Mietityttää... kuinka usein sataa lunta Israelissa? Vai onko otettu käännösvapautta.
""Naamanin spitaali tarttuu nyt sinuun ja jälkeläisiisi, eikä sukusi pääse siitä koskaan." Ja kun Gehasi lähti Elisan luota, hän oli spitaalista lumivalkea. [2. Moos. 4:6; 4. Moos. 12:10]""
""Naamanin spitaali tarttuu nyt sinuun ja jälkeläisiisi, eikä sukusi pääse siitä koskaan." Ja kun Gehasi lähti Elisan luota, hän oli spitaalista lumivalkea. [2. Moos. 4:6; 4. Moos. 12:10]""
Vastaukset 22
Vanhimmat
"""Manna laskeutui yökasteen mukana leiriin. [2. Moos. 16:14]""""
Olisiko tuo manna voinut olla lumenhärmää?
Ajattelitko niin että israelilaiset siellä erämaassa popsivat lunta masun täydeltä? Mahtoi olla kurkku kipeänä...
Ei voinut olla manna lunta. Siellä sanottiin että jotkut tuhmat keräsivät mannaa talteen vaikka Jumala sen kielsi. Mannaan tuli matoja, hyi! En ole ikipäivinä kuullut että lumeen olisi tullut matoja. Eikä sen puoleen siellä kerrota lumisodasta, lumilinnoista eikä lumiukoista. Ei voinut manna olla lunta.
söivätkö manna vai lunta, kun vähän ihmetyttää tuo vertaus "lumivalkea", niin jotta mistä kirjaajat tiesivät lumen olomuodosta?
jos ei mainita lumisodista, niin mistä sana 'lumi' tulee raamattuun?
Kun Nooakki kävi soutuveneellä soutaen hakenut jääkarhut, porot, Suomen pystykorvat jne. arkkiinsa niin oli nähnyt niillä reissuillaan niin paljon lunta että siitä riitti pitkäksi aikaa muistelemista jälkipolville.
---
noinkin ja saattaapi olla et ei ole noin. TV.ssä (Voimala)-ohjelma on lanseerattu ulos uusi sana -kulttuurikristitty-.
Minä olen kulttuurihelluntailainen. Mikä sinä olet lintu vai kala? vai Nooan inkarnaatio?
* Mistäkö Raamattu on saanut sanan "lunta"? Eiköhän vuorten huiput ole aina olleet lumenpeitossa, ja varmasti oli vuoria monissa niissäkin maissa, missä Raamattua on kirjoitettu!
* Jopa israelin Hermonin monihuippuiset vuoret, voivat olla lumisia.
* Jesaja jo tiesi lumesta, koska kirjoitti, että syntimme voivat tulla lumivalkeiksi.
Kyllä Lähi-Idässäkin joskus satelee lunta. Ei ole kovin pitkä aika kun Jerusalemissakin satoi lunta! Ja onhan sielläkin päin aika korkeita vuoria, joitten rinteille lunta tulee. Itse olen nähnyt Hebronissa lunta Istraelissa käydessäni. Ja kyllähän Herramme on viisas, että tietää luntakin olevan olemassa, joten ei se ole ihme jotta siitäkin Raamatussa mainitaan! Jumalahan on luonut lumenkin! Jonka siten huoltomiehet luovat pois!
Lähi-Idässä sataa vettä, joskus kuitenkin lunta, ainakin sen verran, jotta se erotettiin mannasta, ja sitä voitiin verrata puhtaaseen sytämeen eli vanhurskauteen.
täytynyt sataa mannan lisäksi myös lunta, koska se on mainittu TotuudenKirjassa. Olisi hyvä, jos meillä tulisi välillä lumen sijasta vaikka hernerokkaa taivaasta, nimittäin saisi kulkea suu auki ja maha täyttyisi ilmaisesta ruuasta. Saa sieltä muutakin soppaa sataa. Jos perunasade yllättäisi, niin se voisi olla vaikeaa ottaa perunakoppeja suuhun.
on lunta, Mount Kenyalla ja Kilimanjarolla. Olen itse nähnyt nuo lumihuippuiset vuoret. Juutalaisten asuinsijoilla on myös vuoristoja, joissa lunta varmasti satelee enemmän, kuin alemapana.
Joko uskot, etteivät syöneet lunta?
juutalaiset eivät syöneet, muut kun oltiin Kilimanjarolla retkellä, niin söit lunta kun limut oli loppu.
on lähiseuduilla. Toivon mukaan hän piipahtaa tännekin ja pläjäyttää painavan sanansa tähän lumi -kysymykseen.
tämä asia nyt hiertää niin kovasti, että koptisti-kielen tulkkia tarvitaan.
Miten sinun mieltä aina hiertää kaikki epäoleelliset asiat? Etkö ole Jeesuksesta kiinnostunut?
Heh, se mikä sinusta on oleellista on minusta epäoleellista ja päinvastoin. Meitä ihmsiä on hirveän monensortinkaltaisesti ajattelevia.
Minulle Jeesus ei ole oleellinen eikä epäoleellinen asia vaan se, miten kukin ihminen Hänet mieltää. Siis Jeesus ei ole itseisarvo sinänsä vaan se, miten me suhteutamme Hänet aivoisamme suhteessa sisäiseen minäämme.
sataa lähes joka talvi, lumi vain ei kauan pysy vaikka sitä joskus tulee ihan kunnolla.Siinailla ei sada lunta, mutta pohjoisessa Hermonilla sen sijaan on hiihtokeskuskin.
töissä tuolla murmeli-osastolla. Kysyisin nyt onko 'lumivalkea' käännösvirhe vai onkohan siellä Israelin munkit todella verranneet synnistä puhdistautunutta lumivalkeaan.
on vain ilmaus "kuten lumi", mutta kyllä vertaus oli selvä koska lunta oli mahdollista talvisin nähdä vuoristoissa, joskus vaikka hyvin harvoin rannikollakin on niin kylmää että sataa lunta.
Tämä löytyi netistä:http://commons.wikimedia.org/wiki/File:PikiWiki_Israel_4064_Snow_in_Tel_Aviv.jpg
asia selvennyt!
:D