Miksi Lieksasta on paras muuttaa pois? Siksi, ettei tule samanlaiseksi pösilöksi kuin tätä palstaa terrorisoivat puupäät, jotka ei osaa kirjoittaa muuta kuin sekavaa sohellusta. Se jo kertoo, millä tasolla on yleistiedot ja sivistys. Järkevää keskustelua ei synny mistään aiheesta, kun suolletaan suoranaista sontaa suusta. Jos jäät näiden joukkoon, olet hetken päästä yhtä aivoton ajattelija; suuret luulot itsestään, mutta kaukaa jo näkee, että ei ole paljon aivokopassa ajatusta.
Paras muuttaa pois
Lieksassa älyvajetta
18619
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Asuitpa missä vain Suomi24 paltalle eivät todella fiksut ihmiset kirjoittele,tämä on palsta jossa on
pösilöitä oletpa vaikka Helsingistä tai Inarista.
Joskus on hauska lukea,enimmäkseen säälittää,mutta sellaista on elämä.
Voit ihan vapaasti muuttaa,kukaan ei pidättele,onnea vaan.
Olipa tuollakin kirjoittajalla aloituksessa tarina, kuitenkin piti kirjoittaa jotain ja olla koppava.Mitenkä ylevää mutta kun näkee sitten tuota maailman menoa muuallakin niin kyllä aika nopeasti on,itku silimäs ja paska helemas noilla asenteella.MK
Hai!
Jos totta puhutaan !
Jos Lieksa olisi todella täynnä Kuottia ja Markkuja, niin minä itse olisin ensimmäisenä sinne lähtöjunaan säntäämässä!
Pirukaan ei asuisi Lieksassa, jos jokainen vastaatulija olisi joko kuotathtava tai markkuhtava!
Sitä tuollaisessa tilanteessa kerääs kammpeensa ja tukka pitkällä painuisi jo
lähes Lohjalle saakka !
Perillä, jonkin aikaa asuessaan sitten huomaakin että voi vittu!
Kuotahtavia ja markuhtavia asuukin jo Lohjalla ja heitä on siellä vielä enemmän kuin Lieksassa!
Muutto Hesaan!
Aluksi tuokin paikka tuntuu kuin taivaalta Lieksan ja Lohjan jälkeen, kunnes jo ensimmäisen viikon jälkeen, huomaatkin että koko perkeleen hesa on kuotahtavien ja markuhtavien valtaama, lisäksi törmäät siellä jopa erivärisiin kuotahtaviin ja markuhtaviin !
Tv:K,kissan rapsuttaja.
Juukalaisten amerikka on Imatra ja Lieksalaisten Lahden seutu sen olen oppinut tietämään.MK
väkiluku putoaa, eikä ideoita ,eikä yrittäjiä löydy työllistämään paikkakuntaa.Näyttää aika monella olevan joka vuosi edessä se poismuutto.
Ilomantsissa on nyt asuntopula kultakaivos ja paluumuuttajat tulevat kerrottiin juuri uutisissa joten sinne rakennetaan uudisasuntoja.
Mutta juuri täälläkin opastetaan ryhtymään ise yrittäjäksi ja niistä mahdollisuuksista ryhtyä jatkamaan jollakin saralla valmiissa yrityksessä.joten rohkeutta vaan sillä saralla.MK
tulisi töetä ja lauheveillä lämmitettäissiin 10000 kasvihuonetta ,jotta loppusi työttömmyys ja lisseehi saisi tuuva työväkkee mualimalta
jotta suatassiin sitä ekolannotetta kasvihuoneissiin.Myytässiin isoloille herroloille sAKSSAAN EKOTUOTTEITA KOVVAAN HINTTAAN
3 1 / 2 osa hyvä markku tap tap ja tap
ihan rauhassa. Mietin tuossa muutaman vuoden Lieksassa asuneena yrittäjyyttä, mutta mistä hitosta sitä ostovoimaa tuotteille, kun suurin osa elää työttömyyskorvauksilla ja toimeentulotuella. Yrittäjillä ei tosellakaan ole helppoa Lieksassa. Lieksalaiset narisee jo kirpputorihonnoistakin, jos joku tuote maksaa yli euron!?!
Tähän on helppo vastata, ettei ole ajatuksen häivää tällä kirjottajalla, jolle nyt vastaan, tajusitko?
Aleneeko älykkyysosamääräsi jos asut Lieksassa?
Onneksi lähti uuteen nousuun poismuuttaessa.
tossa eräs yrittäjä että Lieksalaiset marisee jos jokin maksaa vaikka euron etenkin viitaten työttömiin,
niin eikös se euro ole noin kuusi entistä markkaa mietippä yrittäjä paljonko työttömän kuukausi palkka
on ja ynnää mihin hän noi vähät tienestinsä laittaa kokisippa kyseiset yrittäjät saman loukun kuin työttömät
niin katsois siinä vaiheessa mitä milläkin eurolla ostaaa..eikä tänne tollaisella asenteella olevia yrittäjiä
liioin kaivata jos mollaa asiakaskuntaansa jopa työttömillä.
Internet=Maailma.
Joten,,,,
Eli vielä toisin sanoen:Näin internetin aika kaudella tänne voi laitella ja varmasti myös laitteleekin ex lieksalaiset ...tai muut naapurikunnan surffailijat viestejään,joten ei nyt provosoida nyt ihan kaikesta herjasta....
me kaikki emme suinkaan ole pölvästejä, mutta kun nuo muutamat eivät osaa olla ihmisiksi. Suurin osa meistä Lieksalaisista on todella viisaita ja viksuja, sitä ei voi sanoin kertoa mitenkä viisaita me olemmekaan. Itsetunto on meillä maailman paras, sillä me Lieksalaiset oletamme ja myös olemme sitä suurta kermaa.
Lieksa on paras paikka"meille lieksalaisille". Vanhasta nuoreen,pois muuttaneelle,tai paluu muuttajalle.