Järkyttävää huomata, kuinka jotkut palstan uskiksista ( esim. joh. 14:6 ) uskovat täysin Nooan arkkiin ja vedenpaisumukseen....
http://www.tiede.fi/keskustelut/evoluutio-ja-fossiilit-f8/tjt-ja-nooan-arkki-t23590.html
tuossa keskustelussa kumotaan lähes kaikki mahdollinen uskis-huuhaa liittyen Nooan arkkiin ja vedenpaisumukseen, kannattaa katsoa.
Tässä lyhyesti vedenpaisumuksen ja arkin mahdottomuuksia:
1. Kasvit olisivat kuolleet oltuaan vuosia kilometrien syvyisessä suolavedessä.
2. Kaikkien eläimien saaminen arkkiin eläimien hallinta, ruokkiminen, lanta jnejnejnejnejne 2 kappaletta yhtä lajia on liian vähän
3. Vitustako se vesi tuli ja minne vittuun se meni?
4. Arkin rakentaminen on TÄYSIN 100% MAHDOTONTA sen aikaisilla rakennusmenetelmillä, nykyaikanakaan sellaista puualusta tuskin yritettäisiin rakentaa.
5. Mikään tieteellien tutkimus ei tue tarinaa vedenpaisumuksesta.
6. Se on vain tarina, aikuiset ihmiset hävetkää! :) sitäpaitsi Raamatun versio ei ole edes alkuperäinen
http://www.tiede.fi/keskustelut/evoluutio-ja-fossiilit-f8/tjt-ja-nooan-arkki-t23590.html
tuossa keskustelussa kumotaan lähes kaikki mahdollinen uskis-huuhaa liittyen Nooan arkkiin ja vedenpaisumukseen, kannattaa katsoa.
Tässä lyhyesti vedenpaisumuksen ja arkin mahdottomuuksia:
1. Kasvit olisivat kuolleet oltuaan vuosia kilometrien syvyisessä suolavedessä.
2. Kaikkien eläimien saaminen arkkiin eläimien hallinta, ruokkiminen, lanta jnejnejnejnejne 2 kappaletta yhtä lajia on liian vähän
3. Vitustako se vesi tuli ja minne vittuun se meni?
4. Arkin rakentaminen on TÄYSIN 100% MAHDOTONTA sen aikaisilla rakennusmenetelmillä, nykyaikanakaan sellaista puualusta tuskin yritettäisiin rakentaa.
5. Mikään tieteellien tutkimus ei tue tarinaa vedenpaisumuksesta.
6. Se on vain tarina, aikuiset ihmiset hävetkää! :) sitäpaitsi Raamatun versio ei ole edes alkuperäinen
Vastaukset 93
Vanhimmat
Todellisuudessa Nooa eli Atlantiksen aikaan 12 000 vuotta sitten. Silloin mentiin jopa avaruusaluksilla Marsiin joten vaivainen puuarkki on alimitoitettua tekniikkaa sen ajan mittapuuhun nähden. Sodoma ja Gomorra olivat Atlantislaisia kaupunkeja jotka tuhottiin ydinsodassa. Mutta tätähän fundisuskovaiset eivät hyväksy. Tällaistakin legendaa löytyy markkinoilta, Raamattu lienee vähän vajaa tuossa teknologia-asiassa??
1. Kasvit ovat voineet esim. ajelehtia hylkytavaran mukana. Kyyhkysen Nooalle tuoma oliivipuun lehti osoittaa, että kasvit voivat hyvin juuri Vedenpaisumuksen päätyttyä.
2. Eläinten hankkiminen ei ollut ongelma, koska tuolloin mantereet olivat yhdessä ja rikkoutuivat vasta myöhemmin. Kaikki baraminit olivat myös eläneet Paratiisissa. Vedenpaisumus oli n. 2348 eKr. ja Aatami luotiin 4004 eKr. joten 1700 vuodessa eläimet tuskin vaelsivat liian pitkälle.
Nooalla oli luonnollisesti rehua elukoille. Baramit olivat myös kasvinsyöjiä, eivätkä pedot olleet ehtineet rappeutua täysiksi lihansyöjiksi. Vielä nykyäänkin esim. koirat voivat syödä kasvisruokaa.
Arkkiin oli tod. näk. rakennettu jonkinlainen sontakouru lannanluonnin helpottamiseksi.
3.Hydrolaattateorian perusajatus on, että vedenpaisumuksen vesi oli lähtöisin pääasiassa maankuoren basalttikerroksen alla sijainneista suurista vesikerrostumista. Niiden purkautumisen sai aikaan - tiettyjen geologisten prosessien summana - kasvava sisäinen paine, joka lopulta rikkoi yhtenäisen maankuoren siellä missä vastus oli pienin. Ensimmäisessä vaiheessa syntyi pieni murtuma, joka nopeasti suureni ulottuen pian maankuoren alla oleviin vesiin. Murtuma laajeni muutamassa tunnissa yli maapallon samalla haaroittuen ja rikkoen yhtenäisen maankamaran erilliksi laatoiksi (hydroplate). Maankuoren repeäminen vapautti kovan paineen alla olleet maanalaiset vesimassat saaden aikaan valtavalla voimalla ylös syöksyviä vesipurkauksia. Tämän tapahtumasarjan jälkimainingit jatkuvat vieläkin hitaana mm. koko Atlantin poikki pohjois-eteläsuunnassa ulottuvassa ns. Keski-Atlantin selänteessä, jonka korkeus on paikoin 4 km ja leveys 1600 km. Tällaisia selänteitä on myös Tyynenmeren ja Intian valtameren alueella.
http://www.netikka.net/mpeltonen/tulva.htm
4. Arkin rakentaminen ei ollut ongelma. Senhän täytyi vain kellua, eikä olla merikelpoinen. Esim. kiinalaiset rakensivat 1300-luvulla 137 metrisiä merikelpoisia puulaivoja. Myös antiikin kreikkalaiset rakensivat 128 metrisiä kolmisoutuja.
5. On valtava määrä todisteita tuhotulvasta eri puolilta maailmaa ja vedenpaisumus tunnetaan melkein kaikkien kansojen tarinoissa. Monien tutkijoiden ateismi-uskonto saattaa vaikuttaa siihen, etteivät he ota todisteita vakavasti
6. Raamatun tarina juuri on se alkuperäinen. Pakanakansat ovat Paholaisen vaikutuksesta sekoittaneet kertomukseen omia demonijumaliaan.
