Taas ollaan kiinni mitalissa ja se on upea saavutus. Kun ei enää meitsi ihan lapsi kuten 99 % tänne kirjoittelevista lapsukaisista, niin kovaa se oli 60-luvulla se pronssijahtikin. TV näytti mitä näytti jotain sumuista nauhoitusta ja kansainvälisissä kuvayhteyksissä oli alvariinsa katkoa ja varmaan oli vaan paljon lunta niissä Pasilan antenneissa. Jotain jäämurtajien lakkoa oli alvariinsa ja sen takia lätkä ei näkynnä suorana kun vanhusten piti saada samat uutiset ja kanavia oli kaksi. Senkin muistan kun oli yksi.
Nyt tulee aina mitali tai melkein tulee. Se on upea tämä Leijonien tarina.
Ihan oikeesti.
Kello soimaan 4.59.
Nyt tulee aina mitali tai melkein tulee. Se on upea tämä Leijonien tarina.
Ihan oikeesti.
Kello soimaan 4.59.
Vastaukset 2
Vanhimmat
et Leijonat laittais sen kellon soimaan vähän aikaisemmin, ettei käy niin ku siin USA pelissä!?! Alkaa meinaan vähän vituttamaan se, et ne Leijona vanhukset alottavat pelaamisen vasta kolmannessa erässä, ku peli on jo ohi!!!
joo kyl varmaan joukkue uudistuu. 60-luvulla oli Matti Murto, Lalli Partinen, Matti Keinonen, tietysti Juhani Tamminen (en muista minä vuonna, se olisi vissiin Tukholman kisat ja mää oli viis vuotias), Pekka Leimu, Ylönen, Valtonen sekä tietysti Juha Rantasila. Rantasila ja Ilpo Koskinen pääs all star:iin eli olivat kisojen parhaat puolustajat (vuosia en muista). Juhani Wahlsteenia en muista nähneeni TV:ssä, mutta kuulemma hän keksi että pitää treenata tosissaan siis lajin omaisia harjoituksia.
Kyll mää vaan luulen, että joukkue uudistuu, ihan väkisin.