Hei
Vaatiiko mitä lupia rakentaa tyhjälle tasamaatontille, jossa ei ole rakennuslupaa eikä siihen sellaista saa, alle 14m2:n esim. puuvaja?
Tontti sijaitsee "landella", jossa rakennusluvan saamiseksi vaaditaan tontin kooksi vähintään 0,5 hehtaaria, ja tämä tontti on jäännös isommasta, josta on myyty ko. osuus. Tontin ympärillä on muiden maita, 4 rajanaapuria ja tien toisella puolella vielä yksi naapuri, tarvitseeko heiltä pyytää jotakin lupaa?
Aikanaan jos kaava muuttuu tai kehittyy, saa tontille ehkä rakennusluvan, mutta nyt tilanne on tämä, ja kiinnostaisi voisiko tonttia silti jotenkin hyväksikäyttää siihen asti.
Mieheni omisti aiemmin viereisen tontin, joten siitä syystä tämä "ylijäämäpala" on olemassa, oli lasten leikkipihana omakotitonttin lisäksi, mutta kun avioliitto päättyi, lähti myös "meidän" tonttimme ja minulle jäi vain tämä.
Rakentaminen on vasta suunnitteluasteella, ja soitan kuntaan jos tästä oikein innostun, nyt vähän kuulostelen, olisiko tämä ehdes mahdollista. (Ja kunnanmies on ex-mieheni veljen vaimon mies, tuntee minut joten vähän silläkin kyselen apua muualta jos mahdollista... )
Alle 14m2 rakennus tyhjälle tontille
4
877
Vastaukset
- ölöpölö
Pistä jalasmökki"väyrynen", vuokraa romujobbarille varasto laaniksi,asuntovaunu parkki,tee perunamaa.myy mullat pois täytä savella kuoppa,kyllä sille pläntille käyttöä löytyy kun vähän miettii.
- Paikka maalla
Edelleen kysymys; mitä lupia vaatii rakentaa tyhjälle tasamaatontille, jossa ei ole rakennuslupaa eikä siihen sellaista saa, alle 14m2:n esim. puuvaja?
- rakennusmestari
Soita kuntasi rakennusvalvontaan, niin saat oikeita tietoja. Nämä viherpiipertäjät tällä palstalla sekoilee mitä sylki suuhun tuo.
- 1+1
"Ja kunnanmies on ex-mieheni veljen vaimon mies..."
Eli tuo kunnanmies on ex-miehesi veli?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki52945Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1192889Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma242704Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne452578Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv792434PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist412364Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest102274Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k801922Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1971786- 1341695