maitoproteeinin imeytyminen

-Paukku-

Hei! Tietääkö kukaa kauanko maitoproteiini on lapsen elimistössä.Olen ollut pari kuukautta maidottomalla ruokavaliolla,imetän täysin ja ajattelin nyt kokeilla joko vauvan vatsa kestäisi maitoa.Ajattelin antaa vauvalle suoraan korviketta vähän. Kauanko sitä on vauvan elimistössä jos oireita taas ilmenee?kuinka paljon antaisin sitä korviketta nyt ensialkuun? Meillä olis häihin lähtö viikon loppuna joten jos proteiini säilyy yli viikon sen eliomistössä,pitää siirtää kokeilua ettei häissä koko päivää huuda :)

2

550

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmettelen...

      Onko teidän vauvalle siis ihan diagnosoitu maitoallergia? Ja jos on, niin voisin melkein 100% varmuudella sanoa, et maha ei kestä vieläkään maitoa. Yleensä, jos allergia todettu vauvana, oireet häviää vasta 2 ikävuoteen mennessä jos häviää ollenkaan. Et enpä ite menis kokeilemaan varsinkaan korvikkeella. Mutta alkuperäiseen kysymykseen: maitoproteiini häviää elimistöstä n. 2 viikon kuluessa.

    • allergikon äiti

      Maitoproteiini häviää elimistöstä 2 viikossa, mutta suolioireisella voi mennä jopa 2 kk ennen kuin suoli toipuu kunnolla.

      Virallisessa maitoaltistuksessa maitoa laitetaan ensin iholle ja jos ei 15 minuutissa tule reaktiota, laitetaan tippa suuhun. Siitä sitten 15 minuutin välein 1ml, 2ml, 5ml, 10ml, 20 ml jne. Kun ei teillä ole virallisesta altistuksesta kyse, ja kaikesta päätellen suolioireinen lapsi, niin kannattaa edetä hitaammin, eli ekana päivänä korkeintaan siihen 2 milliin asti, ja seuraavana päivänä jatkaisin aloittaen taas 1 ml:sta, jos ei illan, yön tai aamun aikana ilmene ongelmia. Ainakin yksi kakka olisi hyvä odottaa ennen kuin jatkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      382
      899
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      195
      687
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      80
      670
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      66
      637
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      35
      614
    8. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    9. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      62
      606
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      567
    Aihe