"2. Eläinten hankkiminen ei ollut ongelma, koska tuolloin mantereet olivat yhdessä ja rikkoutuivat vasta myöhemmin. Kaikki baraminit olivat myös eläneet Paratiisissa. Vedenpaisumus oli n. 2348 eKr. ja Aatami luotiin 4004 eKr. joten 1700 vuodessa eläimet tuskin vaelsivat liian pitkälle."
Täyttä bullshittiä. Älä usko kaikke netistä lukemaasi...
"6.Raamatun tarina juuri on se alkuperäinen. Pakanakansat ovat Paholaisen vaikutuksesta sekoittaneet kertomukseen omia demonijumaliaan."
Valehtelet.
"Arkin rakentaminen ei ollut ongelma. Senhän täytyi vain kellua, eikä olla merikelpoinen. Esim. kiinalaiset rakensivat 1300-luvulla 137 metrisiä merikelpoisia puulaivoja. Myös antiikin kreikkalaiset rakensivat 128 metrisiä kolmisoutuja."
Olipas ongelma. Sen kokoisesta aluksesta ei sen aikaisilla menetelmillä voi saada merikelpoista. Lue lisää täältä http://www.tiede.fi/keskustelut/evoluutio-ja-fossiilit-f8/tjt-ja-nooan-arkki-t23590.html
"Kasvit ovat voineet esim. ajelehtia hylkytavaran mukana. Kyyhkysen Nooalle tuoma oliivipuun lehti osoittaa, että kasvit voivat hyvin juuri Vedenpaisumuksen päätyttyä."
Väärin. Eikä mikään kyyhkysen tarinan mukaan muka tuoma lehti todista mitään, idiootti... se on vain yksi ristiriita muiden joukossa
"3.Hydrolaattateorian perusajatus on, että vedenpaisumuksen vesi oli lähtöisin pääasiassa maankuoren basalttikerroksen alla sijainneista suurista vesikerrostumista. Niiden purkautumisen sai aikaan - tiettyjen geologisten prosessien summana - kasvava sisäinen paine, joka lopulta rikkoi yhtenäisen maankuoren siellä missä vastus oli pienin. Ensimmäisessä vaiheessa syntyi pieni murtuma, joka nopeasti suureni ulottuen pian maankuoren alla oleviin vesiin. Murtuma laajeni muutamassa tunnissa yli maapallon samalla haaroittuen ja rikkoen yhtenäisen maankamaran erilliksi laatoiksi (hydroplate). Maankuoren repeäminen vapautti kovan paineen alla olleet maanalaiset vesimassat saaden aikaan valtavalla voimalla ylös syöksyviä vesipurkauksia. Tämän tapahtumasarjan jälkimainingit jatkuvat vieläkin hitaana mm. koko Atlantin poikki pohjois-eteläsuunnassa ulottuvassa ns. Keski-Atlantin selänteessä, jonka korkeus on paikoin 4 km ja leveys 1600 km. Tällaisia selänteitä on myös Tyynenmeren ja Intian valtameren alueella."
Hydrolaatta"teoria" on höpöhöpö iltasatu kreationisteille, tiede yhteisö ei tue tätä ajatusta.
ei kannataisi ottaa todesta kreationistisivujen iltasatuja
""Arkin rakentaminen ei ollut ongelma. Senhän täytyi vain kellua, eikä olla merikelpoinen. Esim. kiinalaiset rakensivat 1300-luvulla 137 metrisiä merikelpoisia puulaivoja. Myös antiikin kreikkalaiset rakensivat 128 metrisiä kolmisoutuja.""
että se meri olisi ollut peilityyni? Olet väärässä. Kyllä sen täytyisi olla merikelpoinen.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Eläinkunta#Evoluutio
"Maapallon todellista eläinlajien määrää ei tiedetä, mutta nimettyjä lajeja on yli 1,5 miljoonaa. Eri arvioiden mukaan nimeämättömiä on 6-20 miljoonaa."
http://igs.kirjastot.fi/iGS/kysymykset/haku.aspx?word=Lajit
- Joten jospa nyt miettisit uudestaan tuota vedenpaisumusväitettäsi ja Nooan arkkia lantakouruineen.:))
Arkin ei ollut tarkoituskaas olla merikelpoinen, sen piti vain pystyä kellumaan. Jumala piti huolen sen ohjauksesta.
"Hydrolaatta"teoria" on höpöhöpö iltasatu kreationisteille, tiede yhteisö ei tue tätä ajatusta."
Ei tietenkään tue, koska tiedeyhteisö on pääosin ateisteja ja pitää kiinni uskonnollisesta vakaumuksesta, jonka mukaan Jumalaa ei ole. Samoin tiedeyhteisö piti kiinni Piltdownin ihmisen aitoudesta, vaikka oli kaivauspaikalta löydetty esim. kivettyneitä krikettimailoja.
Kannattaa lukea esim. Tapio Puolimatkan kirjat Usko, tiede ja Raamattu sekä Usko, tiede ja evoluutio.
kun tuohon aikaan rappeutumislajiutuminen ei ollut vielä tuottanut kovin montaa eläinlajia. Paratiisissa eläimet olivat baramineja, oli esim. kissapetobaramini ja lepakkobaramini, eikä ollut kymmeniä kissaeläin lajeja tai satoja lepakkolajeja.
Ihmisen aiheuttaman syntiinlankeemuksen takia luomakunta alkoi rappeutua ja täydelliset baraminit rappeutuivat useammaksi lajiksi ja rappeutuvat edelleen. Aatamin luotiin 4004 eKr. ja vedenpaisumus oli n. 2348 eKr. ja 1700 vuodessa tuskin baraminit olivat kovin moneksi lajiksi vielä rappeutuneet.
Nooan ei siis tarvinnut kerätä miljoonia lajeja. Vesieläimiä ei tietenkään tarvinnut kerätä. Tulvateoria ei myöskään oleta, että esim. korkeimmat vuoret kuten Mount Everest olivat veden peitossa. Vettä oli niin, että Ararat vuori ((5 137 m) oli veden peitossa. Siksi esim. lintuja saattoi levätä korkeilla vuorilla. Nooa saattoi myös kerätä suuren elukat pentuina ja esim. dinosaurukset munina.
