Pelkkää sattumaako vain!

Olen rukoillut päivittäin monien kansojen puolesta jo vuosien ajan.

Jostain syystä sain sydämelleni lisätä Chilen päivittäiselle rukouslistalleni noin 2 kk sitten ja varhain eilisaamuna tapahtui siellä tuo tunnetun historian neljänneksi suurin maanjäristys! Jätän lukijalle vastattavaksi kysymyksen: Oliko Chilen rukouskohteeksi otto vain pelkkää sattumaa, vaiko Korkeimman johdatusta?
(Itse kyllä tiedän oikean vastauksen...)

Jostain syystä otin myös Kanadan päivittäiseksi rukouskohteekseni noin 1 kk sitten. En tiedä vielä syytä siihen, mutta uskon myös sen tulleen J-lalta...

21

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kdkdkdkdkdkdkdkd§

      Jokin lavastettu terroriteko ehkäpä tulossa? Tällä tarkoitan jotain läntisten tiedustelupalveluiden eri kanavien kautta yllyttämää, rahoittamaa iskua.

      • ...että Quebec'issä eli Kanadan ranskankielisessä territoriossa on menossa kirkkojen lisääntyvä myynti muihin tarkoituksiin, kuin uskovien kokoontumispaikoiksi. Kirkoista tehdään erilaisia muita kokoontumispaikkoja ja toimitiloja, koska uskovat kaikkoavat niistä ja luopuvat uskosta.

        Siinä on jo riittävästi rukousaihetta, vaikkei (ja toivottavasti ei) mitään muuta katastrofia ilmenisikään!


    • MMies

      HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

      • Riennä takaisin Hyvän Paimenen lammaslaumaan, sillä Yeshua sanoo sulle:

        Johanneksen evankeliumi 10:
        27. Minun lampaani kuulevat minun ääntäni, ja minä tunnen ne, ja ne seuraavat minua.
        28. Ja minä annan heille iankaikkisen elämän, ja he eivät ikinä huku, eikä kukaan ryöstä heitä minun kädestäni.


    • Huhahhhei

      Toivottavasti et rupea rukoilemaan Suomalaisten puolesta, jos jälki oli Chilessäkin noin hirvittävää. Heeei.... rukoile kaikkien PAITSI Suomalaisten puolesta kevään jääkiekon MM-kisoissa!!

      • ...taidanpa ottaa erityisesti SINUT rukouslistalleni, joten varaudu kohtaamaan J-laasi!


      • 342werd
        Yakov kirjoitti:

        ...taidanpa ottaa erityisesti SINUT rukouslistalleni, joten varaudu kohtaamaan J-laasi!

        kumma on J-laasi?


      • Hiivatti.
        Yakov kirjoitti:

        ...taidanpa ottaa erityisesti SINUT rukouslistalleni, joten varaudu kohtaamaan J-laasi!

        uhkailua! Jos rukoilusi sai Chilessä aikaan tuhansien kuoleman, miten käykään Huhahhhei-paralle?


      • 342werd kirjoitti:

        kumma on J-laasi?

        ...salaisuuksia sulle paljasta!

        Kunhan ensin tulet uskoon Yeshuaan, niin saatanpa kertoa tuonkin(?)


      • Hiivatti. kirjoitti:

        uhkailua! Jos rukoilusi sai Chilessä aikaan tuhansien kuoleman, miten käykään Huhahhhei-paralle?

        ...Heh-heh-hee. Syyttäköön itseään, kun aina tulee tyrkylle ja epäsuorasti kerjäämään "Pliis, rukoile myös mun puolesta!"

        Hmmm.... Säkin varmaan kaipaat esirukousta(?)

        Ps. Sitä saa mitä tilaa, eikä palautusoikeutta myönnetä!


    • Villiaasi

      Yakov, yleensäkin se, että rukoilet toisten puolesta, olivat ne sitten kansoja tai yksittäisiä ihmisiä, on Jumalalle mieluista. Olet yksi helmi siinä Jumalan omistamassa rukoilevien ihmisten helminauhassa, jonka puuttuessa helminauha ei ole enää täydellinen, joten olen tärkeällä paikalla. Itse en jaksa olla niin kestäväinen rukouksessa monestikaan, mutta ehkä minäkin olen kuitenkin se pienin helmi tuossa nauhassa, vaikken olekaan niin kovin säihkyvää sorttia.

      Siunausta ja voimia rukousrintamalle.

      Paljon ois aihetta lapsella kiittää
      Jumalan lahjoja kaikille riittää.
      Päivä jo yksikin aamusta varhain,
      illaksi ehditty lahja on parhain.

