Uskonnoille on varsin tyypillistä, että on joku viholliskuva. Ikävissä tapauksissa tämä viholliskuva kohdentuu ihmisiin eikä Jeesuksen "rakasta vihollistasi" ole aina kristityilläkään päällimmäisenä mielessä.
Mutta jos viholliskuvallisuus olisi vain uskonnon aiheuttama vika, niin miksi aika monet ateistit vaikuttavat viestiensä perusteella enempi tai vähempi viholliskuvallisilta? Tyyliin: kirkko/uskovat/Jeesus aiheuttaa pahan oloni.
Viholliskuvallinen viestintä
4
103
Vastaukset
- Heikki S
Hölynpölyä jälleen kerran.
mutta Tuttumies, mitä mieltä sinä olet siitä kun uskovainen SamiA sanoi toivovansa että venäjä valloittaa suomen sillä silloin olisi helpompaa evankeloida, eikö mielestäsi mitä sami sano on todella epäisänmaallista ja hän on valmis uhraamaan jokaisen suomalaisen vapauden vaan koska saisi omasta mielestään paremman otteen juslistaa.
SamiA ei tainnut ymmärtää että loukkasi koko suomen kansaa lauseellaan.- jälleen.
Sinusta SamiA:n ehdotus on vain siksi, että hän saisi paremman otteen julistaa. Kyseessä on kuitenkin suomalaisten iankaikkisuussielut, ei SamiA:n henk. koht. ambitiot.
Et taida ymmärtää, että loukkaat koko Suomen kansaa osoittamalla mielipiteelläsi, että olisit valmis estämään heitä kuulemasta pelastavasta evankeliumista, joka vasta antaa todellisen vapauden.
- Nasse,
on hyvinkin paljon kirjoitellu juuri tuolla tyylillä jota hän olkiukossaan yrittää assosioida myös ateismiin.
Aika väsynyttä läppää ja osin alittaa jopa ns. "normituttistelun"
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171958
- 1541880
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h221255- 49941
- 85909
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To21829- 112771
Minä tunnen sinut
Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell45720Mihin olet kadonnut kaivattuni?
Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon32715- 74696