Näin siis Nooa keräsi ehkä muutama sata maaeläinlajia.
Kristiuskovaiset palvovat Demoni-jumalaa, joka sallii haitin kaltaiset onnettomuudet.
Todistettavasti Raamatun jumala EI OLE ehkäissyt yhään onnettomuutta.
Jotkut uskoaviset väittävät tietävänsä yhden, jonka tämä jumala olisi pelastanut.
Mutta kun todisteita kysellään niitä ei ole.
Kirjoittajatkin täällä toivovat vaihtuvan nimimerkin/lauseenpalan alla pelkureina, joten
eivät uskalla laittaa edes nimeään väitteidensä todisteeksi.
Miksi Raamatun jumala pelastaisi kaikivoipana jokun Jouhelaisen Jounin vatsaripulin, kun samaan aikaan 10000000000000000000000000000 uskovaista menettää henkiriepunsa.
Näin toimisessaan Raamatun jumala olisi vain vieläkin suurempi idiootti.
että mielestäsi makroevoluutio on totta?
"Evoluutiobiologiassa makroevoluutiolla tarkoitetaan evolutiivista muutosta lajitasolla tai sitä ylemmällä tasolla. Uusien lajien, sukujen, heimojen ja sitä korkeampien eliöluokkien synty on makroevoluutiota. Lajitason yläpuolella tapahtuvaa makroevoluutiota on esimerkiksi uusien adaptiivisten vyöhykkeiden valtaaminen ja siihen liittyen uusien evolutiivisten "keksintöjen" hankkiminen, joita ovat esimerkiksi lintujen siivet ja maalla elävien nisäkkäiden adaptaatiot. Makroevoluutio on itsenäinen evolutiivisen tutkimuksen haara, joka on perinteisesti kuulunut paleontologeille ja systemaatikoille, tosin viime vuosina molekyylibiologia on edistänyt huimasti makroevoluution muutosten ymmärrystä."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Makroevoluutio
Haitin maanjäristys oli oikeudenmukainen rangaistus haitilaisten harjoittamasta voodoosta eli Saatanan palvonnasta ja Pyhän hengen pilkasta. Mutta ei kannata luulla, että suomalaiset pääsisivät vähemmällä. Herran viha tulee kohtaamaan Suomeakin, jos parannusta ei tehdä.
Jos Jumala ei rankaisisi pahoja, niin eihän silloin Jumala olisi hyvä ja oikeudenmukainen.
Uudelleenlämmitettyä roskaa. Yksikään väitteistäsi (eiväthän ne itseasiassa sinun ole vaan Pälikön tai Peltosen tai vastaavan) ei pidä sisällään ainuttakaan vakavasti otettavaa asiaa. Ajattelepa vaikka sitä, että täyttääkseen ehtosi mannerlaattojen liikkeistä 4358 vuodessa nykysijoilleen, niiden olisi pitänyt laukata 7 senttiä päivässä. Todellinen vauhti on viidestä seitsemään senttiin vuodessa. Ja ei, tuon eron havaitsemiseen ei tarvita radiohöyryajoituksia tai evoluutiobiologiaa, tervettä järkeä sen sijaan.
Ei ole, koska evoluutiosta ei ole minkäänlaisia todisteita. Rappeutumislajiutuminen tarkoittaa täydellisten baraminien rappeutumisesta alhaisemmiksi lajeiksi. Esim. vaikka nautabaramini pystyi elämään kaikenlaisissa ympäristöissä ja syömään kaikenlaisia kasveja, eikä sillä ollut sairauksia, niin nykyiset nautaeläimet ovat sitä heikompia rappeutumisen takia.
Vaikka ihminen ei luonnollisesti ole eläin, niin hieman samankaltainen kehitys on ollut ihmisillä. Aatami ja Eeva olivat kuolemattomia, kunnes lankesivat syntiin, mutta senkin jälkeen ihmiset elivät satoja vuosia. Vähitellen ihmisetkin ovat heikentyneet ja nykypäivänä ihmisellä on jo 6000 geenivirhettä ja suuri määrä sairauksia.
Kun Jumala luo Uuden maan, hän saattaa kaiken ennalleen ja palauttaa eläimet baramineiksi. Ihmiset saavat ylösnousemusruumiin ja ovat kuin enkelit taivaassa.
6 Silloin susi kulkee karitsan kanssa
ja pantteri laskeutuu levolle vohlan viereen,
vasikka ja leijonanpentu syövät yhdessä
ja pikkupoika on niiden paimenena.
7 Lehmä ja emokarhu käyvät yhdessä laitumella,
yhdessä laskeutuvat levolle niiden vasikat ja
pennut,
ja leijona syö heinää kuin härkä.
että - silloinen maailma - hukkui vedenpaisumukseen eli kyse ei ollut koko maapallosta.
olet kammottava ja tietämätön ihminen. Taputatko nyt sinä raukkis hihhuli, kun ihmisiä kuoli!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Nykyihmisen_levittäytyminen_maapallolle#It.C3.A4-Aasiaan
Ihmisiä on ollut levittäytyneenä ympäri maapallon kymmeniä tuhansia vuosia sitten.
eikö se jo kerro evoluution olemassaolosta, että ihmislapsi ei ole samannäköinen vanhempansa? ihminen tavallaan jalostuu enemmän sukupolvien myötä ja kun vertaat esim sisäsiittoisuuteen, niin eipä jalostu enää...
että raamattu on tullut eri maailmasta tänne meidän maailmaan?
väitetään..
"Haitin maanjäristys oli oikeudenmukainen rangaistus"
Mitä tapahtui hehkutetuille ihmisen vapaalle tahdolle ja jumalan rakkaudelle?
Muuttuivatko ne kostoksi vapaan tahdon oikeuden käytöstä ja "rakkauden" hylkäämisestä?
Jos jumala oikeasti tarkoituksella aiheuttaa tuhoa ja sekasortoa, jumala on paha ja kostonhimoinen.
koostuu pääosin uskovaisista, idiootti puolimatka ei tiedä mistään mitään
on täysin mahdotonta, peruskoulun fysiikalla pitäisi se jo ymmärtää!
kaiken kretiinien huuhaa-sivustoilta, tuskin hän on edes itse katsonut että millaista bullshittia tänne palstalle lähettää.
