miksi

katselen faktalta jotain skini dokumenttia ja tuli mieleen et ku ne huutaa amerikka amerikkalaisille ni miks siä on yhtää valkosta ku intiaanit oli ennen valkosia sillä mantereella.
4131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Se on hyvä kysymys, ja muitakin esimerkkejä olisi. Australiassa esim. oli tuhansia vuosia ennen valkoisten tuloa aboriginaaleja, jotka myös lähes tyystin tapettiin, tai karkoitettiin asumiskelvottomille alueille. "Suomessa" saman kokivat alkuperäiset asukkaamme saamelaiset, karkoittajina suomalaiset.

Äänestä

että vahvempi ja elinkelpoisempi laji syrjäyttää surkeamman lajin pois tieltään. Se on elämän tarkoitus. Sitä kutsutaan evoluutioksi. Ja nyt nukkumaan. Hyvää yötä.

Äänestä
  • Miksi sitten suomalaiset valittavat jos heille kävisi samoin? Se on vaan evoluutiota nääs.

    Äänestä

  • aivottomat skinit kirjoitti:

    Miksi sitten suomalaiset valittavat jos heille kävisi samoin? Se on vaan evoluutiota nääs.

    monetkin ulkomaalaiset kayttavat saalia tullakseen tanne mutta tama kaikki muuttuu hetken paasta,nain onkin kaynyt mm.Intiassa jossa arjalaiset ovat paasseet valtaan ja keitahan nama arjalaiset ovat,no samojahan he kuin mm. mustalaiset ja juutalaiset,kaiken taman sorron he ovatkin saaneet hyvaksytyksi uskonnon avulla,Amerikassakin harjoitetaan niinkutsuttua uus-hindulaisuutta eli mormoonien uskontoa jossa vaitetaan etta alkuperaisia Amerikkalaisia ovat juutalaiset.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ruupultti kirjoitti:

katselen faktalta jotain skini dokumenttia ja tuli mieleen et ku ne huutaa amerikka amerikkalaisille ni miks siä on yhtää valkosta ku intiaanit oli ennen valkosia sillä mantereella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu