On aika järkyttävää lukea tältä sivulta kuin paljon rasismia teissä metsäuraalilaisissa suomalaisissa oikein on. Etenkin kun otetaan huomioon että suurin osa teistä on kuitenkin maahanmuuttajina täällä Svenskfinlandissa.
Olette hieman niinkuin meksikolaiset USA:ssa. Valitatte siitä että tänne tulee maahanmuuttajia muista kulttuureista vaikka olette itse täysin epäeurooppalaisen, pohjoisaasialaisen metsäuraalilaisen kulttuurinne tuoneet tänne aitoruotsalaiseen maahan.
Onneksi SFP ja Astrid Thors jaksavat taistella teitä rasisti metsäuraaleja vastaan. Monikulttuurisuus on hyvä asia mutta metsäuraalilaisen huono itsetunto ei sitä kestä, siitä se rasismi johtuu.
Olette hieman niinkuin meksikolaiset USA:ssa. Valitatte siitä että tänne tulee maahanmuuttajia muista kulttuureista vaikka olette itse täysin epäeurooppalaisen, pohjoisaasialaisen metsäuraalilaisen kulttuurinne tuoneet tänne aitoruotsalaiseen maahan.
Onneksi SFP ja Astrid Thors jaksavat taistella teitä rasisti metsäuraaleja vastaan. Monikulttuurisuus on hyvä asia mutta metsäuraalilaisen huono itsetunto ei sitä kestä, siitä se rasismi johtuu.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kirvoitti naurut. Kiitos, mutta joku voisi oikeasti loukkaantua.
Jos otetaan vielä pidempi aikaväli, niin kansallisuudet ja rodut ovat pelkkä illuusio, sillä alkuihminen lähti levittäytymään Afrikasta. Ihmisrodun kilpailijat kuten neanderthalit eivät pärjänneet, mutta me olemme yhä täällä ja me olemme kaikki alunperin kotoisin Afrikasta.
Pienen ihmisen päässä mitättömät asiat saavat suuret mittasuhteet. Siitä hyvä esimerkki on rodusta vouhottaminen.
Ei roduilla ole mitään merkitystä kuin ehkä Peterin kaltaisille. Aivan sama mitä rotua ihminen on kunhan osaa käyttäytyä ihmisiksi, ei aiheuta harmia muille ja tuottaa lähinnä hyvää mieltä. Ei kai niissä Uraalin takaisissakaan moitteen sijaa ole. SvenskPeteriltä se kuultiin se ikiaikainen totuus suomalaisen rasismin synnystä . Se oli ja ehkä on vieläkin sitä, että mikä muu vain käy paitsi suomalainen. Surullista on tuollainen kaikkin muihin kuin suomalaisiin suvaitsevasti suhtautuminen. Mitä muuta se voi synnyttää kuin rasismia. Ja julkinen keskustelua aiheesta on aina parempi kuin vaiettu kansanpilkka. Pitkä kieltäminen ja vaikeneminen syrjimisestä aiheuttaa katkeruutta jota ei ole helppo poistaa.
Siksipä ehdotankin että, Suomeen tulevat maahanmuuttajat sijoitettaisiin pääsääntöisesti ruotsinkielisiin kuuntiin sekä Ahvennanmaalle maakunnan suostumukselle. Jos kokeilu onnistuu paremmin kuin Ruotsissa ja Norjassa, niin ehkä ne metsäuralilaisten asenteet muuttuvat positiivisemmiksi.
Hyvä idea. siinä tulisi sitten todistettua suvaitsevaisuus. Varmaan hyvin sopeutuisivatkin sillä oppisivat ruotsin kielen ja heidät otettaisiin avosylin vastaan. Siis kun kysymys on kai siitä, että mitään muuta ei vihata niin kuin suomenkielistä väestöä. Sellainen olo välillä tulee, että olenko syntiseksi syntynyt kun vanhempani suomea puhuvat.