"Litosfääri muodostuu laskutavasta riippuen kolmestatoista 100—150 km paksusta mannerlaatasta, jotka liikkuvat astenosfäärin päällä 1—15 cm nopeudella vuodessa."
http://www.geologia.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=53&Itemid=21&limit=1&limitstart=1
"Pangea (Pangaia, Pangaea, "kaikki maa") oli yhtenäinen jättiläismanner paleotsooisen maailmankauden lopulta mesotsooiselle maailmankaudelle noin 300–180 miljoonaa vuotta sitten. Nimeä käytti ensimmäisenä mannerlaattojen liikuntateoriaa kannattanut Alfred Wegener."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pangea
-Ja sitten satuosastoon:
"Vedenpaisumusta edeltänyt maailma oli hyvin erilainen kuin sen jälkeinen. Mahdollisesti oli vain yksi manner (mistä nykyään käytetään nimitystä Pangaia). Ilmasto oli joko kauttaaltaan lämmin tai alkumanner sijaitsi pääosin lämpimällä vyöhykkeellä. Eläimistö oli kaiketi myös tasaisemmin jakautunut kuin nykyään. On myös mahdollista, ettei tuohon aikaan ollut niin paljon eläinlajeja kuin nykyään. Ehkä oli pääasiassa vain peruslajeja. Aivan alussa eläimet eivät olleet arkailleet ihmistä eikä lihansyöjiä ilmeisesti ollut (1 Moos. 1:30). Kun ihmiset sitten myöhemmin (ilman Jumalan lupaa) olivat alkaneet metsästää eläimiä, ilmeisesti myös jotkin eläimetkin olivat alkaneet saalistaa ja syödä lihaa."
http://www.netikka.net/mpeltonen/arkki.htm
Heh, hetken luulin jo tulleeni vitsit-palstalle!
Mä kun luulit, että hölmöläiset on satuhahmoja, mutta eivät näköjään olekaan. Huh, huh! Suomi vuonna 2010! Onko tämä mahdollista????
Enkä ole edes ateisti, vaan uskon "Manitouhun"! ;)
Tai ainakin "korkeampaan älyyn". Ihminen edustaa tätä "korkeinta älyä" tällä planeetalla, ja mistäs sen tietää vaikka muualta tullut "korkeampi äly" olis manipuloinut tätäkin planeettaa? Osittain varmaan siitäkin syystä meillä on näitä varsin kummallisia uskomuksia.
Diggaako palstan atet muuten scifiä?
Jumala antoi muutama sata vuotta parannuksen tekoon, mutta sen sisään sortuivat saatanalliseen voodoo-uskontoon. Samoin esim. suomalaisia luterilaisen porttokirkkoon turvaavia on Jumala kurittanut nälkävuosilla ja sodilla.
Jumala haluaa kaikkien tekevän parannuksen, koska hän rakastaa meitä, vaikka olemme syntiä tehneet. Jumala kuitenkin kurittaa meitä, kunnes menemme sisään ahtaasta portista. Silloin pääsemme pois Jumalan vihan alta.
ateistiuskovaisista.
Et taida nähdä mitään omituista kirjoituksissasi.
http://tinyurl.com/y9g6ymu
http://tinyurl.com/ydblnsk
http://tinyurl.com/yay9omz
- Sinä varmaan kysyisit katastrofin uhrilta onko hän "oikea" uskovainen ennen kuin auttaisit. Eikö niin?
Ei kysymys ole pelkkien "oikeauskoisten" auttamisesta, vaan meidän kristittyjen on rakastettava vihollisiammekin. Jokainen uudestisyntynyt uskova varmasti avustaa hädänalaista. Nimikristityt ja väärien profeettojen eksyttämät taas eivät, ateistisista pakanoista puhumattakaan.
Mutta se ei poista sitä tosiasiaa, että Haitin maanjäristys oli Jumalan rangaistus epäjumalanpalvonnasta, samoin kuin esim. 2004 tsunami.
Mitäs se kirkon ulkomaanapu sitten haitilaisia auttaa? Huomaatko mitään ristiriitaa? Eikös nyt teidän hihhuleiden pitäisi yhtenä suurena joukkona hykerrellä että siitäs saivat perkeleet?
Scifiä digataan juu ja muitakin tarinoita, mutta satujen todesta ottaminen jätetään niille joille se istuu.
Tämä ketju on kyllä antanut viikn parhaat naurut.
Kiva kun jotkut jaksavat laittaa krittiikiä väliin, niin tulee aina vaan lisää komediaa vastauksena kritiikkiin.
Loistavaa!
Mutta hei vielä, ajatelkaas, että sulan ytimen ja hauraan maankuoren välissä olisi ollut hirmu määrät vettä. Höyrypaine olis ollut aivan sairas! Jostain kun olisi ratkennut, niin taivaan jumalatkin olis saaneet väistellä kivenmurikoita. Tähän ei hurjinkaan scifi pysty
Erotkaa siis kirkosta, jos Raamatun jumala ei halua häntä palvottavan.
Lähettäkää Taivaaseen Kratos, joka lopettaa Jumalan, kärsimykset.
uskovaisista.
"Näin siis Nooa keräsi ehkä muutama sata maaeläinlajia."
Siinäkin jo mahdoton tehtävä :D
Mistä sinä näitä satuja kopsaat? Keksitkö itse?
Oletko aivan tosissasi kirjoittaessasi tuota tekstiä? Ei mikään oikeuta tekemään pahaa toisille, ei sen paremmin jumala saa siihen oikeutusta. Entä minkä perusteella tuo on jumalan tekosia?
On se varmaan ollut aika perseestä jos se oli vain jokin iso "lautta" tai vastaava kun satoi 40 päivää ja yötä yhteenmenoon.
Kristittyjen on rakastettava vihollisiaankin. Ja haitilaiset voodoo-uskovat ovat Jumalan vihollisia, kun palvelevat Saatanaa. Siksi meidän kristittyjen on julistettava heille ilosanomaa Jeesuksesta, jotta hekin pelastuisivat ikuiselta kadotukselta.
