Norjan super-doping.

Norjan valtava menestys talviurheilussa on puhtaan tilastollisesti, inhimilliset resurssit huomioiden mahdotonta rehellisin keinoin. Mutta kun otetaan huomioon Norjan valtiolle vuosittain tulevat kymmenien miljardien eurojen öljytulot, joita ei käytetä kansalaisten elinolosuhteiden parantamiseen sekä norjalaisten kaiken kohtuuden ylittävä kansalliskiihko, voidaan tehdä seuraavanlaisia päätelmiä:

- Dopingin käyttö Norjan talviurheilussa on strategista, ts. sen suunnittelu ja toteutus on vuosikymmenien mittaista.

- Dopingin käyttö Norjassa on erittäin laajaa ja ulottuu jo hyvin nuoriin junioriurheilijoihin.

- Dopingin käyttö on hyväksytty ja rahoitettu korkeimmalla mahdollisella valtiollisella tasolla. ts. hallitustasolla. Myös "kuninkaallisten" on oltava asiasta erinomaisen hyvin perillä.

- Dopingaineiden suunnittelu, valmistus ja jakelu toteutetaan valtiollisesti, todennäköisesti armeijan ja erilaisten valtiollisten tutkimuslaitosten organisaatioita hyväksikäyttäen.

- Dopingin salaamisessa käytetään mm. kansainvälisten dopingin valvontaelinten soluttamista, vakoilua ja niiden organisaatioiden ja yksittäisten avainhenkilöiden laajamittaista lahjontaa. Toiminnan tavoitteena, joka toteutuu erinomaisesti, on saada ennalta tietoon antidoping-organisaatioiden tulevat tarkastukset ja muu toiminta sekä eliminoida ja muuttaa niiden norjalaisista urheilijoista saamat tiedot.

Vai voisiko kukaan kuvitella, että kesken Holmenkollenin kisojen norjalaisten keskuuteen tehtäisiin kaikenkattava, suuria resursseja vaativa valvontaisku? Vrt. Suomi ja Lahti 2001.

1

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      Norjan menestys on varma merkki siitä, että Vancouverin kisat ovat puhtaimmat tähän mennessä.

      "Norjassa on laajempi hiihtokulttuuri" ovat kertoneet aiemminkin ja siinäpä se syy lienee. Norjalaiset ovat puhtaita urheilijoita. Ihan turha epäillä muuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      132
      2534
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      100
      2095
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      38
      1730
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      38
      1570
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      59
      1446
    6. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      27
      1109
    7. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      58
      1100
    8. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      9
      1066
    9. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      62
      1040
    10. Pelataanko sivistyslautakunnan päätöksissä reilua ja avointa peliä?

      Huomasin, että sivistyslautakunta on tehnyt viikko sitten isoja miljoona päätöksiä lastemme koulukuljetuksissa ja kaup
      Ähtäri
      30
      736
    Aihe