Jottei kävisi niinkuin meidän juniorille ja onhan siitä täälläkin palstalla mainittu , kerrataan vielä hyvin, hyvin tähdellinen asia että opettakaa nyt hyvät vanhemmat, sedät, tädit, kummit ,vanhemmat kaverit jollakin suljetulla pihalla tai koulun tai pienteollisuuden pihalla illalla/viikonloppuna auton käytöstä heti ne polkimet, vaihteet jne ihan seisovassa autossa ENNEN AUTOKOULUA. Me kun missasimme ton vaiheen ihan täällä stadissa sopivan pihan puutteesta, niin juniorilla raksuttaa jo tuplana autokoulun hinta eli 2400 euroa ja kun eka inssi ei mennyt läpi juuri vaihteiston kömpelyyden takia, taas 6 x 32 eli n.200 euroa. Jos ajokortti tosiaan tulee maksamaan nykyään lähemmäksi 3000 euroa (!), niin kyllä on nyt siinä ja siinä, että sanon autokoulun nimen ääneen !
Se, mitä itse olen autollani ajeluttanut poikaa liikenteessä, liikennesäännöt on hallussa jopa paremmin kun vanhalla ihmisellä.Ja ajo tunneilla muuten sujuu. Eihän tässä ole mitään järkeä, ettei autokoulu keskity sitten ihan siihen perusongelmaan eli vaihteistoon vaikka siinä parkkipaikalla puolet lisätunneista
ja toinen puoli lisätunneista liikenteessä. Kyllä on niin rahastuksen makua. Tätäkö on autokoulu nykyään ? Ja Eu vielä panisi UUSIMAAN ajokortin 15 vuoden välein ! Funtsatkaas sitä.
Se, mitä itse olen autollani ajeluttanut poikaa liikenteessä, liikennesäännöt on hallussa jopa paremmin kun vanhalla ihmisellä.Ja ajo tunneilla muuten sujuu. Eihän tässä ole mitään järkeä, ettei autokoulu keskity sitten ihan siihen perusongelmaan eli vaihteistoon vaikka siinä parkkipaikalla puolet lisätunneista
ja toinen puoli lisätunneista liikenteessä. Kyllä on niin rahastuksen makua. Tätäkö on autokoulu nykyään ? Ja Eu vielä panisi UUSIMAAN ajokortin 15 vuoden välein ! Funtsatkaas sitä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Totta turiset! Täysin samaa mieltä kanssasi.
joskus on niin, että vaikka ne vaihteet ja kytkimen käytön osaa pihassa tai kentällä, niin liikenteessä se ei enää onnistu, koska joutuu keskittymään niin moneen muuhun asiaan samanaikaisesti.
Perusasiat voi tietysti kerrata pihassa mutta ajo liikenteessä antaa parhaan tuloksen. Yleinen ongelma tahtoo olla, että vaihdettaessa vaihdetta auto menee joko vastaantulijoiden puolelle, tai liian lähelle parkkeerattuja autoja, koska kuljettajan katse jää vaihdekeppiin. Toinen yleinen virhe on, että väärä vaihde menee päälle esim. ykköseltä nelonen tai kakkoselta vitonen, ylöspäin vaihdettaessa. Alaspäin vaihdettaessa päinvastoin...
Jännitys voi myös tehdä tepposensa inssissä.
Ihan hyvä on jos voi harjoitella suljetulla alueella vaihteita ja kytkimen käyttöä mutta vaihteiden käyttöä se ei liikenteessä korvaa.
Toisille on vaan vaikea hyväksyä että ma jälkikasvu on tästörppö liikenteessä ja oppimiseen menee pidempi aika kuin naapurin kakaroilta.
Nyt kun aloin ynnätä omaa budjettia, siirränkin omaa aloitustani hamaan tulevaisuuteen. Herttinen sentään, mulla ei kummiskaan ole tollasia rahoja. Kuinka monella nuorella muuten on jollei vanhemmat
maksa ?
mikään kansalaisoikeus vaan sen saa se jolla taito ja rahaa ihan samoin,kun vaikka oman asunnon tai minkä tahansa kaupallisen tuotteen.
Noo, ajoin itsekin kortin pk-seudulla. Ja kappas meni inssi ekalla läpi, vaikken autokoulua ennen ollut kertaakaan edes käynnistänyt autoa. Myöskään autokoulun aikana en treenannut "iskän kanssa".
Kyllä paljon riippuu myös omasta aktiivisuudesta ja halusta oppia. Ja ettei kuvittele olevansa parempi kuski kuin mitä oikeasti on.
Minä ajoin BC-kortin vanhalla systeemillä, Joulukuu 2007 meni henkilöauto ekalla yrittämällä läpi, Seuraavaksi 2008 Tammikuussa kuorma-auto, ekalla reputti kun katsoin merkin väärin ja inssi-setä oli hieman v-mäinen. Sanoi että vi*uille meni, ennen ei ole näin käynyt että kaiken muun hallitsee mutta tulkitsee inssiajon opetusajoon kuulumattomaksi ajoksi. Tokalla kerralla oli Sama kiva inssisetä, ei mikään niuhoittaja-tyyppi, joten leppoisa ajelu ja kuulemman paistikin juoksi tien yli (Fasaani), joten sitten meni läpi mukavissa merkeissä. Inssin vastaanottaja on myös vaikuttava tekijä, vaikka sen ei saisikaan antaa vaikuttaa, kaikissa tilanteissa on itsenäisesti pystyttävä ajamaan. Itsellä oli tärkeämpää että autossa oli leppeä tunnelma kuin että inssi on turpa kiinni koko matkan ja töksäyttää juuri ja juuri sanan tai pari. Ei inssin tarvitse pölistä ajamisesta mitään, hän voi leppeän keskustelun kautta kuulostella millainen uusi kuski on, ja sillä tavalla voi myös arvioida kuljettajaa.
Ja kun menin autokouluun ei ollut mitään mopokorttia tai kokemusta autoista mitään muuta kuin pesemisestä, ja ensmäsellä ajotunnilla suoraan kuorma-auton rattiin... Mutta tämä ei ollut helsingissä sentään, hieman rauhallisemmalla kaupungilla kuitenkin.
Tosiaan aktiivisuus on :ssaa, mutta tuohon että opettaa vaihteet ja polkimet läpi niin kai siinäkin olisi hyvä olla jo 1-2 autokoulun ajotuntia käytynä että on hieman sieltä tullutta jo tietoa, niin korttia ajava voi aktiivisemmin kysyä jos on kysyttävää. Koska tässä on myös se tekijä vaikuttamassa ja sekoittamassa että autokoulun opetusautossa on todennäköisemmin tiheäkiertoisempi (?) systeemi mitä oman auton moottorissa/vaihteistossa, jossa voi olla harvakiertoisempi (?). Omalle autolle oli hankalampi totutella meinaan autokoulussa totuin painamaan reippaasti kaasua, sitten omassa oli harvempi systeemi ja auto sammui aluksi liikkeelle lähdössä kunnes tajusin sen...
Tuskimpa tuossa mitään rahastuksen makua on.. Se vain on niin, ettei inssiä voida päästää läpi ennen kuin nähdään, että nuori tulee pärjäämään liikenteessä YKSINÄÄN.
Tarkoitatko että poika on ajanut jo 30 tuntia, eikä vaihteet mene päälle? Voih apua!!!! Pitäiskö pojan istua isin autoon ja harjoitella. Huh huh.
Minä ainakaan mitään opastusta saanut ennen autokoulua ja vaikka oisin saanutkin olisi tuskin mitään auttanut., vaihteethan oppii vasta ajaessa, miten niitä voi muuten edes pihalla opetella? Vaatii nopeutta ja liikettä, että esim kolmoselle saa (?) :D Ei kovin monessa paikassa kyllä ole ihmisillä pihaa missä OIKEASTI lainmukaan saa kortitta ajaa.
Jotkut osaa jotkut ei. Mulle ainakin sanoi opettaja ennen inssiä, että kannattaisia muutama lisätunti ottaa. Hyvä, että sanoi, tuskin muuten olisi mennyt ekalla läpi.
Ja jos ajokoulun toiminta ja hinta ketuttaa senkus äiti/isi opetuslupaa hommaamaan.
Itse ajoin inssini viime elokuussa, enkä ollut ollenkaan varma siitä, että meneekö se läpi.
No läpi se kuitenkin meni, lukuunottamatta joitain pienehköjä virheitä (tasku liian lähelle kanttaria, tilannenopeus tasa-arvoiseen tultaessa etuajo-oikeutetusti...)
Samoja ongelmia minulla oli ensimmäisten, sekä vielä ihan viimeisilläkin ajotunneilla manuaalivaihteiston kanssa.
Se kuitenkin korjaantui sillä, kun pääsi itse liikenteeseen ja sai yksin harjoitella vaihteiston toimintaa, joten se alkoi sujumaan täydellisesti muutamassa päivässä.
Oletteko "Mikan 18v vanhemmat" tietoisia, että kortin voi suorittaa myös automaattivaihteisella autolla?
Silloin on huomattavasti suurempi mahdollisuus päästä inssi läpi, kun voi keskittyä siihen itse liikenteeseen, eikä rallikuskille suunniteltuun vaihteiston vaihtamiseen.
Tämän jälkeen, kun on opittu siellä liikenteessä ajamaan, niin voi käydä suorittamassa inssin (en tiedä vaaditaanko ajotunteja lisäksi) manuaalivaihteisella autolla, koska Suomessa kun olemme, niin täällä tomaattien osuus autoista on pienehkö, joskaan ei minimaalinen.
Toivottavasti joku jaksoi lukea huonolle soomenkeelellä kirjoitetun tekstini.
Tällänen kokenut automies ihmettelee miksi manuaalivaihteisto on toisten mielestä vaikea..mun vanhemmilla ei ollu autoa kun menin autokouluun ihan kylmiltään vailla minkäänlaista autolla ajoo,.vaïhteiston käyttö sujui ihan luonnostaan minulla en edes oo miettiny asiaa koskaan..toki autom vaihteisto on todella vaivaton käyttää mutta ei se manuaalikaan mikään vaikee voi olla..vai johtusko siitä et olen mies..
1.1.10 laki muuttui, että jos ajokokeen suorittaa automaatilla, niin ei tule enää mitään merkintöjä korttiin, ellei sitten ole jotain vammaa tms. joka "pakottaa" käyttämään automaattia...
Kyllä se taitaa olla ongelma jossain muussa . Aja turvallisesti ja ennakoiden. Laulaminen auttaa ajon aikana myös monia. Parkkipaikalla sitä vaihtamista oppii kun vain katselee keppiä.