      Kauniina nauhana vuosien päivät
      helmenä jokainen muistoksi jäivät.
      Elämän päivien ketju on kallis
      Isä ei yhden ees kadota sallis.

      Lapsonen siis kätes yhtehen liitä
      kaikista päivistä Jeesusta kiitä.
      Aina se muistaos tänään on juuri,
      varattu sinulle siunaus suuri.

      • Pidän erityisesti eräästä ruotsinkielisestä oivalluksesta, laulun säkeestä:

        "Var dag är en sällsam gåva, en underbar möjlighet!"

        Jokainen päivä on erityinen lahja, ihmeellinen mahdollisuus!"

        Jokainen uusi päivä on todellakin ainutlaatuinen armolahja taivaan Isältä meille ja täynnä ihmeellisiä mahdollisuuksia elää Häntä ylistäen, palvellen ja ehyessä rakkaussuhteessa ikuiseen ja äärettömään persoonaan, joka on RAKKAUS!

        Ollaan vaan itsessämme heikkoja, sillä Yeshua Messias on vain heikoissa väkevä!


      • pusi pusi hulluYakov
        Yakov kirjoitti:

        Pidän erityisesti eräästä ruotsinkielisestä oivalluksesta, laulun säkeestä:

        "Var dag är en sällsam gåva, en underbar möjlighet!"

        Jokainen päivä on erityinen lahja, ihmeellinen mahdollisuus!"

        Jokainen uusi päivä on todellakin ainutlaatuinen armolahja taivaan Isältä meille ja täynnä ihmeellisiä mahdollisuuksia elää Häntä ylistäen, palvellen ja ehyessä rakkaussuhteessa ikuiseen ja äärettömään persoonaan, joka on RAKKAUS!

        Ollaan vaan itsessämme heikkoja, sillä Yeshua Messias on vain heikoissa väkevä!

        sakkolihaan heikkoja perverssejä


      • pusi pusi hulluYakov kirjoitti:

        sakkolihaan heikkoja perverssejä

        "Jokainen päivä on erityinen lahja, ihmeellinen mahdollisuus!"

        ...niin käyttäydy sen mukaisesti, äläkä hukkaa aikaasi turhuuteen...


      • koko keskustelu
        pusi pusi hulluYakov kirjoitti:

        sakkolihaan heikkoja perverssejä

        Sinulle on tarjolla jäännöspaloista värkättyä paistia. : )


    • ..

      .

    • Uskoo

      Varmasti Jumala ilmoittaa ahkeralle rukoilijalle kohteet ja johdattaa häntä niihin. Ihmeen moni profetia ennustaa lähiajoille pahaa, tai Jumalan ojentamiseksi asiaa pitää sanoa, kaikki eivät voi erehtyä. Suomikin on viimepäivien valossa lähtenyt alamäkeen.. Rukoilkaa.

      • Meillä on Suomessa ollut monia 'lihavia' vuosia aina vuoden 2008 loppuun saakka ja viime vuosikin oli sijoittajille lähes ennätyksellisen hyvä vuosi, mutta viime aikoina on itsekkyys päässyt nousemaan ennen näkemättömiin mittasuhteisiin.

        Rikkaat huippupoliitikkomme ovat jaelleet auliisti verohuojennuksia maamme rikkaille ja tuloerot köyhiin nähden ovat kasvaneet räjähdysmäisesti. Johtavissa asemissa olleet poliitikot ovat myyneet halvalla monia strategisesti tärkeitä yrityksiämme ulkomaiseen omistukseen ja käärineet kaupoista muhkeat voitot osinkojen ja boonusten muodossa. Sellaisia yrityksiä ovat olleet esim. Sonera ja entinen Wärtsilän telakka. Myös paperiteollisuuden laitoksia on fuusioitu ja niiden kautta tuotantoa siirretty rajulla kädellä muualle.

        Myös Fortumin yksityistäminen oli kansallinen katastrofi! Sen monopoliasemallaan tavallisilta palkansaajilta ryöstämät miljardit on upotettu enimmäkseen venäläiseen hiilivoimalaitokseen, käytännössä 'Siperian suohon', eikä loppusummaa tuolle hukkainvestoinnille ole vielä kirjoitettu. Lisäksi noille 'maanpettureille' on maksettu pilviä hipovat kymmenien miljoonien eurojen boonukset 'mokomasta' urotyöstä! Arvailen, että jos joku alkaisi tarkoin tutkia, niin myös mittavat lahjukset löytyisi mokomista 'kaupoista', koska en usko kenenkään noin ilmaiseksi lahjoittavan muistaakseni 2,7 miljardia euroa sitoumuksena vielä useita lisämiljardeja!

