RUOTSIN OPETUSTA EI LISÄTÄKÄÄN

Virkkunen täsmentää, että se vain venytetään useammalle vuodelle, jolloin kun sitä opitaan nyt 2 tuntia viikossa, niin sitten jos alkaa viidenneltä luokalta ruotsia opetetaan viikossa vain yksi tunti.

Siitäs saitte hurrit.

Uutinen on tuore ja löytyy hesarin nettiversiosta.
11122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Paljon paremmalta. Eikä siinä tunnissa viikossa opi ruotsia edes sen vertaa kuin tähänkään asti.

Äänestä
  • ruotsin opetuksen aikaistamisen tulokset.

    Äänestä

  • Jos pakkoruotsi aloitetaan viidennellä,
    ruotsinkielisten suomen opinnot pitää aloittaa
    ensimmäiseltä luokalta.
    Emmehän halua heidän joutuvan pulaan, kun soittavat
    hätäkeskukseen eikä kukaan ymmärrä ruotsia.

    Äänestä

Eihän tuossa ole mitään järkeä. Laittaisivat nyt vaan suosiolla sen ruotsin vapaasti valittaviin.

Äänestä

Tuossa ei ole mitään juhlittavaa, tuonkin aikaistamisen ja tunnit voisi käyttää oikeasti hyödyllisen kielen oppimiseen.
niin pitkään kun pakkoruotsi on huonontamassa suomalaisten opiskelijoiden oppimista yhdessäkään opintoasteessa ei ole aihetta juhlia, sitten kun suomi on oikeasti kaksikielinen eikä ruotsitettu ei keskustelu tästä laannu.
Kun yli 90%a kansasta koulutetaan palvelemaan pientä ahnetta ja röyhkeää vähemmistöä se rikkoo jo peruslakia, tästä on olemassa ennakkotapaus afrikasta ja sitä kutsuttiin nimellä apartheid.

Äänestä

No ei se nyt mikään hyvä ole, koska tavoitteena on vapaaehtoinen ruotsi.

Sitä paitsi oikeasti sellaiselle viidesluokkalaiselle, jolla on ongelmia käsitteiden muovaamisessa, viides luokka on paljon pahempi kuin seitsemäs. Viidennellä luokalla tulee monta uutta ainetta.

Viidennellä pitäisi myös aloittaa se toinen vieras kieli eli saksa tai ranska. Mitenkäs nyt käy, kun siihen tulee ruotsi. Ettei vähenisi suomalaisten kieltenopiskelu entisestään.

Äänestä
  • Viidennellä pitäisi myös aloittaa se toinen vieras kieli eli saksa tai ranska.
    Mitenkäs nyt käy, kun siihen tulee ruotsi.
    Ettei vähenisi suomalaisten kieltenopiskelu entisestään.>>

    Vähenee vähenee, kun ei löydy resursseja eri kielten ryhmiin,
    rahathan menevät jo ala-asteella syöttöporsaiden eli ruotsinopettajien
    palkkoihin.. Mutta tämä on se hinta, jonka joudumme maksamaan poliitikkojen
    kyvyttömyydestä ratkaista asioita..

    Ihmettelen, miksi muiden kielten opettajat ovat niin hiljaa ?
    Ovatko he suosiolla vaihtaneet työpaikkaa ?
    Ei ihme, että oppilaat eivät viihdy kouluissa..
    Eikä ihme, että puoliautomaattiset aiotaan kerätä kansalta pois.

    Äänestä

  • Tuhon tie kirjoitti:

    Viidennellä pitäisi myös aloittaa se toinen vieras kieli eli saksa tai ranska.
    Mitenkäs nyt käy, kun siihen tulee ruotsi.
    Ettei vähenisi suomalaisten kieltenopiskelu entisestään.>>

    Vähenee vähenee, kun ei löydy resursseja eri kielten ryhmiin,
    rahathan menevät jo ala-asteella syöttöporsaiden eli ruotsinopettajien
    palkkoihin.. Mutta tämä on se hinta, jonka joudumme maksamaan poliitikkojen
    kyvyttömyydestä ratkaista asioita..

    Ihmettelen, miksi muiden kielten opettajat ovat niin hiljaa ?
    Ovatko he suosiolla vaihtaneet työpaikkaa ?
    Ei ihme, että oppilaat eivät viihdy kouluissa..
    Eikä ihme, että puoliautomaattiset aiotaan kerätä kansalta pois.

    ei hyväksytä minkäänlaisia varhennuksia ruotsin opettamiseen. Muistatteko, kun Rkp puhui, että jo odottavan äidin pitäisi puhua ruotsia, jotta syntynyt lapsi oppisi sitä helposti. tämä on lapsipsykologisen tiedon härskiä soveltamista RKP.n ajaman suomalaisten ruotsitamisen tavoitteeseen. Tuo Virkkusen ruotsin opetuksen aikaistamisen tavoite on sama, mitä RKP on puhunut. Jos me annamme periksi tässä, asia etenesi juuri noin. (Vai onko jo annettu äideille ohjeistuksia em.asiasta?) Muist etaan tämä ja kokoomuksen tuon asian hyväksyminen, koska ei ole laittanut vastalausetta. Vaalit ovat lähellä! Sanotaan me se viimeinen sana.

    Äänestä

halusivat ja nenilleen kuitenkin saivat, koska ruotsiahan opetellaan tuon uudistuksen ansiosta entistäkin vähemmän tuntimääriä ajatellen.RKP:n kannattaisi lopettaa turhat toiveet ja vaatimukset ruotsin kielen lisäämisestä kouluissa tai voi tulla pahasti takkiin.Varsinainen Pyrhoksen voitto RKP:lle.

Äänestä

Oma arvioni on, että uudistus jopa HEIKENTÄÄ ruotsin osaamista riippuen koulusta ja paikkakunnasta. Jos oppilas ei ole oppinut alkeita 7. luokalle tultaessa niin yläasteen ruotsin opettajat ovat aivan MAHDOTTOMAN tehtävän edessä puolittuneella tuntimäärällä!!

Taidettiin laittaa shampanjat takaisin kylmään sveko-leirissä....

Äänestä

- On erittäin ikävää, että asenteet ovat niin negatiivisiä. Se ei voi olla niin suuri periaatteellinen kysymys ihmisille jos lapset alkavat lukemaan ruotsia kun ne ovat 11 tai 13 vuoden ikäisiä.

mutta vähän aikaisemmin hän sanoikin näin ruotsinopettajien säestämänä, Opettajat ovat samaa mieltä, että Virkkusen perustelut aikaistaa kouluruotsi on järkevä. 13 vuotta ei ole sopivin ikä aloittaa ruotsin opintoja. Mitä nuorempi on sitä helpompaa on oppia uusi kieli. Ruotsin osalta Peppi Pitkätossu ja Vaahteravuoren Eemeli ovat vetonauloja viidennellä mutta eivät enää seitsemännellä luokalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HAHA. kirjoitti:

Virkkunen täsmentää, että se vain venytetään useammalle vuodelle, jolloin kun sitä opitaan nyt 2 tuntia viikossa, niin sitten jos alkaa viidenneltä luokalta ruotsia opetetaan viikossa vain yksi tunti.

Siitäs saitte hurrit.

Uutinen on tuore ja löytyy hesarin nettiversiosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu