Tämän päivän

Joku tuolla kysyi millainen on tämän päivän fariseus, niin kyllä samat piirteet löytyy
kuin Jeesuksen aikaisiltakin fariseuksilta.

Jeesuksen parannettua riivattu, niin fariseukset sanoivat: "Riivaajain päämiehen voimalla hän ajaa ulos riivaajia."

Samoin tänään ne harvat Jeesuksen omat tai Jumalan tahdon tiellä olevat leimataan riivatuiksi fariseusten taholta,
kun he tuovat sanomaa JEESUS vapauttaa synnin ja saatanan vallasta. JEESUS tekee terveeksi
PARANTAA eikä suinkaan jätä syntisairaaksi ainaiseksi armonkerjäläiseksi.

”Siihen aikaan Jeesus kulki sapattina viljavainioiden halki; ja hänen opetuslastensa oli nälkä, ja he rupesivat katkomaan tähkäpäitä ja syömään. 2. Mutta kun fariseukset sen näkivät, sanoivat he hänelle: "Katso, sinun opetuslapsesi tekevät, mitä ei ole lupa tehdä sapattina." 3. Niin hän sanoi heille: "Ettekö ole lukeneet, mitä Daavid teki, kun hänen ja hänen seuralaistensa oli nälkä, 4. kuinka hän meni Jumalan huoneeseen, ja kuinka he söivät näkyleivät, joita ei hänen eikä hänen seuralaistensa ollut lupa syödä, vaan ainoastaan pappien? 5. Tai ettekö ole lukeneet laista, että papit sapattina pyhäkössä rikkovat sapatin ja ovat kuitenkin syyttömät? 6. Mutta minä sanon teille: tässä on se, joka on pyhäkköä suurempi. 7. Mutta jos tietäisitte, mitä tämä on: 'Laupeutta minä tahdon enkä uhria', niin te ette tuomitsisi syyttömiä. 8. Sillä Ihmisen Poika on sapatin herra."

Samoin tänään fariseukset ovat neuvomassa niitä joita itse Jumala on saanut ohjata ja ohjaa.
Samoin he ovat kärkkymässä kaiken aikaa omassa pyyhyydessään mistä saisi kiinni Jumalan
Hengen tai Hänen Henkensä kuljetettavana olevan ja kun ei muuta löydä, niin omassa
sydämessään tekee päätöksiä, katso vain syntiä tekee ja valehtelija on.
Itse fariseukset sanoo Jumala näkee sydämeen, mutta ovat itse kuitenkin Jumalan oman sydäntä
moukaroimassa omilla valheellisilla sydämillään.
Joten tuta on saanut mitä koki Jeesus kun fariseukset alvariinsa puhuivat Hänestä valhetta
eivätkä Häntä uskoneet.
Niin kuin Jeesus tiesi mitä teki mitä sanoi Hänen omansakin tietävät tasan tarkkaan mitä sanovat
ja tekevät. JUMALA ELÄÄ, JEESUS ELÄÄ ja he toimivat juuri niin kuin sanassa on sanottu.


”Ja katso, siellä oli mies, jonka käsi oli kuivettunut. Niin he kysyivät häneltä sanoen: "Onko luvallista sapattina parantaa?" Voidakseen nostaa syytteen häntä vastaan. 11. Niin hän sanoi heille: "Kuka teistä on se mies, joka ei, jos hänen ainoa lampaansa putoaa sapattina kuoppaan, tartu siihen ja nosta sitä ylös? 12. Kuinka paljon suurempiarvoinen onkaan ihminen kuin lammas! Sen tähden on lupa tehdä sapattina hyvää." 13. Sitten hän sanoi miehelle: "Ojenna kätesi!" Ja hän ojensi; ja se tuli entiselleen, terveeksi niin kuin toinenkin. 14. Niin fariseukset lähtivät ulos ja pitivät neuvoa häntä vastaan, surmataksensa hänet.”

Tässä edelleen tätä samaa fariseusten tointa jota tämän päivän fariseuksetkin todella tekevät
ITSE JUMALAA ohjastavat ovat olevinaan todella viisaita ja hyviä, parempia ja tietävämpiä
kuin ITSE JUMALA.
Fariseukset eivät tänäkään päivänä kehota kysymään Jumalalta mitään, vaan toimivat itse
itsensä ja muiden jumalana.
28336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

sanoo sanan Ihmisen Poikaa vastaan, niin hänelle annetaan anteeksi; mutta jos joku sanoo jotakin Pyhää Henkeä vastaan, niin hänelle ei anteeksi anneta, ei tässä maailmassa eikä tulevassa. 33. Joko tehkää puu hyväksi ja sen hedelmä hyväksi, tahi tehkää puu huonoksi ja sen hedelmä huonoksi; sillä hedelmästä puu tunnetaan. 34. Te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te saattaisitte hyvää puhua, kun itse olette pahoja? Sillä sydämen kyllyydestä suu puhuu. 35. Hyvä ihminen tuo hyvän runsaudesta esille hyvää, ja paha ihminen tuo pahan runsaudesta esille pahaa. 36. Mutta minä sanon teille: jokaisesta turhasta sanasta, minkä ihmiset puhuvat, pitää heidän tekemän tili tuomiopäivänä. 37. Sillä sanoistasi sinut julistetaan vanhurskaaksi, ja sanoistasi sinut tuomitaan syylliseksi." 38. Silloin muutamat kirjanoppineista ja fariseuksista vastasivat hänelle sanoen: "Opettaja, me tahdomme nähdä sinulta merkin." 39. Mutta hän vastasi heille ja sanoi: "Tämä paha ja avionrikkoja sukupolvi tavoittelee merkkiä, mutta sille ei anneta muuta merkkiä kuin profeetta Joonaan merkki. 40. Sillä niin kuin Joonas oli meripedon vatsassa kolme päivää ja kolme yötä, niin on myös Ihmisen Poika oleva maan povessa kolme päivää ja kolme yötä. 41. Niiniven miehet nousevat tuomiolle yhdessä tämän sukupolven kanssa ja tulevat sille tuomioksi; sillä he tekivät parannuksen Joonaan saarnan vaikutuksesta, ja katso, tässä on enempi kuin Joonas.”

Vakava asia, Pyhän Hengen pilkka. Sinä joka tuskassa kyselet oletko tehnyt jo noin, niin takuu-
varmasti et ole, mutta ne jotka tuon edessä sanovat ”pyh” minä olen pyhä mies tai nainen ei
pelkoa, niin miten lienee???

Karskia puhetta täällä on ollut Pyhän Hengen tehtävästä, olemuksesta, että????

Halveksunta ja halpana pitämistä on saanut nähdä. Puhutaan kyllä Pyhästä Hengestä, mutta
siihen se jää. Kumotaan todella se mitä Pyhä Henki tänäkin päivänä tekee niille joille saa
puhua tai joissa jo asuu Jeesuksessa.Pyhä Henki johtaa kuin johtaakin YHTEEN USKOON
YHTEEN TOTUUTEEN, YHDEN JA SAMAN HERRAN TYKÖ, yhteyteen
KAIKKEEN totuuteen.

Ja mitä tulee merkkeihin??? Täällä vauhkotaan ties missä erilaisissa merkeissä, kokemuksissa
ilmestyksissä ja Jeesus sanoo MUUTA MERKKIÄ EI ANNETA KUIN JOONAAN MERKKI.
Ja se on Jeesuksen täytetty työ ja täytetyn työn osallisuuteen SIIS TAKAISIN LUOJAN
luo ihmisiä kutsutaan. EI SIIS HAMUAMAAN KOKEMUKSIA, ”FIILIKSIÄ” jne.
EI Jumala luonut ihmistä hurmokseen, ei etsimään näkyjä ja merkkejä, vaan YHTEYTEENSÄ
Jumala ihmisen loi ihanaan maahan viljelemään ja varjelemaan maata ja tuohon yhteyteen
ja elämään HÄN tänäänkin on kutsumassa, kehottamassa lähtemään tahtonsa tielle JA jättämään
tuo farisealaisuus (se on saatanan palvelimen).

Äänestä
  • fariseuksia ja kirjanoppineita Jerusalemista Jeesuksen luo, ja he sanoivat: 2. "Miksi sinun opetuslapsesi rikkovat vanhinten perinnäissääntöä? Sillä he eivät pese käsiään ruvetessaan aterialle." 3. Mutta hän vastasi ja sanoi heille: "Miksi te itse rikotte Jumalan käskyn perinnäissääntönne tähden? 4. Sillä Jumala on sanonut: 'Kunnioita isääsi ja äitiäsi', ja: 'Joka kiroaa isäänsä tai äitiänsä, sen pitää kuolemalla kuoleman.' 5. Mutta te sanotte: Joka sanoo isälleen tai äidilleen: 'Se, minkä sinä olisit ollut minulta saapa, on annettu uhrilahjaksi', sen ei tarvitse kunnioittaa isäänsä eikä äitiänsä. 6. Ja niin te olette tehneet Jumalan sanan tyhjäksi perinnäissääntönne tähden. 7. Te ulkokullatut, oikein teistä Esaias ennusti, sanoen: 8. 'Tämä kansa kunnioittaa minua huulillaan, mutta heidän sydämensä on minusta kaukana; 9. mutta turhaan he palvelevat minua opettaen oppeja, jotka ovat ihmiskäskyjä.'" 10. Ja hän kutsui kansan tykönsä ja sanoi heille: "Kuulkaa ja ymmärtäkää. 11. Ei saastuta ihmistä se, mikä menee suusta sisään; vaan mikä suusta käy ulos, se saastuttaa ihmisen." 12. Silloin opetuslapset tulivat ja sanoivat hänelle: "Tiedätkö, että fariseukset loukkaantuivat kuullessaan tuon puheen?" 13. Mutta hän vastasi ja sanoi: "Jokainen istutus, jota minun taivaallinen Isäni ei ole istuttanut, on juurineen revittävä pois. 14. Älkää heistä välittäkö: he ovat sokeita sokeain taluttajia; mutta jos sokea sokeaa taluttaa, niin he molemmat kuoppaan lankeavat."

    ”Ja fariseukset ja saddukeukset tulivat hänen luoksensa ja kiusasivat häntä pyytäen häntä näyttämään heille merkin taivaasta. 2. Mutta hän vastasi ja sanoi heille: "Kun ilta tulee, sanotte te: 'Tulee selkeä ilma, sillä taivas ruskottaa', 3. ja aamulla: 'Tänään tulee rajuilma, sillä taivas ruskottaa ja on synkkä.' Taivaan muodon te osaatte arvioida, mutta aikain merkkejä ette osaa. 4. Tämä paha ja avionrikkoja sukupolvi tavoittelee merkkiä, mutta sille ei anneta muuta merkkiä kuin Joonaan merkki." Ja hän jätti heidät ja meni pois. 5. Kun opetuslapset saapuivat toiselle rannalle, olivat he unhottaneet ottaa leipää mukaansa. 6. Ja Jeesus sanoi heille: "Varokaa ja kavahtakaa fariseusten ja saddukeusten hapatusta." 7. Niin he puhuivat keskenään sanoen: "Emme ottaneet leipää mukaamme." 8. Mutta kun Jeesus sen huomasi, sanoi hän: "Te vähäuskoiset, mitä puhutte keskenänne siitä, ettei teillä ole leipää mukananne? 9. Ettekö vielä käsitä? Ja ettekö muista niitä viittä leipää viidelletuhannelle ja kuinka monta vakallista otitte talteen, 10. ettekä niitä seitsemää leipää neljälletuhannelle ja kuinka monta vasullista otitte talteen? 11. Kuinka te ette käsitä, etten minä puhunut teille leivästä? Vaan kavahtakaa fariseusten ja saddukeusten hapatusta." 12. Silloin he ymmärsivät, ettei hän käskenyt kavahtamaan leivän hapatusta, vaan fariseusten ja saddukeusten oppia.”

    Tässä tuli nyt toistoakin, mutta sitähän se on raamatun sanomakin.
    Mutta tuo kun Jeesus sanoo,”Taivaan muodon te osaatte arvioida, mutta aikain merkkejä ette osaa.”
    Niin näin on tämän päivän fariseusten kohdalla kyllä ollaan ”viksuja” ja viisaita ja taitavia
    maallisessa asiassa, kuin myös luullaan olevan taivaallisissakin asioissa.
    Mutta mikä näkyy, eletään jossain apostolisessa ajassa niin kuin ei mitään väkevää eksytystä
    olisi vielä ollutkaan. Eletään jotain ihmeellistä ”rauhan” aikaa vaikka mitään rauhaa ei ole.

    Äänestä

  • ”Silloin tuli kirjoitti:

    fariseuksia ja kirjanoppineita Jerusalemista Jeesuksen luo, ja he sanoivat: 2. "Miksi sinun opetuslapsesi rikkovat vanhinten perinnäissääntöä? Sillä he eivät pese käsiään ruvetessaan aterialle." 3. Mutta hän vastasi ja sanoi heille: "Miksi te itse rikotte Jumalan käskyn perinnäissääntönne tähden? 4. Sillä Jumala on sanonut: 'Kunnioita isääsi ja äitiäsi', ja: 'Joka kiroaa isäänsä tai äitiänsä, sen pitää kuolemalla kuoleman.' 5. Mutta te sanotte: Joka sanoo isälleen tai äidilleen: 'Se, minkä sinä olisit ollut minulta saapa, on annettu uhrilahjaksi', sen ei tarvitse kunnioittaa isäänsä eikä äitiänsä. 6. Ja niin te olette tehneet Jumalan sanan tyhjäksi perinnäissääntönne tähden. 7. Te ulkokullatut, oikein teistä Esaias ennusti, sanoen: 8. 'Tämä kansa kunnioittaa minua huulillaan, mutta heidän sydämensä on minusta kaukana; 9. mutta turhaan he palvelevat minua opettaen oppeja, jotka ovat ihmiskäskyjä.'" 10. Ja hän kutsui kansan tykönsä ja sanoi heille: "Kuulkaa ja ymmärtäkää. 11. Ei saastuta ihmistä se, mikä menee suusta sisään; vaan mikä suusta käy ulos, se saastuttaa ihmisen." 12. Silloin opetuslapset tulivat ja sanoivat hänelle: "Tiedätkö, että fariseukset loukkaantuivat kuullessaan tuon puheen?" 13. Mutta hän vastasi ja sanoi: "Jokainen istutus, jota minun taivaallinen Isäni ei ole istuttanut, on juurineen revittävä pois. 14. Älkää heistä välittäkö: he ovat sokeita sokeain taluttajia; mutta jos sokea sokeaa taluttaa, niin he molemmat kuoppaan lankeavat."

    ”Ja fariseukset ja saddukeukset tulivat hänen luoksensa ja kiusasivat häntä pyytäen häntä näyttämään heille merkin taivaasta. 2. Mutta hän vastasi ja sanoi heille: "Kun ilta tulee, sanotte te: 'Tulee selkeä ilma, sillä taivas ruskottaa', 3. ja aamulla: 'Tänään tulee rajuilma, sillä taivas ruskottaa ja on synkkä.' Taivaan muodon te osaatte arvioida, mutta aikain merkkejä ette osaa. 4. Tämä paha ja avionrikkoja sukupolvi tavoittelee merkkiä, mutta sille ei anneta muuta merkkiä kuin Joonaan merkki." Ja hän jätti heidät ja meni pois. 5. Kun opetuslapset saapuivat toiselle rannalle, olivat he unhottaneet ottaa leipää mukaansa. 6. Ja Jeesus sanoi heille: "Varokaa ja kavahtakaa fariseusten ja saddukeusten hapatusta." 7. Niin he puhuivat keskenään sanoen: "Emme ottaneet leipää mukaamme." 8. Mutta kun Jeesus sen huomasi, sanoi hän: "Te vähäuskoiset, mitä puhutte keskenänne siitä, ettei teillä ole leipää mukananne? 9. Ettekö vielä käsitä? Ja ettekö muista niitä viittä leipää viidelletuhannelle ja kuinka monta vakallista otitte talteen, 10. ettekä niitä seitsemää leipää neljälletuhannelle ja kuinka monta vasullista otitte talteen? 11. Kuinka te ette käsitä, etten minä puhunut teille leivästä? Vaan kavahtakaa fariseusten ja saddukeusten hapatusta." 12. Silloin he ymmärsivät, ettei hän käskenyt kavahtamaan leivän hapatusta, vaan fariseusten ja saddukeusten oppia.”

    Tässä tuli nyt toistoakin, mutta sitähän se on raamatun sanomakin.
    Mutta tuo kun Jeesus sanoo,”Taivaan muodon te osaatte arvioida, mutta aikain merkkejä ette osaa.”
    Niin näin on tämän päivän fariseusten kohdalla kyllä ollaan ”viksuja” ja viisaita ja taitavia
    maallisessa asiassa, kuin myös luullaan olevan taivaallisissakin asioissa.
    Mutta mikä näkyy, eletään jossain apostolisessa ajassa niin kuin ei mitään väkevää eksytystä
    olisi vielä ollutkaan. Eletään jotain ihmeellistä ”rauhan” aikaa vaikka mitään rauhaa ei ole.

    tuli hänen luoksensa, ja he kiusasivat häntä sanoen: "Onko miehen lupa hyljätä vaimonsa mistä syystä tahansa?" 4. Hän vastasi ja sanoi: "Ettekö ole lukeneet, että Luoja jo alussa 'loi heidät mieheksi ja naiseksi' 5. ja sanoi: 'Sentähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa, ja ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi'? 6. Niin eivät he enää ole kaksi, vaan yksi liha. Minkä siis Jumala on yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako." 7. He sanoivat hänelle: "Miksi sitten Mooses käski antaa erokirjan ja hyljätä hänet?" 8. Hän sanoi heille: "Teidän sydämenne kovuuden tähden Mooses salli teidän hyljätä vaimonne, mutta alusta ei niin ollut. 9. Mutta minä sanon teille: joka hylkää vaimonsa muun kuin huoruuden tähden ja nai toisen, se tekee huorin; ja joka nai hyljätyn, se tekee huorin."

    Tuossa näkyy taas tuo miten fariseukset kiusatakseen Jeesusta kysyivät mitä milloinkin.
    Näin on tämänkin päivän fariseusten kohdalla, vain kiusatakseen he tenttaavat niitä joissa
    Jumala saa vaikuttaa mitään todellista tarvetta heillä ei ole päästä selville onko kuitenkin
    nyt niin, että tuo on oikeassa, ei ole tarvetta mennä itseensä ja kääntyä Jumalan puoleen
    pyytämään”näytä sinä Jumala mikä on totuus.” Fariseukset EIVÄT pysty nöyrtymään ja menemään
    itseensä vaan he jäävät syyttämään sitä joka totuuden Jeesuksessa tai Jumalan Henkessä sanoo.
    Näin kaikki jatkuu entisellään. JA kuitenkin olisi näin, jos ihmiset asioisivat TODELLA
    Jumalan kanssa, niin asiat olisivat aivan toisin.

    ”Jeesus sanoi heille: "Ettekö ole koskaan lukeneet kirjoituksista: 'Se kivi, jonka rakentajat hylkäsivät, on tullut kulmakiveksi; Herralta tämä on tullut ja on ihmeellinen meidän silmissämme'? 43. Sen tähden minä sanon teille: Jumalan valtakunta otetaan teiltä pois ja annetaan kansalle, joka tekee sen hedelmiä. 44. Ja joka tähän kiveen kaatuu, se ruhjoutuu, mutta jonka päälle se kaatuu, sen se murskaa." 45. Kun ylipapit ja fariseukset kuulivat nämä hänen vertauksensa, ymmärsivät he, että hän puhui heistä. 46. Ja he olisivat tahtoneet ottaa hänet kiinni, mutta pelkäsivät kansaa, koska se piti häntä profeettana.”

    Tässä fariseuksilla oli tahto ottaa Jeesus kiinni niin pahalta heistä tuntui Hänen ainainen
    ”solvaaminen” heistä. Näin tämänkin päivän fariseukset eivät siedä Jeesuksen puhetta eivät siedä
    sanomaa jota Jeesuksessa tai Jumalan Hengessä tuodaan ja he sen ilmi tuovat kuka saastaisemmalla
    kuka vähemmän saastaisella tavalla ja sydämissään punovat ties mitä ajatuksia.

    Äänestä

  • ”Ja fariseuksia kirjoitti:

    tuli hänen luoksensa, ja he kiusasivat häntä sanoen: "Onko miehen lupa hyljätä vaimonsa mistä syystä tahansa?" 4. Hän vastasi ja sanoi: "Ettekö ole lukeneet, että Luoja jo alussa 'loi heidät mieheksi ja naiseksi' 5. ja sanoi: 'Sentähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa, ja ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi'? 6. Niin eivät he enää ole kaksi, vaan yksi liha. Minkä siis Jumala on yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako." 7. He sanoivat hänelle: "Miksi sitten Mooses käski antaa erokirjan ja hyljätä hänet?" 8. Hän sanoi heille: "Teidän sydämenne kovuuden tähden Mooses salli teidän hyljätä vaimonne, mutta alusta ei niin ollut. 9. Mutta minä sanon teille: joka hylkää vaimonsa muun kuin huoruuden tähden ja nai toisen, se tekee huorin; ja joka nai hyljätyn, se tekee huorin."

    Tuossa näkyy taas tuo miten fariseukset kiusatakseen Jeesusta kysyivät mitä milloinkin.
    Näin on tämänkin päivän fariseusten kohdalla, vain kiusatakseen he tenttaavat niitä joissa
    Jumala saa vaikuttaa mitään todellista tarvetta heillä ei ole päästä selville onko kuitenkin
    nyt niin, että tuo on oikeassa, ei ole tarvetta mennä itseensä ja kääntyä Jumalan puoleen
    pyytämään”näytä sinä Jumala mikä on totuus.” Fariseukset EIVÄT pysty nöyrtymään ja menemään
    itseensä vaan he jäävät syyttämään sitä joka totuuden Jeesuksessa tai Jumalan Henkessä sanoo.
    Näin kaikki jatkuu entisellään. JA kuitenkin olisi näin, jos ihmiset asioisivat TODELLA
    Jumalan kanssa, niin asiat olisivat aivan toisin.

    ”Jeesus sanoi heille: "Ettekö ole koskaan lukeneet kirjoituksista: 'Se kivi, jonka rakentajat hylkäsivät, on tullut kulmakiveksi; Herralta tämä on tullut ja on ihmeellinen meidän silmissämme'? 43. Sen tähden minä sanon teille: Jumalan valtakunta otetaan teiltä pois ja annetaan kansalle, joka tekee sen hedelmiä. 44. Ja joka tähän kiveen kaatuu, se ruhjoutuu, mutta jonka päälle se kaatuu, sen se murskaa." 45. Kun ylipapit ja fariseukset kuulivat nämä hänen vertauksensa, ymmärsivät he, että hän puhui heistä. 46. Ja he olisivat tahtoneet ottaa hänet kiinni, mutta pelkäsivät kansaa, koska se piti häntä profeettana.”

    Tässä fariseuksilla oli tahto ottaa Jeesus kiinni niin pahalta heistä tuntui Hänen ainainen
    ”solvaaminen” heistä. Näin tämänkin päivän fariseukset eivät siedä Jeesuksen puhetta eivät siedä
    sanomaa jota Jeesuksessa tai Jumalan Hengessä tuodaan ja he sen ilmi tuovat kuka saastaisemmalla
    kuka vähemmän saastaisella tavalla ja sydämissään punovat ties mitä ajatuksia.

    ”Jeesus rupesi taas puhumaan heille vertauksilla ja sanoi: 2. "Taivasten valtakunta on verrattava kuninkaaseen, joka laittoi häät pojallensa. 3. Ja hän lähetti palvelijansa kutsumaan häihin kutsuvieraita, mutta nämä eivät tahtoneet tulla. 4. Vielä hän lähetti toisia palvelijoita lausuen: 'Sanokaa kutsutuille: Katso, minä olen valmistanut ateriani, minun härkäni ja syöttilääni ovat teurastetut, ja kaikki on valmiina; tulkaa häihin.' 5. Mutta he eivät siitä välittäneet, vaan menivät pois, mikä pellolleen, mikä kaupoilleen; 6. ja toiset ottivat kiinni hänen palvelijansa, pitelivät pahoin ja tappoivat. 7. Mutta kuningas vihastui ja lähetti sotajoukkonsa ja tuhosi nuo murhamiehet ja poltti heidän kaupunkinsa. 8. Sitten hän sanoi palvelijoillensa: 'Häät ovat valmistetut, mutta kutsutut eivät olleet arvollisia. 9. Menkää siis teiden risteyksiin ja kutsukaa häihin, keitä tapaatte.' 10. Ja palvelijat menivät ulos teille ja kokosivat kaikki, keitä vain tapasivat, sekä pahat että hyvät, ja häähuone tuli täyteen pöytävieraita. 11. Mutta kun kuningas meni katsomaan pöytävieraita, näki hän siellä miehen, joka ei ollut puettu häävaatteisiin. 12. Ja hän sanoi hänelle: 'Ystävä, kuinka sinä olet tullut tänne sisälle, vaikka sinulla ei ole häävaatteita?' Mutta hän jäi sanattomaksi. 13. Silloin kuningas sanoi palvelijoille: 'Sitokaa hänen jalkansa ja kätensä ja heittäkää hänet ulos pimeyteen.' Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys. 14. Sillä monet ovat kutsutut, mutta harvat valitut." 15. Silloin fariseukset menivät ja neuvottelivat, kuinka saisivat hänet sanoissa solmituksi. 16. Ja he lähettivät hänen luoksensa opetuslapsensa herodilaisten kanssa sanomaan: "Opettaja, me tiedämme, että sinä olet totinen ja opetat Jumalan tietä totuudessa, kenestäkään välittämättä, sillä sinä et katso henkilöön. 17. Sano siis meille: miten arvelet? Onko luvallista antaa keisarille veroa vai ei?" 18. Mutta Jeesus ymmärsi heidän pahuutensa ja sanoi: "Miksi kiusaatte minua, te ulkokullatut? 19. Näyttäkää minulle veroraha." Niin he toivat hänelle denarin. 20. Hän sanoi heille: "Kenen kuva ja päällekirjoitus tämä on?" 21. He vastasivat: "Keisarin." Silloin hän sanoi heille: "Antakaa siis keisarille, mikä keisarin on, ja Jumalalle, mikä Jumalan on." 22. Kun he sen kuulivat, ihmettelivät he ja jättivät hänet ja menivät pois.”

    ”kun fariseukset kuulivat, että hän oli tukkinut saddukeuksilta suun, kokoontuivat he yhteen; 35. ja eräs heistä, joka oli lainoppinut, kysyi häneltä kiusaten: 36. "Opettaja, mikä on suurin käsky laissa?" 37. Niin Jeesus sanoi hänelle: "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi.' 38. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky. 39. Toinen, tämän vertainen, on: 'Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.' ”

    Siinä edelleen niin tuttua juttua mitä täällä keskusteluissa on saanut kohdata. Ja näin on
    myös käynyt, on jätetty ja menty pois ja kehutaan,”ei paha hevonenkaan kovin kauan yksin
    potki”. Ja mielissä on iloittu siitä, että Jeesukselta tullutta sanomaa ei tarvitse niin paljon nähdä.

    Iloinnut olen kyllä itsekin, että eivät fariseukset ole olleet vastustamassa kirjoituksillaan
    Jumalan Hengen sanomaa sillä ONKO tuo vastustaminen sitä Pyhän Hengen pilkkaa??? Vahvasti koen,että näin on. Mutta mitä se on, että sydämissä henkeen ja vereen asti kuitenkin vastustetaan
    hiljaisesti??? Ei hyvältä tunnu.

    Mutta niin on jos joku on jo paatunut, niin ei sille enää mitään voi kukaan ihminen ei Jumalakaan.

    Äänestä

  • ”Jeesus rupesi kirjoitti:

    ”Jeesus rupesi taas puhumaan heille vertauksilla ja sanoi: 2. "Taivasten valtakunta on verrattava kuninkaaseen, joka laittoi häät pojallensa. 3. Ja hän lähetti palvelijansa kutsumaan häihin kutsuvieraita, mutta nämä eivät tahtoneet tulla. 4. Vielä hän lähetti toisia palvelijoita lausuen: 'Sanokaa kutsutuille: Katso, minä olen valmistanut ateriani, minun härkäni ja syöttilääni ovat teurastetut, ja kaikki on valmiina; tulkaa häihin.' 5. Mutta he eivät siitä välittäneet, vaan menivät pois, mikä pellolleen, mikä kaupoilleen; 6. ja toiset ottivat kiinni hänen palvelijansa, pitelivät pahoin ja tappoivat. 7. Mutta kuningas vihastui ja lähetti sotajoukkonsa ja tuhosi nuo murhamiehet ja poltti heidän kaupunkinsa. 8. Sitten hän sanoi palvelijoillensa: 'Häät ovat valmistetut, mutta kutsutut eivät olleet arvollisia. 9. Menkää siis teiden risteyksiin ja kutsukaa häihin, keitä tapaatte.' 10. Ja palvelijat menivät ulos teille ja kokosivat kaikki, keitä vain tapasivat, sekä pahat että hyvät, ja häähuone tuli täyteen pöytävieraita. 11. Mutta kun kuningas meni katsomaan pöytävieraita, näki hän siellä miehen, joka ei ollut puettu häävaatteisiin. 12. Ja hän sanoi hänelle: 'Ystävä, kuinka sinä olet tullut tänne sisälle, vaikka sinulla ei ole häävaatteita?' Mutta hän jäi sanattomaksi. 13. Silloin kuningas sanoi palvelijoille: 'Sitokaa hänen jalkansa ja kätensä ja heittäkää hänet ulos pimeyteen.' Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys. 14. Sillä monet ovat kutsutut, mutta harvat valitut." 15. Silloin fariseukset menivät ja neuvottelivat, kuinka saisivat hänet sanoissa solmituksi. 16. Ja he lähettivät hänen luoksensa opetuslapsensa herodilaisten kanssa sanomaan: "Opettaja, me tiedämme, että sinä olet totinen ja opetat Jumalan tietä totuudessa, kenestäkään välittämättä, sillä sinä et katso henkilöön. 17. Sano siis meille: miten arvelet? Onko luvallista antaa keisarille veroa vai ei?" 18. Mutta Jeesus ymmärsi heidän pahuutensa ja sanoi: "Miksi kiusaatte minua, te ulkokullatut? 19. Näyttäkää minulle veroraha." Niin he toivat hänelle denarin. 20. Hän sanoi heille: "Kenen kuva ja päällekirjoitus tämä on?" 21. He vastasivat: "Keisarin." Silloin hän sanoi heille: "Antakaa siis keisarille, mikä keisarin on, ja Jumalalle, mikä Jumalan on." 22. Kun he sen kuulivat, ihmettelivät he ja jättivät hänet ja menivät pois.”

    ”kun fariseukset kuulivat, että hän oli tukkinut saddukeuksilta suun, kokoontuivat he yhteen; 35. ja eräs heistä, joka oli lainoppinut, kysyi häneltä kiusaten: 36. "Opettaja, mikä on suurin käsky laissa?" 37. Niin Jeesus sanoi hänelle: "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi.' 38. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky. 39. Toinen, tämän vertainen, on: 'Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.' ”

    Siinä edelleen niin tuttua juttua mitä täällä keskusteluissa on saanut kohdata. Ja näin on
    myös käynyt, on jätetty ja menty pois ja kehutaan,”ei paha hevonenkaan kovin kauan yksin
    potki”. Ja mielissä on iloittu siitä, että Jeesukselta tullutta sanomaa ei tarvitse niin paljon nähdä.

    Iloinnut olen kyllä itsekin, että eivät fariseukset ole olleet vastustamassa kirjoituksillaan
    Jumalan Hengen sanomaa sillä ONKO tuo vastustaminen sitä Pyhän Hengen pilkkaa??? Vahvasti koen,että näin on. Mutta mitä se on, että sydämissä henkeen ja vereen asti kuitenkin vastustetaan
    hiljaisesti??? Ei hyvältä tunnu.

    Mutta niin on jos joku on jo paatunut, niin ei sille enää mitään voi kukaan ihminen ei Jumalakaan.

    kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun suljette taivasten valtakunnan ihmisiltä! Sillä itse te ette mene sisälle, ettekä salli meneväisten sisälle mennä. 14. Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun syötte leskien talot, jopa näön vuoksi pitkiä rukouksia pitäen! Sen tähden saatte sitä kovemman tuomion. 15. Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te kierrätte meret ja mantereet tehdäksenne yhden käännynnäisen; ja kun joku on siksi tullut, niin teette hänestä helvetin lapsen, kahta vertaa pahemman, kuin te itse olette! 16. Voi teitä, te sokeat taluttajat, jotka sanotte: 'Jos joku vannoo temppelin kautta, niin se ei ole mitään; mutta jos joku vannoo temppelin kullan kautta, niin hän on valaansa sidottu'! 17. Te tyhmät ja sokeat! Kumpi on suurempi, kultako vai temppeli, joka kullan pyhittää? 18. Ja: 'Jos joku vannoo alttarin kautta, niin se ei ole mitään; mutta jos joku vannoo sen päällä olevan uhrilahjan kautta, niin hän on valaansa sidottu.' 19. Te sokeat! Kumpi on suurempi, uhrilahjako vai alttari, joka uhrilahjan pyhittää? 20. Sen tähden, joka vannoo alttarin kautta, vannoo sen kautta ja kaiken kautta, mitä sen päällä on. 21. Ja joka vannoo temppelin kautta, vannoo sen kautta ja hänen kauttansa, joka siinä asuu. 22. Ja joka vannoo taivaan kautta, vannoo Jumalan valtaistuimen kautta ja hänen kauttansa, joka sillä istuu. 23. Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te annatte kymmenykset mintuista ja tilleistä ja kuminoista, mutta jätätte sikseen sen, mikä laissa on tärkeintä: oikeuden ja laupeuden ja uskollisuuden! Näitä tulisi noudattaa, eikä noitakaan sikseen jättää. 24. Te sokeat taluttajat, jotka siivilöitte hyttysen, mutta nielette kamelin! 25. Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te puhdistatte maljan ja vadin ulkopuolen, mutta sisältä ne ovat täynnä ryöstöä ja hillittömyyttä! 26. Sinä sokea fariseus, puhdista ensin maljan sisus, että sen ulkopuolikin tulisi puhtaaksi! 27. Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te olette valkeiksi kalkittujen hautojen kaltaisia: ulkoa ne kyllä näyttävät kauniilta, mutta ovat sisältä täynnä kuolleitten luita ja kaikkea saastaa! 28. Samoin tekin ulkoa kyllä näytätte ihmisten silmissä hurskailta, mutta sisältä te olette täynnä ulkokultaisuutta ja laittomuutta. 29. Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te rakennatte profeettain hautoja ja kaunistatte vanhurskasten hautakammioita, 30. ja sanotte: 'Jos me olisimme eläneet isämme päivinä, emme olisi olleet osallisia heidän kanssaan profeettain vereen'! 31. Niin te siis todistatte itsestänne, että olette niiden lapsia, jotka tappoivat profeetat. 32. Täyttäkää siis te isänne mitta. 33. Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te pääsisitte helvetin tuomiota pakoon?”

    Näin on täälläkin, kun itse ei olla sisälle tahdottu käydä NIIN KAIKKENSA tehdään, ETTEI
    yksikään muukaan sisälle pääsisi.

    ”fariseukset lähtivät sinne ja rupesivat väittelemään hänen kanssaan ja vaativat häneltä (Jeesukselta)merkkiä taivaasta, kiusaten häntä. 12. Niin hän huokasi hengessään ja sanoi: "Miksi tämä sukupolvi vaatii merkkiä? Totisesti minä sanon teille: tälle sukupolvelle ei anneta merkkiä."

    Äänestä

  • ”voi teitä, kirjoitti:

    kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun suljette taivasten valtakunnan ihmisiltä! Sillä itse te ette mene sisälle, ettekä salli meneväisten sisälle mennä. 14. Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun syötte leskien talot, jopa näön vuoksi pitkiä rukouksia pitäen! Sen tähden saatte sitä kovemman tuomion. 15. Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te kierrätte meret ja mantereet tehdäksenne yhden käännynnäisen; ja kun joku on siksi tullut, niin teette hänestä helvetin lapsen, kahta vertaa pahemman, kuin te itse olette! 16. Voi teitä, te sokeat taluttajat, jotka sanotte: 'Jos joku vannoo temppelin kautta, niin se ei ole mitään; mutta jos joku vannoo temppelin kullan kautta, niin hän on valaansa sidottu'! 17. Te tyhmät ja sokeat! Kumpi on suurempi, kultako vai temppeli, joka kullan pyhittää? 18. Ja: 'Jos joku vannoo alttarin kautta, niin se ei ole mitään; mutta jos joku vannoo sen päällä olevan uhrilahjan kautta, niin hän on valaansa sidottu.' 19. Te sokeat! Kumpi on suurempi, uhrilahjako vai alttari, joka uhrilahjan pyhittää? 20. Sen tähden, joka vannoo alttarin kautta, vannoo sen kautta ja kaiken kautta, mitä sen päällä on. 21. Ja joka vannoo temppelin kautta, vannoo sen kautta ja hänen kauttansa, joka siinä asuu. 22. Ja joka vannoo taivaan kautta, vannoo Jumalan valtaistuimen kautta ja hänen kauttansa, joka sillä istuu. 23. Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te annatte kymmenykset mintuista ja tilleistä ja kuminoista, mutta jätätte sikseen sen, mikä laissa on tärkeintä: oikeuden ja laupeuden ja uskollisuuden! Näitä tulisi noudattaa, eikä noitakaan sikseen jättää. 24. Te sokeat taluttajat, jotka siivilöitte hyttysen, mutta nielette kamelin! 25. Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te puhdistatte maljan ja vadin ulkopuolen, mutta sisältä ne ovat täynnä ryöstöä ja hillittömyyttä! 26. Sinä sokea fariseus, puhdista ensin maljan sisus, että sen ulkopuolikin tulisi puhtaaksi! 27. Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te olette valkeiksi kalkittujen hautojen kaltaisia: ulkoa ne kyllä näyttävät kauniilta, mutta ovat sisältä täynnä kuolleitten luita ja kaikkea saastaa! 28. Samoin tekin ulkoa kyllä näytätte ihmisten silmissä hurskailta, mutta sisältä te olette täynnä ulkokultaisuutta ja laittomuutta. 29. Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te rakennatte profeettain hautoja ja kaunistatte vanhurskasten hautakammioita, 30. ja sanotte: 'Jos me olisimme eläneet isämme päivinä, emme olisi olleet osallisia heidän kanssaan profeettain vereen'! 31. Niin te siis todistatte itsestänne, että olette niiden lapsia, jotka tappoivat profeetat. 32. Täyttäkää siis te isänne mitta. 33. Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te pääsisitte helvetin tuomiota pakoon?”

    Näin on täälläkin, kun itse ei olla sisälle tahdottu käydä NIIN KAIKKENSA tehdään, ETTEI
    yksikään muukaan sisälle pääsisi.