Jep, munkin on vähän hankalaa funtsata, että noi jutut on todellisia, eikä pelkkää parodiaa uskonnosta. Joku voi ihan oikeasti uskoa noin! Ihan itkettää ja naurattaa samaan aikaan! Menee melkein usko koko ihmiskuntaan... :/
Scifikin yleensä kyllä pohjaa jonkinlaiseen todellisuuteen ja fysiikankin oikeanlaiseen mallinnukseen. Onhan sielläkin tosin jonkun Stanislaw Lemminkin juttuja, jotka on aika poskettomia.
On se mielenkiintoisaa nähdä kuinka pitkälle tämä ihmiskuntakin oikein kehittyy? Tää taikauskoisuus sais kyllä jo saada oikein kunnon potkut persuuksiinsa. Tuolta jostain tulee vielä koko ajan uutta jengiä tänne Suomeen, joka on ihan yhtä pihalla kuin nämä omatkin uskovamme. Jos eivät vieläkin pahemmin? Se on aika pelottavaa.
Manitouhan ei taida olla koskaan tehnyt kenellekään mitään pahaa? Siinä vasta jumala, jolla on hyvä maine!!! Siksi kai siihen uskonkin?
Inkkareiden uskonnot on muutenkin varsin mielenkiintoisia! Niiden jumalassa on munaaaa!!!!
hahahahahahahhaaaaa......
"Mutta se ei poista sitä tosiasiaa, että Haitin maanjäristys oli Jumalan rangaistus epäjumalanpalvonnasta, samoin kuin esim. 2004 tsunami."
- Nyt ymmärrän mitä kristillinen lähimmäsenrakkaus tarkoittaa. Sadismia ja sairasta vahingoniloa.
Ei se ollut kovinkaan vaikea tehtävä. Jumala loi eläimet Paratiisiin täydellisiksi baramineiksi. Kaikkia baramineja asui Aatamin ja Eevan kanssa Paratiisissa. Siellä asui esim. pingviinibaramini ja laiskiasbaramini. Aatami luotiin 4004 eKr. ja Vedenpaisumus oli 2348 eKr. joten elukoilla oli 1700 vuotta aikaa levittäytyä Paratiisista. En usko, että ne ehtivät liian kauas. Myös mantereet olivat tuolloin vielä yhdessä. Nooan ei siis tarvinnut hakea pingviinejä Antarktikselta tai laiskiaisia Amerikasta.
Uskon myös, että tuolloin villieläimet olivat lauhkeampi. Paratiisissa kaikki eläimet olivat eläneet sopusoinnussa ja pedotkin olivat kasvinsyöjiä. Nooan päivinä pedotkaan tuskin olivat vielä rappeutuneet täysin raakoiksi tappajiksi. Toisaalta on sekin mahdollista, että Nooa kaatoi vanhemmat ja vei pennut. Näin esim. tyranniliskon munat saatiin helposti haltuun.
Jeesus sanoi, että Paholaisen valtakunta ei kestäisi koossa, jos se taistelisi itseään vastaan. Sen takia Jeesus ei ole mistään paholaisesta tekoineen ja opetuksineen. (Paransi sairaita ja ajoi pahoja henkiä ulos, ja kertoi Jumalan valtakunnasta.)
Mitä väliä luodulle on, minkälainen Jumala on ajatuksiltaan? Eihän Jumala ole mikään ihminen vaan Jumala. Se, että Jumala lähetti tänne ihmiseksi oman Poikansa kuolemaan ristillä sovittaakseen syntimme, oli ihmisiä kohtaan rakkautta. Jeesus sanoi: Onko olemassakaan suurempaa rakkautta, kuin että joka antaa oman henkensä ystäviensä edestä.
Kullipano sperma Jeesuksen homokulli tikkaa opetuslasta persseeseeen Onko olemassakaan suurempaa rakkautta,
Ei Raamatussa väitetty että eläinten kerääjä olisi ollut Nooa, vaan se oli Jumala.
Olen Jumala, katso vaikka nimimerkkini.
Enhän suotta mainitsisi Jumalaa nimessäni!
Uhrikelpoisia ja epäpuhtaita karjaeläimiä, lintuja ja kaikkia maalla liikkuvia pikkueläimiä meni pareittain, uros ja naaras kutakin lajia, Nooan luo arkkiin, niin kuin Jumala oli hänelle sanonut. Kun seitsemän päivää oli kulunut, tuli vedenpaisumus maan päälle.
Olet täysin väärässä. Koeta nyt paskapää käyttää edes nimimerkkiä, spämmäri
Mistä sinä tiedät, vaikka maapalloa olisi ympäröinyt vielä yksi rengas, joka olisi syystä tai toisesta rikkoutunut, ja siitäkin olisi tullut vettä? Eikös teidän scifi jutuissanne ollut väitteenä että olisi ollut joku vesiplaneetta, joka törmäsi päin maapalloa, joten mihinhän ne vedet sitten joutuivat? En tiedä miten tuon kanssa on, mutta itsehhän scifienne kanssa pelaatte.
Raamattu on täyttä Scifiä.
Olet yksi vastenmielisimmistä ihmisen irvikuvista, jonka kirjoituksia olen koskaan eläissäni lukenut.
Hitler ja Stalin olivat putipuhtoisia enkeleitä sinun mielipuolisen sairaisiin asenteisiin verrattuina.
Juuri sinun kaltaisesi ihmiset näyttävät meille ja koko maailmalle, miksi kristinusko on sairaiden
kusipäiden yököttävän vastenmielistä mielisairautta. Mitään muuta ette tunne kuin Pyhää Vihaa
kaikkea mahdollista kohtaan ja iloitsette kymmenien tuhansien ihmisten joukkokuolemista.
Aivan kuten hengenheimolaisesi ja jumalaan uskovat talebanitkin tekevät.
hieman eri tavalla, koska tuo kuulostaa ristiriitaiselta..elämme nykyään maailmassa, jossa
on ilmastonmuutosta ja muita luonnonmullistuksia, koska luonto oireilee eritavoin..
ja tässä joillekin taas pähkäiltävää, mutta mitä tulee ihmisiin siellä, niin ne, jotka ovat
kuolleet, ovat tavalla tai toisella tulleet kuulemaan evankeliumin ja heidän joukossaan
on varmastikin ollut sekä sellaisia, jotka uskoivat, että niitä, jotka eivät parannusta
olleet tehneet..eivätkä olisi tehneetkään..eikä meillä ole tietoa heistä senkummemmin,
kuin siitäkään, ehtikö joku huutaa Jumalaa avuksensa ennen kuolemaansa..lasten suhteen
asia on niin, että he ovat taivaskelpoisia..kuitenkin jokainen sielu on Jumalan tiedossa ja
ajasta ikuisuuteen ei kukaan heistä siirtynyt niin, etteikö Jumala siitä ollut tietoinen.
