Hei! Tietääkö kukaa kauanko maitoproteiini on lapsen elimistössä.Olen ollut pari kuukautta maidottomalla ruokavaliolla,imetän täysin ja ajattelin nyt kokeilla joko vauvan vatsa kestäisi maitoa.Ajattelin antaa vauvalle suoraan korviketta vähän. Kauanko sitä on vauvan elimistössä jos oireita taas ilmenee?kuinka paljon antaisin sitä korviketta nyt ensialkuun? Meillä olis häihin lähtö viikon loppuna joten jos proteiini säilyy yli viikon sen eliomistössä,pitää siirtää kokeilua ettei häissä koko päivää huuda :)
maitoproteeinin imeytyminen
2
510
Vastaukset
- Ihmettelen...
Onko teidän vauvalle siis ihan diagnosoitu maitoallergia? Ja jos on, niin voisin melkein 100% varmuudella sanoa, et maha ei kestä vieläkään maitoa. Yleensä, jos allergia todettu vauvana, oireet häviää vasta 2 ikävuoteen mennessä jos häviää ollenkaan. Et enpä ite menis kokeilemaan varsinkaan korvikkeella. Mutta alkuperäiseen kysymykseen: maitoproteiini häviää elimistöstä n. 2 viikon kuluessa.
- allergikon äiti
Maitoproteiini häviää elimistöstä 2 viikossa, mutta suolioireisella voi mennä jopa 2 kk ennen kuin suoli toipuu kunnolla.
Virallisessa maitoaltistuksessa maitoa laitetaan ensin iholle ja jos ei 15 minuutissa tule reaktiota, laitetaan tippa suuhun. Siitä sitten 15 minuutin välein 1ml, 2ml, 5ml, 10ml, 20 ml jne. Kun ei teillä ole virallisesta altistuksesta kyse, ja kaikesta päätellen suolioireinen lapsi, niin kannattaa edetä hitaammin, eli ekana päivänä korkeintaan siihen 2 milliin asti, ja seuraavana päivänä jatkaisin aloittaen taas 1 ml:sta, jos ei illan, yön tai aamun aikana ilmene ongelmia. Ainakin yksi kakka olisi hyvä odottaa ennen kuin jatkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä323857- 1431619
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu111491- 751142
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1931111- 581061
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy261017Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38991Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.67950Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹78925