Saas nähdä miten tämä maaliskuu pärjätää, äiti ja kolme kouluikäistä (8, 10 ja 11 -vuotiaat) lasta. Helmikuun lopun lapsilisät ja elarit meni velkoihin. Eilen sain asumistuen ja perjantaina tulee työmarkkinatuki ja ne menee vuokraan, vesilaskuun ja osaan sähkölaskua. Eli ruokaan jää vain 75 euroa ja tuosta jo parikymppiä meni eilen ja tänään kauppaan. Ostin 5 kg perunoita, riisipaketin ja makaroonia. Maitoa 4 litraa ja 5 pakettia leipää. Broiskusuikaleita 2 pkt, näkkäriä ja juustoa. Piti ostaa alusvaatteita lapsille myös. Nyt sitten on 50 euroa jäljellä. Se on aina tää sama pihistäminen. Saisipas joskus edes sen 400 e kuukauden ruokiin mutta ei kun ei .
Rahat tiukilla
kyllästynyt äiti
262851
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Mihin velkoihin elarit meni?
Jos ei olisi velkaa, olisiko rahaa käytössä olennaisesti enemmän?
asumistukea ja elatusmaksuja. Minä en saa tällä hetkellä elatusmaksuja kun lasten isä kieltäytyy maksamasta, ulos-ottoon ovat kyllä menossa. Asumistukea en saa kun on omistus-asunto josta velkaa mutta lainan korot on niin matalalla ettei tule apuja. Työttömyyspäivärahan käsittely on missä lie vaiheessa, saapa nähä meneekö kaksi kuukautta niinku viime keväänä lomautuksen aikana. Toimeentulotukea kun hakee niin se peritään sitten pois joten ei siinä mitään järkeä ole. Jospa kaupunki alkaa huolehtia elatusmaksut. Ja miksi ihmeessä ostit broileria? Eikös jauheliha ole paljon halvempaa?
http://www.sosiaalikollega.fi/asiakkaat/copy2_of_toimeentulotukilaskuri/view
Aikuisen yksinelävä toimeentulotuki eli 417,45€/kk
10 - 17 v. 1. lapsi 292,21 9,74
Alle 10-lapsi 1. lapsi 262,99 JA siten kaksi lasta on 2x 262,99 € = 525,98
Aikuinen yksinelävä = 417,45€/kk
Lapsista toimeentulotuki = 818,19 €/kk.
Perheesi toimeentulotuki tuon ikäisillä lapsilla = 1235,64 €/kk.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/211209101856SS?opendocument
Kela tiedottaa 21.12.2009
Elatustuki nousee vuoden alusta.
Täysimääräinen elatustuki nousee noin kolme euroa ja on vuoden alusta 139,54 e/kk lasta kohden.
3 x 139,54 €/kk = 418,62 €/kk
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/020708161610HL?OpenDocument
Yksinhuoltajalle maksetaan jokaisesta lapsesta lapsilisään yksinhuoltajakorotusta 46,60 euroa
351,50 €/kk + Yksinhuoltaja lisä 3 x 46,60 euroa = 139,80 €/kk
Lapsilisä yhtensä = 491,30 €/kk.
toimeentulotuki 1235,64 €/kk.
Elatustuki on 418,62 €/kk
Lapsilisä on 491,30 €/kk
YHTEENSÄ = 2 145, 56 € / kk.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/050901130444HV?openDocument
Asumistuki: 515,20 €/kk
Asunto 80 neliötä,
valmistus vuosi 1980
vuokra keskiverto Etuovi. com myynti-ilmoituksista laskettuna 820 €/kk + vesimaksu 20 €/ henkilö = 900 €/kk.
Asumistuki 515,20 €/kk.
Omavastuu vuokrasta 384,80 €/kk.
Perheellesi jää 1 760,76 €/kk muuhun kuin asumiseen. (2 145, 56 € / kk. - 384,80 € / kk)
Ravintomenot 48 %
Vaate- ja jalkinemenot 7 % Informaatiomenot (lehti, TV, puhelimen käyttömenot) 19 %
Vähäiset terveydenhuoltomenot 3 %
Muut jokapäiväiseen toimeentuloon kuuluvat menot 23 %
Teillä tuo yhteensä 100 % = 1760,76 €/kk
Ruokaan on käyttää 845, 16 € / kk
”Eli ruokaan jää vain 75 euroa ja tuosta jo parikymppiä meni eilen ja tänään kauppaan. ”
Jos saat ruokaan jäämään toimeentulo 2 145,56 eurosta > 75 euroa täytyy vain ihmetellä miten ilkenet tulla valittamaan rahan käyttöäsi.
vaan työtön joten päiväraha on 134 €/kk korkeampi ja näin kuukaudessa on 1894,76 € elämiseen JOSTA on jo maksettu asuminen.