Jokainen meistä kuolee ajallaan, (ylöstempaus kun tapahtuu, niin ne uskovat,jotka ovat elossa, eivät ehdi kuolla) ja jokaisen kohdalla kuolema tulee eritavoin: joku kuolee kokien
väkivaltaisen kuoleman, toinen kaatuu rappusissa..jne..kuitenkin Jumala kutsuu jokaista
ja koska Hän on säätänyt syntymäajan, niin Hänen tiedossaan on myöskin kuolinaika ja
siksi jokaisen, joka kokee Jumalan kutsuvan häntä, olisi hyvä ottaa pelastus vastaan,
koska meistä kukaan ei tiedä omaa elinpäiväänsä.
elinaikaansa.
Jumalan teoillaan --mutta--nyt on asia niin, että jos joku harrastaa mitätahansa palvontaa,
eikä koskaan ole ollut Jumalan kutsumana, niin se ihminen tekee sitä tietämättömyydestä,
eikä Jumala häntä vihaa !!! Jumala tahtoo todella armahtaa ihmistä ja Hän kutsuu sellaistakin.
Jumala vihastuu ihmiseen, joka on tietoinen Hänestä, on ollut Jumalan kutsumana tai
peräti jopa uskossakin ja sitten kääntyy tekemään sellaista, joka on vastoin Jumalan tahtoa.
siis nimim. Joh.14:6, jonka kirjoitus puistatti itseäni uskovana !
Jumala kehoitti Nooaa keräämään eläimet, mutta tapahtumassa on mukana Jumalan yliluonnollisuus.
dokumentteja evoluutiosta noin 2,9 miljoonaa todistetta. Missä sinun tieteen metodeilla tuotetut dokumentit luomisesta?
Tiede ei ole ateistinen, vaan tieteellä ei ole mitään keinoa tutkia väitettyjen jumalien olemassaoloa. Eikö tämän pitäisi jo sinulle jotakin kertoa jumalastasi?
http://scholar.google.fi/scholar?q=evolution&hl=fi&btnG=Haku
Yliluonnollinen osaamattomuus nimittäin. Ei osannut edes sulkea vesihanojaan.
Haitilaiset ovat tietoisia Jumalasta, mutta ovat palanneet harjoittamaan voodoo-uskoaan. Sama juttu kun israelilaiset alkoivat palvoa kultaista vasikkaa. Samaan aikaan haitilaiset kuitenkin esittävät uskovia. Tämä on Pyhän hengen pilkaa, jota Jumala vihaa. Haitin maanjäristyksellä Jumala kuritti haitilaisia, niin on kurittanut monia muitakin kansoja.
On se. En viitsi edes hänelle suoraan vastata kun en sekopäiden kanssa alennu keskutelemaan.
On niin hirveetä tuubaa tolla joh. 14:6:lla ettei mitään rajaa, jos se hän on tosissaan eikä vain trollaa niin voi voi sentään sääliksi käy.
joka noita juttuja kirjoittelee? Siis tämä mpeltonen.
"Eläinten kerrotaan tulleen Nooan luo (1 Moos. 6:20). Kuten tiedämme, eläinten käyttäytyminen on suuressa määrin vaistonvaraista. Vaisto voidaan määritellä eliöihin ohjelmoiduiksi automaattisiksi toimintamalleiksi. Ohjelmointi edellyttää aina ohjelmoijaa, sitä ei synny itsestään elottomasta materiasta. Luoja on suunnitellut ja ohjelmoidut vaistotoiminnot sellaisiksi, että tietyt ulkoiset vaikutteet saavat ne toimimaan tietyllä hetkellä ja tietyllä tavalla. Luonnossa on lukemattomia esimerkkejä vaistotoiminnoista, joiden alkuperää tai perimmäisiä syy-seuraussuhteita ei tiedetä.
Emme myöskään tiedä, mikä mahtoi olla se vaikutin, joka Nooan aikana laukaisi eläimissä vaellusvietin ja ohjasi niitä arkin läheisyyteen, mutta ilmeisesti näin kuitenkin kävi. Vaeltavista laumoista voitiin siten kerätä yksilöitä joko aitauksiin tai suoraan arkkiin. Jos oletamme vedenpaisumusta edeltäneen ilmaston olleen tasaisen lämmin koko asutulla alueella, talvihorroksen kaltaiselle ilmiölle ei ollut aiemmin tarvetta. Siihen liittyvät fysiologiset mekanismit ehkä alkoivat toimia arkin rakentamisen aikoihin, joten jotkin eläimet saattoivat selvitä arkissa hyvin vähällä ravinnolla ja huolenpidolla."
http://www.netikka.net/mpeltonen/arkki.htm
tietoa Haitilaisista, ovatko he uskoneet Jumalaan..enkä ajattele vihollisekseni kaikkia
ihmisiä, jotka eivät kunnioita Jumalaa.. enkä epäile, etteikö Jumala voi kurittaa ihmisiä,
mutta sen tiedän, että Jumala rakastaa ihmisiä ja vielä silloinkin, kun he kääntyvät pois
Hänestä, Hän voi kutsua ihmisiä uudelleen..
Jumala rakastaa kyllä luotujaan, mutta vihaa syntiä ja syntisiä. Esim. amalekilaisille Jumala antoi 400 vuotta aikaa tehdä parannuksen, mutta kun heidän syntimittansa täyttyi, niin he saivat kohdata Herran vihan. Samoin on Jumala antanut ihmisille lähes 2000 vuotta aikaa tehdä parannuksen Poikansa ristin kärmimyksen jälkeen, mutta ihmiskunnan syntimitta alkaa olla jo lähes täynnä. Ja kun se täyttyy, ei kukaan halua olla näkemässä sitä Vihaa, jonka Herra kohdistaa tottelemattomaan ihmiskuntaan. Jos niitä Vihan päiviä ei lyhennettäisi, ei yksikään säästyisi.