        Lue artikkeli: http://www.uusisuomi.fi/raha/56181-tahan-tuttuun-venalaiseen-nojaa-fortumin-johto
        "Fortum osti käytännössä velaksi viime vuoden maaliskuussa (2008) Länsi-Siperiassa toimivan TGC-10-voimayhtiön 2,7 miljardilla eurolla ja on luvannut investoida yhtiöön rahaa miljarditolkulla."

        Jos vertaamme niitä kymmeniä tuhansia pelkällä peruspäivärahalla (nettona n.550€/kk) sinnitteleviä niihin, jotka nostelevat vuosittain omia palkkojaan tonnikaupalla (yritysten ylimmät toimihenkilöt, kansanedustajat ja ministerit) ja kiskovat vielä jopa miljoonien eurojen vuosittaiset boonukset, niin eikö tätä kaikkea Korkeuden J-la näkisi ja kirjoittaisi kirjoihinsa?

        Ahtaajien lakko on täysin perusteltu siitä näkövinkkelistä katsoen, että kuulemani mukaan työnantajapuoli olisi ollut aikeissa huonontaa huomattavasti työntekijöiden työehtosopimusta ja juuri siksi työntekijäpuoli vaatii sopimukseen pykälää, että saavat palkan vuoden irtisanomisajalta, turvatakseen selustansa, eivätkä he aio hyväksyä työnantajapuolen kaavailemaa siirtymistä epäsäännöllisiin työaikoihin päivittäin, jolloin työaika voisi vaihdella vapaasti välillä 4h...12h/pv ja kustakin päivästä ilmoitettaisiin työntekijöille vain 2pv ennen soveltamista!

        Mä annan täyden tuen Timo Rädylle kumppaneineen vaikka pitkittäisivät ahtaajien lakkoa yli kesälomien siinä tapauksessa jos työnantajapuoli ei suostu heidän perusvaatimuksiinsa! Samalla alkaisi aiheeton porvarihallituspuolueiden kannatuskin horjua ja sydämestäni toivonkin tällaisen itsenäisen historiamme epäoikeudenmukaisimman hallituksen kaatuvan mahdollisimman pian!

        Hallituspuolueet leuhkivat miten paljon he ovat 'auttaneet' köyhiä ja homma on pelkkää retoriikka ja tosiasiassa juuri päinvastoin, sillä he ovat pienentäneet veroja jatkuvasti ja paikanneet verotulojen alenemisen suurilla ulkomaisilla veloilla, joiden maksajiksi joutuvat ensisijaisesti juuri kaikkein huonotuloisimmat, koska rikkailla on laissa porsaanreijät muuttaa ansiotulojaan pääomatuloiksi tai osingoiksi, jolloin niistä perittävät verot ovat prosentuaalisesti pienemmät kuin keskivertotyöntekijöiden ansiovero.

        Auttakoon Korkein meitä suomalaisia valitsemaan maallemme oikeudenmukaisemmat johtajat ja kansanedustajat ensi vaaleissa, samoin kuntiin ja erilaisiin yritysten hallituksiin! Yeshua Nimessä! Aamen.


      • ihmeidentekijä
        Yakov kirjoitti:

        Meillä on Suomessa ollut monia 'lihavia' vuosia aina vuoden 2008 loppuun saakka ja viime vuosikin oli sijoittajille lähes ennätyksellisen hyvä vuosi, mutta viime aikoina on itsekkyys päässyt nousemaan ennen näkemättömiin mittasuhteisiin.

        Rikkaat huippupoliitikkomme ovat jaelleet auliisti verohuojennuksia maamme rikkaille ja tuloerot köyhiin nähden ovat kasvaneet räjähdysmäisesti. Johtavissa asemissa olleet poliitikot ovat myyneet halvalla monia strategisesti tärkeitä yrityksiämme ulkomaiseen omistukseen ja käärineet kaupoista muhkeat voitot osinkojen ja boonusten muodossa. Sellaisia yrityksiä ovat olleet esim. Sonera ja entinen Wärtsilän telakka. Myös paperiteollisuuden laitoksia on fuusioitu ja niiden kautta tuotantoa siirretty rajulla kädellä muualle.

        Myös Fortumin yksityistäminen oli kansallinen katastrofi! Sen monopoliasemallaan tavallisilta palkansaajilta ryöstämät miljardit on upotettu enimmäkseen venäläiseen hiilivoimalaitokseen, käytännössä 'Siperian suohon', eikä loppusummaa tuolle hukkainvestoinnille ole vielä kirjoitettu. Lisäksi noille 'maanpettureille' on maksettu pilviä hipovat kymmenien miljoonien eurojen boonukset 'mokomasta' urotyöstä! Arvailen, että jos joku alkaisi tarkoin tutkia, niin myös mittavat lahjukset löytyisi mokomista 'kaupoista', koska en usko kenenkään noin ilmaiseksi lahjoittavan muistaakseni 2,7 miljardia euroa sitoumuksena vielä useita lisämiljardeja!

        Lue artikkeli: http://www.uusisuomi.fi/raha/56181-tahan-tuttuun-venalaiseen-nojaa-fortumin-johto
        "Fortum osti käytännössä velaksi viime vuoden maaliskuussa (2008) Länsi-Siperiassa toimivan TGC-10-voimayhtiön 2,7 miljardilla eurolla ja on luvannut investoida yhtiöön rahaa miljarditolkulla."

        Jos vertaamme niitä kymmeniä tuhansia pelkällä peruspäivärahalla (nettona n.550€/kk) sinnitteleviä niihin, jotka nostelevat vuosittain omia palkkojaan tonnikaupalla (yritysten ylimmät toimihenkilöt, kansanedustajat ja ministerit) ja kiskovat vielä jopa miljoonien eurojen vuosittaiset boonukset, niin eikö tätä kaikkea Korkeuden J-la näkisi ja kirjoittaisi kirjoihinsa?

        Ahtaajien lakko on täysin perusteltu siitä näkövinkkelistä katsoen, että kuulemani mukaan työnantajapuoli olisi ollut aikeissa huonontaa huomattavasti työntekijöiden työehtosopimusta ja juuri siksi työntekijäpuoli vaatii sopimukseen pykälää, että saavat palkan vuoden irtisanomisajalta, turvatakseen selustansa, eivätkä he aio hyväksyä työnantajapuolen kaavailemaa siirtymistä epäsäännöllisiin työaikoihin päivittäin, jolloin työaika voisi vaihdella vapaasti välillä 4h...12h/pv ja kustakin päivästä ilmoitettaisiin työntekijöille vain 2pv ennen soveltamista!

        Mä annan täyden tuen Timo Rädylle kumppaneineen vaikka pitkittäisivät ahtaajien lakkoa yli kesälomien siinä tapauksessa jos työnantajapuoli ei suostu heidän perusvaatimuksiinsa! Samalla alkaisi aiheeton porvarihallituspuolueiden kannatuskin horjua ja sydämestäni toivonkin tällaisen itsenäisen historiamme epäoikeudenmukaisimman hallituksen kaatuvan mahdollisimman pian!

        Hallituspuolueet leuhkivat miten paljon he ovat 'auttaneet' köyhiä ja homma on pelkkää retoriikka ja tosiasiassa juuri päinvastoin, sillä he ovat pienentäneet veroja jatkuvasti ja paikanneet verotulojen alenemisen suurilla ulkomaisilla veloilla, joiden maksajiksi joutuvat ensisijaisesti juuri kaikkein huonotuloisimmat, koska rikkailla on laissa porsaanreijät muuttaa ansiotulojaan pääomatuloiksi tai osingoiksi, jolloin niistä perittävät verot ovat prosentuaalisesti pienemmät kuin keskivertotyöntekijöiden ansiovero.

        Auttakoon Korkein meitä suomalaisia valitsemaan maallemme oikeudenmukaisemmat johtajat ja kansanedustajat ensi vaaleissa, samoin kuntiin ja erilaisiin yritysten hallituksiin! Yeshua Nimessä! Aamen.

        .


      • ihmeidentekijä kirjoitti:

        .

        ...vielä pelastusta vailla olevien ihmisten puolesta, että ottaisivat Yeshuan vastaan Vapahtajakseen ja Herrakseen!

        Myllysillat ja muutkin ihmisten rakennelmat jäävät tänne tulen ruuaksi ajallaan, mutta ihmiset itse joutuvat astumaan Kaikkivaltiaan J-lan eteen vastaamaan teoistaan ja tekemättä jättämisistään.


    • ....

      .....

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      75
      4009
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      202
      3302
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3006
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      77
      2671
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      379
      2408
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      181
      2072
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1605
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      36
      1586
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1418
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1392
    Aihe