    ”fariseukset lähtivät sinne ja rupesivat väittelemään hänen kanssaan ja vaativat häneltä (Jeesukselta)merkkiä taivaasta, kiusaten häntä. 12. Niin hän huokasi hengessään ja sanoi: "Miksi tämä sukupolvi vaatii merkkiä? Totisesti minä sanon teille: tälle sukupolvelle ei anneta merkkiä."

    heidän uskonsa hän sanoi: "Ihminen, sinun syntisi ovat sinulle anteeksi annetut." 21. Niin kirjanoppineet ja fariseukset rupesivat ajattelemaan ja sanomaan: "Kuka tämä on, joka puhuu Jumalan pilkkaa? Kuka voi antaa syntejä anteeksi, paitsi Jumala yksin?" 22. Mutta kun Jeesus tiesi heidän ajatuksensa, vastasi hän ja sanoi heille: "Mitä te ajattelette sydämessänne? 23. Kumpi on helpompaa, sanoako: 'Sinun syntisi ovat sinulle anteeksi annetut', vai sanoa: 'Nouse ja käy'? 24. Mutta tietääksenne, että Ihmisen Pojalla on valta maan päällä antaa syntejä anteeksi," - hän sanoi halvatulle "minä sanon sinulle: nouse, ota vuoteesi ja mene kotiisi." 25. Ja kohta hän nousi heidän nähtensä, otti vuoteen, jolla oli maannut, ja lähti kotiinsa ylistäen Jumalaa. 26. Ja heidät kaikki valtasi hämmästys, ja he ylistivät Jumalaa; ja pelkoa täynnä he sanoivat: "Me olemme tänään nähneet ihmeellisiä." 27. Ja sen jälkeen hän lähti sieltä ja näki tulliasemalla istumassa publikaanin, jonka nimi oli Leevi, ja sanoi hänelle: "Seuraa minua." 28. Niin tämä jätti kaikki, nousi ja seurasi häntä. 29. Ja Leevi valmisti hänelle suuret pidot kodissaan; ja siellä oli suuri joukko publikaaneja ja muita aterioimassa heidän kanssaan. 30. Niin fariseukset ja heidän kirjanoppineensa napisivat hänen opetuslapsiansa vastaan ja sanoivat: "Miksi te syötte ja juotte publikaanien ja syntisten kanssa?" 31. Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Eivät terveet tarvitse parantajaa, vaan sairaat. 32. En minä ole tullut kutsumaan vanhurskaita, vaan syntisiä parannukseen."

    Aivan samaa touhua edelleen. Tosin Jeesuksen oma ei syntejä anna kenellekään anteeksi vaan
    johdattaa Jeesuksen tykö käymään jolla tiellä voidaan tulla kohtaamaan Jeesus ja Hänen
    anteeksi antonsa. Mutta mitä tuohon pilkkaan tulee sitä tämän päivän fariseukset tekevät
    sanovat Jeesuksen omaa tai Pyhän Hengen johdatettavana olevista miksi pilkkaatte, vaikka
    mistään pilkasta ei ole kyse, vaan on niin itse fariseukset pilkkaa Jeesusta ja kaikkea mikä
    Jumalasta on.

    ”Ei kukaan palvelija voi palvella kahta herraa; sillä hän on joko tätä vihaava ja toista rakastava, taikka tähän liittyvä ja toista halveksiva. Ette voi palvella Jumalaa ja mammonaa." 14. Tämän kaiken kuulivat fariseukset, jotka olivat rahanahneita, ja he ivasivat häntä. 15. Ja hän sanoi heille: "Te juuri olette ne, jotka teette itsenne vanhurskaiksi ihmisten edessä, mutta Jumala tuntee teidän sydämenne; sillä mikä ihmisten kesken on korkeata, se on Jumalan edessä kauhistus. ”

    Tämän päivänkään fariseukset eivät ymmärrä sitä, että eivät voi palvella Jumalaa kun lihan vallassa
    tahtovat olla. Eivät ymmärrä ne KAIKKI jotka palvelevat Jumalaa heille kaikille Jumala on yhden
    ja saman uskon antanut ja antaa ETTEI ole niin, että olisi Jumalasta ERI lukemattomat lahkot,
    ”seurakunnat”

    Äänestä

  • ”Ja nähdessään kirjoitti:

    heidän uskonsa hän sanoi: "Ihminen, sinun syntisi ovat sinulle anteeksi annetut." 21. Niin kirjanoppineet ja fariseukset rupesivat ajattelemaan ja sanomaan: "Kuka tämä on, joka puhuu Jumalan pilkkaa? Kuka voi antaa syntejä anteeksi, paitsi Jumala yksin?" 22. Mutta kun Jeesus tiesi heidän ajatuksensa, vastasi hän ja sanoi heille: "Mitä te ajattelette sydämessänne? 23. Kumpi on helpompaa, sanoako: 'Sinun syntisi ovat sinulle anteeksi annetut', vai sanoa: 'Nouse ja käy'? 24. Mutta tietääksenne, että Ihmisen Pojalla on valta maan päällä antaa syntejä anteeksi," - hän sanoi halvatulle "minä sanon sinulle: nouse, ota vuoteesi ja mene kotiisi." 25. Ja kohta hän nousi heidän nähtensä, otti vuoteen, jolla oli maannut, ja lähti kotiinsa ylistäen Jumalaa. 26. Ja heidät kaikki valtasi hämmästys, ja he ylistivät Jumalaa; ja pelkoa täynnä he sanoivat: "Me olemme tänään nähneet ihmeellisiä." 27. Ja sen jälkeen hän lähti sieltä ja näki tulliasemalla istumassa publikaanin, jonka nimi oli Leevi, ja sanoi hänelle: "Seuraa minua." 28. Niin tämä jätti kaikki, nousi ja seurasi häntä. 29. Ja Leevi valmisti hänelle suuret pidot kodissaan; ja siellä oli suuri joukko publikaaneja ja muita aterioimassa heidän kanssaan. 30. Niin fariseukset ja heidän kirjanoppineensa napisivat hänen opetuslapsiansa vastaan ja sanoivat: "Miksi te syötte ja juotte publikaanien ja syntisten kanssa?" 31. Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Eivät terveet tarvitse parantajaa, vaan sairaat. 32. En minä ole tullut kutsumaan vanhurskaita, vaan syntisiä parannukseen."

    Aivan samaa touhua edelleen. Tosin Jeesuksen oma ei syntejä anna kenellekään anteeksi vaan
    johdattaa Jeesuksen tykö käymään jolla tiellä voidaan tulla kohtaamaan Jeesus ja Hänen
    anteeksi antonsa. Mutta mitä tuohon pilkkaan tulee sitä tämän päivän fariseukset tekevät
    sanovat Jeesuksen omaa tai Pyhän Hengen johdatettavana olevista miksi pilkkaatte, vaikka
    mistään pilkasta ei ole kyse, vaan on niin itse fariseukset pilkkaa Jeesusta ja kaikkea mikä
    Jumalasta on.

    ”Ei kukaan palvelija voi palvella kahta herraa; sillä hän on joko tätä vihaava ja toista rakastava, taikka tähän liittyvä ja toista halveksiva. Ette voi palvella Jumalaa ja mammonaa." 14. Tämän kaiken kuulivat fariseukset, jotka olivat rahanahneita, ja he ivasivat häntä. 15. Ja hän sanoi heille: "Te juuri olette ne, jotka teette itsenne vanhurskaiksi ihmisten edessä, mutta Jumala tuntee teidän sydämenne; sillä mikä ihmisten kesken on korkeata, se on Jumalan edessä kauhistus. ”

    Tämän päivänkään fariseukset eivät ymmärrä sitä, että eivät voi palvella Jumalaa kun lihan vallassa
    tahtovat olla. Eivät ymmärrä ne KAIKKI jotka palvelevat Jumalaa heille kaikille Jumala on yhden
    ja saman uskon antanut ja antaa ETTEI ole niin, että olisi Jumalasta ERI lukemattomat lahkot,
    ”seurakunnat”

    te fariseukset, kun te rakastatte etumaista istuinta synagoogissa ja tervehdyksiä toreilla! 44. Voi teitä, kun te olette niinkuin merkittömät haudat, joiden päällitse ihmiset kävelevät niistä tietämättä!" 45. Silloin eräs lainoppineista rupesi puhumaan ja sanoi hänelle: "Opettaja, kun noin puhut, niin sinä häpäiset myös meitä." 46. Mutta hän sanoi: "Voi teitäkin, te lainoppineet, kun te sälytätte ihmisten päälle vaikeasti kannettavia taakkoja ettekä itse sormellannekaan koske niihin taakkoihin! 47. Voi teitä, kun te rakennatte profeettain hautakammioita, ja teidän isänne ovat heidät tappaneet! 48. Näin te siis olette isäinne tekojen todistajia ja suostutte niihin: sillä he tappoivat profeetat, ja te rakennatte niille hautakammioita. 49. Sentähden Jumalan viisaus sanookin: 'Minä lähetän heille profeettoja ja apostoleja, ja muutamat niistä he tappavat ja toisia vainoavat, 50. että tältä sukukunnalta vaadittaisiin kaikkien profeettain veri, mikä on vuodatettu maailman perustamisesta asti, 51. hamasta Aabelin verestä Sakariaan vereen saakka, hänen, joka surmattiin alttarin ja temppelin välillä.' Niin, minä sanon teille, se pitää tältä sukukunnalta vaadittaman. 52. Voi teitä, te lainoppineet, kun te olette vieneet tiedon avaimen! Itse te ette ole menneet sisälle, ja sisälle meneviä te olette estäneet." 53. Ja hänen sieltä lähtiessään kirjanoppineet ja fariseukset rupesivat kovasti ahdistamaan häntä ja urkkimaan häneltä moninaisia, 54. väijyen, miten saisivat hänet hänen sanoistaan ansaan.”

    Edelleen kun Jeesus puhui vain totta totuuden sanaa fariseukset eivät sitä kestäneet omassa
    hurskaudessaan niinpä silloin kuin tänäänkin ruikutetaan HÄPÄISET MEITÄ tosi uskovia jne.

    ”Fariseus seisoi ja rukoili itsekseen näin: 'Jumala, minä kiitän sinua, etten minä ole niinkuin muut ihmiset, riistäjät, väärämieliset, huorintekijät, enkä myöskään niinkuin tuo publikaani. 12. Minä paastoan kahdesti viikossa; minä annan kymmenykset kaikista tuloistani.' 13. Mutta publikaani seisoi taampana eikä edes tahtonut nostaa silmiään taivasta kohti, vaan löi rintaansa ja sanoi: 'Jumala, ole minulle syntiselle armollinen.' 14. Minä sanon teille: tämä meni kotiinsa vanhurskaampana kuin se toinen; sillä jokainen, joka itsensä ylentää, alennetaan, mutta joka itsensä alentaa, se ylennetään."

    Näin tämän päivän fariseuksetkin kehuvat miten minä itse annoin elämäni Jeesukselle, miten minä
    rukoilen, paastoan, teen kaikkea hyvää, rakastan, täytän lait, itse menin kasteelle jne....
    EIVÄTKÄ koskaan ole alentuneet kohtaamaan todellista publikaanin osaa jossa todella
    sydän on mukana vilpittä hädissään MINÄ HUKUN ELLET JUMALA SINÄ MINUA
    ARMAHDA.

    ”Ja muutamat fariseukset kansanjoukosta sanoivat hänelle: "Opettaja, nuhtele opetuslapsiasi." 40. Mutta hän vastasi ja sanoi: "Minä sanon teille: jos nämä olisivat vaiti, niin kivet huutaisivat." 41. Ja kun hän tuli lähemmäksi ja näki kaupungin, itki hän sitä 42. ja sanoi: "Jospa tietäisit sinäkin tänä päivänä, mikä rauhaasi sopii! Mutta nyt se on sinun silmiltäsi salattu. 43. Sillä sinulle tulevat ne päivät, jolloin sinun vihollisesi sinut vallilla saartavat ja piirittävät sinut ja ahdistavat sinua joka puolelta; 44. ja he kukistavat sinut maan tasalle ja surmaavat lapsesi, jotka sinussa ovat, eivätkä jätä sinuun kiveä kiven päälle, sentähden ettet etsikkoaikaasi tuntenut."

    Ja tämä käy toteen KUINKA monta kertaa on minuakin kehotettu hiljenemään. (jos itseni oma olisin en olisi pätkääkään tänne kirjoittanut)mutta sitäkään tämän päivän fariseukset eivät ymmärrä
    vaan sanovat, pah mikä luulee olevansa jne.

    Äänestä

  • ”Voi teitä, kirjoitti:

    te fariseukset, kun te rakastatte etumaista istuinta synagoogissa ja tervehdyksiä toreilla! 44. Voi teitä, kun te olette niinkuin merkittömät haudat, joiden päällitse ihmiset kävelevät niistä tietämättä!" 45. Silloin eräs lainoppineista rupesi puhumaan ja sanoi hänelle: "Opettaja, kun noin puhut, niin sinä häpäiset myös meitä." 46. Mutta hän sanoi: "Voi teitäkin, te lainoppineet, kun te sälytätte ihmisten päälle vaikeasti kannettavia taakkoja ettekä itse sormellannekaan koske niihin taakkoihin! 47. Voi teitä, kun te rakennatte profeettain hautakammioita, ja teidän isänne ovat heidät tappaneet! 48. Näin te siis olette isäinne tekojen todistajia ja suostutte niihin: sillä he tappoivat profeetat, ja te rakennatte niille hautakammioita. 49. Sentähden Jumalan viisaus sanookin: 'Minä lähetän heille profeettoja ja apostoleja, ja muutamat niistä he tappavat ja toisia vainoavat, 50. että tältä sukukunnalta vaadittaisiin kaikkien profeettain veri, mikä on vuodatettu maailman perustamisesta asti, 51. hamasta Aabelin verestä Sakariaan vereen saakka, hänen, joka surmattiin alttarin ja temppelin välillä.' Niin, minä sanon teille, se pitää tältä sukukunnalta vaadittaman. 52. Voi teitä, te lainoppineet, kun te olette vieneet tiedon avaimen! Itse te ette ole menneet sisälle, ja sisälle meneviä te olette estäneet." 53. Ja hänen sieltä lähtiessään kirjanoppineet ja fariseukset rupesivat kovasti ahdistamaan häntä ja urkkimaan häneltä moninaisia, 54. väijyen, miten saisivat hänet hänen sanoistaan ansaan.”