Ihminen voi myös paaduttaa sydämensä niin ettei kuule enää Jumalan kutsua. Näin tekevät esim. murhamiehet, varkaat, irstailijat ja epäjumalten palvelijat ja muut, jotka valhetta rakastavat. Taivasten valtakunta ei ole heitä varten.
Haitissa kuoli hyvin paljon myös kristittyjä. Helvetin idiootti.
"Diggaako palstan atet muuten scifiä?"
elokuvina kyllä :)
Mutta kun haitilaiset harjoittavat synkretististä voodoo-katolilaisuutta. Vähän kuin israelilaiset alkoivat palvomaan kultaista vasikkaa ja pronssikäärmettä.
Sitäpaitsi katolilaisuus edustaa roomalais-egyptiläis-babyloniasta pakanuutta. Katolilainen porttokirkko palvoo Mariaa Taivaan Kuningattarena Ishtarina. Ja Paavi on julistanut itsensä Kristuksen sijaiseksi. Paavin tunnus on Vicarius filii dei, josta saadaan Pedon luku 666 ja paavin tittelinä on pontifex maximus eli paavi on siis Rooman pakanauskonnon ylipappi!
Esim. Petri Paavolalla on hyviä kirjoituksia katoliliaisuudesta:
http://koti.phnet.fi/petripaavola/Roomankirkonkuvia
http://koti.phnet.fi/petripaavola/Katolinen_kirkko
http://koti.phnet.fi/petripaavola/Katolisen_kirkon_ja_paavin_viran_juuret
myös lukea Darwinin Lajien synti. Nimittäin siinä scifiä ja fantasiaa parhaasta päästä.
Luettu.
kirjoitin vain, miten uskon luonnonkin oireilevan ja onhan se Raamatussa kerrottukin,
Haitiltakin jäi eloon ihmisiä, joiden ei ollut tarkoitus vielä kuolla, mutta halusin vain
tuoda esille sen, että jos ihminen on tietämätön teoistaan, niin ei Jumala vihaa häntä,
vaan tahtoo ilmaista itsensä hänellekin, vaikka Jumalan tuomio lepääkin jokaisen yllä,
joka ei usko, niin silti Jumala rakastaa ihmistä.
Tiedän senkin, että syntisyydessämme olisimme kaikki ansainneet tuomion heti
ja että Jumala on ollut ja on pitkämielinen ihmiskuntaa kohtaan, samoinkuin
senkin, että Jumala voi rangaista yksittäistäkin ihmistä jo täällä ajassa, mikäli
katsoo, että ihmisen syntielämä on ilmeistä, niinkuin Raamatussa sanotaan.
Mutta silloin täytyy olla kyse ihmisestä, joka tekee sitä tietoisesti, tiedostaen
Jumalan olemassaolon.
se on, ettei ihminen halua kuullakaan Jumalan tuomioista,
mutta se kun on seurausta synnistä ja syntikin on olemassa,
vaikka sitä ei ymmärrettäisi, eikä nähtäisi omassa elämässä.
johon ihmisviisaus ei riitä.
Nooan arkki on ollut olemassa ja asiat ovat menneet kuten Sana sanoo. Jos on saanut maistaa Jumalan voimaa nykyaikana kuten esim. minä olen saanut, niin silloin on helppo uskoa kaikki muukin Raamatusta.
Nykyihminen uskoo sokeasti omaan järkeensä ja tieteeseen joka kuitenkin koko ajan muuttuu. Nykyihmiselle ihmeet ja kaikki nk. "selittämätön" tuottavat vaikeuksia. Nykyihminen haluaisi hallita maailmaa ja universumia eikä voi hyväksyä omaa pienuuttaan iankaikkisen Luojansa edessä.
Jumala on. Hän on aina ollut ja tulee aina olemaan. Me ihmiset olemme vain savea suuren Luojan kämmenellä ja meidän tulisi tietää paikkamme. Jumalan pelko on viisauden alku ja juuri tätä viisautta ateisti ei tule elämässään koskaan saavuttamaan.
Jeesus toimii edelleen tänäkin päivänä. Hän parantaa ja ajaa ulos riivaajia tänään kuten hän teki 2000 vuotta sitten. Hän käyttää kuuliaisia palvelijoitaan. Raamatun Sana on muuttumatonta Sanaa. Se pätee ja sitä noudattamalla saa elämäänsä siunauksen. Siunaus on muuta kuin kuin taloudelliset asiat joihin ihmiset tuppaavat ensimmäisenä huomionsa kiinnittämään. Kyllä Herra taloudestakin huolehtii, mutta ennenkaikkea Jumalan siunaus on kokonaisvaltaista huolenpitoa ja johdatusta karikkojen yli.
Ateisti ei tule koskaan ymmärtämään Jumalan suuruutta ja omaa pienuuttaan. Vasta sitten kun hän nöyrtyy Jumalansa edessä, hän alkaa nähdä asioita oikeassa mittakaavassa.
Treenaatko saarnaasi varten tällä palstalla? Hukkaan menee.
ovat ihmeellisen käsittämättömiä ja Hän on salannut ne viisailta ja ymmärtäväisiltä, Sanansa mukaan.
Eikö näin, veljeni Herrassa ?!
Sinä uskovainen paskaläjä nimerkillä K.D... Suksi vittuun, ketään ei kiinnosta sinun mielenvikaiset satusi.
Toivottavasti kuolet pian ja tuskallisesti.
Ateismia parhaimmillaan!
Raamatun Jumala ei tule koskaan ymmärtämään minun suuruutta ja omaa pienuuttaan. Vasta sitten kun Jumala nöyrtyy MINUN edessä, hän alkaa nähdä asioita oikeassa mittakaavassa.
JUMALAA tirvun kuonoon Uzilla, jotta se olisi hiljaa, eikä tekisi pahaa
Pyhä Henki tirisee mikrossa ja Jeesus on jauhettu paskaksi, koska eivät vastanneet mun rukouksiin
Ompas pikku Jeesuspuppelilla osuva nimimerkki!
