Jos eroaa seurakunnasta, eli Kristuksen ruumiista, on ulkopuolella kuin oli sisarenikin kun eli avoliitossa ja mies kuoli viereen, ja periät tulivat ja veivät kaikki ja sisarelleni jäi vain vaatteet päälle, ja vielä kaiken kukkuraksi ei saa leskeneläkettäkään.
kun hylkäämme lait, hylkäämme myös itsemme., olemme tuhon omia.
kun hylkäämme lait, hylkäämme myös itsemme., olemme tuhon omia.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ei seurakunta ole mitenkään osallisena suomalaisten perinnönjaoissa :)
Avoliitossa elävät voivat tehdä keskinäisen testamentin ihan ilman kirkkoa.
Ja maistraatissa pääsee naimisiin, ilmaseks.
Kuivuu pois henkisesti, kuin irtileikattu esinaha, ja syntyy seuraavassa elämässään pieneksi naakaksi, joita istuu kirkkojen katoilla katumassa eroaan, ja joita variksienkin sallitaan kiusaavan.
Kirkon saa häihin ilmaiseksi, samoin seurakuntasalin, jos tarvitsee juhlatilan. Eli selvää säästöä monta sataa euroa. Seurakuntien tiloja saa myös hyvin edullisesti esim. syntymäpäiväjuhlien käyttöön, vietin omia 50 v. juhlia seurakuntasalissa ja maksoin vain pöytäliinoista yms. Jos raha on tärkeä kysymys kirkon jäsenyydessä, voi samalla miettiä, kuinka paljon erilaisia kirkon palveluja tulee käyttäneeksi. Toinen juttu on se, että raha ei kuitenkaan ole isoin juttu, jäsenyydessä on kyse myös siitä, mitä haluaa tukea ja millaisiin arvoihin elämässään tukeutuu
kaikeksi on kirkosta eroamisen takia kutsuttu, mutta kukaan ei ole kutsunut vielä "irtileikatuksi esinahkaksi". Toivottavasti uusi arkkipiispa tulee käyttämään tätä ilmaisua julkisesti puhuessaan kirkosta eronneista!
ei varmaankaan ole kyse juhlasta, jos se järjestetään seurakuntasalissa ... sinnehän tulisi vain "uskovia".
kirkon tilat ilmaisia ole. Etkö ole ajatellut paljonko kirkollisveroja olet maksellut?
Maistraatissa vihkiminen on täysin ilmaista ja tarkoitan, että ei tarvitse maksella mitään jäsenmaksuja, että siellä vihille pääsee.
kyse oikeasta juhlasta. paikalla olivat ne, jotka olin kutsunut ja joita toivoinkin paikalle saapuviksi. "uskovia" ja jotain muita ei eroteltu, eikä erotella, sellainen ei ole hyviin tapoihin kuuluvaat
kyllä minuakin "uskovat" ovat juhliinsa kutsuneet, mutta itse sentään päätän millaisiin juhliin haluan osallistua. En mene katsomaan, kun vauvoja pakkokastetaan lutkukirkon jäseniksi, enkä hääparin pelleilyä alttarilla. Haudalla käyn sen jälkeen, kun poppamies on poistunut sieltä. jne
Sen sijaan että tuntisit myötätuntoa sisaresi karua kohtaloa kohtaan, käytät häikäilemättä hänen elämänsä tarinaa omien tarkoitusperiesi saavuttamiseen, eli kristinuskon levittämiseen pelottelutaktiikalla. "Liittykää kirkkoon ja maksakaa jäsenmaksu, muuten käy niin kuin siskolleni kävi". Tuohan vaikuttaa lähinnä suojelurahaa keräävältä mafiajengiltä.
Onneksi enemmistö kristityistä on sentään vain tapakristittyjä, eikä sinun kaltaisia ihmisiä.
onko nämä taas niitä kirkon maksettuja nettimainoksia
Eikö saa olla eri mieltä? Pappina tympäisee nämä ihmisten jutut tyyliin: "En minä Jumalasta eroa, vaikka kirkosta eroankin." Tai "Kyllä Jumalaan voi uskoa vaikka ei kirkkoon kuulukaan." Mutta kuitenkin nämä samat ihmiset pitävät usein itsestään selvänä että heille tai heidän kirkosta eronneelle omaiselleen järjestetään kirkollinen hautaan siunaaminen. Loukkaantuvat jos pappi sen kyseenalaistaa, kuten itse teen sillä perusteella että on kunnioitettava vainajan vakaumusta. Hän on halunnut pysyä kirkon ulkopuolella. Miksi papin pitäisi omantuntonsa vastaisesti tulla haudalle? Jos Jumala kerran pitää huolen kirkon ulkopuolella, niin miksi pyytää sitten kirkon pappia toimitukseen. Eikö yhteys Jumalaan sitten kuitenkaan riitä? Ei kai papin toimitus ole välttämätön jos kerran usko Jumalaan riittää. Mielestäni tämä on älyllistä epärehellisyyttä. Samoin kuin se että käytetään hyväksi toisten maksamia verovaroja. Kirkon palvelut kuten ilmainen pappi otetaan, kun kirkolla on enemmistön kirrkkoonkuulumisen takia vielä mahdollisuus pitää sellainen määrä pappeja että he ehtivät siunaamaan näitä "kirkkoa tarvitsemattomia vainajia".
Älä sitten mene haudalle... Ihan oiken. Jos haluaa palvelua niin sitten maksaa ja jos ei halua palvelua niin ei maksa: reilua.
Ite oon kuullu, että joskus papit yrittä siunailla puoliväkisin kirkosta eronneita vainajia ja pitää olla erikseen kirjallinen asiakirja vainajan nimikirjoituksella, että kirkko pysyy poissa hautajaisista. Onko näissä kuulopuheissa perää?
Miksi sitten nekin jotka ovat kirkosta eronneet joutuvat maksamaan kirkon hautaustoimenkuluja?
Minä olen jo tehnyt selväksi kaikille sukulaisilleni, että pappi ei sitten minun hautajaisiini tule valehtemaan.
Pappeja on tietysti monenlaisia, kuten vaikkapa kirvesmiehiä, opettajia ja lääkäreitäkin. Eivät he ole ajattelultaan ja menettelytavoiltaan yhtenäinen joukko. Mitään valtakirjaa ei tarvita. Jos vainaja ei ole kuulunut kuollessaan kirkkoon, papin mukaantulo hautajaisiin on mahdollista vain jos omaiset sitä erikseen pyytävät. Muuten omaiset saavat hoitaa hautajaiset täysin niin kuin itse haluavat. Ei itselläni ole sinne mitään tarvetta pyrkiä.
Kirkkolain mukaan omaisten pyytäessä siunaamaan kirkosta eronnutta papin on käytävä omaisten kanssa keskustelu, onko kirkolliselle hautaamiselle edellytyksiä. Jos vainaja on vaikkapa kirjallisesti tai suullisesti kieltänyt kirkollisen siunaamisen, ei pappi ainakaan voi mielestäni toimittaa siunausta, vaikka omaiset sitä pyytäisivätkin. Ongelma on vain se, että omaiset tämän tietäessään saattavat vaieta asiasta. Mutta ongelmaa ei synny, jos pappia ei pyydetä lainkaan siunaamaan. Kirkon jäsenet sen sijaan kuuluu siunata kirkollisesti.
Valtio on antanut kirkolle oikeuden (ja velvollisuuden) hoitaa hautaustointa. Sen vastineeksi kirkko saa periä esim. yhteisöveroa, joka ei kuitenkaan riitä yhteiskunnallisiin vevoitteisiin. Kirkko siis hoitaa hautaustoimen valtion puolesta. Valtio haluaa näin koska tietää että palvelun tuottaminen yhteiskunnallisesti tulisi maksamaan paljon enemmän kuin nyt. Hautauskulut ovat täysin samat niin kirkkoon kuuluvalta kuin kuulumattomaltakin koska valtio siis osallistuu tavallaan kuluihin. Olisi väärin, jos kirkkoon kuulumaton saisi vielä ilmaiseksi sen mitä muut maksavat vielä kirkollisverojenkin kautta.
Sanot, ettei papin tarvitse tulla haudallesi valehtelemaan. Saako tulla puhumaan totta? Hautajaisissa voivat jotkut muut saattavat valehdella pappia enemmän.
"Samoin kuin se että käytetään hyväksi toisten maksamia verovaroja. Kirkon palvelut kuten ilmainen pappi otetaan, kun kirkolla on enemmistön kirrkkoonkuulumisen takia vielä mahdollisuus pitää sellainen määrä pappeja että he ehtivät siunaamaan näitä "kirkkoa tarvitsemattomia vainajia". "
prrklele!
Jos pappi tulee minun haudalleni jeesustelemaan, nousen haudastani ja kuristan sen poppamiehen omilla ylösnousseilla luisilla käsilläni!
" Kirkon jäsenet sen sijaan kuuluu siunata kirkollisesti."
Ei kuulu, jos vainaja on eläessään oilmoittanut, ettei halua kirkollisia hautajaisia.
Nuo muut höpötyksesi siitä, ettei kirkon saama valtionapu ole riittävä, jätän omaan arvoona. Hautaustoimi on kirkolle kannattavaa ja muut kirkon menot ei valtiolle kuulu.