pitkään. Näin mm IPun talouasiantuntijat. Nyt tuo näyttää jo olevan ovella. EU on toiminut talouspolitiikassa täysin vastuuttomasti,luoden Emun perustamisesta lähtien kuplaa joka nyt on jo etelän maissa puhkeamassa.
Kuten IPun asiantuntijat ovat kertoneet niin EU:n velkaantumiseen perustuva talouskasvu ei onnistu pitkään. EKP:n harjoittama halvan rahan politiikka on tiensä päässä. Varsinkin etelän valtiot eivät ole pystyneet pitämään talouttaan aisoissa,samoin Suomi. Nollakorolla jaettu raha on koettu ilmaiseksi. Pankit viis veisanneet seurauksista.
Kun EU on keinottelijoiden käskystä tukenut heidän peliään valtavilla ilmaisilla tukiaisilla,niin tuotantoa ja peliä on voitu lisätä yli varojen. Tästä ovat kuulemma hyötynyt lähinnä Saksa valtiona.
Euron arvo on romahtamassa puoleen. Se merkitsee hintojen kovaa nousua ja elintason romahtamista. Tosiasiassa elintasomme on jo nyt romahtanut muutaman suurkeinottelijan ahneuden takia ja heidän rahoittamiensa poliitikkojen myötä.Poliitikkojen puheet uusista nokioista olisi muidenkin kuin ipulaisten pitänyt ymmärtää vain järjettömän saalistuksen tavoitteeksi jonka maksajiksi jouduimme kaikki.
EU:n keinotekoinen ja vahingollinen talouspolitiikka on osaltaan lisännyt luonnonvarojen holtitonta saalistusta ja luonnon pilaamista . Kaivosteollisuuden suosiminen tästä esimerkkinä. Uusiutumattomat kallioperän aineet eivät kuulu kestävän kehityksen piiriin. EU vaan puhuu toista ja tekee muuta. Koko järjestö on huippukehnojen johdossa,henkilöiden jotka eivät pärjää omassa maassaankaan. Valehtelu uudesta noususta on todella vailla mitään rehellisyyttä. Euroopan ainoa rehellinen porukka löytyy IPusta,vai mitä?
13346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kyllä kirjoittaja puhuu ihan asiaa.
Mutta minua ihmetyttää miten suomen kansa voi olla näin sinisilmäinen,että uskoo tämänhetken valtapolitiikkoja jotka ovat asettuneet täysin tukemaan tällaista europolitiikkaa joilla on tarkoitus totaalisesti romuttaa ja tuhota kaikki inhimillisyys .tasaarvo ja ennenenkaikkea ihmisten hyvinvointi joka oli vielä ennen E:uuhun liittymistä ei ollut tälläisia työttömyys ja masennussairauksia ja lisää tulee varsinkin jos ei rötösherrat osaa ruveta ajattelemaan omilla aivoillansa niin onko tämänhetkinen poliittinen suuntaus muka sitä oikeaa demokratiaa. puh mielestäni kaukana siitä,tuntuu että päättäjämme on langennut sellaiseen
rikokseen jota eivät pysty koskaan korjaamaan tuhot ovat jo sen verran isot ja suurenee koko ajan jos
eivät osaa sanoa EI E:uun petospolitiikalle.
Siksi eikö olisi jo kansankin aika avata silmäsä näkemään ,mihin meitä ollaan viemässä tai on jo viety ja syyhän on niissä jotka ovat äänestäneet tuollaiset hujarit hoitamaan muka hyvin isänmaan asioita.
Suomen kansa herää jo nyt olisi vielä madollisuus valitkaa rehelliset henkilöt hoitamaan asioitamme
jotka eivät ole lahjottavissa , vaan hoitavan asiansa joihin ovat lupautuneet niin hoitaisivat asiat tämän
isänmaan parhaaksi ei tuhoksi .

Äänestä

Suomen valtiollinen johto ja puolueet ovat ajaneet kansan ahdinkoon.