    Edelleen kun Jeesus puhui vain totta totuuden sanaa fariseukset eivät sitä kestäneet omassa
    hurskaudessaan niinpä silloin kuin tänäänkin ruikutetaan HÄPÄISET MEITÄ tosi uskovia jne.

    ”Fariseus seisoi ja rukoili itsekseen näin: 'Jumala, minä kiitän sinua, etten minä ole niinkuin muut ihmiset, riistäjät, väärämieliset, huorintekijät, enkä myöskään niinkuin tuo publikaani. 12. Minä paastoan kahdesti viikossa; minä annan kymmenykset kaikista tuloistani.' 13. Mutta publikaani seisoi taampana eikä edes tahtonut nostaa silmiään taivasta kohti, vaan löi rintaansa ja sanoi: 'Jumala, ole minulle syntiselle armollinen.' 14. Minä sanon teille: tämä meni kotiinsa vanhurskaampana kuin se toinen; sillä jokainen, joka itsensä ylentää, alennetaan, mutta joka itsensä alentaa, se ylennetään."

    Näin tämän päivän fariseuksetkin kehuvat miten minä itse annoin elämäni Jeesukselle, miten minä
    rukoilen, paastoan, teen kaikkea hyvää, rakastan, täytän lait, itse menin kasteelle jne....
    EIVÄTKÄ koskaan ole alentuneet kohtaamaan todellista publikaanin osaa jossa todella
    sydän on mukana vilpittä hädissään MINÄ HUKUN ELLET JUMALA SINÄ MINUA
    ARMAHDA.

    ”Ja muutamat fariseukset kansanjoukosta sanoivat hänelle: "Opettaja, nuhtele opetuslapsiasi." 40. Mutta hän vastasi ja sanoi: "Minä sanon teille: jos nämä olisivat vaiti, niin kivet huutaisivat." 41. Ja kun hän tuli lähemmäksi ja näki kaupungin, itki hän sitä 42. ja sanoi: "Jospa tietäisit sinäkin tänä päivänä, mikä rauhaasi sopii! Mutta nyt se on sinun silmiltäsi salattu. 43. Sillä sinulle tulevat ne päivät, jolloin sinun vihollisesi sinut vallilla saartavat ja piirittävät sinut ja ahdistavat sinua joka puolelta; 44. ja he kukistavat sinut maan tasalle ja surmaavat lapsesi, jotka sinussa ovat, eivätkä jätä sinuun kiveä kiven päälle, sentähden ettet etsikkoaikaasi tuntenut."

    Ja tämä käy toteen KUINKA monta kertaa on minuakin kehotettu hiljenemään. (jos itseni oma olisin en olisi pätkääkään tänne kirjoittanut)mutta sitäkään tämän päivän fariseukset eivät ymmärrä
    vaan sanovat, pah mikä luulee olevansa jne.

    kansassa eripuraisuutta hänen tähtensä. 44. Ja muutamat heistä tahtoivat ottaa hänet kiinni. Mutta ei kukaan käynyt häneen käsiksi. 45. Niin palvelijat palasivat ylipappien ja fariseusten luo, ja nämä sanoivat heille: "Miksi ette tuoneet häntä tänne?" 46. Palvelijat vastasivat: "Ei ole koskaan ihminen puhunut niin, kuin se mies puhuu." 47. Niin fariseukset vastasivat heille: "Oletteko tekin eksytetyt?”

    Näin on fariseukset ne ovat jotka tänäkin päivänä etsivät tilaisuutta saadakseen Jumalan oman
    vastuuseen siitä ”pahasta” sanasta jota ei heidän lihansa ole sietänyt kuulla.
    Elän takana punotaan siis ties mitä.

    ”Jeesus taas puhui heille sanoen: "Minä olen maailman valkeus; joka minua seuraa, se ei pimeydessä vaella, vaan hänellä on oleva elämän valkeus." 13. Niin fariseukset sanoivat hänelle: "Sinä todistat itsestäsi; sinun todistuksesi ei ole pätevä." 14. Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Vaikka minä todistankin itsestäni, on todistukseni pätevä, sillä minä tiedän, mistä minä olen tullut ja mihin minä menen; mutta te ette tiedä, mistä minä tulen, ettekä, mihin minä menen. 15. Te tuomitsette lihan mukaan; minä en tuomitse ketään. 16. Ja vaikka minä tuomitsisinkin, niin minun tuomioni olisi oikea, sillä minä en ole yksinäni, vaan minä ja hän, joka on minut lähettänyt. 17. Onhan teidän laissannekin kirjoitettuna, että kahden ihmisen todistus on pätevä. 18. Minä olen se, joka todistan itsestäni, ja minusta todistaa myös Isä, joka on minut lähettänyt." 19. Niin he sanoivat hänelle: "Missä sinun isäsi on?" Jeesus vastasi: "Te ette tunne minua ettekä minun Isääni; jos te tuntisitte minut, niin te tuntisitte myös minun Isäni."

    Edelleen miten niin tuttua katsokaa nyt itse eikö ole aivan selvää sanomaa kuin Jeesukselle niin
    Hänen omilleenkin.

    Äänestä

  • ”Niin syntyi kirjoitti:

    kansassa eripuraisuutta hänen tähtensä. 44. Ja muutamat heistä tahtoivat ottaa hänet kiinni. Mutta ei kukaan käynyt häneen käsiksi. 45. Niin palvelijat palasivat ylipappien ja fariseusten luo, ja nämä sanoivat heille: "Miksi ette tuoneet häntä tänne?" 46. Palvelijat vastasivat: "Ei ole koskaan ihminen puhunut niin, kuin se mies puhuu." 47. Niin fariseukset vastasivat heille: "Oletteko tekin eksytetyt?”

    Näin on fariseukset ne ovat jotka tänäkin päivänä etsivät tilaisuutta saadakseen Jumalan oman
    vastuuseen siitä ”pahasta” sanasta jota ei heidän lihansa ole sietänyt kuulla.
    Elän takana punotaan siis ties mitä.

    ”Jeesus taas puhui heille sanoen: "Minä olen maailman valkeus; joka minua seuraa, se ei pimeydessä vaella, vaan hänellä on oleva elämän valkeus." 13. Niin fariseukset sanoivat hänelle: "Sinä todistat itsestäsi; sinun todistuksesi ei ole pätevä." 14. Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Vaikka minä todistankin itsestäni, on todistukseni pätevä, sillä minä tiedän, mistä minä olen tullut ja mihin minä menen; mutta te ette tiedä, mistä minä tulen, ettekä, mihin minä menen. 15. Te tuomitsette lihan mukaan; minä en tuomitse ketään. 16. Ja vaikka minä tuomitsisinkin, niin minun tuomioni olisi oikea, sillä minä en ole yksinäni, vaan minä ja hän, joka on minut lähettänyt. 17. Onhan teidän laissannekin kirjoitettuna, että kahden ihmisen todistus on pätevä. 18. Minä olen se, joka todistan itsestäni, ja minusta todistaa myös Isä, joka on minut lähettänyt." 19. Niin he sanoivat hänelle: "Missä sinun isäsi on?" Jeesus vastasi: "Te ette tunne minua ettekä minun Isääni; jos te tuntisitte minut, niin te tuntisitte myös minun Isäni."

    Edelleen miten niin tuttua katsokaa nyt itse eikö ole aivan selvää sanomaa kuin Jeesukselle niin
    Hänen omilleenkin.

    hän näki miehen, joka syntymästään saakka oli ollut sokea. 2. Ja hänen opetuslapsensa kysyivät häneltä sanoen: "Rabbi, kuka teki syntiä, tämäkö vai hänen vanhempansa, että hänen piti sokeana syntymän?" 3. Jeesus vastasi: "Ei tämä tehnyt syntiä eivätkä hänen vanhempansa, vaan Jumalan tekojen piti tuleman hänessä julki. 4. Niin kauan kuin päivä on, tulee meidän tehdä hänen tekojansa, joka on minut lähettänyt; tulee yö, jolloin ei kukaan voi työtä tehdä. 5. Niin kauan kuin minä maailmassa olen, olen minä maailman valkeus." 6. Tämän sanottuaan hän sylki maahan ja teki syljestä tahtaan ja siveli tahtaan hänen silmilleen 7. ja sanoi hänelle: "Mene ja peseydy Siiloan lammikossa" - se on käännettynä: lähetetty. - Niin hän meni ja peseytyi ja palasi näkevänä. 8. Silloin naapurit ja ne, jotka ennen olivat nähneet hänet kerjääjänä, sanoivat: "Eikö tämä ole se, joka istui ja kerjäsi?" 9. Toiset sanoivat: "Hän se on", toiset sanoivat: "Ei ole, vaan hän on hänen näköisensä." Hän itse sanoi: "Minä se olen." 10. Niin he sanoivat hänelle: "Miten sinun silmäsi ovat auenneet?" 11. Hän vastasi: "Se mies, jota kutsutaan Jeesukseksi, teki tahtaan ja voiteli minun silmäni ja sanoi minulle: 'Mene ja peseydy Siiloan lammikossa'; niin minä menin ja peseydyin ja sain näköni." 12. He sanoivat hänelle: "Missä hän on?" Hän vastasi: "En tiedä." 13. Niin he veivät hänet, joka ennen oli ollut sokea, fariseusten luo. 14. Ja se päivä, jona Jeesus teki tahtaan ja avasi hänen silmänsä, oli sapatti. 15. Niin myöskin fariseukset kysyivät häneltä, miten hän oli saanut näkönsä. Ja hän sanoi heille: "Hän siveli tahtaan minun silmilleni, ja minä peseydyin, ja nyt minä näen." 16. Niin muutamat fariseuksista sanoivat: "Se mies ei ole Jumalasta, koska hän ei pidä sapattia." Toiset sanoivat: "Kuinka voi syntinen ihminen tehdä senkaltaisia tunnustekoja?" Ja he olivat keskenänsä eri mieltä. 17. Niin he taas sanoivat sokealle: "Mitä sinä sanot hänestä, koskapa hän avasi sinun silmäsi?" Ja hän sanoi: "Hän on profeetta." 18. Mutta juutalaiset eivät uskoneet hänestä, että hän oli ollut sokea ja saanut näkönsä, ennenkuin kutsuivat sen näkönsä saaneen vanhemmat 19. ja kysyivät heiltä sanoen: "Onko tämä teidän poikanne, jonka sanotte sokeana syntyneen? Kuinka hän sitten nyt näkee?" 20. Hänen vanhempansa vastasivat ja sanoivat: "Me tiedämme, että tämä on meidän poikamme ja että hän on sokeana syntynyt; 21. mutta kuinka hän nyt näkee, emme tiedä; emme myöskään tiedä, kuka on avannut hänen silmänsä. Kysykää häneltä; hänellä on kyllin ikää, puhukoon itse puolestansa." 22. Näin hänen vanhempansa sanoivat, koska pelkäsivät juutalaisia. Sillä juutalaiset olivat jo sopineet keskenään, että se, joka tunnusti hänet Kristukseksi, oli erotettava synagoogasta. 23. Sentähden hänen vanhempansa sanoivat: "Hänellä on kyllin ikää, kysykää häneltä." 24. Niin he kutsuivat toistamiseen miehen, joka oli ollut sokea, ja sanoivat hänelle: "Anna kunnia Jumalalle; me tiedämme, että se mies on syntinen." 25. Hän vastasi: "Onko hän syntinen, sitä en tiedä; sen vain tiedän, että minä, joka olin sokea, nyt näen." 26. Niin he sanoivat hänelle: "Mitä hän sinulle teki? Miten hän avasi sinun silmäsi?" 27. Hän vastasi heille: "Johan minä teille sanoin, ettekä te kuulleet. Miksi taas tahdotte sitä kuulla? Tahdotteko tekin ruveta hänen opetuslapsiksensa?" 28. Niin he herjasivat häntä ja sanoivat: "Sinä olet hänen opetuslapsensa, mutta me olemme Mooseksen opetuslapsia. 29. Me tiedämme Jumalan puhuneen Moosekselle, mutta mistä tämä on, sitä emme tiedä." 30. Mies vastasi ja sanoi heille: "Sehän tässä on ihmeellistä, että te ette tiedä, mistä hän on, ja kuitenkin hän on avannut minun silmäni. 31. Me tiedämme, ettei Jumala kuule syntisiä; vaan joka on jumalaapelkääväinen ja tekee hänen tahtonsa, sitä hän kuulee. 32. Ei ole maailman alusta kuultu, että kukaan on avannut sokeana syntyneen silmät. 33. Jos hän ei olisi Jumalasta, ei hän voisi mitään tehdä." 34. He vastasivat ja sanoivat hänelle: "Sinä olet kokonaan synneissä syntynyt, ja sinä tahdot opettaa meitä!" Ja he ajoivat hänet ulos. 35. Ja Jeesus sai kuulla heidän ajaneen hänet ulos; ja hänet tavatessaan hän sanoi hänelle: "Uskotko sinä Jumalan Poikaan?" 36. Hän vastasi ja sanoi: "Herra, kuka hän on, että minä häneen uskoisin?" 37. Jeesus sanoi hänelle: "Sinä olet hänet nähnyt, ja hän on se, joka sinun kanssasi puhuu." 38. Niin hän sanoi: "Herra, minä uskon"; ja hän kumartaen rukoili häntä. 39. Ja Jeesus sanoi: "Tuomioksi minä olen tullut tähän maailmaan, että ne, jotka eivät näe, näkisivät, ja ne, jotka näkevät, tulisivat sokeiksi." 40. Ja muutamat fariseukset, jotka olivat siinä häntä lähellä, kuulivat tämän ja sanoivat hänelle: "Olemmeko mekin sokeat?" 41. Jeesus sanoi heille: "Jos te olisitte sokeat, ei teillä olisi syntiä; mutta nyt te sanotte: 'Me näemme'; sen tähden teidän syntinne pysyy."

    Äänestä

  • ”ohi kulkiessaan kirjoitti:

    hän näki miehen, joka syntymästään saakka oli ollut sokea. 2. Ja hänen opetuslapsensa kysyivät häneltä sanoen: "Rabbi, kuka teki syntiä, tämäkö vai hänen vanhempansa, että hänen piti sokeana syntymän?" 3. Jeesus vastasi: "Ei tämä tehnyt syntiä eivätkä hänen vanhempansa, vaan Jumalan tekojen piti tuleman hänessä julki. 4. Niin kauan kuin päivä on, tulee meidän tehdä hänen tekojansa, joka on minut lähettänyt; tulee yö, jolloin ei kukaan voi työtä tehdä. 5. Niin kauan kuin minä maailmassa olen, olen minä maailman valkeus." 6. Tämän sanottuaan hän sylki maahan ja teki syljestä tahtaan ja siveli tahtaan hänen silmilleen 7. ja sanoi hänelle: "Mene ja peseydy Siiloan lammikossa" - se on käännettynä: lähetetty. - Niin hän meni ja peseytyi ja palasi näkevänä. 8. Silloin naapurit ja ne, jotka ennen olivat nähneet hänet kerjääjänä, sanoivat: "Eikö tämä ole se, joka istui ja kerjäsi?" 9. Toiset sanoivat: "Hän se on", toiset sanoivat: "Ei ole, vaan hän on hänen näköisensä." Hän itse sanoi: "Minä se olen." 10. Niin he sanoivat hänelle: "Miten sinun silmäsi ovat auenneet?" 11. Hän vastasi: "Se mies, jota kutsutaan Jeesukseksi, teki tahtaan ja voiteli minun silmäni ja sanoi minulle: 'Mene ja peseydy Siiloan lammikossa'; niin minä menin ja peseydyin ja sain näköni." 12. He sanoivat hänelle: "Missä hän on?" Hän vastasi: "En tiedä." 13. Niin he veivät hänet, joka ennen oli ollut sokea, fariseusten luo. 14. Ja se päivä, jona Jeesus teki tahtaan ja avasi hänen silmänsä, oli sapatti. 15. Niin myöskin fariseukset kysyivät häneltä, miten hän oli saanut näkönsä. Ja hän sanoi heille: "Hän siveli tahtaan minun silmilleni, ja minä peseydyin, ja nyt minä näen." 16. Niin muutamat fariseuksista sanoivat: "Se mies ei ole Jumalasta, koska hän ei pidä sapattia." Toiset sanoivat: "Kuinka voi syntinen ihminen tehdä senkaltaisia tunnustekoja?" Ja he olivat keskenänsä eri mieltä. 17. Niin he taas sanoivat sokealle: "Mitä sinä sanot hänestä, koskapa hän avasi sinun silmäsi?" Ja hän sanoi: "Hän on profeetta." 18. Mutta juutalaiset eivät uskoneet hänestä, että hän oli ollut sokea ja saanut näkönsä, ennenkuin kutsuivat sen näkönsä saaneen vanhemmat 19. ja kysyivät heiltä sanoen: "Onko tämä teidän poikanne, jonka sanotte sokeana syntyneen? Kuinka hän sitten nyt näkee?" 20. Hänen vanhempansa vastasivat ja sanoivat: "Me tiedämme, että tämä on meidän poikamme ja että hän on sokeana syntynyt; 21. mutta kuinka hän nyt näkee, emme tiedä; emme myöskään tiedä, kuka on avannut hänen silmänsä. Kysykää häneltä; hänellä on kyllin ikää, puhukoon itse puolestansa." 22. Näin hänen vanhempansa sanoivat, koska pelkäsivät juutalaisia. Sillä juutalaiset olivat jo sopineet keskenään, että se, joka tunnusti hänet Kristukseksi, oli erotettava synagoogasta. 23. Sentähden hänen vanhempansa sanoivat: "Hänellä on kyllin ikää, kysykää häneltä." 24. Niin he kutsuivat toistamiseen miehen, joka oli ollut sokea, ja sanoivat hänelle: "Anna kunnia Jumalalle; me tiedämme, että se mies on syntinen." 25. Hän vastasi: "Onko hän syntinen, sitä en tiedä; sen vain tiedän, että minä, joka olin sokea, nyt näen." 26. Niin he sanoivat hänelle: "Mitä hän sinulle teki? Miten hän avasi sinun silmäsi?" 27. Hän vastasi heille: "Johan minä teille sanoin, ettekä te kuulleet. Miksi taas tahdotte sitä kuulla? Tahdotteko tekin ruveta hänen opetuslapsiksensa?" 28. Niin he herjasivat häntä ja sanoivat: "Sinä olet hänen opetuslapsensa, mutta me olemme Mooseksen opetuslapsia. 29. Me tiedämme Jumalan puhuneen Moosekselle, mutta mistä tämä on, sitä emme tiedä." 30. Mies vastasi ja sanoi heille: "Sehän tässä on ihmeellistä, että te ette tiedä, mistä hän on, ja kuitenkin hän on avannut minun silmäni. 31. Me tiedämme, ettei Jumala kuule syntisiä; vaan joka on jumalaapelkääväinen ja tekee hänen tahtonsa, sitä hän kuulee. 32. Ei ole maailman alusta kuultu, että kukaan on avannut sokeana syntyneen silmät. 33. Jos hän ei olisi Jumalasta, ei hän voisi mitään tehdä." 34. He vastasivat ja sanoivat hänelle: "Sinä olet kokonaan synneissä syntynyt, ja sinä tahdot opettaa meitä!" Ja he ajoivat hänet ulos. 35. Ja Jeesus sai kuulla heidän ajaneen hänet ulos; ja hänet tavatessaan hän sanoi hänelle: "Uskotko sinä Jumalan Poikaan?" 36. Hän vastasi ja sanoi: "Herra, kuka hän on, että minä häneen uskoisin?" 37. Jeesus sanoi hänelle: "Sinä olet hänet nähnyt, ja hän on se, joka sinun kanssasi puhuu." 38. Niin hän sanoi: "Herra, minä uskon"; ja hän kumartaen rukoili häntä. 39. Ja Jeesus sanoi: "Tuomioksi minä olen tullut tähän maailmaan, että ne, jotka eivät näe, näkisivät, ja ne, jotka näkevät, tulisivat sokeiksi." 40. Ja muutamat fariseukset, jotka olivat siinä häntä lähellä, kuulivat tämän ja sanoivat hänelle: "Olemmeko mekin sokeat?" 41. Jeesus sanoi heille: "Jos te olisitte sokeat, ei teillä olisi syntiä; mutta nyt te sanotte: 'Me näemme'; sen tähden teidän syntinne pysyy."

    juutalaisista, jotka olivat tulleet Marian luokse ja nähneet, mitä Jeesus teki, uskoivat häneen. 46. Mutta muutamat heistä menivät fariseusten luo ja puhuivat heille, mitä Jeesus oli tehnyt. 47. Niin ylipapit ja fariseukset kokosivat neuvoston ja sanoivat: "Mitä me teemme, sillä tuo mies tekee paljon tunnustekoja? 48. Jos annamme hänen näin olla, niin kaikki uskovat häneen, ja roomalaiset tulevat ja ottavat meiltä sekä maan että kansan."

    Näin tuli pitkä sanoma, mutta ei tämä ole mitään verrattuna ikuisuuteen. Jos emme täällä ajassa
    todella tahdo paneutua näihin sanomiin mitä Jeesuksen ja fariseusten kohdalla oli, niin silloin
    ollaan jo pitkällä paatumuksen tiellä.

    Älä siis jää kiristelemään ylimielisenä hampaitasi sillä jos niin jäät tekemään jatkat paatumuksen
    tietäsi.

    Käänny todella Jumalan puoleen anomaan, että hän sinut farisealaisuudestasi johdattaisi vielä
    Poikansa uskoon, sillä tiellä tulet kohtaamaan todellisen rauhan, levon, ilon jota ei kukaan voi sinulta pois ottaa.

    Äänestä

  • ”Jeesus rupesi kirjoitti:

    ”Jeesus rupesi taas puhumaan heille vertauksilla ja sanoi: 2. "Taivasten valtakunta on verrattava kuninkaaseen, joka laittoi häät pojallensa. 3. Ja hän lähetti palvelijansa kutsumaan häihin kutsuvieraita, mutta nämä eivät tahtoneet tulla. 4. Vielä hän lähetti toisia palvelijoita lausuen: 'Sanokaa kutsutuille: Katso, minä olen valmistanut ateriani, minun härkäni ja syöttilääni ovat teurastetut, ja kaikki on valmiina; tulkaa häihin.' 5. Mutta he eivät siitä välittäneet, vaan menivät pois, mikä pellolleen, mikä kaupoilleen; 6. ja toiset ottivat kiinni hänen palvelijansa, pitelivät pahoin ja tappoivat. 7. Mutta kuningas vihastui ja lähetti sotajoukkonsa ja tuhosi nuo murhamiehet ja poltti heidän kaupunkinsa. 8. Sitten hän sanoi palvelijoillensa: 'Häät ovat valmistetut, mutta kutsutut eivät olleet arvollisia. 9. Menkää siis teiden risteyksiin ja kutsukaa häihin, keitä tapaatte.' 10. Ja palvelijat menivät ulos teille ja kokosivat kaikki, keitä vain tapasivat, sekä pahat että hyvät, ja häähuone tuli täyteen pöytävieraita. 11. Mutta kun kuningas meni katsomaan pöytävieraita, näki hän siellä miehen, joka ei ollut puettu häävaatteisiin. 12. Ja hän sanoi hänelle: 'Ystävä, kuinka sinä olet tullut tänne sisälle, vaikka sinulla ei ole häävaatteita?' Mutta hän jäi sanattomaksi. 13. Silloin kuningas sanoi palvelijoille: 'Sitokaa hänen jalkansa ja kätensä ja heittäkää hänet ulos pimeyteen.' Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys. 14. Sillä monet ovat kutsutut, mutta harvat valitut." 15. Silloin fariseukset menivät ja neuvottelivat, kuinka saisivat hänet sanoissa solmituksi. 16. Ja he lähettivät hänen luoksensa opetuslapsensa herodilaisten kanssa sanomaan: "Opettaja, me tiedämme, että sinä olet totinen ja opetat Jumalan tietä totuudessa, kenestäkään välittämättä, sillä sinä et katso henkilöön. 17. Sano siis meille: miten arvelet? Onko luvallista antaa keisarille veroa vai ei?" 18. Mutta Jeesus ymmärsi heidän pahuutensa ja sanoi: "Miksi kiusaatte minua, te ulkokullatut? 19. Näyttäkää minulle veroraha." Niin he toivat hänelle denarin. 20. Hän sanoi heille: "Kenen kuva ja päällekirjoitus tämä on?" 21. He vastasivat: "Keisarin." Silloin hän sanoi heille: "Antakaa siis keisarille, mikä keisarin on, ja Jumalalle, mikä Jumalan on." 22. Kun he sen kuulivat, ihmettelivät he ja jättivät hänet ja menivät pois.”

    ”kun fariseukset kuulivat, että hän oli tukkinut saddukeuksilta suun, kokoontuivat he yhteen; 35. ja eräs heistä, joka oli lainoppinut, kysyi häneltä kiusaten: 36. "Opettaja, mikä on suurin käsky laissa?" 37. Niin Jeesus sanoi hänelle: "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi.' 38. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky. 39. Toinen, tämän vertainen, on: 'Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.' ”

    Siinä edelleen niin tuttua juttua mitä täällä keskusteluissa on saanut kohdata. Ja näin on
    myös käynyt, on jätetty ja menty pois ja kehutaan,”ei paha hevonenkaan kovin kauan yksin
    potki”. Ja mielissä on iloittu siitä, että Jeesukselta tullutta sanomaa ei tarvitse niin paljon nähdä.

    Iloinnut olen kyllä itsekin, että eivät fariseukset ole olleet vastustamassa kirjoituksillaan
    Jumalan Hengen sanomaa sillä ONKO tuo vastustaminen sitä Pyhän Hengen pilkkaa??? Vahvasti koen,että näin on. Mutta mitä se on, että sydämissä henkeen ja vereen asti kuitenkin vastustetaan
    hiljaisesti??? Ei hyvältä tunnu.

    Mutta niin on jos joku on jo paatunut, niin ei sille enää mitään voi kukaan ihminen ei Jumalakaan.

    ”kun fariseukset kuulivat, että hän oli tukkinut saddukeuksilta suun, kokoontuivat he yhteen; 35. ja eräs heistä, joka oli lainoppinut, kysyi häneltä kiusaten: 36. "Opettaja, mikä on suurin käsky laissa?" 37. Niin Jeesus sanoi hänelle: "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi.' 38. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky. 39. Toinen, tämän vertainen, on: 'Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.' ”

    MIKÄ ONKAAN SUURIN KÄSKY? Ja mitä käskyä täällä on suurimpana mainostettu???

    Äänestä

  • nostettava ylös kirjoitti:

    ”kun fariseukset kuulivat, että hän oli tukkinut saddukeuksilta suun, kokoontuivat he yhteen; 35. ja eräs heistä, joka oli lainoppinut, kysyi häneltä kiusaten: 36. "Opettaja, mikä on suurin käsky laissa?" 37. Niin Jeesus sanoi hänelle: "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi.' 38. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky. 39. Toinen, tämän vertainen, on: 'Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.' ”

    MIKÄ ONKAAN SUURIN KÄSKY? Ja mitä käskyä täällä on suurimpana mainostettu???

    Rakkautta lähimmäiseen, mutta ensin pitää olla rakkaus Jumalaan, että voi rakastaa lähimmäistään oikealla tavalla, näkevällä tavalla, niinkuin Jeesus rakasti:

    Minä annan teille uuden käskyn: rakastakaa toisianne! Niin kuin minä olen rakastanut teitä, rakastakaa tekin toinen toistanne

    Pelkkä ihmisten välinen rakkaus ilman yhteyttä Jumalaan, ei ole sama asia kuin mistä Jeesus puhuu. Se on sokeaa ihmisten välistä rakkautta, kaikenhyväksyvää lässytystä, ilman Pyhän Hengen tuomaa näköä.

    Äänestä

  • old_profile_41305 kirjoitti:

    Rakkautta lähimmäiseen, mutta ensin pitää olla rakkaus Jumalaan, että voi rakastaa lähimmäistään oikealla tavalla, näkevällä tavalla, niinkuin Jeesus rakasti:

    Minä annan teille uuden käskyn: rakastakaa toisianne! Niin kuin minä olen rakastanut teitä, rakastakaa tekin toinen toistanne

    Pelkkä ihmisten välinen rakkaus ilman yhteyttä Jumalaan, ei ole sama asia kuin mistä Jeesus puhuu. Se on sokeaa ihmisten välistä rakkautta, kaikenhyväksyvää lässytystä, ilman Pyhän Hengen tuomaa näköä.

    sanonut "suurin käsky on rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi".

    Tosi rakkaus, rakkaus joka johdattaa Isän luo iankaikkiseen elämään lähtee todella tästä
    kun Jeesus sanoo,"Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi.' 38. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky."

    Tämä ensimmäinen käsky kun on kuopattu KAIKKI ELÄMÄ JUMALASSA ON KUOPATTU ja eletään
    fariseuksen elämää.

    Äänestä

  • Jeesus olisi kirjoitti:

    sanonut "suurin käsky on rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi".

    Tosi rakkaus, rakkaus joka johdattaa Isän luo iankaikkiseen elämään lähtee todella tästä
    kun Jeesus sanoo,"Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi.' 38. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky."

    Tämä ensimmäinen käsky kun on kuopattu KAIKKI ELÄMÄ JUMALASSA ON KUOPATTU ja eletään
    fariseuksen elämää.

    Jaakobin kirje 5

    15 ja rukous, joka uskossa lausutaan, parantaa sairaan. Herra nostaa hänet jalkeille, ja jos hän on tehnyt syntiä, hän saa sen anteeksi.

    Gal. 5:14

    Lain kaikki käskyt on pidetty, kun tätä yhtä noudatetaan: "Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi."

    Äänestä

  • . kirjoitti:

    Jaakobin kirje 5

    15 ja rukous, joka uskossa lausutaan, parantaa sairaan. Herra nostaa hänet jalkeille, ja jos hän on tehnyt syntiä, hän saa sen anteeksi.

    Gal. 5:14

    Lain kaikki käskyt on pidetty, kun tätä yhtä noudatetaan: "Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi."

    pahasti.
    Et edes vaikka sanot lähimmäisiäsikin rakastavan sitä tee.Ja vaikka minuakin sanoisit rakastavan
    se ei sinua pelasta se ei sinua Jumalan luo tule johdattamaan.

    Jeesus ei valehdellut vaan näin on, "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi.' 38. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky."

    Jumalan elämä Jumalan Hengen johdatus lähtee vain ja ainoastaan tästä Jeesuksen sanasta,
    "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi.' 38. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky.

    Älkää jatkako pettäjän tietä, tehkää parannus, että Jumalan valo saisi saatanan valheellisen
    valon näyttää miten pimeää se on.

    Äänestä

  • Jeesus olisi kirjoitti:

    sanonut "suurin käsky on rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi".

    Tosi rakkaus, rakkaus joka johdattaa Isän luo iankaikkiseen elämään lähtee todella tästä
    kun Jeesus sanoo,"Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi.' 38. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky."

    Tämä ensimmäinen käsky kun on kuopattu KAIKKI ELÄMÄ JUMALASSA ON KUOPATTU ja eletään
    fariseuksen elämää.

    Kirjoituksia tutkimassa, katse suunnattuna vain maailmaan ja kirjaimiin:

    Te kyllä tutkitte kirjoituksia, koska luulette niistä löytävänne ikuisen elämän -- ja nehän juuri todistavat minusta.
    Mutta te ette tahdo tulla minun luokseni, että saisitte elämän.

    Kun se pitäisi suunnata ylöspäin, Jumalaan, Raamattu ei ole Jumala, Raamattu ei voi pelastaa, ei antaa elämää:

    En tarkoita, että kykenisimme ajattelemaan mitään omin päin, mitään mikä olisi peräisin meistä itsestämme. Meidän kykymme on saatu Jumalalta,
    ja hän on myös tehnyt meidät kykeneviksi palvelemaan uutta liittoa, jota ei hallitse kirjain vaan Henki. Kirjain näet tuo kuoleman, mutta Henki tekee eläväksi.

    Äänestä

  • old_profile_41305 kirjoitti:

    Kirjoituksia tutkimassa, katse suunnattuna vain maailmaan ja kirjaimiin:

    Te kyllä tutkitte kirjoituksia, koska luulette niistä löytävänne ikuisen elämän -- ja nehän juuri todistavat minusta.
    Mutta te ette tahdo tulla minun luokseni, että saisitte elämän.

    Kun se pitäisi suunnata ylöspäin, Jumalaan, Raamattu ei ole Jumala, Raamattu ei voi pelastaa, ei antaa elämää:

    En tarkoita, että kykenisimme ajattelemaan mitään omin päin, mitään mikä olisi peräisin meistä itsestämme. Meidän kykymme on saatu Jumalalta,
    ja hän on myös tehnyt meidät kykeneviksi palvelemaan uutta liittoa, jota ei hallitse kirjain vaan Henki. Kirjain näet tuo kuoleman, mutta Henki tekee eläväksi.

    mitään sanomatta jättänyt, vaan tämäkin on kirkkaana raamatun lehdillä,
    "kirjain kuolettaa ja Henki tekee eläväksi."

    Ei siis raamattu kirjainten mukaan ketään pelasta, vaan ihmisen on nöyryttävä Jumalan
    tahdon tielle jolla tiellä ainoastaan Isä johtaa lastaan.

    Äänestä

aloitukset ollaan painamassa alas. Onko ihminen silloin jo täysin paatunut sopia kysyy?

Jeesuksen omalle on aivan selvää näin se on tänään niin kuin on ollut kautta aikain
fariseukset ovat jumalia jotka eivät Jumalan totuudesta välitä pätkänkään vertaa vaan
se saa heidät raivoihinsa.

Jeesuksen oma näitäkin asioita pystyy käsittelemään. Täällä kyllä sanotaan koko raamattu on
totta, mutta kaikki mikä liityy Jeesukseen se ei enää olekaan totta????

Äänestä
  • ihmisiä jumaloidaan ja palvellaan.
    VAIKKA Jeesus näin selvän sanoman on antanut, "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi.' 38. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky."

    NIIN ei mitään kun vänkätään ihmisiä tulee vaan rakastaa se on suurin käsky????

    Eikö ole enää ketään joka HERÄISI näkemään ETTÄ VOISI ALKAA VALVOAKIN.

    Nyt valvotaan toinen toistaan ja itseään ETTEI vaan JEESUKSEN SANOMA saisi sijaa.

    AIVAN JÄRKYTTÄVÄÄ!!!!

    Vaikka laitin huutomerkit en huuda vaan näin on,todella järkyttävää on että luotuja
    palvellaan Luojan sijasta itsensä ja muiden turmioksi ja näin täytetään saatanan tahtoa.

    Äänestä

  • näkyy ihmistä kirjoitti:

    ihmisiä jumaloidaan ja palvellaan.
    VAIKKA Jeesus näin selvän sanoman on antanut, "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi.' 38. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky."

    NIIN ei mitään kun vänkätään ihmisiä tulee vaan rakastaa se on suurin käsky????

    Eikö ole enää ketään joka HERÄISI näkemään ETTÄ VOISI ALKAA VALVOAKIN.

    Nyt valvotaan toinen toistaan ja itseään ETTEI vaan JEESUKSEN SANOMA saisi sijaa.

    AIVAN JÄRKYTTÄVÄÄ!!!!

    Vaikka laitin huutomerkit en huuda vaan näin on,todella järkyttävää on että luotuja
    palvellaan Luojan sijasta itsensä ja muiden turmioksi ja näin täytetään saatanan tahtoa.

    hän puhumalla fariseuksista suuntaa syyttelyn muihin kirjoittajiin. Niin Armilla kuin Sunillakin on samanlainen tapa kääntää totuus ylösalaisin ja syytellä muita juuri siitä millainen itse on.

    Nyt on taas vauhti päällä. Syytöstä, päivittelyä ja hurskastelua suurin kirjaimin säestettynä. Menee kuitenkin niin paljon överiksi, että jokainen lukija näkee aloittajan itsensä olevan varsinainen fariseus

    Mutta jotakin kevennystäkin on. Alan aina nauramaan, kun Armi julistaa, että ellei tee niin tai näin, niin Jumala ei puhu ”pätkääkään” tai ”tippaakaan” !!

    >>> ”Valvokaa lopunaikoina”-ketjusta:
    ......Tuossa aloituksessa solvattiin KETÄ ketkä eivät rakasta? Näin on Jeesuksessa ei jaella lihan mielelle pätkääkään rakkautta jos et tuota totuutta tahdo tulla näkemään, tuntemaan lihan rakaudessa nukut ja hukut.

    ”Tämän päivän fariseus”-ketjussa:
    .....fariseukset ovat jumalia jotka eivät Jumalan totuudesta välitä pätkänkään vertaa vaan
    se saa heidät raivoihinsa.

    Äänestä

  • Aloituksensa myötä kirjoitti:

    hän puhumalla fariseuksista suuntaa syyttelyn muihin kirjoittajiin. Niin Armilla kuin Sunillakin on samanlainen tapa kääntää totuus ylösalaisin ja syytellä muita juuri siitä millainen itse on.

    Nyt on taas vauhti päällä. Syytöstä, päivittelyä ja hurskastelua suurin kirjaimin säestettynä. Menee kuitenkin niin paljon överiksi, että jokainen lukija näkee aloittajan itsensä olevan varsinainen fariseus

    Mutta jotakin kevennystäkin on. Alan aina nauramaan, kun Armi julistaa, että ellei tee niin tai näin, niin Jumala ei puhu ”pätkääkään” tai ”tippaakaan” !!

    >>> ”Valvokaa lopunaikoina”-ketjusta:
    ......Tuossa aloituksessa solvattiin KETÄ ketkä eivät rakasta? Näin on Jeesuksessa ei jaella lihan mielelle pätkääkään rakkautta jos et tuota totuutta tahdo tulla näkemään, tuntemaan lihan rakaudessa nukut ja hukut.

    ”Tämän päivän fariseus”-ketjussa:
    .....fariseukset ovat jumalia jotka eivät Jumalan totuudesta välitä pätkänkään vertaa vaan
    se saa heidät raivoihinsa.

    fariseuksen sanomaa naurun kanssa säestäen.

    En kyllä yhtään ihmettele, että Jeesus sanoi, "löytäneekö Hän uskoa maan päältä kun Hän tulee"

    Täällä ei näy kuin Jeesuksen pilkkaajia itse itsensä paljastavat sanomillaan kenen omia ovat ja
    siitä syyttävät alvariinsa niitä jotka totuutta Jeesuksessa tuovat.

    Ymmärrän näin se vain menee jos ihminen on paatumuksen tielle käynyt hänellä menee juuri noin
    mitä täällä saamme nähdä, Jeesuksen sanojen tuojia pilkataan ja valehdellen puhutaan kaikenlaista
    pahaa.

    Tämä oli Jeesuksen elämä täällä tämä on myös Hänen omiensa elämä.
    Mutta vähän aikaa kärsittyämme jumalattomien keskellä saamme kerran kohdata iki levon jossa
    ei enää mikään saatanan kavala, katkera ivan hammas yllä.

    Lapsellista on täällä pettää itseään ja muita kerran tuo lapsellisuus koituu todelliseksi vahingoksi

    Äänestä

  • tuli sitä todellisen kirjoitti:

    fariseuksen sanomaa naurun kanssa säestäen.

    En kyllä yhtään ihmettele, että Jeesus sanoi, "löytäneekö Hän uskoa maan päältä kun Hän tulee"

    Täällä ei näy kuin Jeesuksen pilkkaajia itse itsensä paljastavat sanomillaan kenen omia ovat ja
    siitä syyttävät alvariinsa niitä jotka totuutta Jeesuksessa tuovat.

    Ymmärrän näin se vain menee jos ihminen on paatumuksen tielle käynyt hänellä menee juuri noin
    mitä täällä saamme nähdä, Jeesuksen sanojen tuojia pilkataan ja valehdellen puhutaan kaikenlaista
    pahaa.

    Tämä oli Jeesuksen elämä täällä tämä on myös Hänen omiensa elämä.
    Mutta vähän aikaa kärsittyämme jumalattomien keskellä saamme kerran kohdata iki levon jossa
    ei enää mikään saatanan kavala, katkera ivan hammas yllä.

    Lapsellista on täällä pettää itseään ja muita kerran tuo lapsellisuus koituu todelliseksi vahingoksi

    kadonneitten lampaitten vuoksi EI OMASSA HURSKAUDESSA OLEVIA VARTEN.

    Ne jotka kokevat etteivät ole Jumalan yhteyteen päässeet heille kuuluu sana
    JÄTÄ kaikki ihmisopit, ihmisoppien houkutukset ja pyydä, että Jumala johdattaa
    totuuteensa.
    Sillä turhaan ei sana sano,"joka turvaa ihmisiin on kirottu. Sillä jos ammennat voimasi ja lohdutuksesi
    ihmisiltä JUMALA EI SAA SINUA KOSKAAN YHTEYTEENSÄ SAATTAA.

    Äänestä

  • oli Jeesus lähetetty kirjoitti:

    kadonneitten lampaitten vuoksi EI OMASSA HURSKAUDESSA OLEVIA VARTEN.

    Ne jotka kokevat etteivät ole Jumalan yhteyteen päässeet heille kuuluu sana
    JÄTÄ kaikki ihmisopit, ihmisoppien houkutukset ja pyydä, että Jumala johdattaa
    totuuteensa.
    Sillä turhaan ei sana sano,"joka turvaa ihmisiin on kirottu. Sillä jos ammennat voimasi ja lohdutuksesi
    ihmisiltä JUMALA EI SAA SINUA KOSKAAN YHTEYTEENSÄ SAATTAA.

    enempiä tähtäämättä Armin ja tämän farisealaisten opetuslasten (lähinnä trollien) suuntaan ja - hirmuinen valitus, sadattelu ja tuomion torvien soitanta alkoi kohta pauhaamaan.

    Käykö nyt kohdallani niin, että en enää totuuteen pääse "pätkääkään" eikä "tippaakaan", kun aloin farisealaista sanantuojaa ihmettelemään. :)))))

    Äänestä

  • Heitin kalikan kirjoitti:

    enempiä tähtäämättä Armin ja tämän farisealaisten opetuslasten (lähinnä trollien) suuntaan ja - hirmuinen valitus, sadattelu ja tuomion torvien soitanta alkoi kohta pauhaamaan.

    Käykö nyt kohdallani niin, että en enää totuuteen pääse "pätkääkään" eikä "tippaakaan", kun aloin farisealaista sanantuojaa ihmettelemään. :)))))

    mutta aivan toisen kuin minkä olen itse Jumalan armosta saanut kohdata.
    Sinä jatkat pilkkaamistasi ja siihen ei kukaan voi puuttua. Sano minun sanoneen kerran
    tulet hävyttömyyttäsi katumaan ja raskaamman kautta, tämä ei ole uhkailu vaan Jumalan tosiasia.
    Kaikki velhot, valehtelijat, epäuskoiset, ivaajat jne joutuvat sinne minne ei kenenkään soisi
    joutuvan.

    Sinussa näen todella pelkkää saatanan ivaa. Oletko paatunut täysin nyt näyttää enemmän kuin pahalta.
    Tämä on totuus sinusta mutta et toki itse sitä sokeudessasi näe.

    Ymmärrän tämän aloituksen sanoma raivostutti ja sai pahan sisälläsi kuohumaan, minunko vika että
    käyt vastustamaan sitä mikä Jumalasta on.

    Valitettavasti ei ole itse itsesi paljastit. Jos Jumalan Henki sinussa vaikuttaisi et olisi tuollaista
    saastaa suustasi päästänyt.

    Aloituksen sanoma on aivan totta ja ne joille Jumala saa vielä puhua he sen näkevät NÄIN ON.

    Äänestä

sanoma saa fariseukset kuohuksiin ja mitä he tekevät HE ivaten nauraa ja tuovat mitä saastaisempia
valheita.

Ihmeellistä en tunne täällä nyt kuin Teuvon, ketä voisin fariseukseksi sanoa?

Itsehän fariseukset itsensä ilmoittavat ja samalla tapaa toimivat vihassa, valheessa, omassa
ylemyydessä jne pilkaten ivaten vain SITÄ MIKÄ JUMALASTA ON.

Kaikki muu fariseuksille kelpaa, ateistienkin sana ja heidän epäuskonsa ja kiroilunsa, mutta
Jeesuksen sanomaa he EIVÄT VOI SIETÄÄ,
ei Jeesuksen omia tai Jumalan Hengen kuljetettavana olevia.

Äänestä
  • että Armi jäisi siihen käsitykseen, että "sanomasi raivostutti ja sai pahan sisälläni kuohumaan"!! Ei sinne päinkään.

    Ensin vain totesin ihan rauhallisella mielenlaadulla, että kirjoitat itsestäsi, kun esittelet farisealaisuutta. Sitten vedit herneen nenuseesi, tai ehkä koko pussillisen herneitä. Sellainen on vakava asia, mutta kun näin että jaksat sättiä ja tuomita hyvin vauhdikkaasti, niin sen perusteella jaksoit ihan hyvin.

    Silloin ei minulla ollut mitään syytä pidätellä hilpeyttäni, vaan aloin oikein nauraa höröttämään. Ja sinä vain yhä kiihkeämmin vaadit, että huomaisin miten farisealainen ja harhautunut olet.

    Sitä toki toivon, ettet villiinny kokonaan. Olet jo kaikki muut tuominnut, joten et voi enää paljoakaan lisätä. Vai aiotko muuten vaan hauskuuttaa tällä haukkumislinjalla?

    Tai oletko harkinnut käydä muillakin foorumeilla kokeilemassa piristyvätkö lukijat saatuaan syyteryöppyjä niskaansa? Heh Heh

    Äänestä

  • En millään soisi kirjoitti:

    että Armi jäisi siihen käsitykseen, että "sanomasi raivostutti ja sai pahan sisälläni kuohumaan"!! Ei sinne päinkään.

    Ensin vain totesin ihan rauhallisella mielenlaadulla, että kirjoitat itsestäsi, kun esittelet farisealaisuutta. Sitten vedit herneen nenuseesi, tai ehkä koko pussillisen herneitä. Sellainen on vakava asia, mutta kun näin että jaksat sättiä ja tuomita hyvin vauhdikkaasti, niin sen perusteella jaksoit ihan hyvin.

    Silloin ei minulla ollut mitään syytä pidätellä hilpeyttäni, vaan aloin oikein nauraa höröttämään. Ja sinä vain yhä kiihkeämmin vaadit, että huomaisin miten farisealainen ja harhautunut olet.

    Sitä toki toivon, ettet villiinny kokonaan. Olet jo kaikki muut tuominnut, joten et voi enää paljoakaan lisätä. Vai aiotko muuten vaan hauskuuttaa tällä haukkumislinjalla?

    Tai oletko harkinnut käydä muillakin foorumeilla kokeilemassa piristyvätkö lukijat saatuaan syyteryöppyjä niskaansa? Heh Heh

    sanomat ovat sinulle liikaa ja käyt sotaa Jeesusta vastaan aivan kuin fariseuksetkin.
    Samalla tavalla puhut kuin fariseus en tiedä sinua ja kuitenkin syytät minua, että sinua
    aloituksessa moitin, haukuin, sätin jne.

    Jos et olisi fariseus sinäkin tuon aloituksen sanoman ymmärtäisit, näkisit.

    Kaiken minkä sanoit minusta toit taas valhetta. Yhä kirkkaammaksi on tullut se miksi
    Jeesus sanoi," löytäneekö Hän uskoa maan päältä kun Hän tulee."
    Yhä selvemmäksi tulee se, Jeesusta Hänen sanomaansa ivataan pilkataan pidetään halpana.
    JA minunko syy että näin on?

    Valitettavasti on jokaisen ihmisen oma syy, ettei lähde Jumalan Pojan Jeesuksen viitoittamalle
    tielle vaan jää farisealaisuuteen vastustamaan kaikkea sitä mikä Jumalasta on.

    Äänestä

nostettava. Jumala tietää miksi.

Tässä pitkässä aloituksessa käy todella selväksi tämänkin päivän fariseukset.

Jos koet että tämä aloitus loukkaa sinua, niin tiedä silloin kaikki kohdallasi ei ole
kunnossa. Älä jää loukkaukseen, vaan käänny Jumalan puoleen kysymään miten on
sielusi laita ja pyydä, että Hän totuuteensa johdattaisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fariseus kirjoitti:

Joku tuolla kysyi millainen on tämän päivän fariseus, niin kyllä samat piirteet löytyy
kuin Jeesuksen aikaisiltakin fariseuksilta.

Jeesuksen parannettua riivattu, niin fariseukset sanoivat: "Riivaajain päämiehen voimalla hän ajaa ulos riivaajia."

Samoin tänään ne harvat Jeesuksen omat tai Jumalan tahdon tiellä olevat leimataan riivatuiksi fariseusten taholta,
kun he tuovat sanomaa JEESUS vapauttaa synnin ja saatanan vallasta. JEESUS tekee terveeksi
PARANTAA eikä suinkaan jätä syntisairaaksi ainaiseksi armonkerjäläiseksi.

”Siihen aikaan Jeesus kulki sapattina viljavainioiden halki; ja hänen opetuslastensa oli nälkä, ja he rupesivat katkomaan tähkäpäitä ja syömään. 2. Mutta kun fariseukset sen näkivät, sanoivat he hänelle: "Katso, sinun opetuslapsesi tekevät, mitä ei ole lupa tehdä sapattina." 3. Niin hän sanoi heille: "Ettekö ole lukeneet, mitä Daavid teki, kun hänen ja hänen seuralaistensa oli nälkä, 4. kuinka hän meni Jumalan huoneeseen, ja kuinka he söivät näkyleivät, joita ei hänen eikä hänen seuralaistensa ollut lupa syödä, vaan ainoastaan pappien? 5. Tai ettekö ole lukeneet laista, että papit sapattina pyhäkössä rikkovat sapatin ja ovat kuitenkin syyttömät? 6. Mutta minä sanon teille: tässä on se, joka on pyhäkköä suurempi. 7. Mutta jos tietäisitte, mitä tämä on: 'Laupeutta minä tahdon enkä uhria', niin te ette tuomitsisi syyttömiä. 8. Sillä Ihmisen Poika on sapatin herra."

Samoin tänään fariseukset ovat neuvomassa niitä joita itse Jumala on saanut ohjata ja ohjaa.
Samoin he ovat kärkkymässä kaiken aikaa omassa pyyhyydessään mistä saisi kiinni Jumalan
Hengen tai Hänen Henkensä kuljetettavana olevan ja kun ei muuta löydä, niin omassa
sydämessään tekee päätöksiä, katso vain syntiä tekee ja valehtelija on.
Itse fariseukset sanoo Jumala näkee sydämeen, mutta ovat itse kuitenkin Jumalan oman sydäntä
moukaroimassa omilla valheellisilla sydämillään.
Joten tuta on saanut mitä koki Jeesus kun fariseukset alvariinsa puhuivat Hänestä valhetta
eivätkä Häntä uskoneet.
Niin kuin Jeesus tiesi mitä teki mitä sanoi Hänen omansakin tietävät tasan tarkkaan mitä sanovat
ja tekevät. JUMALA ELÄÄ, JEESUS ELÄÄ ja he toimivat juuri niin kuin sanassa on sanottu.


”Ja katso, siellä oli mies, jonka käsi oli kuivettunut. Niin he kysyivät häneltä sanoen: "Onko luvallista sapattina parantaa?" Voidakseen nostaa syytteen häntä vastaan. 11. Niin hän sanoi heille: "Kuka teistä on se mies, joka ei, jos hänen ainoa lampaansa putoaa sapattina kuoppaan, tartu siihen ja nosta sitä ylös? 12. Kuinka paljon suurempiarvoinen onkaan ihminen kuin lammas! Sen tähden on lupa tehdä sapattina hyvää." 13. Sitten hän sanoi miehelle: "Ojenna kätesi!" Ja hän ojensi; ja se tuli entiselleen, terveeksi niin kuin toinenkin. 14. Niin fariseukset lähtivät ulos ja pitivät neuvoa häntä vastaan, surmataksensa hänet.”

Tässä edelleen tätä samaa fariseusten tointa jota tämän päivän fariseuksetkin todella tekevät
ITSE JUMALAA ohjastavat ovat olevinaan todella viisaita ja hyviä, parempia ja tietävämpiä
kuin ITSE JUMALA.
Fariseukset eivät tänäkään päivänä kehota kysymään Jumalalta mitään, vaan toimivat itse
itsensä ja muiden jumalana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu