Puolimiljoonaa työtöntä

http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2010/02/23/tyottomyys-ponkaisi-95-prosenttiin/20102731/12

Se on melkonen kasa joutilaita ja siihen muut kotimiehet päälle niin miljoona eli puolitoista vetää lonkkaa kaikenaikaa.
17122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Eipä niistä töihin olisikaan, alkoholisoituneita reppanoita ja kyvyttömiä nuoria. Parempi että pysyvät pirteissään poissa jaloista.

Äänestä
  • kaikki nuoremmat ikäluokat. Suuri osa jo 30 vuotiaina loppuunpalaneita kun olleet muutaman vuoden työelämässä. Tai sitten ovat niin masentuneita... Säälittäviä luusereita kaikki tyynni vaikka eivät päihteitä käyttäisikään.

    Äänestä

  • nuoret ovat loisia kirjoitti:

    kaikki nuoremmat ikäluokat. Suuri osa jo 30 vuotiaina loppuunpalaneita kun olleet muutaman vuoden työelämässä. Tai sitten ovat niin masentuneita... Säälittäviä luusereita kaikki tyynni vaikka eivät päihteitä käyttäisikään.

    Eikai tänäpäivänä työelämään vielä alle 30v siirrytä?

    Äänestä

  • .en usko kirjoitti:

    Eikai tänäpäivänä työelämään vielä alle 30v siirrytä?

    opinto-ohjelmia pitäisi yrittää pidentää vielä ainakin 10-20 vuotta jotta pysyisivät poissa työmarkkinoilta ainakin 30-40 vuotiaiksi, opiskelijat ovat halpoja yhteiskunnalle

    Mitä vähemmän on työssäkäyviä niin sitä enemmän voidaan nostaa palkkoja. Työt ovat nykyään niin helppoja että se on mieluista sisältöä elämälle. On parempi että siitä saa sitten kunnon korvauksen suhteessa muuhun väestöön.

    Äänestä

koko ajan puhutaan eläkeikien korottamisesta ja samaan aikaan nuoria olisi vaikka kuinka jotka joutaisivat ja haluaisivatkin töihin. mitä helvetin järkeä tässä on? eikö olis sama työllistää niitä nuoria ja laskea eläkkeelle jo niitä jotka sinne haluaisivatkin.

Äänestä
  • näitä homo/pullamössöjä sairastamaan ja kerjäämään. mikseivät äidit kasvata pojistaan aikuisia vaan säälittäviä pummeja. -jo katukuvassa- nää lässy "miehet" puhuu ja touhuaa kuin tytöt.. menee vaikka leffaan, niin ympärillä jokapuolella neiti-miehiä selittämässä jotan segundääristä paskaa... vaatetus yms kertoo, että itkeviä neitejä ollaan, vaika pitäis nuosta rakentamaan suomea ja omaa elämäänsä.. ainoa vaihtoehto jää. Hallitukseen senverran selkärankaa, että sulkeevat sossut. niin nää sika-loiset menee about kyseleemään duunii. koska vatteista yms. alkaa näkyymän, että jätkä on loinen. ja nyssykkä.. kun rahat todella finaalissa..

    Äänestä

  • sossut kiinne hei kirjoitti:

    näitä homo/pullamössöjä sairastamaan ja kerjäämään. mikseivät äidit kasvata pojistaan aikuisia vaan säälittäviä pummeja. -jo katukuvassa- nää lässy "miehet" puhuu ja touhuaa kuin tytöt.. menee vaikka leffaan, niin ympärillä jokapuolella neiti-miehiä selittämässä jotan segundääristä paskaa... vaatetus yms kertoo, että itkeviä neitejä ollaan, vaika pitäis nuosta rakentamaan suomea ja omaa elämäänsä.. ainoa vaihtoehto jää. Hallitukseen senverran selkärankaa, että sulkeevat sossut. niin nää sika-loiset menee about kyseleemään duunii. koska vatteista yms. alkaa näkyymän, että jätkä on loinen. ja nyssykkä.. kun rahat todella finaalissa..

    Ne on tottuneet kuin ne ovat sossu-pummeja jo toista polvea.

    Manni alkaa olla kohta huudossa kuin perus suomalainen sos-pummi voittaa laiskuudessa.

    Äänestä

  • Matti-3 kirjoitti:

    Ne on tottuneet kuin ne ovat sossu-pummeja jo toista polvea.

    Manni alkaa olla kohta huudossa kuin perus suomalainen sos-pummi voittaa laiskuudessa.

    ovat 90-luvun alun laman lapsia. Suomi on todellakin jakautunut hyvä ja todella huono-osaisiin.

    Äänestä

  • syöksykierteessä kirjoitti:

    ovat 90-luvun alun laman lapsia. Suomi on todellakin jakautunut hyvä ja todella huono-osaisiin.

    Toiset porskuttaa ja toiset ovat tosi heikoilla. Itsekäästi parempiosaiset eivät ole valmiita tukemaan yhteiskunnan heikompia. Tämä tilanne tulee vielä kärjistymään ja purkautumaan. Se ei ole kaunista.