Äänestä
  • Suuretkin valtiot ovat jo konkurssissa. Italia,Espanja ja Saksa velkaantuneet liikaa. Tämä merkitsee kansalaisten elintason romuttumista ja palveluiden yksityistämistä ilman korvauksia. Verot ovat menneet hukkaan Pyöreän Pöydän heppujen laskujen maksuun ja pörssipelin rahoittamiseen. Tästähän IPU on varoittanut 15 vuotta.

    Äänestä

Tuosta Eu - taloudesta tulee mieleen etäisesti kotoinen Win Capita (wc). Samanlaisia pyramidipelejä ovat nämä tällaiset liittoumat. WC: n etuna näitä kahta verrattaessa lienee perustuminen omaan vapaaseen päätökseen: "Mennäkö wc: hen vai ei?". Emu: uun (European monetary unioin) on Suomi liittynyt ilman eduskunnan päätöstä, kuten ei valuutanvaihdossakaan toimittu Suomen lakien mukaan. Huvittavan tästä tekee sanojen synonyymit. Talousvaikeuksissahan tässä pyramidipelissä tällä kertaa on Kreikka, jonka kielessä sana euro tarkoittaa virtsaa. Sana juontaa latinan sanasta urea, joka tarkoittaa siis samaa asiaa, kuin euro kreikankielessä.
Eli kansansanastoa käyttääksemme: "Ylhäältä päin sanellut päätökset tässä Eu - jupakassakin on kusetusta, vain wc: hen voit mennä omalla tahdolla vapaaehtoisesti."
Aiheesta löytyy mielenkiintoinen uutisartikkeli Taloussanomien sivuilta:

"Kaatuuko euroalueen pyramiditalous?"

http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2010/02/17/kaatuuko-euroalueen-pyramiditalous/20102393/12?ref=sh_email

Äänestä
  • WC-huijaritkin perustivat uuden pyramidin viranomaisten luvalla. Samoin EU jatkaa ihmisten petkutusta yllyttämällä valtioita verottamaan kansaa pikkuoimaisuuksista. Suuret omistajat saavat samanaikaisesti verohelpotuksia. Siis EU toimii kommunismin periaattein. Huono talous hodetaan sosialisoimalla köyhien varat. Sitten nuo rahat siirtyvät vikkelään keinottelijoiden tileille lihottamaan niiden kukkaroa verovapaasti,sekä osa palkkiona korruptiopuolueille. Kansan käsi on nyt karttuisa.

    Äänestä

  • uudella huijauksella kirjoitti:

    WC-huijaritkin perustivat uuden pyramidin viranomaisten luvalla. Samoin EU jatkaa ihmisten petkutusta yllyttämällä valtioita verottamaan kansaa pikkuoimaisuuksista. Suuret omistajat saavat samanaikaisesti verohelpotuksia. Siis EU toimii kommunismin periaattein. Huono talous hodetaan sosialisoimalla köyhien varat. Sitten nuo rahat siirtyvät vikkelään keinottelijoiden tileille lihottamaan niiden kukkaroa verovapaasti,sekä osa palkkiona korruptiopuolueille. Kansan käsi on nyt karttuisa.

    Kuuluukohan tämä vessojen sulkeminen mukaan tähän WC-EU pyramidihuijaukseen? No kuuluu tietty. Jätevesihuijaus on pelkkää korruptiota jolla valtaa pönkitetään viimeisenä keinona. Kepun politbyroo on hankkinut sotavoimat turvaamaan valtansa.

    Äänestä

  • uudella huijauksella kirjoitti:

    WC-huijaritkin perustivat uuden pyramidin viranomaisten luvalla. Samoin EU jatkaa ihmisten petkutusta yllyttämällä valtioita verottamaan kansaa pikkuoimaisuuksista. Suuret omistajat saavat samanaikaisesti verohelpotuksia. Siis EU toimii kommunismin periaattein. Huono talous hodetaan sosialisoimalla köyhien varat. Sitten nuo rahat siirtyvät vikkelään keinottelijoiden tileille lihottamaan niiden kukkaroa verovapaasti,sekä osa palkkiona korruptiopuolueille. Kansan käsi on nyt karttuisa.