Perheen ruokaraha on 909 € /kk.
No jos ainoa vaihtoehto olisi huostaan otto, lasten osalta, on tuo yhteiskunnalle edullisempaa, lapset ovat aina aikusten/huoltajiensa armoilla. Mikä väkivalta on sitten kaikkein tuhoisinta?
ja suomalaisten erona on
Toimeentulotuki >> Peruspäiväraha.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/120202142400EH?OpenDocument
aikuinen 3 lasta peruspäivärahalla ovat 748,63 €/kk
Vastaavasti
Toimeentulotuella 1235 €/kk.
Panet lasten rahat omiin velkoihisi ja sitten valitat kun ei ole rahaa?
että haaveilet koko ajan rahan saamisesta.
Rahaa saa työnteosta, jos saa. Kaikki muu, asumistuet, työmarkkinatuet, lapsilisät, on ansaitsematonta, eikä lahjahevosen suuhun pidä katsoa.
Lapsesi ovat niin isoja, että kotiäidin ura on kohdallasi ohitse.
Nyt sinun on korkea aika etsiä aktiivisesti töitä tai koulutusta.
On kumma, ellet saa edes tuttaviltasi ikkunanpesu-, lastenhoito-, lumenluonti-, puidenpilkkomis- tms. keikkoja. Voisit tehdä niitä vaikka ihan mahapalkalla, niin ei tarvitsisi nälkään nääntyä, ja muu ruoka jäisi lapsillesi.
Ja leivän ainakin voit leipoa itse, jos kerran olet päivät kotona.
säästöön. Niksipirkka.
Käy leipäjonossa, hae diakonista eu ruokalappo joka sisältää todella paljon kaikenlaista ruokaa yms saat täysiä ruokakasseja sieltä 3-4kpl kk, diakoni antaa tarvittaessa maksusitoumuksia ruoka,vaate huonekalukauppoihin yms, onko paikkakunnallasi ilmaisia työttömille ja muille vähävaraisille tarkoitettuja ilmaisia ruokailuja esim kerran viikossa? Näillä kun lähdet purkamaan sumaa niin alkaa pian helpottaa.
kertonut tarkemmin tilanteesta, mutta yritä sopia velkojen maksua pienemmäksi jos niitä on vielä maksamatta. Suunnittele rahankäyttöä priorisoiden perusasiat tärkeimmiksi ja älä hanki lisää velkaa. Kyllä noilla tuloilla muuten pitäisi pärjätä, mutta nuo velat ovat nyt enemmän tai vähemmän turhaan lasten rahoista pois.
Se alkuperäinen äiti täällä taas hei. Nyt on rahaa enää jäljellä 40e koko kuukaudeksi kun tänään kävin kaupassa, ostin jauhelihaa pakkaseen, porkkanaa, kaalia, lanttua ja appelsiineja. Meillä ei ole mahdollisuutta leipäjonoihin ja kauppojen roskikset on lukittu muuten dyykkaisin. En ole saanut diakoniin yhteyttä tänään yritin. Mulla on suuret kulutusluottovelat ja niitä yritän lyhentää. Pänniin niin paljon tää aikainen kituuttaminen ja ottaisin heti pikavippiä jos luottarit olis kunnos.
Kiitä onneas että et saa pikavippejä, ihan oikeesti! niitä ottamalla monet ovat saaneet lopullisen sinetin ikuiseen velkaloukkuun. Yritä soittaa tai käydä heti huomenna siellä diakonissa ja selvitä asiat siellä mahdollisimman tarkasti, kyllä minä uskon että me tästä vielä selvitään, sanoin "me" koska olen miehenä ja iskänä ajautunut samanlaiseen köyhyyteen kuin sinäkin. Oikeestaan olis ihan kivaa jos olisi naispuolinen köyhä ystävä :) Kyllä meillä juttua riittäis kun yhdessä laitettais tää maailma parempaan kuosiin :) istuttais kynttilän valossa ja otettais jotain hyvää mutta halpaa viiniä :)
Mitä järkeä siinä nyt taas olisi, antaa isot korkorahat jollekin firmalle, pois perheen hyvinvoinnista, vain hetkellisen helpotuksen vuoksi?
Ennen kuin opit järkevämpää rahankäyttöä, et tule pääsemään eteenpäin, vaan päinvastoin otat varmaan vielä lisää velkaa ja viet perheen syvemmälle suohon.
Parempi kituuttaa nyt velat pois, kuin tehdä lisää, jos mahdollisuus tulee.
Uudessa lainassa on järkeä vain, jos saat maksettua pienemmällä korolla nuo kalliit velat pois.
Saakohan siellä sosiaalista luottoa tai jotain?
sinulla kova kallo, kun et ole oppinut töppäyksistäsi mitään, vaan haaveilet edelleen pikavipeistä! Siinä se sinun ja lastesi nääntymisen syy on. Toinen syy on tietysti se, ettet käy töissä.
Nyt sitten vaan pyrit elämään runsaalla eurolla päivässä. Ja mene ennemmin kerjuulle kuin vippailemaan.
iskä tuossa edellä. Ilmankos on veloissa kun on tullut otetuksi halpaa viintä liian usein!
Lapset huostaan ja sassiin. Ennen kuin pilaat ne lopullisesti.
raaàsti,et jos ei enää luottotietojakaan ole,ni lopeta niiden laskujen kaa pyristeleminen.Anna niiden olla ja velkaneuvojalle meet selvitteleen.Jos sä alat noista syömisistä tinkiä ni se tie loppuu hyvin äkkiä...
Elari on elari. Et sä niitä käytä omien vippies hoitamiseen vaan ostat niillä lapsilles ruokaa. Omat kulutusluottos saat maksaa vaikka p-seelläs.
Hei laita apuhakemus fb ryhmään apua käsi sydämellä koko suomi, sieltä saa tosi nopeasti apua
noh, varmaan saat enempi rahaa kuin me..
miehen opintotuki asumistuki 429e/kk
minun opinto ja asumistuki 429e/kk
siihen lisäksi palkka viikonloppuisin siivoamastamme tilasta 150e/2vko molemmille.
eli rahaa saamme yhteensä 1458e josta menee..
650e/kk vuokraan
puh laskut minulla n. 20-30e(liittymä, saldoraja 20e)
miehellä 40e
miehen vanhat velat n. 200e/kk
meillä on koira ja kissa muuta niidenkin ruokaan menee rahaa jotain olisiko 100e/kk
tv-lupa, sähkö ja vesimaksu yht. n. 150e
eli meille jää elämiseen itsessään se 298e/kk
tuo on ruokaraha...
minulla on opintolaina olemassa, jota tiukan paikan tullen nostan, mutta muuten saa ihan olla vaan.
etsimme koko ajan edullisempaa vuokra-asuntoa rauhalliselta alueelta, sillä olemme asuneet joskus todella levottomalla alueella jossa asui kaikenlaista "hörhö"porukkaa, ja ei kiitos enää..
tarkkailemme ruokalaskujamme, harvemmin käymme baarissa sillä sinne uppoaisi ihan liikaa rahaa jos joku tuoppikin parhaimmillaan maksaa sen n. 4e!!
eli meihin verrattuna olet suht hyvässä tilanteessa..
usein tulee syötyä makaronilaatikkoa..ja perunaa..
Lapsilisät ja elarit velkoihin?? Millainen äiti sinä oikein olet????
paskaa puhuu aloittaja minkä ehtii. 75e ja kuukaudeksi ruokaan, heh heh salli mun nauraa. jo pelkästään lapsilisät on muutaman satasen ja elarit päälle. sitten muut tuet niin pistää ihmettelemään mistä valitus.
Tämä on pelkästään kokoomuksen syytä, nämä rikkaat parasiitit nauttivat mersuillaan ja audeillaan kurvailemisesta,ylinopeuksista ja punaisiin päin ajamisesta, no köyhät sinne valoihin jääkin kun vehkeet ei kulje, voisko näillekin iilimadoille joskus tulla tilanne kaupassa että pitäiskö ostaa se punaisen lapun tuote vai kalleinta aina, anna Jumala näillekin joskus kunnolla keppiä saatana.
On se kamalaa elämää kun katkeruus iskee keskellä yötä.
Kannattaa silloin mennä jääkaapille herkuttelemaan niin tulee parempi mieli.
Jos on jääkaappi tyhjä niin voi keittää vaikka sitä herkkumakaroonia.
Tiukilla juuri saakin rahaa, mutta jos on kolme lasta synnyttäny niin..
Näin 12 vuotta aloituksen jälkeen ihmettelen miksi niiden pikavippien maksaminen oli niin tärkeää, ettei perheelle riittänyt rahaa ruokaan, kun luottotiedotkin oli jo menneet? Eikö olisi ollut vaan helpompaa päästää kaikki ulosottoon.