    Äänestä

muös niitä jolle ei työ maistu ,mutta aivan turha on syyllistää ihmisiä siitä , kun yksinkertaisesti ei ole nykymaailmassa töitä(työpaikkoja) kaikille ihmisille ja teollistuneessa yhteiskunnassa tekniikka korvaa entistä enemmän työvoiman tarpeen , valtiotieteilijä Jaakko Kiander juuri kirjoitti hs-taloussivuilla kuinka ei odotettavissakaan ole työvoiman parempaa kysyntää , joten on käsittämätöntä meidän päättäjien typeryys , kun edelleenkin puhuvat työperäisen maahanmuuton välttämättömyydestä , tälle maahanmuutolle pitäisi laittaa välitön stoppi ja siinä vaiheessa jos joskus hamassa tulevaisuudessa tarvetta työvoimalle olisi otetaan niitä silloin , eikä nyt loikoilemaan sosiaaliturvalla ja odottelemaan tilannetta jolloin heitä mahdollisesti tarvitaan.

Äänestä
  • Tulloo ja 2 miljoonaa työtöntä lisää tarvitaan Afrikan sarvesta:DD

    Äänestä

  • käymään jos pärjää avustuksilla yms. Voi katsoa myöhään tv:tä ja nukkua pitkään aamulla, juoda rauhassa joskus 10-11 aikaan aamukahvit ja sitten hieman loikoilla. Puolenpäivän jälkeen voi lähteä sitten happihypylle tai vaikkapa oikein kuntolenkille tai hiihtämään. voi ihan rauhassa harrastaa mitä lystää. Antaa tehdä töitä niitten jotka haluaa. Päivät kuluu rattoisasti kun juttelee kaupungilla maahanmuuttajien kanssa, oppii eri kulttuurien asioita yms. somalitkin ihan fiksua porukkaa kun vaan tutustuu heihin, ollaankin perustamassa kevään ja kesän aurinkoisiksi päiviksi katufudisjengiä.

    Äänestä

Suomessa on noin 5,4 miljoonaa asukasta.
- työikäisiä noin 3,5 miljoonaa
- opiskelijoita 1,5 miljoonaa
- noin 1,2 miljoonaa työssäkäyvää
- virkamiehiä ja -naisia sekä muuten verotuloista palkkansa tai yrittäjän tulonsa saavia varmaankin 1 miljoona

eli vain noin 200000 tekee työt joilla koko kansan pitäisi elää ja vielä elättää maahanmuuttajatkin?

Äänestä
  • Virkamieskoneisto Suomessa on asukaslukuun nähden jopa kymmenkertainen muihin länsimaihin verrattuna. Yrittäjyys on vähäistä ja monen yrittäjänkin tulot perustuvat verorahoista saataviin tuloihin siten että työtkin on vielä järjestetty yksinoikeudella hyväveli-systeemin avulla. Hurjimmat esimerkit sellaisesta yrittäjyydestä ovat jotkin konsulttiyrittäjät ja sitten tietysti maahanmuuttobisneksellä "rahaa tekevät" eli verorahoja ryöstävät liikemiehet.

    Varsinaisesti tuottavaa työtä ei Suomessa tosiaan tee monikaan. Kolmen suuren puolueen ja RKP:n tukemina poliitikot ja virkamiehet vain nostavat palkkojaan sitä mukaa kun työssäkäyvien osuutta pienennetään ja saadaan siirrettyä porukkaa opiskelijoiksi tai pätkätyöläisiksi. Siksi mm. opinto-ohjelmia on pidennetty. Mitä vähemmän porukkaa on työssäkäyvinä niin sitä enemmän palkat ja eriarvoisuus kasvavat.

    Äänestä

  • siinäkin on aika lailla miettimistä että mihin suomessa tarvitaan niin paljo virkamiehiä? on kaikenlaisia te-keskuksia ja vaikka mitä.. mitähän nekin tekee? mä kuulin jostain joltain kesätyöläiseltä että eivät juuri yhtään mitään. palkka varmaan on aika lihava kuitenkin.

    tämä sasihan taisi ehdottaakin että 150 kansanedustajaa riittäisi aivan mainiosti. ihan varmasti riittäisi.

    Äänestä

  • ............ kirjoitti:

    siinäkin on aika lailla miettimistä että mihin suomessa tarvitaan niin paljo virkamiehiä? on kaikenlaisia te-keskuksia ja vaikka mitä.. mitähän nekin tekee? mä kuulin jostain joltain kesätyöläiseltä että eivät juuri yhtään mitään. palkka varmaan on aika lihava kuitenkin.

    tämä sasihan taisi ehdottaakin että 150 kansanedustajaa riittäisi aivan mainiosti. ihan varmasti riittäisi.

    Samoja punikkeja koko KOK-SDP-KESK -koalitio.
    Ei Suomessa pärjää kuin virkamiehet ja heidän tukemat yrittäjät.

    Kaikki johtuu tietysti siitä että raha kerätään tehokkaalla verotuksella pois kansalaisilta. Näennäisesti on omistusoikeus mutta kiinteistö-, omaisuus- ja perintöverot imevät rahat valtion koneistolle. Siten kansa ei rikastu eikä oikeille yrittäjille riitä asiakkaita.

    Raha kiertää vain valtiolle, siitä asukaslukuun nähden jättisuurelle virkamieskoneistolle ja sitä kautta vasta muuhun kulutukseen. Kansalaiset maksavat samasta omaisuudesta veroa yhä uudelleen ja uudelleen mutta se on sosialismia. Eikö olekin?

    Äänestä

vielä mätkäistään humanitäärisen maahanmuuton kustannukset ja muut sirkushuvit niin voi sanoa oikein hyvältä näyttää....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mahoton ruko kirjoitti:

http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2010/02/23/tyottomyys-ponkaisi-95-prosenttiin/20102731/12

Se on melkonen kasa joutilaita ja siihen muut kotimiehet päälle niin miljoona eli puolitoista vetää lonkkaa kaikenaikaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu