SUOMESSA NÄHDÄÄN NÄLKÄÄ!!! Minusta on aika häpeällistä että ns hyvinvointisuomessa ( mitä suomi ei ole) oman maan kansalaiset on leipäjonossa, ja ulkomaalaiset ihmiset nostaa huippukorkeita tukirahoja!!!
Meidän kaupungissa ei ole leipäjonoa, mutta menisin jos olisi.
Nyt on rahaa kahdelle viikolle 25 e , ja neljä ihmistä pitäisi ruokkia.
Meidän kaupungissa ei ole leipäjonoa, mutta menisin jos olisi.
Nyt on rahaa kahdelle viikolle 25 e , ja neljä ihmistä pitäisi ruokkia.
Vastaukset 8
Vanhimmat
hyvinvointivaltio?
Onko Venäjä? Rikkaat idän öljyvaltiot, Useimmat Euroopan maat, kenties Yhdysvallat?
Suomi on hyvinvointivaltio viimeisen päälle, ja pulinat pois. Meidän lainsäädäntömme takaa kaikille kansalaisilleen ainakin miniimitoimeentulon. Kukaan ei joudu asumaan kadulla kerjäämässä, ellei itse tahdo.
"Suu säkkiä myöten", kekseliäisyyttä, säästäväisyyttä ja oma-aloitteisuutta kehiin, niin ei tarvitse ruikuttaa.
Jos Suomi ei olisi hyvinvointivaltio, niin leipäjonojakaan ei olisi syrjäytyneille, alkoholisteille, tai muuten asioitaan hoitamaan kykenemättömille.
Kaljat ja tupakkamassit mäkeen! Minä suosittelisin hyvin monille urputtajille ryhtiliikettä, elämäntilanteensa hallintaan ottamista. Kun olet kaikkesi kokeillut ja et pärjää, niin tule uudestaan urputtamaan. Täysin rahaton ei pystyisi edes tietokonetta hankkimaan ja sillä kirjoittelemaan.
n voi mitään, että mieleeni tulee kuva saamattomuudesta, yhteiskuntavihamielisestä luuserista.
Suomessa varmaan NÄHDÄÄN nälkää, jos tulee vaikka televisiosta tulee dokumentti köyhästä maasta, jossa KOETAAN nälkää. Se on vähän eri asia.
taas jaksat päivystää ja valittaa tällä palstalla. Tunnen jo tyylisi. Mene ihmeessä työhön tai kouluttaudu uuteen ammattiin jos olet tyytymätön tuloihisi. Ja opettele taloutesi pito. Tilikirja vaikka ruutuvihkosta eteen ja siihen tulot ja menot, odotettavissa olevat laskut. Joutava kulutus pois. Lapsia sinulla/teillä on, heidän lapsilisillään saat ruokaa ja vaatteetkin koko perheelle kun toimit oikein. Minä kulutan vaatteisiin vuodessa korkeintaan 100-150 euroa ja usea luulee että ostan uutta, mutta vaan sukkia/käsineitä ostan uutena ja erittäin harvoin jotain muuta uutta ja sitäkin alennusmyynnistä. Mm toppatakki 15 eurolla ( alkuper hinta yli 50e). Tutut kehuvat tyylikkääksi ja en kaikille ole paljastanut että kirppareilta koko asu...
kahden kilon jauhopussi maksaa alle euron, ei monenkaan tarvitse mennä leipäjonoon. Viiden kilon pussin saa vielä halvemmalla. Käypä ostamassa ja leivo, niin ei perheesi tarvitse ainakaan leivän puutteesta kärsiä kahtena seuravana viikkona.
Kun ostat alle euron kilohintaista ruokatavaraa, saat sitä yli 25 kiloa. Perunoita saisit 100 kiloa, jos ostaisit pelkästään niitä.
Vinkki: osta tarjouksesta margariinia. Sitä voi lisätä niin puuroon kuin leivän ja perunankin päälle maun ja kaloreiden lisäämiseksi.
Tuloni ovat pienet, mutta tulen toimeen nälkää näkemättä. Säästöönkin onnistun joskus saamaan muutaman kymmenen euroa kuukaudessa.
Periaatteeni on, että heräteostoksia en tee. Jos en tarvitse jotain, niin en mene kauppoihin edes katselemaan. Toimin kuten tuossa ylempänä eräs kirjoittaja. Pienillä muutoksilla saa saman asusteen näyttämään erilaiselta. Joku huivi, tai halpa pukukoru antamaan uutta ilmettä. Ruuan teen itse, ja elintarvikkeita hankin tarjouksesta.
Kesällä käyn marjassa ja sienessä. Se ei tietenkään ole mahdollista, jos asuu kaupungissa, eikä ole autoa. Minä fillaroin metsään marjamatkalle. Kun pakastimessa on hyviä kotimaisia marjoja, ei tuontihedelmiäkään tarvitse usein ostaa.
Lidl on kauppa mistä saa ruokakassin todella paljon edullisimmin kuin monista muista kaupoista. Tosin sieltäkin kannattaa hankkia tarjoustuotteita. Ne ovat ainakin täällä meillä päin punaisella lapulla merkittyjä.
Sivu seikkahan se tietenkin on, näyttääkö muodikkaalta ja tyylikkäältä, mutta kyllä minä onnistun näyttämään yhtä "hienolta" kuin tuplaten vaatteisiinsa käyttävät ihmiset.
Mene PUMMI TYÖHÖN!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Meitäkin on neljä: minä ja kolme lasta ja rahaa tasan 3 euroa viikoksi. Mitä ihmettä ruokaa tekisin jotta riittäisi, leipäjonoja ei täällä ole. Kaapista löytyy rasia markariinia, paketti näkkäriä, 6 perunaa ja pussinpohja riisiä. Kyllä tämä on ainaista kituuttamista!
Pari 400 g pussia makaroonia. Pitäisi lähteä 25-29 c kappale, Lidlissä ehkä jopa 23 c. Perunoita saisi säkeittäin halvemmalla, mutta rahasi eivät siihen riitä. Osta ainakin kilo. Siihen uppoaa yksi euro. Toinen menee kananmunarasiaan. Tee munamakaroonia: pannulle keitettyä makaroonia ja nokare margariinia, sekaan pari kolme kananmunaa ja sekoittele, kunnes munat ovat kypsiä. Toisena päivänä voiperunoita eli keitettyä perunaa ja margariinia. Vehnäjauhojahan sinulla ei ole, että saisit ruskean kastikkeen. Mutta jos pari rkl saat jostakin vehnäjauhoja, on ruskea kastike perunoitten kanssa ihan hyvä ratkaisu. Kolmas euro pitänee käyttää kauraryyneihin, että voit keittää aamupuuroa ja iltavelliä.
Koville ottaa, jos aiotte kolmella eurolla selviytyä. Sano lapsille, että söisivät koulussa ja päiväkodissa paljon ja joisivat maitoa.
Olen varma, että vanhempasi ja lastesi isän vanhemmat auttaisivat, jos tietäisivät tilanteestanne.