    Näin ei voida jatkaa. Laskeskelin että tämä pyttyhomma,mökkiverot ja tankki pellolle hommat maksaa maaseudun asujille 5 miljardia. Se nyt vaan on enemmän kuin koko maataloustulo.
    Voisimmeko yksimielisesti rahoittaa kepun poliitikoille matkan Honoluluun,vain meno.

    Äänestä

  • kepulointi kirjoitti:

    Näin ei voida jatkaa. Laskeskelin että tämä pyttyhomma,mökkiverot ja tankki pellolle hommat maksaa maaseudun asujille 5 miljardia. Se nyt vaan on enemmän kuin koko maataloustulo.
    Voisimmeko yksimielisesti rahoittaa kepun poliitikoille matkan Honoluluun,vain meno.

    Niitten paikka onkin oikeesti siellä. Täällä lähettävät nolosti omat äänestäjänsä helvettiin.

    Äänestä

Ihmettelen miksi äänestäjät eivät kannata IPUa kun sillä on ylivoimaisesti paras kansantaloudellinen käsitys asioista? Kannattaako luottaa korruptiopuolueisiin kun joutuu nyt taas maksamaan niiden tekemän valtavan laskun vähistä varoistaan?

Äänestä

Itse Euro on se suurin pyramidihuijaus, kuten muutkin ei-mihinkään perustuvat fiat-rahat. Pankkiirit luovat rahaa tyhjästä velkaannuttaessaan ihmisiä, yrityksiä ja valtioita. Tästä tyhjästä he vaativat korkoa. Koska raha lasketaan liikkeelle keskitetysti, ei ole mitään tahoa, toistan, ei mitään tahoa, joka luo korkoon tarvittavaa summaa.

Tämä pyramidikusetus kohtaa jossain vaiheessa laajenemisen rajat, ja korkoja ei saada takaisin. Silloin vaaditaan reaaliomaisuutta. Kokonaisia toimialoja, resursseja kuten pohjavesi, malmivarat, metsät jne. Kaikki vakuutena bankstereille.

Ja tämä kehitys on automaattista. USA:ssa jossa dollarivelkakusetus on jatkunut jo melkein sata vuotta, omistaa liittovaltio laajoja alueita osavaltioista. Vaan ei enää. Ne on pakko antaa lainojen korkokuluihin tai lainojen takaisinmaksuun..

http://www.americanpendulum.com/2010/04/our-land-as-collateral-for-national-deb/

""...the World Bank, the International Monetary fund and how the world bankers planned on collateralizing the world debt with land. Not just the U.S. national debt, but also the “WORLD” debt."

Äänestä
  • ja takuuna on vain vastaava velka jonka korko on 3% ja senkin takaa valtiot. EU-virkamiehet ja poliitikot on muilta planeetoilta. Puhuvat suureen ääneen pistävänsä pankit tarkkailuun mutta itse toimivat kuin politpyroo. Kukaan ei saisi edes arvostella heitä.
    EU-talous menee syöksyen alas,eikä ihme. EU:ssa ei kukaan ota vastuuta,vain puhuvat siitä.Mikäli talous laitetaan aisoihin,niin se vaatii lainanantoon reaalitakuut. Lisäksi pitää lopettaa kaikki muut tukiaiset paitsi köyhien ja sairaiden auttaminen.
    Kaikenkattava korruptio vaan ei anna mitään mahdollisuutta muutoksiin. Hämäräliikemiehet eivät suostu etujensa lopettamiseen. Puolueet ovat kaikki mafian otteessa. Vain uusi puolue voi valtaan päästessään muuttaa kaiken hyväksi. Siinä on IPUn mahdollisuus Suomessa. Tuskin IPU pystyy muiden maiden rikollisuutta kitkemään,siksi Suomen on syytä irtautua EU:sta.

