Maailman suurin vakuutusyhtiö American Insurance Group raportoi 8,9 miljardin dollarin tappioista perjantaina ja voroitti USA:n hallitusta lisätuesta siitäkin huolimatta, että se on saanut jo 182,3 miljardia dollaria tukea ((Suomen BKT - n. 180€) veronmaksajilta.
A.I.G on liittovaltion haltuun joutunut vakuutusyhtlö; Washingtonin hallitus omistaa siitä 80 prosenttia.
"AIG posts $8.9 billion loss, warns of more aid"
A.I.G on liittovaltion haltuun joutunut vakuutusyhtlö; Washingtonin hallitus omistaa siitä 80 prosenttia.
"AIG posts $8.9 billion loss, warns of more aid"
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vanhanenhan voisi lähettää sinneki muutaman sata miljoonaa €, tai vaikkapa miljardeja?
Voihan tuokin vakuutusyhtiön tappio vaikuttaa ilmastonlämpeämiseen, ei sitä koskaan tiedä. Masa kun lähettelee hynää sinne sun tänne, niin pysyy ikäänkuin uhkat loitolla Suomesta?
Nordeakin kärsi 50 miljoona tappiot ja sen Suomden eläkerahastot 15 miljoonan tappiot.
Lisäksi IMF rahoittaa omalta osaltaan näitä luottotappiota kymmenillä miljardella-
Federal Reserven pääjohtaja Ben S. Bernanke kertoo, että Fed aikoo tutkia myös Goldman Sachs Groupin ja muiden yhtiöiden Kreikka-toimia.
- Selvitämme useita eri asioita liittyen sekä Goldman Sachsiin että muihin yhtiöihin, ja heidän Kreikkaan liittyviin toimiinsa, Bernanke totesi tänään Yhdysvaltain senaatin pankkivaliokunnalle pitämässään puheessa.
Kauppalehti, Bloomberg