KD on normaali takinkääntäjä-uskovainen. Tunneissa hänen mielensä muuttuu ja Egonsa turpoaa jumalaansa suuremmaksi
Vai että salattua on - vain siis tyhmät ja väärin ymmärtäneet voivat nähdä hänen tekonsa? Noh, ainakin lähtökohdat ovat kunnossa...
Mikä helvetin vittunaama siinä avautuu? Pidäpä pienempää suuta äpärä.
Jos uskovaiset saavat toivotella siunausta, uhkailla helvetillä jne. tällä palstalla niin miksen minä saa toimia samoin mutta eri sanoin? HÄH, paskaläjä.
"Ateismia parhaimmillaan!"
Koitapa perustella väittämäsi paskaläjä.
Raamatun mukaan Jumala on salattu Jumala ja on salannut kaiken viisailta ja ymmärtäväisiltä.
Raamatun mukaan Hän on tehnyt viisaiden viisauden tyhmyydeksi - siitä on kyse ja siksi kukaan
ihminen ei koskaan tule olemaan niin viisas omassa viisaudessaan, että pystyisi selittämään
Hänen - Jumalan - tekoja !
Eli siis tyhmät eivät ymmärrä jumalasta mitään, eivätkä ne yritä etsiä jumalan salaisuutta ja hyväksyvät suoraan kaiken mitä niille sanotaan. Viisaat yrittävät ratkaista jumalan salaisuutta ja jumala joutuu peittelemään jälkiään, ikään kuin kryptata, jottei kukaan pääsisi liian lähelle :)
Toisaalta tuo voi tarkoittaa että jumalan viisaus = ihmisen viisaus 1 ... mikä on ihan hyvä tapa ilmaista asia, kun ajatellaan että meidän tietomme kasvaa koko ajan. Tällöin raamatunteksti ei jää heti vanhaksi, kuin jos sinne olisi kirjoitettu vaikka jumalan ÄO 130.
ei hyväksy sitä, että on asioita, jotka menevät oman järjen yläpuolelle.
Mikä sellainen Jumala on, jonka me pienellä järjellä käsittäisimme ???
nykyajan uskovaisilla on käsityskyky ekaluokkalaisen tasolla, ei voi kun ihmetellä!
...tieteeseen joka kuitenkin koko ajan muuttuu.
-Tottakai se muuttuu kun TUTKITTU ja TESTATTU tieto asiasta lisääntyy!
Nykyihmiselle ihmeet ja kaikki nk. "selittämätön" tuottavat vaikeuksia.
-Selittämättömiä asioita on olemassa nyt ja aina tulee olemaan. Siinä ei ole mitään ihmeellistä. En kuitenkaan korvaa selittämätöntä jollain mystisellä henkiolennolla. Monet asiat joita pidettiin vielä 50 vuotta sitten "henkimaailman asioina" ovat tänä päivänä arkista fysiikkaa ja kemiaa.
Nykyihminen haluaisi hallita maailmaa ja universumia eikä voi hyväksyä omaa pienuuttaan iankaikkisen Luojansa edessä.
- Minulla ei ole mikään ongelma huomata omaa pienuuttani ja mitättömyyttäni tämän mahtavan maailmankaikkeuden edessä.
- Missä se sinun jumalasi on?
Jumalan pelko on viisauden alku ja juuri tätä viisautta ateisti ei tule elämässään koskaan saavuttamaan.
- petät itseäsi uskomalla johonkin mielikuvitusolentoon.
Jeesus toimii edelleen tänäkin päivänä. Hän parantaa ja ajaa ulos riivaajia tänään kuten hän teki 2000 vuotta sitten.
- Ihmisen mielikuvituksen tuotetta ja TÄYTTÄ SONTAA!!!
Raamatun Sana on muuttumatonta Sanaa.
- Muuttumatonta riippumatta totuuden muuttumisesta = Verrattavissa Aku Ankkaan totuusarvoltaan.
Ateisti ei tule koskaan ymmärtämään Jumalan suuruutta ja omaa pienuuttaan. Vasta sitten kun hän nöyrtyy Jumalansa edessä, hän alkaa nähdä asioita oikeassa mittakaavassa.
- kristinuskon Jumalaa ei ole olemassa tiesitkö sen? eli sekin on PAHALTA HAISEVAA SONTAA!
Et voi tietää mitä kasveja silloin oli olemassa, ja olivatko kasvit kerroksittain toistensa alla, vai miten ja mllaisia ne olivat.
Jumala huolehti että eläimet menivät arkkiin, ja niistä Nooan apuna siellä.
En tiedä mistä vesi tuli ja miten se alkoi hävit pikkuhiljaa.
Arkin rakentaminen on ollut mahdollista, sen rakannusaineet eivät olleet pelkkää puuta.
Tutkimuksia on tehty, ja jos niiden jäljet ovatkin vedenpaisumusta, ne selitellään sillä tavalla kuin tutkija haluaa ne itse ymmärtää.
Jos se olisi vain tarina, dinoja olisi vielä.
Jumala teki itse tuon suuren tulvan.
Kusipäinen paskahilleri, jolla on älyä yhtäpaljon kuin spermalätäköllä.
Jospa itse näytä juuri sellaisela hilleriltä? Mistäs sen repäisit?
Säh, kirjoitusvirhe:
Jumala ,vastaa minulle silti!
sen aikaisilla menetelillä rakentaa..
http://www.tiede.fi/keskustelut/evoluutio-ja-fossiilit-f8/tjt-ja-nooan-arkki-t23590.html
Tuossa ketjussa puurakentamisen ammattilainen kertoo aika tarkasti miksi se on madotonta sen aikaisilla menetelmillä.
Egyptiläiset tekivät pyramidinsa ?
http://www.archaeology.org/0705/etc/pyramid.html
Raamatun mukaan egyptiläisten kulttuuria ei ollut olemassa enenn vedenpaisumusta, sitäpatsi puurakentaminen on eri asia kuin pyramidien rakentaminen.
pähkäilyä riittääkin..Jumalan ihmetekoja ei ihmisjärjellä selitetä, ne menevät uskovankin "hilseen yli" !
Kuitenkin elämäni aikana tapahtuneita parantumisia, kuin muita Jumalan tekoja nähdessä ja kuullessa
en voi kieltää Jumalan olemassaoloa omassa, kuin muidenkaan elämässä - saati sitten maailmankaikkeudessa.