Joo ei tässä maailmakaikkeudessa ole haisulivoo väliä suomalaisuudella, ruotsalaisuudella tai millään muullakaan. Kaikki elävät aikansa, toiset valittavat enemmän kuin toiset ja jotkut eivät välitä hittojakaan .
Kannatan lämpimästi mamujen ym. majoittamista suvaitsevaisten suomiruottien asuinmaille eli rannikko mutta ennenkaikkea Ålanti. Ruottalaiset voisivat myös vihdoin jättää meidät fennougrit rauhaan, emme tosiaan kaipaa teidä neuvoja ja ohjeita.
alkuihminen ei lähetenyt levittäytymään Afrikasta ! Menkää hoitoon mopopojat Ry !
Hyvä kun nostit kissan pöydälle niinb päästään asiaan.Me suomalaiset emme ole pelkkiä uraalilaisia vaan meissä asuu kaukainen seemiläinen suomalainen eli saamelainen kuinka se halutaan esittää.Turkkilaiset pitävät meitä sukulaisinaan koska meillä on sauna ja paljon samaa kulttuuria muiden seemiläisten heimoveljiemme kanssa.Me olemme siis jalompi rotu kuin rantaruotsalaiset jotka edustavat barbaaria indoeurooppalista massaa joka on aina asunut Seemin majoissa.Meidät suomalaiset on siis asetettava arvojärjestyksessä barbaareja eurooppalisia edelle ja niin me olemmekin ja olemme myös huonoja oppimaan indoeurooppalaisten pulinakieltä.Tuossa olet oikeassa että me olemme joutuneet karjalan kannaksen kautta tänne entiseen itä Ruotsiin eli österbotteniin kuten he siellä lännessä teitä ruotsalaisia aikoinaan kutsuivat.Me suomi valtiona saimme kuitenkin alkumme jo suuren ajattelijan Nikolai 1 valloittaessa suomen ruotsilta ja antaessa meille erinomaisen autonomian ja ajan jolloin meille syntyi euroopan suurimpia ajttelijoita ja tutkimusmatkailijoita kuten esim Yrjo Valliin joka teki meistä suomalaisista tutkimusta arabimaissa ensin opeiskeltuaan paikallisen kielen Pietarin yliopistossa.Kuitenkin toinen maailmansota antoi Stalinin potkulla vauhtia suomalaisten paetessa henkensä kaupalla entiseen itäRuotsiin.Näin syntyi Suomi niminen valtio venäjän myötävaikutuksella ja kansan verellä.Stalinin osuus oli oma osuutensa joka on ihan toinen juttu eikä mahdú tälle palstalle.Kuitenkin me saimme itsenäisyyden jonka vaan meidän ruotsalaismieliset maanpetturimme myivät liittämällä meidät Euvostoliittoon mutta tilanteeseen on tulossa korjaus lähiaikona´ja ken elää se näkee.
http://www.youtube.com/watch?v=1fos-AknKN4
Niin näet rasistin ! Et vissiin tajua, että ruotsissa alakaa olla rasismia ihan omasta takaa.
Joka haluaa, että vieraskulttuurin edustajat sotkevat hyvällä mallilla ja kestävällä mallilla olevat asiat, jotka on saatu toimimaan kovalla työllä ja rehellisellä ahkeruudella ja naapureista huolta pitämällä, -on taatusti väärällä asialla.
Sitä emme kiellä, etteikö hengenhädässä olevia ihmisiä pitäisi ottaa turvaan, mutta HUIJARI maankiertäjät haluamme lähettää takaisin omaan maahansa,- menkööt tappelemaan kotimaansa asiat kuntoon, älköönkä pesikö tänne toisten loiseksi !
JO SE ON RASISMIA, NIIN JÄRJEN KÄYTTÖKIN ON SILLOIN SITÄ,- vai mitä ?
KUKA on kieltäny VIISAUDEN KÄYTÖN?- TÄH?