    Äänestä

  • jaetaan edelleen kirjoitti:

    ja takuuna on vain vastaava velka jonka korko on 3% ja senkin takaa valtiot. EU-virkamiehet ja poliitikot on muilta planeetoilta. Puhuvat suureen ääneen pistävänsä pankit tarkkailuun mutta itse toimivat kuin politpyroo. Kukaan ei saisi edes arvostella heitä.
    EU-talous menee syöksyen alas,eikä ihme. EU:ssa ei kukaan ota vastuuta,vain puhuvat siitä.Mikäli talous laitetaan aisoihin,niin se vaatii lainanantoon reaalitakuut. Lisäksi pitää lopettaa kaikki muut tukiaiset paitsi köyhien ja sairaiden auttaminen.
    Kaikenkattava korruptio vaan ei anna mitään mahdollisuutta muutoksiin. Hämäräliikemiehet eivät suostu etujensa lopettamiseen. Puolueet ovat kaikki mafian otteessa. Vain uusi puolue voi valtaan päästessään muuttaa kaiken hyväksi. Siinä on IPUn mahdollisuus Suomessa. Tuskin IPU pystyy muiden maiden rikollisuutta kitkemään,siksi Suomen on syytä irtautua EU:sta.

    Ne eivät enää kainostele. Vain verokalenterit eivät heille kelpaa. Onhan häpeä tien paljon. Koskahan joku keksii selvittää ansioden taustat? Vain vuosikymmenten takaiset asiat pengotaan. Nykyiset siirretään Tiitisen listoille.

    Äänestä

Viime keväänä emeritusprofessori sanoi Amerikan kokemusten ja tutkimusten pohjalta, että tänä kesänä alkaa monen vuoden pituinen, syvä deflaatio. Kallis euro on yksi tekijä.

Tuttavani, joka ennusti mm. tämänhetkisen talouskriisin, ennustaa syksyksi EU:n alueelle sisäistä sotaa. Hänen mukaan Kreikan lisäksi tulee muita Välimeren maita elätettäviksi kesän aikana. Tämän EU:n sisällissodan seurauksena EU hajoaa mahdottomuuteensa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


IPu tiesi kirjoitti:

Eräät asiantuntijat ovat ennustaneet EU:n talouspolitiikan romahdusta pitkään. Näin mm IPun talouasiantuntijat. Nyt tuo näyttää jo olevan ovella. EU on toiminut talouspolitiikassa täysin vastuuttomasti,luoden Emun perustamisesta lähtien kuplaa joka nyt on jo etelän maissa puhkeamassa.
Kuten IPun asiantuntijat ovat kertoneet niin EU:n velkaantumiseen perustuva talouskasvu ei onnistu pitkään. EKP:n harjoittama halvan rahan politiikka on tiensä päässä. Varsinkin etelän valtiot eivät ole pystyneet pitämään talouttaan aisoissa,samoin Suomi. Nollakorolla jaettu raha on koettu ilmaiseksi. Pankit viis veisanneet seurauksista.
Kun EU on keinottelijoiden käskystä tukenut heidän peliään valtavilla ilmaisilla tukiaisilla,niin tuotantoa ja peliä on voitu lisätä yli varojen. Tästä ovat kuulemma hyötynyt lähinnä Saksa valtiona.
Euron arvo on romahtamassa puoleen. Se merkitsee hintojen kovaa nousua ja elintason romahtamista. Tosiasiassa elintasomme on jo nyt romahtanut muutaman suurkeinottelijan ahneuden takia ja heidän rahoittamiensa poliitikkojen myötä.Poliitikkojen puheet uusista nokioista olisi muidenkin kuin ipulaisten pitänyt ymmärtää vain järjettömän saalistuksen tavoitteeksi jonka maksajiksi jouduimme kaikki.
EU:n keinotekoinen ja vahingollinen talouspolitiikka on osaltaan lisännyt luonnonvarojen holtitonta saalistusta ja luonnon pilaamista . Kaivosteollisuuden suosiminen tästä esimerkkinä. Uusiutumattomat kallioperän aineet eivät kuulu kestävän kehityksen piiriin. EU vaan puhuu toista ja tekee muuta. Koko järjestö on huippukehnojen johdossa,henkilöiden jotka eivät pärjää omassa maassaankaan. Valehtelu uudesta noususta on todella vailla mitään rehellisyyttä. Euroopan ainoa rehellinen porukka löytyy IPusta,vai mitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu