Suomen hallitusohjelmaa suunnittelee McKinsey USA:sta

Hallitus hakee jenkeistä apua - ylimmän liikkeen johdon konsulteilta

Mitenkähän hyvin perehtyneitä ylimmän yritysmaailman konsultit jenkeissä ovat suomalaisen yhteiskunnan ongelmiin, politiikkaan, kulttuuriin - hyvinvointiyhteiskunnan vastuunkantoon, josta ollaan tekemässä pahoinvointiyhteiskuntaa - kun kestävyysvaje ei ole kunnossa (12 miljoonan €:n vaje). Riittävää huoltosuhdettako ollaan jenkeistä hakemassa?

"Suomalaiset yksittäiset professorit " eivät osaa tai tiedä (Mr. Kataisen kommenti veroasintuntijoiden arvioille). Siispä jenkeistä oppia ottamaan - mitähän se maksaa?
Mitä sanoo Valtiontalouden tarkastusvirasto, kun konsulttifirman lasku tulee tulevan hallituksen tulevan hallitusohjelman jenkkiohjeistuksesta, merkkiä McKinsey?

Miksi valtioneuvosto ja Vanhanen hakevat apua jenkeistä Suomen hallitusohjelman tekemiseen tulevallle vaalikaudelle? Eikö Suomessa ole asiantuntijoita? Taloustieteilijöitä? Kansantalouden asiantuntijoita?

Vai onko niin, että suomalaiset asiantuntijat eivät anna Mr. Vanhaselle ja Mr. Kataiselle näiden hakemaa informaatiota, jolla äänestäjiä voidaan naruttaa. Kun ohjeet tulevat jenkeistä, hallitus voi kertoa, että globaalit asiantuntijat... ovat tätä mieltä...

Mutta että nykyinen hallitus, jolla on epäonnistunut hallitusohjelma, mutta ei ole sitä suostunut muuttamaan laman vaatimusten mukaiseksi... yrittää tehdä tulevalle hallitukselle hallitusohjelman McKinseyn ohjeiden mukaisesti.

1. Eivätkö vaalien voittajapuolueet perusta enemmistö- tai vähemmistöhallituksen?

2. Eivätkö hallituspuolueet päätä hallitusohjelmasta sen hetkisen kansantalouden ja tarvittavan huoltosuhteen lähtökohdista?

3. Eikö hallitusohjelmaan oteta sisällöksi yhteiskuntavastuuta ja oikeudenmukaisuutta?

4. Esittävätkö jenkit oikeudenmukaisuutta suomalaiseen verotukseen, jotta veroja kannetaan veronmaksukyvyn mukaisesti?

5. Miten on jenkeissä tehty. Onko oikeudenmukaisuutta? Onko yhteiskuntavastuuta? Onko huono-osaisten aseman parantamista? Millä perusteella McKinsey on valittu? Onko yhteiskunnallista näyttöä ongelmaratkaisuissa useissakin muissa maissa - kenties muissa Pohjoismaissa - ehkäpä Ruotsissa?

6. Valtioneuvoston kanslian budjetti on 78 miljoonaa € tälle vuodelle:
- puoluetoiminnan tukemiseen: 36 miljoonaa €
- muut menot: 550.000 €
- oikeuskanslerin virasto: 2,95 miljoonaa €
- hallinto: 35,93 miljoonaa €
Maksetaanko McKinseyn tutkimus pahoin velkaantuneen Suomen lisävelasta (tänä vuonna hallitus ottaa lähes 400 % enemmän ulkomaan velkaa kuin viime vuonna), verorahoilla vai
maksetaanko tutkimus Kepun saamasta puoluetuesta?
Budjetoitiinko 550.000 € muihin menoihin eli McKinseyn tutkimukseen?

---

Sopimuksen McKinseyn kanssa on tehnyt Yle Uutisten mukaan valtioneuvoston kanslia. Se koskee pääministeri Matti Vanhasen ajatusriihtä, jossa on tarkoitus tuottaa sisältöä ensi vaalikauden hallitusohjelmaan.

Konsultit ovat muun muassa ehdottaneet palkkiojärjestelmien käyttöönottoa hoitajapulan ratkaisemiseksi. Lisäksi ehdotetaan julkisen vallan hankintojen keskittämistä niin, että kunnat ostavat tuotteita ja palveluita yhdessä.

Valtioneuvoston kansliasta ei vielä haluttu kertoa Yle Uutisille McKinseyn konsulttisopimuksen arvoa tai tarkempaa sisältöä.

---

Mihin kansanedustajien vaaleja tarvitaan? Miten demokratia toimii, kun pääministeri ja valtioneuvosto palkkaavat jenkkiläisen konsulttifirman hallitusohjelman sisällön luojaksi?

Viime vaaleissa kepu kehitteli Nova Groupin kanssa Kehittyvien maakuntien Suomen (KMS) vaalirahoittamaan kepulaisia ja kokoomuslaisia ehdokkaita. Vaalien jälkeen arvioitiin, että KMS oli tukenut eniten kaavoitukseen vaikuttavia kunnallispoliitikkoja. KMS saikin hallitukseen seuraavat vaalirahoittamansa ministerit:
- Vanhanen Matti, KMS:n vaaliraha 10.000 €
- Hyssälä Liisa, KMS:n vaaliraha 5.000 €
- Häkämies Jyri, KMS:n vaaliraha 10.000 €
- Katainen Jyrki, KMS:n vaaliraha 5.000 €
- Lehtomäki Paula, KMS:n vaaliraha 15.000 €
- Lindén Suvi, KMS:n vaaliraha 5.000 €
- Pekkarinen Mauri, KMS:n vaaliraha 10.000 €
- Wallin Stefan, KMS:n vaaliraha 10.000 €
- Vehviläinen Anu, KMS:n vaaliraha 10.000 €
- Virkkunen Henna, KMS:n vaaliraha 5.000 €
- Väyrynen Paavo, KMS:n vaaliraha 10.000 €

Tulevan hallituksen hallitusohjelman nykyinen KMS-lainen (enemmistö ministereistä sai KMS:n vaalirahaa) hallitus haluaa valmistella yhteistyössä jenkkiläisen McKinseyn konsulttifirman kanssa.

Kauas on demokratia Suomesta karannut - jenkkeihin saakka.
151412
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

SDP:ssä hämmästellään konsultin käyttöä
SDP:n varapuheenjohtaja Maria Guzenina-Richardsson on ihmeissään, että pääministeri on palkannut amerikkalaisen konsulttifirman avustamaan seuraavan hallituksen ohjelmaa.

Hänen mielestään tämä on osoitus siitä, että hallitus on eksyksissä ja vailla omia ideoita.

- Voi myös kysyä, onko asianmukaista, että yksi puolue valmistelee seuraavan hallituksen papereita, vaikka ei edes välttämättä istu siinä. Vai onko niin, että Kepu ostaakin nyt valtion varoilla itselleen vaaliohjelman? Guzenina-Richardsson sivalsi.

https://yle.fi/uutiset/3-5512660

Äänestä

noi on vanhentunut- sipilähallitus porvarit riisti rahat sosiaaliavuilta- ja sen huomaa-



esim joka päivä ei enää ruokaa asunnottomille jne- paitsi  suurella vaivalla  (suuret välimatkat), jolloin ravinto kuluu enemmän kuin sitä saa?



fsismi helsingissä on lahtari-ajoiista periytynyt sukupolvelta toiselle- 



80-luvulla alkoi olla tasa-arvo- muutta senousukausi perustui ulkomaisiin halpalainoihin, joilla suomi ajettiin 'eu-kuntoon'- eli konkurssiin, jolloin EU oli 'pakollinen' vaintoehto suurlama-suomelle?



vain punikit tuomittiin- sensijaan 20 000 punaista keskitysleireissä ja muualla tappaneet nykyiset eliittisuvut ei ole koskaan edes paljastettu tekojaan?



http://www15.uta.fi/yky/arkisto/suomi80/v18v7.htm



https://voima.fi/artikkeli/2016/fasismin-juuret-ja-versot/



nykyajan fasismi kumpuaa näistä- työväenluokan fasismi on eri asia- se todellinen fasismi on EU-haslölitukset eliittisukuineen jotkas esim RKP-lä'isittäin määrää kaikissa puolueissa?



100-vuotis vuosi 2018 estettiin esim YLE ohjelmat lopetettiin kokonaan yksi kanava pois- ja 1918 syyllisyys on  jaettu MOLEMMILLE puolille- kun tosiasiassa suomen armeija kävi sotaa omaa kansaansa vastaan, tappoi työläisten oikeutetun taistelun oikeuksistaan ja leivästä- ja jopa ulkomaisia  soturieta tuottin valkoisyen armeijaan sotimaan.



http://www.helsinginkaupunginmuseo.fi/2017/06/05/punainen-paakaupunki/



nykyajan fasismia toimii tässä- EU tuo fasistivaltioliiton koko eurooppaan
: = - ilmastopakkolait, kristinusko kielletty- jopa huhtasaari sallii kristinuskosta vaikenemisen suomen kouluissa-, monikulttuurimarxismi on pääomapiirien unelma ja tuo halpatyövoimaa ja rikkoo kansallisuudet- = tekee kansoista heikkoja?



""1918 nämä lahtarit toivat tänne Saksan jääkärit tappamaan suomalaisia, joita käytettiin silloisen sisällissodan takana olevan eliitin yksityisenä suojeluskuntana. "

http://nwohavaintoja.blogspot.com/2017/01/missa-vaiheessa-nettikirjoittelusta.html



https://blogit.iltalehti.fi/pauli-vahtera/2018/07/21/migri-prepaid-kela-gold/



valkeakosken tehtaalla pistettiin kylmäks toistakymmnet nuorta punikkinaista tai enemmän...?

https://fi.wikipedia.org/wiki/Laulu_20_perheestä

https://yle.fi/aihe/artikkeli/2007/04/30/kristiina-halkola-laulu-20-perheesta

https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2014081718579879



johan syntyi porvariella älämölö kun sdp pääsi valtaan- lobbareista- kun ovat itse käyttäneet jo 15 vuotta jopa ulkomaisia Miltton ja McKinsey & Company, EK- keskusliitto jne  jne?

https://nwohavaintoja.blogspot.com/search/label/MCKinsey & Company



https://keskustelu.suomi24.fi/t/11847748/mckinsey-amp-company

https://keskustelu.suomi24.fi/t/8871047/suomen-hallitusohjelmaa-suunnittelee-mckinsey-usasta

Äänestä

Vanha ketju, mutta yhä ajankohtainen. Oppositioon siirtynyt kokoomus syyttä nyt muita puolueita siitä, mitä teki aikanaan itse.

Äänestä

Vanha ketju, mutta yhä ajankohtainen. Oppositioon siirtynyt vihervasemmisto syyttä nyt muita puolueita siitä, mitä teki aikanaan itse.

Äänestä

Opposition on syytä olla ärhäkkänä heti alusta alkaen kun isänmaata eriarvoistetaan mitä räikeimmällä tavalla maan hallituksesta käsin.

Äänestä

Suomessakin vallan ovat kaapanneet psykopaatit sionistit.

Äänestä

USA:n monikansallinen Kansainvälisten suhteiden neuvosto päättää Suomen asiat?:
Council on Foreign Relations

www.cfr.org

Background & Notable Membership: A better question would be, who isn't in the Council on Foreign Relations? Nearly every self-serving career politician, their advisers, and those populating the boards of the Fortune 500 are CFR members. Many of the books, magazine articles, and newspaper columns we read are written by CFR members, along with reports, similar to Brookings Institute that dictate, verbatim, the legislation that ends up before the West's lawmakers.

A good sampling of the most active wings of the CFR can be illustrated best in last year's "Ground Zero Mosque" hoax, where CFR members from both America's political right and left feigned a heated debate over New York City's so-called Cordoba House near the 3 felled World Trade Center buildings. In reality, the Cordoba House was established by fellow CFR member Feisal Abdul Rauf, who in turn was funded by CFR financing arms including the Carnegie Corporation of New York, chaired by 9/11 Commission head Thomas Kean, and various Rockefeller foundations.

Notable CFR Corporate Support:

Banking & Finance
Bank of America Merrill Lynch
Goldman Sachs Group, Inc.
JPMorgan Chase & Co
American Express
Barclays Capital
Citi
Morgan Stanley
Blackstone Group L.P.
Deutsche Bank AG
New York Life International, Inc.
Prudential Financial
Standard & Poor's
Rothschild North America, Inc.
Visa Inc.
Soros Fund Management
Standard Chartered Bank
Bank of New York Mellon Corporation
Veritas Capital LLC
Kohlberg Kravis Roberts & Co.
Moody's Investors Service
Big Oil
Chevron Corporation
Exxon Mobil Corporation
BP p.l.c.
Shell Oil Company
Hess Corporation
ConocoPhillips Company
TOTAL S.A.
Marathon Oil Company
Aramco Services Company

Military Industrial Complex & Industry
Lockheed Martin Corporation
Airbus Americas, Inc.
Boeing Company,
DynCorp International
General Electric Company
Northrop Grumman
Raytheon Company
Hitachi, Ltd.
Caterpillar
BASF Corporation
Alcoa, Inc.

Public Relations, Lobbyists & Legal Firms
McKinsey & Company, Inc.

http://sites.google.com/site/crabtreescompendiumofesoterica/home/page-6-new-world-order-illuminati-shadow-government-and-their-agendas

McKinsey&Company on niiden lobbaaja, eli käytäväkeskustelija- asioiden järjestelijä.

Äänestä

No nyt on asiaa

Äänestä

Orponkin hallituksen ohjelman laati joku Zionistien lobbausfirma.

Äänestä

Orpo joutui hallituskautensa aluksi kuuntelemaan taas McKenseytä neljä viikkoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyvästi demokratia kirjoitti:

Hallitus hakee jenkeistä apua - ylimmän liikkeen johdon konsulteilta

Mitenkähän hyvin perehtyneitä ylimmän yritysmaailman konsultit jenkeissä ovat suomalaisen yhteiskunnan ongelmiin, politiikkaan, kulttuuriin - hyvinvointiyhteiskunnan vastuunkantoon, josta ollaan tekemässä pahoinvointiyhteiskuntaa - kun kestävyysvaje ei ole kunnossa (12 miljoonan €:n vaje). Riittävää huoltosuhdettako ollaan jenkeistä hakemassa?

"Suomalaiset yksittäiset professorit " eivät osaa tai tiedä (Mr. Kataisen kommenti veroasintuntijoiden arvioille). Siispä jenkeistä oppia ottamaan - mitähän se maksaa?
Mitä sanoo Valtiontalouden tarkastusvirasto, kun konsulttifirman lasku tulee tulevan hallituksen tulevan hallitusohjelman jenkkiohjeistuksesta, merkkiä McKinsey?

Miksi valtioneuvosto ja Vanhanen hakevat apua jenkeistä Suomen hallitusohjelman tekemiseen tulevallle vaalikaudelle? Eikö Suomessa ole asiantuntijoita? Taloustieteilijöitä? Kansantalouden asiantuntijoita?

Vai onko niin, että suomalaiset asiantuntijat eivät anna Mr. Vanhaselle ja Mr. Kataiselle näiden hakemaa informaatiota, jolla äänestäjiä voidaan naruttaa. Kun ohjeet tulevat jenkeistä, hallitus voi kertoa, että globaalit asiantuntijat... ovat tätä mieltä...

Mutta että nykyinen hallitus, jolla on epäonnistunut hallitusohjelma, mutta ei ole sitä suostunut muuttamaan laman vaatimusten mukaiseksi... yrittää tehdä tulevalle hallitukselle hallitusohjelman McKinseyn ohjeiden mukaisesti.

1. Eivätkö vaalien voittajapuolueet perusta enemmistö- tai vähemmistöhallituksen?

2. Eivätkö hallituspuolueet päätä hallitusohjelmasta sen hetkisen kansantalouden ja tarvittavan huoltosuhteen lähtökohdista?

3. Eikö hallitusohjelmaan oteta sisällöksi yhteiskuntavastuuta ja oikeudenmukaisuutta?

4. Esittävätkö jenkit oikeudenmukaisuutta suomalaiseen verotukseen, jotta veroja kannetaan veronmaksukyvyn mukaisesti?

5. Miten on jenkeissä tehty. Onko oikeudenmukaisuutta? Onko yhteiskuntavastuuta? Onko huono-osaisten aseman parantamista? Millä perusteella McKinsey on valittu? Onko yhteiskunnallista näyttöä ongelmaratkaisuissa useissakin muissa maissa - kenties muissa Pohjoismaissa - ehkäpä Ruotsissa?

6. Valtioneuvoston kanslian budjetti on 78 miljoonaa € tälle vuodelle:
- puoluetoiminnan tukemiseen: 36 miljoonaa €
- muut menot: 550.000 €
- oikeuskanslerin virasto: 2,95 miljoonaa €
- hallinto: 35,93 miljoonaa €
Maksetaanko McKinseyn tutkimus pahoin velkaantuneen Suomen lisävelasta (tänä vuonna hallitus ottaa lähes 400 % enemmän ulkomaan velkaa kuin viime vuonna), verorahoilla vai
maksetaanko tutkimus Kepun saamasta puoluetuesta?
Budjetoitiinko 550.000 € muihin menoihin eli McKinseyn tutkimukseen?

---

Sopimuksen McKinseyn kanssa on tehnyt Yle Uutisten mukaan valtioneuvoston kanslia. Se koskee pääministeri Matti Vanhasen ajatusriihtä, jossa on tarkoitus tuottaa sisältöä ensi vaalikauden hallitusohjelmaan.

Konsultit ovat muun muassa ehdottaneet palkkiojärjestelmien käyttöönottoa hoitajapulan ratkaisemiseksi. Lisäksi ehdotetaan julkisen vallan hankintojen keskittämistä niin, että kunnat ostavat tuotteita ja palveluita yhdessä.

Valtioneuvoston kansliasta ei vielä haluttu kertoa Yle Uutisille McKinseyn konsulttisopimuksen arvoa tai tarkempaa sisältöä.

---

Mihin kansanedustajien vaaleja tarvitaan? Miten demokratia toimii, kun pääministeri ja valtioneuvosto palkkaavat jenkkiläisen konsulttifirman hallitusohjelman sisällön luojaksi?

Viime vaaleissa kepu kehitteli Nova Groupin kanssa Kehittyvien maakuntien Suomen (KMS) vaalirahoittamaan kepulaisia ja kokoomuslaisia ehdokkaita. Vaalien jälkeen arvioitiin, että KMS oli tukenut eniten kaavoitukseen vaikuttavia kunnallispoliitikkoja. KMS saikin hallitukseen seuraavat vaalirahoittamansa ministerit:
- Vanhanen Matti, KMS:n vaaliraha 10.000 €
- Hyssälä Liisa, KMS:n vaaliraha 5.000 €
- Häkämies Jyri, KMS:n vaaliraha 10.000 €
- Katainen Jyrki, KMS:n vaaliraha 5.000 €
- Lehtomäki Paula, KMS:n vaaliraha 15.000 €
- Lindén Suvi, KMS:n vaaliraha 5.000 €
- Pekkarinen Mauri, KMS:n vaaliraha 10.000 €
- Wallin Stefan, KMS:n vaaliraha 10.000 €
- Vehviläinen Anu, KMS:n vaaliraha 10.000 €
- Virkkunen Henna, KMS:n vaaliraha 5.000 €
- Väyrynen Paavo, KMS:n vaaliraha 10.000 €

Tulevan hallituksen hallitusohjelman nykyinen KMS-lainen (enemmistö ministereistä sai KMS:n vaalirahaa) hallitus haluaa valmistella yhteistyössä jenkkiläisen McKinseyn konsulttifirman kanssa.

Kauas on demokratia Suomesta karannut - jenkkeihin saakka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu